عمل چانه منتوپلاستی

عمل چانه منتوپلاستی

جراحی زیبایی اصولا به‌ منظور متناسب ساختن اجزای صورت و طبیعی و زیبا کردن آن ها انجام می ‌شود. طبق آمار اغلب مراجعه‌ کنندگان برای جراحی زیبایی را خانم ‌ها و جوانان تشکیل می دهند، اما یک جراحی هست که بیشتر در بین آقایان طرفدار دارد و آن هم منتوپلاستی یا جراحی زیبایی چانه است. در زیبایی ‌شناسی چهره آقایان، داشتن چانه برجسته و چهار گوش کوچک کردن چانه یا به اصطلاح چانه قوی، از نشانه‌های زیبایی به شمار می رود. چانه به همین دلیل اغلب آقایانی که برای عمل چانه منتوپلاستی به جراحان مراجعه می ‌کنند، درخواست می ‌کنند که چانه ‌شان به این صورت در بیاید.

عمل چانه منتوپلاستی یا جراحی زیبایی چانه به منظور تغییر نسبت‌ های صورت جهت بهبود ظاهری صورت و هماهنگی بین فک و دیگر اجزای صورت و در نهایت بهبود فرم ظاهری صورت و افزایش اعتماد به نفس فرد انجام می‌ گیرد. عمل منتوپلاستی توسط طیف وسیعی از جراحان پلاستیک برای ایجاد تعادل فواصل بین چانه ، پیشانی ، بینی، گونه انجام می شود.

عمل چانه منتوپلاستی که عمل چانه ژنیوپلاستی هم نام دارد نوعی عمل زیبایی است که جهت تغییر فرم چانه صورت میگیرد و روش های بسیار متنوعی جهت انجام آن وجود دارد. از جمله می توانیم به تزریق چربی و تزریق ژل به چانه، برجسته سازی یا کاشت پروتز چانه اشاره کنیم،

می توانید در کلینیک زیبایی که یک جراح پلاستیک حضور داشته باشد و تخصص این کار را داشته باشد تزریق ژل با چانه یا تزریق چربی به چانه را انجام دهید اما برای انجام عمل چانه منتوپلاستی مستلزم بیمارستان و تیم جراحی می باشید؛ تغییر فرم چانه، علاوه بر خوش فرم شدن و متوازن شدن خود چانه، در نیمرخ شخص نیز تعادل ایجاد می کند.

جراحی های منتوپلاستی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند

 • بزرگ کردن چانه:

اعمالی که در آن ها چانه های کوچک یا عقب رفته، بزرگ شده یا جلو کشیده می شوند.

 • کوچک کردن چانه:

اعمالی که در آن ها چانه های بزرگ یا جلو آمده، کوچک شده یا عقب برده می شوند.

اعمال بزرگ کردن چانه بیشتر از اعمال کوچک کردن چانه انجام می شوند، که این نشان می دهد کوچک بودن چانه شایع ترین ناهنجاری چانه است.

عمل بزرگ کردن چانه

عمل بزرگ کردن چانه یک عمل جراحی پلاستیک صورت است که هدف از انجام آن اصلاح شکل یا ترمیم چانه جهت مشخص تر ساختن این بخش از صورت و هماهنگ کردن آن با فرم صورت و سایر اجزاء آن است.

این عمل به صورت سرپایی انجام شده، قیمت آن گران نیست و دوره بهبود نسبتاً کوتاهی دارد. بزرگ کردن چانه به دلایل مختلفی انجام می شود. عمل بزرگ کردن چانه را می توان یا با استفاده از پروتز و یا عمل چانه ژینوپلاستی اسلایدینگ انجام داد.

ژینوپلاستی اسلایدینگ

در مواردی که چانه بیمار خیلی کوچکتر از آن است که با تزریق چربی یا پروتز بزرگ شود، یا اینکه بدشکلی چانه پیچیده تر از حد معمول است، از عمل چانه ژینوپلاستی اسلایدینگ استفاده می شود. در این جراحی ابتدا نیاز به برداشتن استخوان چانه برای جا به جایی موقعیت آن می باشد . این کار از طریق برشی که به صورت نوسانی به وسیله اره در استخوان چانه می زند انجام می شود. پس از خارج کردن این استخوان قسمت باقیمانده فک به جلو کشیده شده و برای فیکس کردن محل جدید آن از صفحه و پیچ هایی از جنس فلز تیتانیوم ( ضد حساسیت و سازگار با بدن) استفاده می شود. برشی که در داخل دهان زده شد با بخیه هایی قابل جذب بسته می شود.پس از اتمام کار دور سر بیمار بانداژی بسته می شود تا فشاری بر آن وارد نشود. ژینوپلاستی اسلایدینگ کمی بیشتر از عمل پروتز زمان می برد، یعنی حدوداً ۴۵ تا ۹۰ دقیقه.

عمل بزرگ کردن چانه

عمل کوچک کردن چانه 

عمل کوچک کردن یا عقب کشیدن یک چانه بزرگ یا پیش آمده را می توان از طریق کوچک کردن (کاهش حجم) مستقیم یا ژنیوپلاستی اسلایدینگ انجام داد. در روش کوچک کردن مستقیم، جراح برشی را یا در زیر چانه و یا در داخل دهان ایجاد کرده و استخوان اضافه را با استفاده از «بِر» که نوعی دریل مخصوص جراحی است خارج می کند.

ژنیوپلاستی اسلایدینگ برای کوچک کردن چانه مشابه ژنیوپلاستی برای بزرگ کردن چانه است، البته با این تفاوت که استخوان بریده شده به جای جلو کشیدن به عقب برده می شود.

اگر چانه بزرگی دارید می‌توانید برای کاهش اندازه آن، یکی از دو روش زیر انتخاب کنید :

 • تراشیدن چانه به روش ساده می‌تواند گوشه‌های اضافی چانه را برطرف کند و اندازه کلی چانه را کاهش دهد. این روش می‌تواند از طریق ایجاد یک برش کوچک در دهان یا در زیر چانه انجام شود.
 • اگر چانه شما خیلی بزرگ باشد ، ممکن است عمل تراشیدن باعث ایجاد شُل شدن و افتادگی پوستی که استخوان را می‌پوشاند (پتوز) شود. در این مورد ممکن است لازم باشد کمی از استخوان سرتاسری چانه بریده شود و به سمت عقب حرکت داده شود. معمولاً استخوان چانه با پیچ و صفحات مخصوصی ثابت نگه داشته می‌شود و این پیچ و صفحات تا زمان بهبودی در چانه باقی می‌مانند. این کار باعث می‌شود پوست به استخوان سطحی چانه متصل باقی بماند و احتمال اینکه بعد از عمل شُل و افتاده شود، کاهش یابد.

کوچک کردن چانه

هدف از انجام عمل منتوپلاستی چیست ؟

 • اصلاح انحراف چانه
 • جراحی کوتاه کردن چانه بلند
 • عمل چانه بلند
 • عقب بردن چانه دراز
 • پهن بودن چانه
 • دفورمیتی چانه

عمل چانه منتوپلاستی در چانه های کوچک و عقب رفته با گذاشتن پروتز چانه و در چانه های جلو آمده با تراشیدن چانه و عقب بردن آن انجام می شود.

عمل منتوپلاستی با چه روش هایی انجام می شود ؟

۱ – از داخل دهان

این روش برای جراحی چانه به این صورت است که از داخل دهان برش کوچکی بین لثه و لب پایین ایجاد می شود، بافت روی استخوان را جدا می کنند و تغییرات را اعمال می کنند سپس قسمت برش خورده داخل دهان بخیه زده می شود که قابل مشاهده نمی باشد.

۲ – از بیرون دهان

در این روش برای اعمال تغییرات برشی بر روی چین خوردگی طبیعی پوست در زیر چانه ایجاد خواهد شد، بافت از روی استخوان چانه جدا می گردد و تغییرات لازم اعمال شده و در پایان محل برش خورده با بخیه زدن به هم متصل می شود.

جراحی های زیبایی مانند جراحی بینی ، لیفت صورت و گردن مربوط به پوست و صورت را می توان همزمان با عمل چانه منتوپلاستی انجام داد.

نحوه عمل منتوپلاستی

در صورتی که نیاز به تغییرات مختصر در چانه باشد بوسیله تزریق چربی یا ژل می توان انرا ترمیم کرد اما در صورتی که نیاز به تغییرات زیادی در چانه باشد نیاز به جراحی منتوپلاستی می باشد .

در ابتدا فرد مورد بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی قرار می گیرد و با توجه به شرایط فرد از پروتز در قسمت چانه استفاده می شود. یا در صورت عقب بودن یا جلو بودن چانه با ایجاد برش هایی در چانه موقعیت استخوان چانه را تغییر می دهند.

۱.  جراحی داخل دهان

برای تغییر مکان استخوان فک در قسمت بین لثه و لب پایین برشی ایجاد می شود و استخوان فک از محل خارج شده و در محل مناسب قرار می گیرد. در این قسمت نیز می توان از پروتز برای شکل دهی به چانه استفاده کرد.

۲.  جراحی بیروی دهان

از روی پوست صورت در محل زیر چانه در قسمتی که فرورفتگی چانه وجود دارد برشی ایجاد می شود. بافتی از روی استخوان برداشته شده و به جای ان پروتز قرار می گیرد . محل برش بخیه زده می شود و چون در محل چین چانه می باشد به صورت طبیعی بوده و قابل رویت نمی باشد.

برای بهتر و زیبا شدن چانه بهتر است از جراحی ساکشن غبغب یا جراحی چانه استفاده شود. این جراحی بین نیم ساعت تا دو ساعت متغیر می باشد . بعد از عمل به مدت ۶ ساعت در بخش تحت مراقبت قرار گرفته و سپس مرخص می شود.

عوارض عمل منتوپلاستی

عمل چانه منتوپلاستی با این که جراحی ساده و بی عارضه ‌ای به نظر می ‌رسد، اما در هر حال خطرات خاص جراحی های زیبایی را دارد. بی‌ هوشی، عفونت‌ های بعد از عمل، قرار گرفتن نامناسب پروتز، التهاب شدید در محل عمل و از همه مهم ‌تر، نارضایتی احتمالی بیمار از فرم جدید چانه ‌اش جزو این عوارض هستند.

به غیر از این ها ممکن است تا چند روز، بیمار در محل جراحی احساس درد و ناراحتی کند و همچنین تا مدتی برای لبخند زدن و حتی حرف زدن مشکل داشته باشد. این مشکل در صورت استفاده از پروتزهای بزرگ و نامتناسب با اجزای صورت بیشتر به وجود می ‌آید. بعد از انجام منتوپلاستی فرد باید تا مدت‌ ها فعالیتش را محدود کرده و از تکان‌ های شدید سر و صورت پرهیز کند.

رعایت موارد خاص در موقع غذا خوردن و همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان از شرایط لازم برای جراحی چانه است

دوره‌ بهبود پس از جراحی زیبایی چانه

دوره‌ی بهبود پس از جراحی چانه معمولاً بدون حاشیه است و اکثر بیماران پس از عمل به خانه باز می‌گردند. ممکن است پانسمانی برای کاهش تورم بروی چانه وجود داشته باشد (که معمولاً روز بعد برداشته می‌شود). پوششی کوچک برای پوشاندن چانه در مدت ۷ الی ۱۰ روز ممکن است استفاده شود. دوره‌ی بهبودی اغلب سریع است و با درد و ناراحتی بیش از حد همراه نیست.

تورم و کبودی بعد از جراحی زیبایی چانه به تدریج از بین می‌رود و پس از یک الی دو هفته فرد می‌تواند به زندگی روزمره‌ی خود برگردد. در این دوران بهتر از مواد غذایی نرم استفاده شود تا حرکات چانه به حداقل برسد و حتما پس از هر وعده‌ی غذایی دهان‌شویه استفاده شود.

مراقبت های لازم قبل از انجام جراحی زیبایی چانه

 •  عدم استفاده از داروهای استروئیدی ضد التهاب یا آسپرین از دو هفته پیش از عمل
 •  تا ۲ هفته قبل از عمل سیگار کشیدن ممنوع است .
 •  استفاده از پاک کننده آنتی باکتریال صورت و دهانشویه سه بار در روز
 •  خودداری از خوردن و نوشیدن تا ۸ ساعت پیش از جراحی

هزینه عمل چانه منتوپلاستی

هزینه عمل چانه منتوپلاستی به عوامل گوناگون متعددی مربوط است، این عوامل به میزان ایراد چانه و معایب آن مربوط می باشد، به طور مثال در یک کیس منتوپلاستی خانم که مادرزادی چانه های بزرک و نامتقارن دارد برای اصلاح و کوچک کردن چانه به تیم جراحی و بیمارستان و بی هوشی عمومی نیاز است و حدود ۱ تا ۳ ساعت جراح متخصص پلاستیک یا فک باید استخوان فک را با برش اصلاح کند در چنین شرایطی ممکن است هزینه ها بالا برود مثلا حدود ۱۲ میلیون تومان هزینه دستمزد جراح پلاستیک و بیمارستان شود البته انتخاب چه جراح با چه تخصص و تجربه ای مهم ترین عامل تعیین کننده هزینه می باشد.

در یک کیس دیگر خانم که بافت چربی و گوشتی بر روی چانه آن ناهمواری نامتقارن به جلو ایجاد کرده است با اینکه عکس برداری ها نشان از عقب بودن استخوان چانه می دهند ابتدا جراح بافت اضافی گوشتی را تخیله می کند و برای جبران عقب بود استخوان چانه از پروتز چانه استفاده می کند، خوب بنابراین کل فرایند عمل چانه در این کیس با کیس بالایی متفاوت بوده است طبیعتاً هزینه ها هم متفاوت می باشد.

در یک کیس دیگر نواقص چانه ممکن است با تزریق چند سی سی ژل یا چربی برطرف شود، با توجه به اینکه این بهبود بخشی دائم نیست و مواد تزریقی پس از مدتی جذب می شوند و نواقص چانه مجدد خود را نشان می دهند اما از نظر هزینه انجام، کاملا با ۲ کیس بالا متفاوت است.

در کل موارد تعیین کننده هزینه عمل چانه منتوپلاستی را موارد زیر تعیین می کند :

 • میزان نواقص در هر فرد
 • تخصص و میزان تجربه جراح
 • برد و رشته تخصصی جراح
 • متریال مورد نیاز جراحی ( پروتز،ژل،چربی )
 • فرایند انجام عمل سرپایی یا عمل پر تهاجمی

نقش جراح پلاستیک در عمل منتوپلاستی جیست ؟

جراح پلاستیک باید علاوه بر تجربه و تخصص از علم زیبایی شناسی نیز بهره مند باشد تا توانایی ارزیابی دقیق وضعیت چانه و را باسایر اجزای صورت مخصوصا بینی داشته باشد و با در نظر گرفتن ارتباط فک بالا و پایین  مناسب ترین شیوه درمانی را انتخاب نماید .

مطالب مرتبط با عمل های چانه

علاقه مند به مطالعه هر بخشی از انواع عمل های زیبایی چانه هستید بر روی ان کلیک کنید

عمل چانه منتوپلاستی
 • بررسی انواع عمل های زیبایی چانه
 • بررسی انواع عوارض عمل های زیبایی چانه
 • بررسی انواع قیمت عمل های زیبایی چانه
 • بررسی روشهای مراقبتی بعد از عمل چانه
 • بررسی بهترین پزشکان و کلینیک های زیبایی چانه
۵

مشاوره رایگان

چنانچه به دنبال مشاوره رایگان جهت یافتن بهترین و ارزان ترین پزشکان جراح زیبایی در اطراف خود هستید با شماره همراه  ۰۹۹۰۱۴۰۰۰۴۸ تماس حاصل فرمایید و یا از طریق چت آنلاین با ما ارتباط برقرار کنید، همچنین می توان کلمه مشاوره را به سامانه ۵۰۰۰۲۳۶۱۶ پیامک نمایید و یا به Info@dr-beauty.ir ایمل بزنید و منتظر جواب ما باشید، ما در ارائه رایگان خدمات مشاوره ای به یاری شما خواهیم آمد و شما را در انجام بهترین انتخاب کمک خواهیم کرد. تمام کلینیک های طرف قرار داد با دکتر زیبایی ملزم به در نظر گرفتن تخفیف های قابل ملاحضه برای شما کاربران عزیز میباشند.

منبع
دکتر زیبایی
دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان