انواع روش ها

انواع روش های کاشت مو 

حتما درباره انواع روش های کاشت مو سر شنیده اید. این روش ها جهت بازگرداندن موهای از دست رفته سر مردان و زنان مورد استفاده قرار می گیرند و تاکنون میلیون ها نفر از کسانی که دچار ریزش مو و یا طاسی شده بودند، با استفاده از هر یک از این روش ها، موهای از دست رفته سرشان را بدست آورده اند. در روش های مختلف کاشت مو سر، تارهای مو از بخش های دیگری از سر که بانک موی خوبی دارند و دچار ریزش نشده، جدا شده و در ناحیه ای که دچار ریزش مو و یا طاسی است، کاشته می شوند.

بررسی انواع روش های کاشت مو 

تاریخچه استفاده از بخش‌هایی از پوست سر که در آن بافتی از پوست سر به همراه منبع اصلی تولید خونش به یک منطقه طاس کاشته شود، به قرن ۱۹ بر می‌گردد. استفاده از تکنیک‌های کاشت موی مدرن به دهه ۳۰ میلادی در ژاپن بر می‌گردد که آن موقع جراحان از گرافت‌های کوچک و حتی «گرافت‌های واحد فولیکولی» برای جایگزین کردن مناطق آسیب دیده ابرو یا مژگان، ولی نه در رابطه با برطرف سازی طاسی، استفاده می‌کردند.

انواع روش های کاشت مو از گذشته تا کنون عبارتند از 

 • FUE
 • FIT
 • BHT
 • FUT
 • FUG
 • SUT

در ادامه به توضیح مختصر هر کدام از روش های کاشت مو خواهیم پرداخت

کاشت مو به روش FUE

کاشت مو به روش FUE یعنی برداشتن مو از ناحیه‌ای از بدن شخص و انتقال یا پیوند آن موها به نواحی دیگر بدن در همان شخص، این انتقال معمولاً به ناحیه کم مو یا طاس سر، ابرو، ریش و… می‌تواند صورت گیرد.

این روش به لاتین Follicular Unit Extraction و در اختصار  FUE در واژه به معنای جداسازی به بخش‌های فولیکولی می‌باشد که در تمامی روش‌های موجود مانند روشهای :

و… را شامل می‌شود.

شایان ذکر است کاشت مو با تکنیک FUE به نوعی مکمل کاشت مو به روش SUT می باشد و تنها در کلینیک های مرکز موی خاصی در تهران انجام می شود.

مزایای کاشت مو به روش FUE 

 • نتایج کاملا طبیعی
 • محل برداشت مو غیر قابل رویت
 • کسب بیشترین تراکم ممکن
 • بدست آمدن نتیجه دلخواه در کوتاهترین زمان ممکن
 • فراهم نمودن میزان رشد مو تا سه برابر بیشتر از روشهای قدیمی پیوند و ظاهری کاملا طبیعی
 • ایجاد طبیعی ترین و منحصر بفرد ترین خط رویش مو

پزشک در کلینیک در هر بار یک واحد فولیکولی را بطور میکروسکوپی خارج می کند. فرد به هیچ وجه احساس درد نکرده و در سرتاسر پیوند مو کاملا هوشیار می باشد.

کاشت مو به روش FIT

کاشت مو به روش FIT در واژه به معنای تکنیک جداسازی فولیکول‌ها می باشد در این متد بوسیله پانچ از ناحیه بانک مو، که معمولاً از پشت سر و بالای گوشها انتخاب می‌شود، فولیکول‌ها برداشت شده و در ناحیه‌ای که نیاز به کاشت مو احساس می‌شود، مجدداً بوسیله پانچ و یا SLIT این فولیکول‌ها کاشت یا پیوند داده می‌شوند. نام لاتین این روش Follicular Isolation Technique یا به اختصار FIT

چه افرادی مناسب روش FIT هستند؟

معمولا افرادی که در ناحیه پشت سر موهای مشکی و ضخیم و پرپشت دارند برای FIT مناسب ترند. البته جنس پوست و عکس العمل آن در برابر فشار پانچ نیز خیلی مهم است. گاهی اوقات لازم است یک تست اولیه انجام شود تا از سلامت ریشه موها مطمئن شویم و اگر نتیجه مثبت بود عمل را با همین روش ادامه دهیم. در هر صورت روش عمل به نظر پزشک متخصص پوست و مو بستگی دارد.

قبل از FIT صد گرافت بعنوان نمونه برداشت می شود تا کیفیت فولیکول های مو ارزیابی شود .

کاشت مو به روش BHT

کاشت مو به روش BHT به روشی گفته می‌شود که بجای برداشت مو از ناحیه پشت سر از موهای بدن مانند سینه، کمر، ران، ناحیه شرمگاهی و یا هرجای بدن که بتوان از آنجا مو برداشت کرد به روش پانچ مو را برداشت می‌کنند و در قسمت مورد نیاز موی برداشت شده را کاشت می‌کنند. این روش به لاتین

Body Hair Transplant  با به اختصار BHT گفته می شود.

تفاوت اصلی بین موی سر و موی بدن به شرح زیر است

 • جهت واحدهای فولیکولی مو
 • نوع پوست
 • عمق فولیکول مو در زیر پوست
 • ضخامت و حلقۀ مو

پزشکی که BHT را انجام می دهد باید قبل از آن به روش های پیوند مو استریپ و عمل FIT مو آشنایی داشته باشد و ابتدا آن ها را انجام هد. BHT زمانی توصیه می شود که به اندازه کافی نتوان از کاسه سر سر مو استخراج کرد.

کاشت مو به روش FUT

کاشت مو در واژه بع معنای عملی بر اساس قسمت‌های فولیکولی می باشد و به نوعی دیگر نخستین روش کاشت مو محسوب می شود و در این روش نواری را از نزدیکی گوش سمت راست تا نزدیکی گوش سمت چپ برداشت کرده و گرفت ها را از آن ناحیه جدا می کنند. این روش که به لاتین Follicular Unit Transplant FUT و به اختصار FUT نام دارد.

روند کاشت مو به روش FUT 

در طول روش کاشت مو FUT میزان کمی مو از ناحیه اهدا کننده ( معمولا در پشت سر ) جدا شده و تحت بزرگنمایی میکروسکوپ، گرافت هایی ایجاد می شود که این گروه بندی های طبیعی را بدون تغییر نگه می دارند.

سپس گرافت ها در برش های ریز ناحیه ریزش مو در توزیعی که شبیه رشد موی طبیعی فرد است، قرار داده می شوند.

این روش به چهار مرحله اصلی تقسیم می شود

 • برداشت مو از ناحیه اهدا کننده
 • آماده سازی گرافت
 • ایجاد ناحیه دریافت کننده
 • قرار دادن گرافت

کاشت مو به روش FUG

کاشت مو به روش FUG تقریبا همان روش FIT می باشد یعنی موها به صورت تار به تار توسط تکنسین های کاشت مو از پشت سر برداشت می شوند که تعداد این برداشت به بانک موی فرد بستگی دارد لذا از این رو باید توجه داشته باشید که در روش FUG بین ۲۰۰۰ الی ۴۰۰۰ تار مو نمی توان برداشت کرد سپس با توجه به فضاهایی که خالی از مو می باشد کاشت مو انجام می شود شایان ذکر است روش های follicular رایج می باشد و آخرین روش کاشت مو نیست.

این روش به لاتین FOLLICULAR UNIT GRAFTING و به اختصار FUG نام دارد.

کاشت مو به روش FUG یا فولیکولار یونیت گرفتینگ ( Follicular Unit Grafting ) یک روش کاشت موی قدیمی تر نسبت به روش کاشت مو FUE می باشد. در روش کاشت مو FUG که شباهت بسیار زیادی به روش کاشت مو FUT دارد، یک نوار پوستی از ناحیه اهدا کننده ( بانک مو ) از پشت سر جدا شده، فولیکول های مو زیر میکروسکوپ و توسط تکنسین های مجرب کاشت مو تقسیم بندی می شود و در ناحیه مورد نیاز کاشته می شوند.

کاشت مو به روش SUT

تنها روش کاشت مو که بدون جراحی می باشد و به هیچ عنوان جراحی ندارد کاشت مو به روش SUT است ، کاشت مو به روش SUT با دستگاه اتوماتیک انجام می شود یعنی برداشت گرفت ها از پشت سر توسط دستگاه اتوماتیک انجام می شود.

دلیل این موضوع این است که در برداشت توسط تکنسین ممکن است خطای انسانی رخ دهد که نتیجه این موضوع پرت شدن و از بین رفتن بانک موی فرد می باشد در این متد تا ۱۴۰۰۰ تار موی واقعی را در یک جلسه می توان برداشت کرد و کاشت و اینکه برداشت در این روش با دستگاه انجام می شود که بدون جراحی ، بدون درد ، بدون بیهوشی بوده و همچنین دوران نقاهت و عوارض ندارند .

یکی از رکورد هایی که کاشت مو به روش SUT به جا گذاشته است کاشت ۶۰ تار مو در ۱ سانتی متر مربع است که این رکورد به خودی خود منحصر به فرد می باشد

هزینه کاشت مو

هزینه‌ها کاشت مو به عواملی همچون تراکم مو و مقدار ناحیه کاشت مو و تجربه و تخصص پزشک کاشت مو و همکاران وی، هزینه های خود کلینیک، روش ها و تکنیک های مورد استفاده جهت کاشت مو، تجهیزات و امکانات مورد استفاده، تعداد گرفت های استخراج شده جهت اهدا و میزان بزرگ و کوچک بودن ناحیه کم پشت و یا طاسی که عمل کاشت موی طبیعی بر روی آن صورت می گیردبستگی دارد.

در نظر داشته باشید هزینه‌ها کاشت مو با توجه به نوع روش کاشت مو محاسبه می‌گردد. از موارد مهم در تعیین هزینه‌های کاشت مو می‌توان به تعداد جلسات کاشت، تعداد تار مو کاشته شده اشاره کرد.

عوارض کاشت مو 

از عوارض کاشت مو به کم پشت شدن مو، که یک عارضه جانبی متداول است که معمولاً موقتی است. وجود قطعات مختلف طاسی بر روی سر نیز متداول است بطوری‌که ۵۰ درصد موها در هر روز از دست می‌روند. سکسکه‌های بعد از عمل هم در حدود ۵٪ بیمارانی که متحمل کاشت مو شده‌اند، دیده می‌شود.

دیگر عوارض کاشت مو  شامل تورم نواحی نظیر پوست سر و پیشانی می‌شود. اگر چنین امری ناراحت‌کننده است، داروهایی برای آرام سازی ورم وجود دارد. به علاوه، بیماران باید اگر پوست سر آن‌ها شروع به خارش کرد مراقب باشند، چون خاراندن پوست سر وضعیت را حادتر و باعث شکل‌گیری دلمه‌های پوستیمی‌شود. از یک مرطوب‌کننده یا شامپو برای برطرف کردن خارش می‌شود استفاده کرد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن