عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی)

عمل بینی

عمل بینی یا رینوپلاستی که با نام لاتین Rhinoplasty شناخته می شود یک عمل زیبایی اصلاحی به منظور رفع نواقص ظاهری بینی می باشد، این جراحی معمولا با بیهوشی عمومی توسط جراح متخصص گوش و حلق و بینی یا جراح متخصص پلاستیک انجام می شود، رینوپلاستی در لغت از دو کلمه رینو و پلاستی تشکیل شده است رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای اصلاح یا زیبا کردن است. اگر تیغه ی بینی انحراف داشته باشد یا صرفاً از شکل بینی تان راضی نیستید، می توانید با رینوپلاستی نسبت به تغییر شکل آن اقدام کنید. حتماً می پرسید رینوپلاستی یعنی چه؟ رینوپلاستی همان عمل جراحی زیبایی پلاستیک بینی است که به اصلاح شکل بینی های گوشتی و استخوانی و… می پردازد. این اعمال جراحی که تحت بی حسی موضعی یا با بیهوشی عمومی انجام می شوند، باعث رفع ناهنجاری ها و شکل بینی می شوند.

عمل بینی

انواع عمل بینی 

عمل بینی معمولاً بهتر است طوری انجام شود که بینی عمل شده با سایر اجزای صورت متناسب بوده و در نگاه اول ظاهر مصنوعی و غیر طبیعی را در چشم بیننده تداعی نکند و دارای تقارن مناسب با سایر اجزای صورت باشد، اما انتظارات در افراد متفاوت است و بینی فانتزی و مصنوعی این روزها طرفدارهای خود را پیدا کرده است البته عمل بینی فانتزی بیشتر در خانم ها رایج است.

در ادامه به انواع عمل بینی خواهیم پرداخت :

عمل بینی طبیعی :

اغلب آقایان و نیز بسیاری از خانم ها این مدل بینی را می پسندند، منظور از عمل بینی طبیعی این است که اشکالات ظاهری بینی مانند قوز بینی، افتادگی نوک بینی، انحراف ظاهری، پهنای نوک بینی به نحوی وضع شوند که بینی در عین حال که زیبا تر و شکیل تر می شود، ظاهری به اصطلاح  مصنوعی و فانتزی پیدا نکند به عبارت دیگر  اگر شخصی بعد از عمل بینی شخص را ببیند متوجه عمل جراحی زیبایی در وی نخواهد شد. البته طبیعی بودن به معنای وجود نواقص اشکالات اولیه و بزرگی بینی نیست بلکه به معنی تناسب کامل بینی با سایر اجزای صورت و باقی نماندن عوارض ظاهری جراحی مانند جای بخیه، فرو رفتگی زیاد در ناحیه پشت و پره های بینی و کوچک تر از حد شدن سوراخ های بینی می باشد. بینی های طبیعی علاوه بر حفظ تناسب اجزای صورت عموما از عملکرد بهتری برخوردار هستند و سلامتی شخص بعد از عمل جراحی حفظ خواهد شد.

عمل بینی نیمه فانتزی :

تقریبا نیمی از خانم های متقاضی عمل بینی خواهان بینی نیمه فانتزی هستند، منظور از بینی نیمه فانتزی مدلی است که ضمن حفظ تناسب سایز و شکل بینی با سایر اجزای صورت نوک بینی کمی از حالت طبیعی سربالاتر و قوس پشت بینی نیز کمی بیشتر باشد، در این مدل پهنای بینی از روبرو و سایز سوراخ ها نیز کمی از حالت طبیعی باریکتر خواهد بود. با این حال در عمل بینی نیمه فانتزی، بینی ظاهر غیر طبیعی و عملی ندارد نوک بینی بیش از حد بالا نرفته و ظاهر به اصطلاح خوکی یا فانتزی پیدا نمی کند و همچنین قوس پشت بینی به حالت به اصطلاح سرسره ای تبدیل نمی شود، باید در نظر داست که در مدل نیمه فانتزی اندازه بینی هر چند مقداری کوچکتر و ظریف تر از مدل طبیعی است اما باید به خاطر داشت که عملکرد تنفسی بینی ممکن است به اندازه مدل طبیعی، کاملا مطلوب نباشد

عمل بینی فانتزی :

برخی از متقاضیان عمل جراحی زیبایی بینی خواهان مدل های غیر طبیعی بینی هستند. از مشخصات این مدل ها بالا رفتن زیاد نوک بینی، قوس بیش از اندازه در پشت بینی فرو رفتگی زیاد ناحیه پره های بینی و کوچک شدن زیاد سایز بینی است. نتیجه این عمل ها این است که بعد از عمل در نگاه اول ظاهر غیر طبیعی و به اصطلاح عملی بینی مشهود و نمایان است. به این  عمل بینی عروسکی یا فانتزی گفته می شود این موضوع شاید در کوتاه مدت و به خصوص در سنین کمتر برای برخی مطلوب  باشد ولی در دراز مدت اغلب موجب نارضایتی و گاهی انجام عمل ترمیمی مجدد شده به علاوه اکثر این افراد دچار مشکل تنفسی و بویایی خواهند شد که عوارض ناشی از این عمل غیر اصولی را مضاعف خواهد کرد.

عمل بینی

انواع روش های عمل زیبایی بینی

  به طور معمول ۲ روش برای اصلاح فرم بینی وجود دارد که اولی روش رینوپلاستی بسته و دومی روش رینوپلاستی باز نام دارد، اگر شما کاندید عمل بینی هستید باید یکی از این ۲ روش را با کمک و مشاوره جراح متخصص انتخاب نمایید.

در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت :

روش رینوپلاستی بسته : روش اولیه جراحی بینی بوده و مدت‌هاست که بسیاری از جراحان پلاستیک بینی از آن استفاده می‌کنند. در این روش برش پوستی روی کلوملا (دیواره بین دو سوراخ بینی ) ایجاد نمی شود. و تمام برش‌ها از داخل بینی داده می‌شود. مزیت این روش عدم وجود برش پوستی است و عیب آن هم عدم وجود دید مستقیم جراح به ساختار داخلی بینی است.

روش رینوپلاستی باز : روش جدیدتر جراحی است. در این روش برش پوستی روی کلوملا داده می‌شود، پوست روی بینی کاملاً به سمت بالا رانده شده جراحی زیر دید مستقیم صورت می‌گیرد. عیب این روش نیاز به برش پوستی کلوملا و تورم بیشتر پس از جراحی نسبت به روش بسته است ولی دید مستقیم جراح حین جراحی، کمک زیاد به حصول نتیجه قابل پیش بینی‌تر می‌نمایدو اصلاح غیر قرینگی ها و کجی بینی برای جراح راحت تر و امکان پذیر تر خواهد بود.

ویژگی مهم در رینوپلاستی

 • جراحی زیبایی بینی با حفظ عملکرد تنفسی همراه می‌باشد، بدین معنی که نه تنها تنفس بیمار پس از جراحی دچار مشکل نمی‌شود، بلکه در صورت وجود مشکل تنفسی، بهبودی تنفس نیز حاصل می‌گردد.
 • عدم نیاز به قرار دادن تامپون بینی که در اکثر موارد با گرفتگی کامل بینی و خشکی دهان و نیز درد شدید هنگام خارج کردن آن همراه است.
 • بینی متناسب با سایر اجزای صورت و کاملاً طبیعی جراحی می‌شود و ظاهر بینی عمل شده را ندارد.
 • مقدار کبودی و تورم به حداقل رسیده لذا، بیمار سریع تر فعالیت‌های اجتماعی خود را از سر می‌گیرد. در جراحی زیبائی بینی که برای بهبود شکل ظاهری بینی انجام می‌شود، بخش‌های خاصی از بینی (استخوان و غضروف) تغییر داده می‌شوند تا هماهنگی بیشتری با سایر اجزای صورت برقرار گردد.
 • برای این کار می‌توان از برش‌های جراحی بسیار کوچکی در داخل بینی استفاده کرد (رینوپلاستی بسته) و یا اینکه علاوه بر برش‌های فوق از برش کوچکی در دیواره بین سوراخ‌های بینی استفاده کرد (رینوپلاستی باز).

نواقصی که می توان با عمل زیبایی بینی رفع کرد

 •   بزرگ بودن اندازه بینی
 • قوزدار بودن بینی
 • افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه بینی و لب
 • پهن بودن بینی
 • بزرگ بودن سوراخ های بینی
 • جعبه ای شکل بودن نوک بینی
 • زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت
 • دررفتگی تیغه بینی وغیرقرینه بودن بینی
 • دو شاخه بودن نوک بینی
 • دماغ زین اسبی متعاقب ضربه های قبلی ویا عمل جراحی انحراف تیغه بینی
 • دفورمیتی (بد شکلی) های بعدازعمل جراحی

انواع فرم بینی

بینی ها به ۲ نوع بینی گوشتی و بینی استخوانی دسته بندی می شوند یکی از مهمترین اجزاء بینی پوست آن است. پوست علاوه بر اینکه ساختمان های زیر آن را می پوشاند، تعیین کننده اصلی نوع بینی که گوشتی (پوست ضخیم) یا غیر گوشتی (پوست نازک) می باشد بینی که پوست ضخیم و غضروف های ضعیف و نازک دارد را بینی گوشتی و بینی که پوست نازک و غضروف های قوی و قوز دار دارد را بینی استخوانی می گوییم.

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی

در دسته بندی کلی و به زبان ساده، بینی به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم می‌شود. اما تفاوتی که بین این دو وجود دارد، در میزان ضخامت پوست و غضروف بینی است. بینی که دارای پوست ضخیم در نیمه تحتانی و غضروف ضعیف و نازکی است را بینی گوشتی می‌نامند؛ در صورتی که بینی غضروفی (استخوانی)، پوستی نازک و غضروفی محکم دارد. از ویژگی‌های دیگر بینی گوشتی می‌توان به ضخیم بودن و بلندی ارتفاع پره‌های بینی، بزرگی نوک بینی و پوستی دارای منافذ زیاد اشاره کرد.

بینی‌های گوشتی خود به دو دسته تقسیم می‌شوند

 1. دسته اول بینی‌هایی هستند که پوستشان چربی زیادی تولید می‌کند و دارای غدد سبابه زیادی هستند. درصد موفقیت جراحی در این نوع بینی‌ها بیشتر است.
 2. دسته دوم بینی‎‌هایی هستند که مقدار بافت زیر پوست آن‌ها زیاد است، به عبارتی ضخامت پوستشان به خاطر غدد چربی نیست. جراحی این نوع از بینی‌های گوشتی دارای حساسیت بالایی هست و نیاز به یک جراح متبحر دارد. همچنین صاحب بینی باید واقعیت را بپذیرد و توقعی بیش از حد نرمال نداشته باشد زیرا که با توجه به نوع بینی، داشتن یک بینی بسیار نازک پس از جراحی همچون بینی‌های استخوانی، امکان‌پذیر نیست.

بینی گوشتی یا استخوانی 

در بینی های استخوانی به علت نازک بودن پوست ،استخوان از زیر پوست قابل مشاهده است، یعنی امکان دارد اگر لبه های استخوان قبلا شکسته باشد لمس گردد و دیده شود، غضروف ها قوی و محکم هستند و کمتر نوک بینی پهن یا افتاده می باشد درصورتی که در بینی های گوشتی به علت ضخیم بودن پوست جزییات استخوانی و غضروفی مشاهده نمی شود و بدلیل سنگینی پوست غضروفها به طور معمول نازک و ضعیف هستند.

به همین جهت این نوع بینی ها پهن و افتاده هستند. عمل بینی گوشتی جراحی است که روی بینی هایی با ضخامت پوست زیاد انجام می شود از آنجایی که عمل بینی جراحی است که روی استخوان بینی انجام می شود و بینی های گوشتی از استخوان و غضروف کمتر و میزان پوست بیشتر برخوردار می باشند شکل دادن به بینی های گوشتی معمولا سخت می باشد. این نوع جراحی به عمل بینی گوشتی معروف است عمل بینی استخوانی جراحی است که روی بینی هایی با ضخامت پوست کم انجام می شود و از آنجایی که ضخامت استخوان و غضروف بالاست و اسکلت پیکربندی محکمی دارد می توان نتیجه بسیار مطلوب و غیر قالب بازگشت از عمل بینی استخوانی گرفت.

عوارض عمل بینی

تقریباً همیشه بعد از عمل کبودی و تورم موقت در صورت بوجود می‌آید، سایر خطرات عمل بینی عبارت اند از:

 • خونریزی
 • سوراخ یا زخم در تیغه بینی (دیواره‌ای که دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌کند)
 • مشکلات پوستی (نکروز پوستی) و حساسیت پوست در اثر چسب‌های روی بینی
 • عفونت انسدادبینی
 • عوارض بیهوشی

دلایل انسداد تنفسی بعد از عمل بینی

 • اصلاح نکردن انسدادهایی نسبی و حتی کوچکی که از قبل از عمل وجود داشته اند
 •  تورم مخاط داخل بینی بدلایلی که حتی ربطی هم به عمل جراحی ندارد مثل حساسیت بینی
 •  چسبندگی بینی که می‌تواند ناشی از دستکاری بیش از حد داخل بینی به هنگام عمل جراحی باشد
 •  تنگ کردن بیش از اندازه سوراخهای و فضای داخل بینی
 • برداشتن بیش از اندازه غضروفهای تیپ بینی که ساپورت‌کننده راه هوایی هستند

توربینوپلاستی

توربینوپلاستی به نوعی از عمل بینی گفته می‌شود که طی آن سعی می‌شود استخوان توربینه تحتانی با حفظ حداکثری مخاط کوچک یا برداشته شود و البته بعضی اوقات مقداری از مخاط نیز برداشته می‌شود. روش‌های مختلفی برای انجام توربینوپلاستی در صد سال اخیر پیشنهاد شده‌است مانند برداشتن زیر مخاطی کورنه تحتانی، به کنار زدن کورنه تحتانی، و سایر روش‌ها که هر کدام مزایا و یا معایبی دارند؛ ولی هنوز یک روش قطعی برای توربینه بینی در جراحی بینی وجود ندارد. توربینیت بزرگ تحتانی منجر به تنگ شدن دریچه داخلی می‌شود و لذا گرفتگی بینی را ایجاد می‌کند.

مزایا و معایب روش ها

جراحی بینی معمولاً به دورش جراحی بینی باز و جراحی بیینی بسته انجام می‌شود. تفاوت این دو روش در نحوه ایجاد برش بر روی بینی می‌باشد. در جراحی به روش باز ازآنجایی که برش در زیر تیغه بینی ایجاد می‌شود پوست بینی به‌طور کلی از بینی جدا شده و جراح می‌تواند با دید وسیعتری تغییرات را بر روی ساختمان بیمی ایجاد کند. اگر می خواهید جراحی بینی موفقی داشته باشید بهتر است جراح مورد اعتمادی انتخاب کنید.

رینوپلاستی بسته : رینوپلاستی بسته به طور کلی روش ترجیحی است زیرا تمام برش های جراحی درون بینی انجام می شود و از ایجاد شدن زخم خارجی جلوگیری می شود. اگر چه برش ها پنهان هستند، جراح هنوز می تواند به قسمت های زیادی از بینی دسترسی پیدا کند تا به طیف وسیعی از جنبه های زیبایی و ساختاری رسیدگی کند.

رینوپلاستی باز : رینوپلاستی باز به جراح دسترسی بیشتری به غضروف و استخوان بینی می دهد، اما باعث ایجاد مقداری بافت زخم می شود. با ایجاد یک برش در کلوملا (منطقه غضروف بین دو سوراخ بینی) پزشک می تواند پوست را از نوک بینی بلند کند و غضروف را بسیار دقیق شکل دهد. هنگام بهبود یافتن، برش یک زخم بسیار کوچک و تقریبا غیر قابل مشاهده را در زیر گوشه های بینی ایجاد می کند.

عمل بینی

 

انتخاب تکنیک درست

  هر دو رینوپلاستی باز و بسته می تواند بسیار موثر باشد. پزشک تکنیک مناسب برای هر بیمار را بر اساسفرم طبیعی بینی و اهداف جراحی تعیین خواهد کرد. اگر بیمار تمایل به تغییرات چشمگیر داشته باشد، یا اگر پزشک عمل جراحی بینی پس از آسیب را انجام دهد، یک رینوپلاستی باز ممکن است بهتر عمل کند. این روش به پزشک اجازه می دهد تا به قسمت بیشتری از بینی دسترسی داشته باشد. در بسیاری از موارد، همچنین به او کمک می کند اصلاحات کوچکی را به نوک بینی وارد کند. اگر بیمار بخواهد در پل بینی تغییراتی رخ بدهد، رینوپلاستی بسته ممکن است گزینه خوبی باشد. با این حال، به دلیل اینکه هر بیمار متفاوت است، قوانین سخت و دشواری در مورد تکنیک “مناسب” برای استفاده وجود ندارد.

تعیین وقت مشاوره

فن آوری پیشرفته

پزشکی به سرعت در حال تغییر است، و برخی از پزشکان از روش های پیشرفته برای به حداقل رساندن ناراحتی بیمار و دوره نقاهت استفاده می کنند. در حالی که این روش ها به طور گسترده ای مورد استفاده قرار نمی گیرند، آنها یک نگاه اجمالی به آینده جراحی پلاستیک ارائه می کنند.

این تکنیک های نو آورانه عبارتند از :

استفاده از ابزارهای قدرتمند برای ایجاد تغییرات کوچک به استخوان بینی :

این دستگاه ها بافت های اطراف را کمتر مختل می کنند و اغلب پزشک ممکن است آسیب بینی و یا شکستگی بین تیغه را بدون شکستن شکستگی بینی بهبود بخشد.

استفاده از خون خود بیمار به عنوان یک چسبنده طبیعی :

این امر به پزشک اجازه می دهد برش های داخلی را از داخل مهر و موم کند، و زخم و کبودی پس از جراحی را به حداقل برساند.

رینوپلاستی یا عمل جراحی بینی بین ۱ تا ۳ ساعت طول می‌کشد و طول عمل جراحی بستگی به تکنیک انتخابی جراح و حجم فعالیت‌های در نظر گرفته شده برای انجام روی بینی بیمار دارد. همچنین انجام رینوپلاستی اصلاحی ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. برای انجام این کار بیمار در حالت بی‌هوشی عمومی قرار می‌گیرد.

پس از عمل

پس از طی مراحل رینوپلاستی بینی  معمولاً بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود تا به‌این‌ترتیب به‌طور مستمر بر وضعیت وی نظارت شود. در این حالت ممکن است در بینی یک اسپلینت کار گذاشته شود تا به‌این‌ترتیب بافت بینی در موقعیت صحیح آن تثبیت شود. انجام این کار می‌تواند به حفظ ظاهر بینی در هنگام خواب کمک کند و نقش تعیین‌کننده در بهبود مناسب و سریع بیمار داشته باشد. بخیه‌هایی که اسپلینت بینی را نگه می‌دارند می‌توانند بین یک تا چند روز پس از عمل جراحی کشیده شوند. بخیه‌های دیگر بینی پس از مدت‌زمان مشخص به‌طور خودبه‌خود حل (جذب) می‌شوند. پس از عمل جراحی برای چند ماه از عینک استفاده نکنید تا به‌این‌ترتیب به قوی شدن پل بینی و درمان بهتر آن کمک کنید.

بهبودی

در حقیقت مراقبت های بعد از جراحی بینی بسیار مهم است. پس از عمل جراحی مقداری تورم وجود خواهد داشت. در برخی از افراد، میزان تورم بیشتر است. بخش زیادی از تورم تا پایان هفته دوم تا سوم برطرف خواهد شد. پوست بینی ممکن است برای چند ماه تا یک سال یا بیشتر تا حدی متورم باقی بماند. فرآیند درمان و بهبودی کامل به زمان و مراقبت بعد از عمل بینی نیاز دارد و ممکن است نتایج نهایی حاصل از عمل جراحی بینی پس از یک سال نمایان شود. در اکثر موارد، شما می‌توانید موارد بهبود در ظاهر خود را در طول چند هفته پس از انجام عمل جراحی مشاهده کرده و از آن لذت ببرید.

عارضه های دیده شده

 • بینی زینی شکل : بینی زینی شکل از نخستین عوارض جراحی نادرست بینی است. این عارضه در اثر برداشتن بیش از اندازه قوز استخوانی- یا غضروفی ( در نیمه پایینی بینی) ایجاد می‌شود.
 • بدشکلی هشت­‌مانند : بدشکلی هشت ­مانند در فاصله هرم استخوانی و غضروفی را از عوارض دیگر عمل جراحی بینی است . شکاف عمیق اسکلت استخوانی و غضروفی بینی در اثر برداشتن بیش از اندازه بافت‌های حمایت کننده بینی حالتی ایجاد می‌کند که در آن، بینی از روبه­ رو مانند عدد هشت به ­نظر می­رسد.
 • فرورفتگی‌های پره‌های بینی : معمولاً این عارضه به دنبال برداشتن غضروف‌های پره‌های بینی برای جمع کردن نوک بینی روی می دهد.
 • پره وسطی تو کشیده شده بینی : در حالت طبیعی از نظر معیارهای زیبایی بینی، در نمای نیمرخ، پره وسطی بینی باید خود را در ورای پره‌های جانبی بینی نشان دهد. در صورت برداشتن غضروف‌های تیغه میانی، این پره به داخل بینی کشیده می شود. این حالت، نمودی غیرطبیعی از نیمرخ بینی به دست می دهد.
 • برداشته شدن پوست پره‌های بینی : در مواردی که قسمت زیادی از پره‌های بینی برداشته شود، به دلیل صاف شدن چین بین بینی و صورت، امکان دارد اثر بخیه‌ها بر روی پوست صورت نمایان شود،تنگی بیش از اندازه سوراخ‌های بینی موجب مشکلات تنفسی از راه بینی نیز خواهد شد.
 • بالا رفتن بیش از اندازه نوک بینی و بینی خوکی : برداشتن بیش از اندازه بافت‌های غضروفی و پوست قسمت پایینی بینی، امکان دارد موجب بالا رفتن بیش از حد نوک بینی و در نتیجه، نمای بینی خوکی شکل ‌شود.
 • باریک شدن بیش از حد نوک بینی: نوک بینی از نظر اصول زیبایی، پهنایی متناسب با قسمت‌های بالایی دارد. در صورت باریک شدن بیش از حد نوک بینی، تناسب بین دو بخش بالایی و پایینی بینی و نیز پره ها به هم می­خورد و بخش بالایی و پره ها پهن­تر به نظر می‌رسند. معمولاً چنین حالتی مشکلات تنفسی را نیز به دنبال خواهد داشت.
 • گشاد شدن مویرگ‌های روی پوست بینی: ممکن است مویرگ­های روی پوست بینی، هم در بخش بالایی بینی و هم در قسمت نوک بینی گشاد شوند، در این حالت مویرگ‌های زیادی بر روی پوست نوک بینی نمایان می‌شوند.
 • از دست دادن پوست نوک بینی: از دست دادن پوست نوک بینی را از تأسف بارترین عارضه‌های جراحی پلاستیک بینی است.

مراقبتهای بعد از عمل بینی

پس از عمل، فرد باید در حالتی که سر بالاتر از بدن قرار گرفته، استراحت کند؛ این امر جهت کاهش خونریزی و تورم ضروری است. داشتن خونریزی خفیف و ترشحات مخاطی از بینی تا چند روز پس از عمل طبیعی است.  بینی شما ممکن است به علت تورم یا قرار گرفتن پنبه‌هایی که حین عمل درون آن گذاشته شده است، بزرگ به نظر برسد. در اغلب موارد، پانسمان روی بینی باید به مدت یک تا هفت روز پس از عمل باقی بماند. همچنین ممکن است پزشک به منظور حفاظت از بینی از نوار آتل یا گچ (Splint or Plaster Cast) استفاده کرده باشد که معمولاً حدود یک هفته روی بینی می‌ماند.

به منظور کاهش احتمال خونریزی و تورم ممکن است پزشک از شما بخواهد که تا چند هفته پس از عمل موارد زیر را رعایت کنید

 1. از انجام فعالیت‌های شدید همچون ایروبیک و آهسته دویدن خودداری کنید.
 2. شنا نکنید.
 3. فین نکنید.
 4. از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند، اجتناب کنید.
 5.  از تغییر حالت شدید چهره همچون لبخند زدن یا خندیدن خودداری نمایید.
 6. به آرامی مسواک بزنید طوری که لب بالایی زیاد حرکت نکند.
 7.  لباس‌هایی بپوشید که از جلو باز می‌شوند.
 8. لباس‌های بسته را نباید از روی سر خود بکشید.
 9. علاوه بر این به مدت حداقل هشت هفته پس از جراحی، از قرار دادن عینک بر روی بینی اجتناب کنید.
 10. همچنین برای مدتی از قرار گرفتن بینی خود در معرض آفتاب جلوگیری کنید.
 11. اشعه خورشید ممکن است منجر به تغییر رنگ دائمی پوست روی بینی شود.
 12. شما ممکن است نیاز به شستشوی بینی با آب نمک در هر چند ساعت داشته باشید تا به این ترتیب مطمئن شوید عوارضی در بینی شما پس از عمل جراحی بینی باقی نمی ماند.
 13.  تا دو یا سه هفته پس از عمل ممکن است تورم موقت، تغییر رنگ پلک‌ها و بی‌حسی رخ دهد. بسته‌های یخ یا کمپرس سرد می‌تواند به کاهش تورم و کبودی اطراف چشم‌ها کمک کند.
 14. به دلیل کُند بودن فرآیند بهبود‌ ممکن است نتیجۀ نهایی تا یک سال پس از عمل مشاهده نشود.
 15.  بخیه هایی که اسپلینت بینی را نگه می دارند می توانند بین یک تا چند روز پس از عمل جراحی کشیده شوند.
 16. بخیه های دیگر بینی پس از مدت زمان مشخص بطور خود به خود حل (جذب) می شوند.
 17. شما می توانید به صورت ایمن و بی خطر به سر کار خود در طول ۱ تا ۲ هفته پس از عمل جراحی باز گردید.
 18. در طول دوره درمان از انجام فعالیت های شدید همچون ورزش و بلند کردن اجسام سنگین برای مدت حداقل ۲ هفته پس از عمل جراحی اجتناب کنید.

آمار جراحی بینی در ایران

  شایع‌ ترین عمل زیبایی در ایران جراحی بینی است و بر همین اساس ایران رتبه اول جهان را در این زمینه دارد. یکی از دلایل اصلی شیوع جراحی زیبایی بینی، آناتومی بینی نژاد ایرانی‌ها است که با کشورهای اروپایی تفاوت دارد؛ به همین دلیل ایرانی‌ها بیشتر از سایر کشورها متقاضی انجام جراحی زیبایی بینی هستند.

فرق بینی زیبا و نا زیبا چیست

بینی هر فرد باید با اصول و خصوصیات صورت هر فرد متناسب باشد . بنابراین شاید بینی روی صورت یک فرد زیبا باشد ولی همان بینی روی صورت فرد دیگر زشت و نازیبا باشد . جراح با مطالعه و محاسبات روی صورت بیمار و عکسها ، داده هایی بدست می آورد و نمای خاص بدست آمده از آن داده ها را اجرا میکند .

سن عمل جراحی رینوپلاستی

در نوجوانان محدودیت های مشخصی وجود دارد که مانع از جراحی بینی قبل از بلوغ کامل می شود اغلب دختران در پایان ۱۶ سالگی و پسرها در پایان ۱۸ سالگی به بلوغ کامل رسیده اند و میتوانند تحت عمل رینوپلاستی قرار گیرند . اصلاح عیوب بینی در این سن باعث میشود اعتماد به نفس نوجوان در یک زمان طلایی از زندگی وی بیشتر شود و نبایدفراموش کنیم که در این زمان است که نوجوان نه تنها خودش را می شناسد بلکه احتمالاً آینده اش را پایه ریزی خواهد کرد. از طرف دیگر امروزه تعداد قابل توجهی از متقاضیان رینوپلاستی (جراحی بینی) افراد بالای ۴۰ سال هستند.

شکستگی بینی

  انواع مختلفی از شکستگی بینی وجود دارد. در صورت عدم رسیدگی، این شکستگی ها می تواند در تنفس مانع ایجاد کند. شکستگی ها می توانند در هر کجای هرم استخوانی بینی شکل بگیرند. شکستگی های Greenstick در امتداد دو طرف استخوان بینی رخ می دهد. آنها اغلب در کودکان رخ می دهد، که استخوان های آنها در حال رشد هستند و بسیار انعطاف پذیر هستند. نوع سنگین تر شکستگی باعث تغییر شکل دانه بندی و رنگ بینی می شود. این وضعیت باعث می شود که چهره داوطلب جراحی بینی تغییر محسوس کند و این می تواند منجر به آسیب شدید چهره یا از بین رفتن غضروف ناشی از خوردن مواد مخدر مانند کوکائین شود.

در این موارد شکستگی، جراح از بافت استخوانی دنده یا غضروف برای بازسازی پل و سپتوم استفاده می کند. یک نوع شکستگی به نام  خرد شدن بینی هم وجود دارد زمانی که یک استخوان به بیش از دو قطعه شکسته است. برای تعمیر شکستگی خرد شده، یک جراح بینی استخوان ها را مجددا برداشته و هر انسدادی استخوانی اضافی را که باعث آسیب جدی می شود، حذف می کند. این نوع شکستگی شایع ترین مورد پس از آسیب فیزیکی شدید می باشذ و در بیماران مسن با استخوان های شکننده بیشتر اتفاق می افتد.

هزینه عمل بینی

هزینه عمل بینی استخوانی

در سال ۱۳۹۹
۷ میلیون تومان
 • + توسط متخصص گوش، حلق و بینی متبحر
 • + با بیهوشی عمومی
 • + در بیمارستان تخصصی

هزینه عمل بینی گوشتی

در سال ۱۳۹۹
۸ میلیون تومان
 • + توسط متخصص گوش، حلق و بینی متبحر
 • + با بیهوشی عمومی
 • + در بیمارستان تخصصی

سوالات متداول

سن مناسب برای جراحی زیبایی بینی چه زمانی است ؟

سن قانونی که فرد می تواند برای خودش تصمیم بگیرد هجده سال است . ولی از لحاظ علمی دخترها از ۱۴ سالگی و پسرها از ۱۶ سالگی می توانند مورد جراحی زیبایی قرار بگیرند به شرط اینکه رضایت والدین وجود داشته باشد . در مورد حد نهایی سن برای راینوپلاستی هم باید گفت که حتی تا ۶۰ سالگی نیز به شرطی که بیماری داخلی وجود نداشته باشد، امکان جراحی وجود دارد .

منظور از بینی گوشتی و غضروفی چیست ؟

اگر ضخامت پوست بینی زیاد باشد وغضروف های زیر آن ضعیف باشند ، بینی اصطلاحا گوشتی گفته می شود و اگر پوست بینی نازک و غضروف های زیر آن محکم باشد ، اصطلاحا بینی غضروفی (استخوانی) گفته می شود . با توجه به اینکه در تکنیک های فعلی جراحی پلاستیک ، فقط روی غضروف و استخوان تراش داده می شود و روی پوست هیچ اقدامی نمی شود، بینی های غضروفی (استخوانی) خیلی بهتر به جراحی پاسخ می دهند و زیباتر میشوند . با اینحال امکان ایجاد تغییرات زیبایی طولانی مدت بر روی بینی گوشتی نیز وجود دارد .

آیا نیاز به انجام جراحی دوم وجود دارد ؟

بر طبق آمار در مورد بزرگترین جراحان پلاستیک دنیا ، ۱۰در صد احتمال نیاز به جراحی دوم وجود دارد ، در مورد بیماران ما آمار از این هم کمتر است ولی به هر حال وجود دارد و اجتناب ناپذیر است . در جراحی دوم اشکالات جزیی باقیمانده از عمل اول اصلاح می شود و اصطلاحا به آن روتوش بینی گفته می شود .

آیا پس از عمل در بینی تامپون می گذارند ؟

بعد از جراحی بینی بهتر است به مدت ۲۴ ساعت داخل بینی یک پانسمان گذاشته شود تا میزان خونریزی و ورم داخل بینی کمتر شود ولی در صورت درخواست بیمار می شود که از این پانسمان استفاده نکرد و نیاز قطعی وجود ندارد .

آیا پس از عمل در بینی تامپون می گذارند ؟

بعد از جراحی بینی بهتر است به مدت ۲۴ ساعت داخل بینی یک پانسمان گذاشته شود تا میزان خونریزی و ورم داخل بینی کمتر شود ولی در صورت درخواست بیمار می شود که از این پانسمان استفاده نکرد و نیاز قطعی وجود ندارد .

پس از عمل بینی چه مدت استراحت لازم است ؟

انجام فعالیت های شغلی سبک ۴ روز پس از جراحی امکان پذیر است . برای مشاغل سنگین تا دو هفته بهتر است استراحت وجود داشته باشد .

زمان کشیدن بخیه و برداشتن قالب چگونه می‌باشد ؟

معمولا بخیه ها را بین ۵ تا ۷ روز بعد از عمل خارج می‌کنند و بخیه های داخل بینی که از جنس نخ‌های جذبی می‌باشند ۲ تا ۳ هفته و گاهی بیشتر طول می‌کشد که جذب شوند و پس از جذب ، گره های آنها خود به خود می افتند و قالب را نیز بعد از ۵ تا ۷ روز میتوان برداشت.

آیا بینی های گوشتی بعد از عمل، پس از مدتی مجدد به شکل قبلی برمیگردد ؟

 بینی های گوشتی به بینی هایی گفته می شوند که دارای پوست ضخیم و غضروف های ضعیف می باشند و معمولا قسمت پایینی آن توپی شکل با سوراخ های نسبتا کوچک می‌باشند و یا منظره‌ای شبیه قوطی و جعبه دارند. بینی های گوشتی زمانی‌که فرد انتظار نتیجه بینی استخوانی را نداشته باشد قابل عمل می باشند، و معمولاً نتیجه خوبی می‌دهند. در گذشته برخی از جراحان با کاستن حجم بافت زیر جلدی اقدام به کوچک کردن بینی می نمودند که این امر باعث منظره‌ای گوشتی و حجیم در بینی می‌گردید، اما امروزه با تکنیک های جدید و ایجاد اسکلت غضروفی امکان عمل بینی گوشتی بدون بازگشت میسر گردیده است؛ ولی باید به این نکته توجه داشت ورم بینی های گوشتی در مدت طولانی تر از بین می رود.

اگر شخصی بعد از عمل بینی باردار شود، بارداری باعث خراب شدن آن خواهد شد ؟

همانطور که در دوران بارداری مخصوصا در ماه های آخر تمام بدن متورم می‌شود بینی نیز متورم می‌شود و همان گونه که بعد از اتمام بارداری تورم بدن برطرف شده و به حالت عادی خود بر می گردد بینی نیز تورمش از بین رفته و به حالت اول برمی گردد.

بعد از به هوش آمدن از عمل بینی می توان به بچه شیر داد ؟

معمولاً دو ساعت بعد از پایان بیهوشی می توان تغذیه با شیر را شروع کرد؛ مانند مادرانی که با سزارین بچه خود را به دنیا می آورند. آنها نیز اکثراً با بیهوشی عمومی بوده و دو ساعت بعد از بهوش آمدن به فرزند خود شیر داده و مشکلی پیش نمی آید؛ فقط ممکن است به علت ترشح داروهای بیهوشی در شیر باعث خواب آلودگی کودک شود.

منبع
دکتر زیبایی
دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان