کوچک کردن سینه بانوان

کوچک کردن سینه بانوان

عمل کوچک کردن سینه فرآیندی برای برداشتن چربی‌ها، بافت‌ها و پوست اضافی در نتیجه کاهش سایز سینه است، این جراحی در دنیای پزشکی ماماپلاستی یا ماموپلاستی کوچک کننده و به لاتین (Reduction Mammoplasty) نیز خوانده می‌شود. اگر پستان‌های بزرگی دارید، ممکن است برای داشتن حس راحت‌تر یا متناسب کردن اندازه پستان‌ها با اندام‌تان این جراحی را انجام دهید. این عمل را همراه با عمل پروتز سینه می توانید انجام دهید

عمل کوچک کردن سینه ممکن است باعث بهتر شدن برداشت ذهنی شما از خودتان، بالا رفتن اعتماد به نفس‌تان و بیشتر شدن توانمندی‌تان برای شرکت در فعالیت‌های جسمانی شود. اگر در اندیشه انجام این جراحی هستید، با یک جراح پلاستیک مورد تأیید مشورت کنید. مهم است که بدانید این جراحی چه پیامدها، خطرات و عوارض جانبی دارد. همچنین باید انتظارات واقع‌گرایانه‌ای از نتایج آن داشته باشید.


کاندید های مناسب ماموپلاستی سینه

عمل کوچک کردن سینه ویژه خانم‌هایی است که پستان‌های بزرگی دارند و دچار یکی از مشکلات زیر هستند :

 • درد کمر، گردن و شانه‌ها
 • خارش یا سوزش شدید پوست در زیر پستان‌ها
 • شیارهای عمیق پوستی در ناحیه شانه (که ناشی از فشار زیاد بر کِش سوتین است)
 • محدودیت در انجام فعالیت‌های جسمانی
 • برداشت ذهنی بد از داشتن پستان‌های بزرگ
 • مشکل در پوشیدن سوتین و لباس
 • مشکل در خوابیدن

بهترین زمان کاهش سایز سینه 

این جراحی را می‌توان در هر سنی انجام داد، حتی گاهی در نوجوانانی  با این حال، بهتر است برای انجام جراحی تا پایان سن رشد پستان‌ها صبر کنید اگر هنوز خانواده تشکیل نداده‌اید یا به تعداد کافی بچه‌‌دار نشده‌اید، بهتر است انجام جراحی کوچک کردن پستان را تا زمانی که دیگر مایل به بچه‌دار شدن نباشید به تعویق بیاندازید مگر اینکه بزرگی پستانها غیر قابل تحمل باشد.

تغییرات صورت گرفته در پستان‌ها در دوران حاملگی می‌تواند بر نتایج جراحی کوچک کردن پستان تأثیر بگذارد. همچنین شیردادن نوزاد پس از انجام این جراحی ممکن است مشکل کرده و به افتادگی مجدد سینه ها بیانجامد. البته برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مشکل شیردهی به نوزاد پس از انجام جراحی کوچک کردن پستان بیشتر مربوط به نداشتن ه آموزش لازم دوران نقاهت و نحوه شیردهی می باشد.


عوارض عمل کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن پستان مانند هر جراحی دیگری خطراتی نیز دارد که از آن جمله می‌توان به خونریزی، عفونت و واکنش نامتناسب به بی‌هوشی اشاره کرد.

دیگر خطرات احتمالی شامل موارد زیر است :

 • ماندن جای زخم جراحی بر روی پوست سینه یا اسکار جراحی
 • از دست رفتن حس در نوک و هاله پستان
 • ناتوانی یا مشکل در شیردهی نوزاد
 • تفاوت در اندازه و تقارن دو پستان که ممکن است شما را نیازمند جراحی‌های دیگری کند (البته این عارضه به دست جراح پلاستیک با تجربه بسیار نادر است)

به نظر می‌رسد که با افزایش میزان بافت برداشته شده از پستان، احتمال کامل خوب نشدن زخم جراحی بیشتر می‌شود. با این حال، هنوز از نظر علمی تأیید نشده است که زنان دارای شاخص توده بدنی (body mass index یا BMI) بیشتر الزاماً بیشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض جانبی جراحی کوچک کردن سینه باشند.

قبل از هر تصمیمی برای انجام عمل جراحی برای کوچک کردن پستان، باید به طور طبیعی هر نوع خطر و ریسک و نیز تمام فواید آن سنجیده شود اگر شما سیگاری هستید باید قبل از عمل سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن به طور جدی رگهای خونی را تنگ می کند و بنابراین جریان خون را در آن ناحیه کاهش داده و باعث می شود که التیام یافتن و جوش خوردن زخم ها کند شود.

همچنین آسپرین و بعضی داروهای ضد التهاب و مسکن ها و دیگر داروها می توانند باعث افزایش خونریزی شوند، بنابراین نباید آنها را مصرف کنید.بهترین کار این است که در اولین ویزیت همه این اطلاعات را به پزشکتان اطلاع دهید. اگر شما اضافه وزن قابل توجهی دارید، پیشنهاد می شود، ابتدا وزن خود را کاهش دهید. در حقیقت در بسیاری از مواقع بدست آوردن سینه های کوچکتر می تواند انگیزه ای برای کاهش وزن باشد. بسته به سن شما، ممکن است نیاز باشد که قبل از عمل جراحی ماموگرافی انجام دهید. این کار در مشاوره اولیه نیز توصیه خواهد شد.

کاهش سایز سینه


مراحل امادگی عمل کوچک کردن سینه 

جراح پلاستیک شما قبل از انجام عمل ماموپلاستی احتمالاً :

 •  سابقه پزشکی شما را بررسی کرده و سلامت شما را به طور کلی ارزیابی می‌کند.
 •  انتظارات شما را در مورد اندازه و ظاهر پستان پس از عمل مطرح می‌کند.
 •  جزییات عمل و خطرات آن را با دقت برایتان توضیح می‌دهد، از جمله احتمال به جا ماندن جای زخم بر روی پوست و از دست رفتن حس نوک پستان
 •  پستان‌های شما را اندازه‌گیری می‌کند.
 •  عکس‌هایی از پستان شما برای پرونده پزشکی‌تان می‌گیرد.
 •  نوع ماده‌های هوشبری مورد استفاده در هنگام عمل را به شما می‌گوید.

همچنین پیش از انجام جراحی کوچک کردن پستان ممکن است از شما خواسته شود که :

 •   چندین آزمایش انجام دهید.
 •   یک ماموگرافی پایه از از هر دو پستان انجام دهید( البته این ماموگرافی در سن بالای ۳۵ سال و یا در کسانیکه سابقه خانوادگی سرطان سینه دارند ضروری است.)
 •  برای مدتی پیش و پس از عمل از مصرف سیگار پرهیز کنید.( باعث افزایش عوارض جراحی می شود )
 •  به منظور کنترل میزان خونریزی در هنگام عمل، از خوردن آسپیرن، داروهای ضدالتهابی و مکمل‌های گیاهی پیش از عمل خودداری کنید.

از جراح خود بپرسید که آیا می‌توانید همان روز پس از عمل به منزل بازگردید یا این که باید حتما یک شب در بیمارستان بمانید. در هر دو صورت از فردی بخواهید که شما را به منزل بازگرداند. پس از عمل، از نشستن پشت فرمان خودرو خودداری کنید.


انتظارات از عمل کاهش سایز سینه 

جراحی کوچک کردن پستان یا سینه معمولاً تحت بی‌هوشی عمومی (کامل)، در یک بیمارستان یا مرکز جراحی صورت می‌گیرد، جراح شما قبل از انجام جراحی طی یک مشاوره مفصل شما را از دوران نقاهت و نگهداری بعد از جراحی آگاه می کند، تمام نتیجه پس از جراحی و کاهش متناسب سایز و درمان افتادگی سینه و میزان لیفت سینه و تقارن سینه ها کاملا به میزان تبحر جراح بستگی دارد.

کاهش سایز سینه بهتر است بعد از فرزند آوری و شیردهی در سنین که سینه ها به رشد کامل خود رسیده اند انجام گردد با این حال اگر سینه های افتاده باعث شده مشکلات فراوانی برای شما ایجاد گردد می توانید کاهش سایز سینه را انجام دهید، کاهش سایز سینه می توانید همراه با پروتز سینه انجام دهید.

کاهش سایز سینه


مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

 • داشتن احساس سنگینی و گیجی بعد از جراحی سینه طبیعی است و به دلیل تاثیر داروی بیهوشی می باشد که در این شرایط بهتر است به مدت ۲۴ ساعت فردی همراه شما باشد.
 • در روز های ابتدایی با مشورت جراح فوق تخصص پلاستیک می توانید راه رفتن را شروع کنید چرا که با راه رفتن بهبودی تان سریع تر حاصل می شود.
 • از دارو هایی که جراح پلاستیک برای شما تجویز کرده است در زمان معین استفاده کنید.
 • رژیم غذایی خود را با نوشیدن مایعات شروع کنید.
 • سعی کنید در این دوران مصرف سدیم را به حداقل ممکن برسانید.
 • توجه داشته باشید که مصرف آناناس به روند بهبودی تان کمک بسیاری می کند.
 • به مدت یک ماه از مصرف دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی پرهیز کنید.
 • از سوتین طبی که جراح پلاستیک تجویز نموده است استفاده نمایید این سوتین مخصوص دوران پس از جراحی سینه است و استفاده از آن مهم و تاثیر گذار است.
 • بعد از دو روز می توانید استحمام نماید.
 • باید جای زخم های ناشی از جراحی سینه خشک نگه داشته شود و چنانچه احساس خشکی در پوست سینه داشتید می توانید از کرم مرطوب کننده استفاده نمایید به طوری که وارد زخم ها نشود.

اقدامات لازم بعد از عمل کوچک کردن سینه

 • پستان‌های شما را با پانسمان گاز یا نوار زخم‌بندی می‌پوشانند. ممکن است لوله‌ای در زیر بازوهای شما قرار گیرد تا خون و مایعات اضافی را از بدن‌تان خارج کند.
 • جراح شما احتمالاً قرص‌های مُسکن و آنتی بیوتیک برای کاهش خطر عفونت برایتان تجویز می‌کند.
 • در روزها و هفته‌های نخست پس عمل کوچک کردن پستان ، سینه شما حساس است و کمی درد دارد. حتی ممکن است ورم‌کرده و کبود باشد.
 • جراح شما ممکن است استفاده از سوتین طبی را برای محافظت از پستان‌هایتان به شما توصیه کند.
 • باید برای دو تا چهار هفته میزان فعالیت‌های جسمانی‌تان را کم کنید تا پستان‌تان خوب شود.
 • احتمالاً جراح از شما بخواهد که تا یک ماه پس از عمل از پوشیدن سوتین‌های دارای کش زیرین خودداری کنید.
 • با مرور زمان معمولاً جای زخم به طور کامل از بین می‌رود. در این دوران باید برای برداشتن بخیه‌ها و ارزیابی روند بهبودی‌تان به جراح مراجعه کنید.

​۸ نکته مورد اهمیت پس از عمل کاهش سایز سینه

 1. به منظور جلوگیری از افزایش ریسک عفونت در ۴۸ ساعت اول، پانسمان استریل محل عمل را باز نکنید.
 2. درن سینه‌ها دو روز پس از عمل خارج خواهد شد. تا زمان خارج کردن درن‌ها؛ استحمام ممنوع است.
 3. حداقل برای یک‌ماه؛ استفاده از سوتین طبی الزامی است.
 4. گاها پس از کشیدن درن‌ها، داخل سینه مایع خونابه‌ای جمع می‌شود که علامت آن، احساس سنگینی و سفتی در سینه است و باید در مطب تخلیه شود.
 5. به مدت دو هفته از انجام فعالیت‌های بدنی سنگین، بلند کردن بار سنگین، یا انجام حرکات شدید دست‌ها خودداری کنید.
 6.  به مدت سه ماه از خوابیدن روی سینه‌ها، انجام ورزش‌های کششی بالاتنه، شنا و … خودداری کنید.
 7. داروهایی که برای شما تجویز شده را با دقت استفاده کنید و از مصرف داروهای دیگر پرهیز کنید. اگر به داروهایی که تجویز شده است حساسیت دارید، ما را مطلع کنید.
 8. نمونه‌های ارسالی سینه را حتما به پاتولوژی تحویل دهید.

نتایج عمل کوچک کردن سینه 

جراحی موفقیت‌آمیز کوچک کردن پستان می‌تواند درد بالای کمر، گردن و شانه‌ها را از بین ببرد. همچنین موجب بیشتر شدن توانمندی شما برای انجام فعالیت‌های جسمانی و بهتر شدن تصویر ذهنی‌تان از خودتان می‌شود.

هر چند که نتایج این جراحی فوراً دیده می‌شود، اما ممکن است بر طرف شدن ورم پستان و پاک شدن جای زخم‌ها تا چند ماه طول بکشد. نتایج نهایی معمولاً ماندگار است، هر چند که اندازه پستان‌ها به دلایلی چون افزایش سن و تغییر وزن ممکن است تغییر کند.


برش‌های انجام شده بر روی سینه 

انجام برش لنگری‌ شکل در این جراحی امکان برداشتن بافت، چربی و پوست اضافی و نیز تغییر دادن جای نوک و هاله پستان را فراهم می‌کند جراح پس از برداشتن بافت اضافی، شکاف پوست زیر پستان را به وسیله بخیه به هم پیوند می‌دهد.


مراحل کلی عمل کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه در بافت‌های موجود بر روی پستان شما با برداشت چربی اضافی، بافت غده‌ای و پوست انجام می‌گیرد. در بیشتر اوقات، چربی اضافی ممکن است به جای اینکه با روش‌های برش که در زیر توضیح داده می‌شود برداشته شود، با لیپوساکشن برداشته می‌شود. اگر سایز پستان به خاطر بافت چربی و پوست اضافی بزرگ باشد، تاثیری ندارد چراکه لیپوساکشن خود برای فرآیند کوچک کردن پستان انجام می‌گیرد. تکنیکی که برای کوچک کردن سایز پستان استفاده می‌شود می‌تواند به وسیله شرایط فردی، ساختار پستان ها، اینکه تا چه اندازه پستان کوچک شود، اولویت‌های شخصی تان و پیشنهاد جراح مشخص شود.

روش انجام جراحی کوچک کردن سینه خانم ها برای هر شخص متفاوت است و باید با توجه به شرایط جسمی، وضعیت سینه‌ها، میزان چربی اضافی، تمایل بیمار و توصیه پزشک تعیین شود. در اغلب بیماران، این جراحی طی مراحل زیر انجام می‌شود :

مرحله اول- ایجاد بی‌حسی

داروهایی برای راحتی بیمار در حین جراحی کوچک کردن سینه خانم ها تجویز می‌شود. می‌توان از آرام بخش وریدی یا بیهوشی کامل برای انجام این جراحی استفاده کرد. روش بی‌حسی با صلاحدید پزشک انتخاب می‌شود.

مرحله دوم- برش پوست

الگوهای برش جراحی کوچک کردن سینه خانم ها متفاوت هستند:

 • برش حلقوی در اطراف آرئولا (پوست قهوه‌ای رنگ اطراف نوک سینه)
 • برش حلقوی اطراف آرئولا و ادامه برش به‌صورت عمودی به سمت بالای سینه
 • برش به‌صورت T برعکس

جای برش‌های جراحی به صورتی است که در زیر سینه‌بند و مایو پنهان باقی می‌ماند.

مرحله سوم- خارج کردن بافت و تغییر شکل سینه

بعد از ایجاد برش‌ها، موقعیت نوک سینه تغییر می‌کند؛ البته اعصاب و رگ‌های تغذیه‌کننده آن حفظ می‌شوند. در صورت نیاز، آرئولا با برش پوست پیرامونی کوچک‌تر می‌شود. بافت زیرین سینه برداشته شده، لیفت شده و به آن شکل داده می‌شود. در مواردی که سینه‌ها بیش از حد بزرگ باشند، ممکن است نیاز باشد نوک سینه و آرئولا از محل خود برداشته شده و به محل بالاتری روی سینه پیوند زده شوند (پیوند نوک سینه).

مرحله چهارم- بخیه برش‌ها

برش‌های جراحی روی هم قرار می‌گیرند و سینه با اندازه کوچک‌تری شکل می‌گیرد. بخیه‌ها در عمق پایین‌تری در داخل بافت سینه زده می‌شوند تا شکل جدید سینه ایجاد و حفظ شود. بخیه‌ها، چسب پوست و نوار جراحی سینه را به‌طور کامل می‌بندند. جای برش‌ها به‌ مرور زمان به‌طور قابل توجهی بهبود پیدا می‌کند.

مرحله پنجم- مشاهده نتایج

نتایج جراحی کوچک کردن سینه خانم ها بلافاصله بعد از پایان جراحی قابل مشاهده است. به مرور زمان، تورم بعد از جراحی نیز برطرف شده و خطوط برش کمرنگ می‌شوند. رضایت از نتایج عمل، با گذراندن دوره بازیابی بعد از جراحی و بهبودی کامل حاصل می‌شود.


نتایج مورد انتظار از عمل ماموپلاستی

مشورت با یک جراح متخصص و مشاوره با وی درارتباط با انتظارات از جراحی سینه، از اقدامات مهم پیش از عمل می باشد. ممکن است برای ایجاد تغییرات در فرم ظاهری و سایز سینه ها در برخی موارد نیاز به یک جراحی پیشرفته باشد. احتمال دارد پس از جراحی سینه ، زخم و جراحت روی سینه باقی مانده و احساس سر سینه فرد از بین برود. مزایای جراحی سینه، در خانم هایی که سینه هایی با سایز بزرگ دارند قاعدتا از عوارض آن بیشتر خواهد بود.

عموما جراحی مموپلاستی کاهشی تحت بیهوشی عمومی صورت می پذیرد و فرد پیش از جراحی می بایست از رژیم خاص غذایی استفاده نماید. جراحی ماموپلاستی با تکنیک های مختلفی انجام می گردد و مدت زمان انجام این جراحی حدودا ۹۰ دقیقه تا ۴ ساعت به طول می انجامد و پس از انجام جراحی بیمار به مدت یک الی دو شب در بیمارستان بستری و تحت نظارت پزشک قرار می گیرد.


هزینه عمل ماموپلاستی

هزینه جراحی سینه بر اساس فاکتورهایی مثل دستمزد جراح، هزینه کلینیک، اتاق عمل، میزان افتادگی سینه و تغییراتی که باید لحاظ گردد متغیر است و هزینه نهایی جراحی در جلسه مشاوره و پس از انجام بررسی های لازم توسط پزشک اعلام می گردد.


هزینه عمل ماموپلاستی

هزینه عمل ماموپلاستی

در سال ۱۳۹۹
۷ میلیون تومان
 • + توسط جراح فوق تخصص پلاستیک
 • + در بیمارستان تخصصی
 • + با بیهوشی عمومی

هزینه عمل ماموپلاستی

در سال ۱۳۹۹
۶ میلیون تومان
 • + توسط جراح متخصص عمومی
 • + در بیمارستان تخصصی
 • + با بیهوشی عمومی

سوالات متداول

آیا پس از جراحی کوچک کردن پستان یا ماموپلاستی من قادر به شیردهی به نوزادم خواهم بود ؟

اینکه بیمار پس از جراحی کوچک کردن سینه قادر به شیردهی خواهد بود یا نه بیشتر به تکنیک عمل بستگی دارد. در روش جراحی فری نیپل یا کاشت مجدد هاله و نوک سینه شیردهی بصورت کامل از بین خواهد رفت ولی در تکنیکهای دیگر بیمار شیردهی را حفظ خواهد کرد.

در هنگام عمل جراحی کوچک کردن سینه چی می گذرد ؟

انواع روشها برای کوچک کردن اندازه پستان وجود دارد. معمولاً جراح برشی در اطراف هاله پستان و سپس رو به پایین ایجاد می‌کند. آنگاه بافت، چربی و پوست اضافی پستان برداشته می‌شود. در بیشتر موارد نوک و هاله پستان دست نخورده باقی می‌ماند. با این وجود اگر پستان شما زیادی بزرگ و آویزان است، شاید لازم باشد که نوک و هاله پستان شما برداشته شده و در جای بالاتری به عنوان پیوند پوستی به بافت پستان پیوست شود که از آن به عنوان روش فری نام برده می شود.

در جراحی کوچک کردن سینه چه نوع بیهوشی مورد استفاده قرار می گیرد ؟

بیهوشی عمومی ( بیهوشی کامل )

عمل جراحی کوچک کردن سینه چقدر طول می کشد ؟

معمولا حدود ۳ ساعت طول می کشد .

چه مدت باید در بیمارستان بمانم ؟

طول مدت ماندن در بیمارستان، بستگی به حال عمومی بیمار و میزان ترشحاتی دارد که از بدن شما تخلیه می شود وقتی این ترشحات به حداقل رسید (معمولا روز بعد ) لوله ها برداشته می شود و بانداژها سبک می گردند به شما یاد داده می شود تا یک سوتین با بند کمکی که کمی محکم است و در زیر آن سیم و میله ندارد، بپوشید. گاهی اوقات ممکن است شب دومی را هم در بیمارستان بمانید.

پس از کوچک کردن سینه چه نوع اثرات و عوارض جانبی را باید انتظار داشته باشیم ؟

بعد از عمل جراحی سینه هایتان ورم کرده و کبود خواهد شد. کبود شدگی معمولا ۲ الی ۳ هفته طول می کشد. در حالی که بیشتر ورم سینه تان در طی این مدت از بین خواهد رفت کمی ورم کردگی نامحسوسی ممکن است تا ۳ ماه باقی بماند.

بعد از عمل جراحی ممکن است متوجه شوید که سینه ها سفت شده اند مخصوصا روی لبه های ناحیه ی بریدگی. این به خاطر فرایند جوش خوردن زخم است و درصورت نیاز ماساژهایی که توسط جراح به شما آموزش داده خواهد شد می تواند جهت بهبود سریعتر و رفع سفتی سینه ها مؤثر واقع گردد؛ هر چند ممکن است این وضعیت چند ماه به طول انجامد

شما باید منتظر باشید که حس پوست اطراف نوک سینه و خود نوک سینه بعد از عمل جراحی کم شوند و این به خاطر شوک عمل جراحی و صدمه ای است که به اعصاب این ناحیه وارد شده است. اگر چه این حالت بعد از چند ماه بهبود پیدا می کند،ولی کرخ شدگی و بی حسی دائمی نیز ممکن است بدنبال آن روی دهد.

بطور معمول سینه ها کمی ناصاف و نا همگون خواهند شد و در این مورد استثنا برای خانم های دارای سینه های بزرگ وجود ندارد.
اگرچه تمام تلاش برای متقارن شدن سینه ها انجام می شود اما همیشه این تقارن به دست نمی آید.

پس از کوچک کردن سینه جای زخم ها چگونه به نظر می رسند ؟

ایجاد اسکار (جای زخم) پس از اعمال جراحی یک عارضه نمی باشد و یک رویداد عادی محسوب می گردد. در عمل کوچک کردن سینه ، جای زخم ها تا اندازه ای به مدت طولانی باقی می مانند و ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد تا التیام یابند.

شما باید انتظار داشته باشید تا جای زخم ها درآغاز قرمز، بر جسته و حتی همراه به خارش باشند اما به مرور زمان محو و صاف می شوند. این حالت طبیعی فرایند جوش خوردن زخم می باشد. اگر چه مهم است به یاد داشته باشید که این فرایند ممکن است دو سال طول بکشد تاکامل شود. بطور معمول سینه ها کمی ناصاف و نا همگون خواهند شد و در این مورد استثنا برای خانم های دارای سینه های بزرگ وجود ندارد. اگرچه تمام تلاش برای متقارن شدن سینه ها انجام می شود اما همیشه این تقارن به دست نمی آید.

آیا این عمل جراحی پردرد و دردناک است ؟

چند روز بعد از انجام عمل جراحی ، احتمالا میزان متعارفی درد خواهید داشت که باید با  استفاده از مسکن مناسب کنترل شود. درد معمولا بعد از (۴- ۵)روز بهبود می یابد.

چقدر طول می کشد تا من به حالت نرمال باز گردم ؟

عمل جراحی کوچک کردن سینه نسبتا یک عمل جراحی بزرگ و مهم می باشد و همیشه باید به خودی خود به آن اهمیت داد. سعی نکنید سریع شروع به کار کنید. احتمالا چند هفته باید بگذرد تا شما احساس کنید که همه چیز عادی شده است. اگر چه بعضی از افراد بعد از ۱۰ الی ۱۴ روز می توانند کارهای سبک خود را انجام دهند.ولی بعضی دیگر ترجیح می دهند ۱ تا ۲ هفته بیشتر استراحت کنند.

راه رفتن در ۳ تا ۴ هفته اول مفید است؛ چون باعث بهبود گردش خون می شود و ورم ایجاد شده و احتمالا لخته شدن خون را کاهش می دهد.
بلند کردن چیزهای سنگین یا فعالیت و کارهای سخت و دشوار در ۶ هفته ی اول بعد از عمل جراحی ممنوع است. اگر کاری که انجام می دهید ایجاد ناراحتی می کند، پس آن را انجام ندهید!

زخم عمودی زیر سینه چگونه می باشد ؟

یکی از معمول ترین مکان هایی که این اتفاقات ممکن است رخ دهد جایی است که زخم عمودی به زیر سینه می رسد،
این یک اشکال موقت است که در این حالت لازم است پانسمانها مرتب در آغاز عوض شوند.

مطالب مرتبط با عمل های سینه

علاقه مند به مطالعه هر بخشی از انواع عمل های زیبایی سینه در بالا هستید بر روی آن کلیک کنید 

منبع
دکتر زیبایی
دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان