تزریق ژل به لب

تزریق ژل به لب

تزریق ژل به لب یک از روش های متداول و پرطرفدار برای حجم دهی و فرم دهی به لب می باشد، این روش کم تهاجمی ترین روش فرم دهی لب می باشد و مشروط به تزریق ژل توسط متخصص متبحر کمترین عارضه احتمالی را در پی دارد، یک سوالی که ذهن خلیلی از شما ها را درگیر کرده این می باشد که تفاوت ژل و فیلر چیست ؟ و اینکه به اصطلاح گفته می شود فرد به لب خود فیلر تزریق کرده به چه معنی می باشد و چه فرقی با تزریق ژل دارد، در جواب باید گفت فیلر به معنی پر کننده می باشد و اصطلاحاً هر ماده ای که سبب پر کردن شود فیلر نام داردحالا ژل هیالورونیک اسید خود یک نوع فیلر است.

یکی از روشهای حجیم سازی لب، پرکننده های اسید هیالورونیک است، یعنی استفاده از فرم اسید هیالورونیک که یک ماده طبیعی در بدن است. پرکننده های اسید هیالورونیک به منظور افزودن حجم و بهبود شکل و ساختار ، به لب تزریق می شود روش دیگر برجسته سازی لب، تزریق کلاژن به لب است. یکی دیگر از پرکننده های پوستی که می تواند برای  حجم دهی و برجسته سازی لب استفاده شده و این کار با استفاده از پروتئین طبیعی کلاژن صورت می گیرد. همچنین کلاژن برای از بین بردن چین و چروک و خطوط اطراف دهان و پیشانی، بسیار موثر است.

تزریق ژل به لب

 

مواد مورد استفاده برای برجسته سازی لب

موادی را که در برجسته سازی لب ها به کار می روند، به طور خلاصه می توان به موارد زیر تقسیم بندی کرد :

 • اتولیفن : مواد قابل تزریق که از قسمت درم پوست خود شخص تهیه می شود، خطر حساسیت ندارد و نتایج آن موقتی است، چرا که بدن به سرعت آن را جذب می کند.
 • کلاژن : نیاز به تست حساسیت قبل از تزریق دارد، چرا که از بافت های گاوی استخراج می شود و حدود چهار هفته تا سه ماه دوام دارد.
 • درمالوژن : از پوست بیمار تهیه می گردد و تا حدودی دوام و ماندگاری بیشتر از کلاژن گاوی دارد. این مواد ساختار سنگینی دارد و گاهی بیمار مجبور می شود که برای خارج کردن آنها مجددا تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

چگونگی تزربق این مواد

در صورت استفاده از هیالورونیک اسید جهت برجسته سازی لب، پس از ضدعفونی کردن لب ها و اطراف آنها به صورت دقیق، با استفاده از سوزن های بسیار ظریف، این مواد در زیر مخاط و پوست و بالای عضله لب تزریق می گردد.

آیا تکنیک های دیگری هم به جز تزریق مواد، برای برجسته سازی لب ها وجود دارد ؟

بله، مانند پروتزها که به صورت نوارهایی در داخل لب ها استفاده می شود. از نسوج مختلفی از خود بدن شخص نیز جهت پر کردن لب ها می توان استفاده کرد، از جمله ساختارهای تاندونی نظیر بعضی از تاندون های اندام فوقانی و بعضی از ساختارهای فاشیایی بدن روش جراحی دیگری نیز وجود دارد که طی آن جراح، قسمت های کوچکی از پوست نزدیک لب ها یا داخل دهان را برش داده، خارج کرده و آن را به حجم داخل لب ها اضافه می کند، اما این تکنیک به لب ها زیاد حجم نمی دهد، بلکه بیشتر لب ها را مقداری به سمت بیرون برجسته می کند پروتز لب یک روش دائمی برای بزرگ کردن لبها است.

آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی پروتز لب هستید ؟

برخی افراد بطور طبیعی دارای لبهای نازک ، ضعیف و مسطح هستند و این امر بر زیبایی صورت آنها را تاثیر منفی گذاشته است. علاوه بر این، با افزایش سن از حجم لبها کاسته شده و خط مرطوب لب پایین می آید. اگر شما هرکدام از موارد مذکور را دارا هستید کاندید مناسبی برای این جراحی به حساب می آیید.

آماده سازی قبل از عمل شامل چیست ؟

 •  بعد از عمل تا سه روز نیاز به استراحت مطلق دارید. برای این مدت وسایل سرگرمی نظیر مجله، کتاب، موسیقی، فیلم و … تهیه نمایید.
 • در صورتیکه قبل از عمل به سرماخوردگی، گلودرد، تبخال یا هر بیماری دیگری دچار شُدید پزشک خود را از آن مطلع نمایید.
 • از هشت ساعت قبل از ساعت تعیین شده برای عمل مطلقا چیزی نخورید و نیاشامید (حتی آب) قبل از مراجعه جهت بستری حتما استحمام کنید زیرا استحمام در عرض یکهفته پس از عمل ممنوع است.
 • اصلاح صورت برای آقایان، و پاک کردن آرایش صورت و لاک ناخن برای خانمها ضروری است قبل از مراجعه اشیاء فلزی نظیر ساعت، النگو، گیره سر و غیره را خارج نمایید.
 • جهت بازگشت به منزل یک بالش و یک پتو در اتومبیل بگذارید.
 • در زمان مراجعه دفترچه بیمه، جواب آزمایشات و تمامی مدارک پزشکی خود را همراه داشته باشید.
 •  روز عمل لباسهای جلو باز (دکمه دار یا زیپ دار) و گشاد بپوشید.
 • از پوشیدن پیراهن یقه بسته، تی شرت و لباس تنگ خودداری نمایید.
 •  هنگام مراجعه یک پاکت آب نارگیل، آب آلوورا یا آب آناناس نیز همراه خود بیاورید.
 •  از هنگام بستری تا ۲۴ ساعت بعد از عمل وجود شخصی که از شما مراقبت کند ضروری است.
 •  جلوگیری از مصرف هرگونه داروی شیمیایی و گیاهی و ویتامین ۲ هفته قبل از انجام جراحی
 • تزریق ژل در لب بوسیله حجم دهنده و یا با تزریق چربی راحت تر و خفیف تر می باشد و بیمار می تواند خودش به منزل برود و نیازی به مصرف داروهای مسکن که باعث اختلالات هنگام رانندگی می شود ندارد تورم و کبودی اطراف لب تا یک هفته پس از عمل از عوارض جراحی پروتز لب می باشد.

تعیین وقت مشاوره

مزایای جراحی برجسته سازی لب ها

مزایایی که تزریق ژل با بزرگ ترکردن لب ها برای بیمار دارد شامل بهبود چهره بیمار و بالا رفتن اعتماد به نفس میباشد. تزریق ژل برای حجیم کردن لب و تزریق چربی و پروتز لب می تواند هنگام بدشکلی لب ها با افزایش سن و نامتعادل بودن لب و باریک بودن آن بایک مراجعه به مطب پزشک انجام شود ولب های بیمار بزرگتر و حجیم تر از قبل شود.

نشانه های جوانی در داشتن لب خوش فرم

داشتن لب های برجسته به طور غیرارادی می تواند نشانه های جوانی باشد. زمانیکه سن خانمها افزایش میابد استروژن پوست آنها کاهش میابد لب های آنها حجم خود را از دست میدهد و نازکتر ازقبل میشود استفاده از رژلب و برق لب میتواند لب ها را حجیم ترنشان دهد اما به طور موقت میباشد .اما خانم ها با استفاده از تزریق ژل در لب می توانند لبهای خود را حجیم تر کنند و به دوران جوانی خود بازگردند به صورتیکه هرگز مانند قبل نمی باشند.

از سال ۲۰۰۰ بسیاری از مواد و تکنیک ها پیشرفته ترشده اند و انجام این روش ها بیشتر مورد رضایت بیماران میباشد و نتیجه بخش تر از قبل میباشد.میزان تزریقاتی که جراح برای بیمار انجام میدهد استفاده از سوزنی میباشد که به اندازه ضخامت موی انسان میباشد و در حدود ۳۰ تا ۳۱ اندازه آن است و در لب بیمار تزریق میشود. اگرچه مواد بی حسی دراکثر مواقع برای بیماران تزریق میشود. تزریق به منظور بزرگ کردن لب و گونه دوام و ماندگاری همیشگی را ندارد برای این منظور می توان از پروتز لب و گونه استقاده کرد.

  عوارض عمل برجسته سازی لب ها

مطالعات متعددی نشان داده اند که برجسته سازی لب ها با چربی به صورت پیوند چربی یکی از بهترین روش های تقریبا دایمی و مناسب است اما باید از برجسته کردن بیشتر از حد با این روش پرهیز کرد، چرا که نتایج ظاهری بسیار ناخوشایندی را ایجاد می کند. از عوارض تزریق چربی می توان به ایجاد برجستگی های دانه دانه و نیز فرورفتگی ها اشاره کرد.

عوارض مهم که گاه ممکن است روی دهند شامل قرمزی، تورم، خارش در محل تزریق و یا خون ریزی، حرکت پروتزها یا خارج شدن پروتزها از قسمتی از لب است. البته در اکثر موارد تورم و کبودی ها ظرف چند روز تا یک هفته بهبود می یابند. بعضی از بیماران به مصرف بی حس کننده های موضعی نظیر لیدوکایین حساسیت دارند.

در موارد بروز حساسیت آلرژیک به قسمت های حساسیتی کلاژن، از تزریق کلاژن باید پرهیز کرد. البته احتمال بروز عوارض ناخواسته دیگری نیز وجود دارد که شامل ایجاد زخم، بروز اختلالات انعقادی خون، عفونت و ایجاد بافت اسکار در لب ها است. در بیمارانی که دیابت، لوپوس یا بیماری های بافت هم بند دارند یا در بیمارانی که فشارخون شدید و غیر کنترل شده یا عفونت های راجعه تبخال یا تبخال فعال دارند، برجسته سازی لب ها انجام نمی شود. همین طور در افراد سیگاری به دلیل آنکه روند ترمیم زخم کندتری دارند، انتظار بروز عوارض بیشتر است.

null

فیلم تزریق ژل لب

<
تزریق ژل به لب

۱۰ نکته حائز اهمیت در تزریق ژل به لب

 1. اگر به هر دلیلی از این مواد خوشتان نیامد می توانید آن ها را پاک کنید و از بین ببرید. از آنجا که اسید هیالورونیک (HA) دائمی نیست، پزشک شما می تواند یک آنزیم پاک کننده به نام هیالورونیداز را تزریق کند. اگر از نتایج اولیه ناراضی هستید، این آنزیم می تواند در پنج دقیقه ژل را از بین ببرد.
 2. پرکننده های HA در حدود ۶ تا ۱۸ ماه ماندگاری دارند. اما اگر پوست بدنتان نازک باشد، فرمول سریعتر متابولیزه می شود و تزریق به مدت طولانی ادامه نخواهد یافت. البته رفتارهای مخاطره آمیز مثل استفاده مداوم از آفتاب، سولاریوم و دخانیات سبب از بین رفتن اثرات هیالونیک اسید خواهد بود.
 3. نتایج را تقریبا بلافاصله خواهید دید. لب های شما در ابتدا کمی متورم می شوند، اما شما می توانید اثرات پرکننده ها را خیلی سریع مشاهده کنید. بگذارید لبها ۲۴ ساعت آرام شوند. سپس خواهید دید لب هایتان برای چند ماه آینده پر خواهد بود.
 4. تزریق ژل لب اگر به درستی انجام شود، ظاهری زیبا و در عین حال طبیعی را برای شما به ارمغان می آورد .
 5. در آغاز روش، ابتدا احساس سفتی و فشار می کنید و سپس پس از تزریق می سوزد و تیر می کشد. پس از آن، دکتر لب های شما را ماساژ داده و به مدت ۱۰ دقیقه یخ روی آن قرار داده و سپس به کارهای روزمره تان برسید.
 6. شما می توانید انتخاب کنید که قبل از تزریق ژل لب ها از بی حسی موضعی استفاده شود یا خیر. پزشک می تواند در اطراف لب ها با تزریق به لثه (مانند دندانپزشکی) آن ناحیه را بی حس کند که سوزن بی حسی بسیار نازک است و آن را احساس نمی کنید.
 7. این روش حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد و بعد از ۱۵ دقیقه شروع به تحلیل رفتن می کند. بعدا می توانید زندگی روزمره خود را دنبال کنید، اما نباید هیچ برنامه ای بزرگ (مثل یک عروسی یا یک رویداد مهم) برای حداقل سه روز آینده داشته باشید (احتمال کبودی و سفت شدن).
 8. شما نباید در روز انجام تزریق لب ورزش کنید. به ویژه باید از فعالیت هایی که موجب افزایش جریان خون به صورت شما می شوند، اجتناب کنید مانند ماساژ صورت.
 9. هر کسی که سابقه ی تاول تبخالی داشته باشد باید دو هفته قبل از این روش از داروهای پیشگیری کننده استفاده کند. تزریق می تواند باعث افزایش تاول های تبخالی شود.
 10. توصیه نهایی ما به شما اینکه حتما از مارک های معتبر تزریق ژل لب برای تزریق خود استفاده کنید و نزد یک فرد مجرب بروید.

مراقبت های بعد از تزیق ژل لب

بعد از تزریق ژل لب ، چون خون رسانی در آن زیاد است احتمال خون مردگی وجود دارد که برای جلوگیری از این حادثه چند روز قبل از اینکه تزریق ژل را انجام دهید باید از کمپرس یخ استفاده کنید و داروهایی مثل ویتامین ای، ضد انعقاد خون، امگا ۳ و مسکن هایی مثل ناپروکسن، آسپرین، ژلوفن، دی پیریدامول را مصرف نکنید. در لب یک شبکه عصبی وجود دارد که بسیار قوی است. برای اینکه به دلیل وجود این شبکه عصبی درد در حین تزریق ژل ، فرد را اذیت نکند از بلوک عصب سه قلو استفاده می کنند. این بی حسی به مدت ۴۵ دقیقه اثر خود را روی لب حفظ می کند به همین دلیل در هنگام خوردن غذا ممکن است دچار گازگرفتگی شوید و به لب آسیب بزنید. در این مدت از خوردن و آشامیدن خودداری کنید تا بی حسی از بین برود.

در روز اول بعد از تزریق ژل لب یک سری نکات هستند که باید رعایت کنید تا لب شما دچار تورم، التهاب و خون مردگی نشود. بعد از تزریق ژل لب از انجام ورزش های سنگین بپرهیزید و در گرمای شدید قرار نگیرید. همین طور مصرف نوشیدنی های الکی می تواند باعث التهاب و تورم شود.مراقبت های بعد از تزریق ژل لب این دسته از تزریقات برخی از نتایج را دقیقا پس از تزریق نشان می دهد، اما اثر کامل هنوز قابل مشاهده نیست.

به علاوه، معمولا مقداری تورم نیز پس از تزریق وجود دارد که در روزهای اولیه به صورت واضح مشخص نیست که این تورم ناشی از تزریق و یا نتیجه ورود ژل و پرکننده به لب می باشد . همچنین برای ژل های موقت نیز، مقداری زمان جهت ادغام مواد پرکننده با بافت لب لازم است. به خاطر داشته باشید که پس از تزریق حتما مقدار زیادی آب به صورت روزانه مصرف نموده و دستورالعمل های ویژه پزشک خود را برای مراقبت های پس از تزریق فراموش نکنید.بنابراین، اگر قصد کاهش چین و چروک ها و بهتر شدن نتایج این دسته از تکنیک های زیبایی را دارید، بهتر است برای رسیدن به نتیجه دلخواه تان حداقل سه هفته صبر کنید.

پیگیری ثانویه تزریق ژل یا پر کننده لب معمولا به ۲ تا ۳ هفته زمان نیاز دارد. معمولا خود فرد نیز مایل است که پس از ۲ تا ۳ هفته بهبود حاصل شود.پس به صورت ایده آل زمان بیشتری برای مراجعه در دو مرحله – به علاوه مدت زمان بهبود – قبل از یک رویداد مهم نیاز است. ( در واقع ۵ تا ۶ هفته) به خصوص اگر فرد برای اولین بار است که این تزریق را انجام می دهد و یا اینکه مدت زمان طولانی برای مراجعه بعدی تعیین شده باشد. ممکن است که بیمار نیازی به مرحله دوم درمان نداشته باشد اما عموما جلسه دوم، سبب بروز نتایج بهتری می شود.

اگر واقعا برای اولین بار است که تزریق ژل یا پرکننده لب را تجربه می کنید، حتما دستورالعمل هایی را که با لمس و ماساژ لب پس از تزریق همراه هستند، دنبال کنید. این روش ها از به وجود آمدن احتمالی عدم تقارن در لب ها جلوگیری کرده و باعث می شود که لب هایی پر تر و گوشتی تر در عین طبیعی داشته باشید.

حداقل دو هفته یا بیشتر پس از تزریق ژل و هرگونه پرکننده برای صورت، قبل از پرواز زمان نیاز دارید. پرواز پس از گذشت مدت زمان استراحت بعد از این گونه تزریقات که برای درمان چین و چروک توصیه می شود. بدین ترتیب، حتما از پرواز زودتر از مدت زمان دو هفته پس از تزریق جلوگیری نمایید.

هزینه تزریق ژل لب

پکیج ژوویدرم اولترا

در سال ۱۳۹۹
۳ میلیون تومان
 • + توسط متخصص پوست و مو
 • + تزریق ۲ سی سی
 • + برند ژوویدرم اولترا
 • + ۱۸ ماه ماندگاری

پکیج ژل لب رادیس

در سال ۱۳۹۹
۲ میلیون تومان
 • + توسط متخصص پوست و مو
 • تزریق ۲ سی سی
 • + برند ژل لب رادیس
 • + ۱۲ ماه ماندگاری

سوالات متداول

تزریق ژل به لب چقدر طول‌می‌کشد ؟

خود کار تزریق ژل به لب‌ها چیزی حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به طول‌می‌انجامد اما در صورتی که بخواهید به سایر قسمت‌های صورت از جمله گونه‌ها نیز ژل تزریق‌کنید این مدت زمان طولانی‌تر نیز خواهد شد.

تزریق ژل به لب‌ها برای چه کسانی مناسب است ؟

هر کسی که به دنبال بهبود و تغییر ظاهر لب‌هایش است می‌تواند از تزریق ژل استفاده‌کند.

تزریق ژل به لب چگونه انجام می‌شود ؟

پزشکان با استفاده از آخرین و پیشرفته‌ترین فیلرهای پوستی که در قالب ژل‌های حاوی قند طبیعی در بدن انسان  موجود هستند از شیوه‌های تزریقی پیشرفته برای افزایش حجم و جوان سازی لب‌ها و قسمت‌های تحتانی صورت استفاده‌می‌کنند. این زنجیره طبیعی قند درداخل ژلی در بدن وجود دارد  که به محض تزریق اثر حجم‌دهی، صاف‌کردن و آبرسانی به لب‌ها را به همراه دارد.

تزریق ژل به لب چگونه انجام می‌شود ؟

پزشکان با استفاده از آخرین و پیشرفته‌ترین فیلرهای پوستی که در قالب ژل‌های حاوی قند طبیعی در بدن انسان  موجود هستند از شیوه‌های تزریقی پیشرفته برای افزایش حجم و جوان سازی لب‌ها و قسمت‌های تحتانی صورت استفاده‌می‌کنند. این زنجیره طبیعی قند درداخل ژلی در بدن وجود دارد  که به محض تزریق اثر حجم‌دهی، صاف‌کردن و آبرسانی به لب‌ها را به همراه دارد.

آیا تزریق ژل به لب درد دارد ؟

پاسخ این سوال واقعا به خود فرد بستگی‌دارد. خود عمل تزریق حسی مانند یک نیشگون کوچک به همراه دارد و ممکن‌است به هنگام تزریق ژل  اندکی فشار یا حس سوزش داشته باشید. اگرچه اندازه سوزنی که با آن تزریق صورت‌می‌گیرد بسیار کوچک است اما امکان بروز کبودی و خونریزی جزئی در محل تزریق وجود دارد. البته می‌توان در صورت تمایل از پزشک معالج بخواهید که قبل از شروع درمان از کرم‌های بیحس‌کننده‌ی موضعی استفاده‌کند.

مطالب مرتبط با عمل های لب

علاقه مند به مطالعه هر بخشی از انواع عمل های زیبایی لب در بالا هستید بر روی آن کلیک کنید 

منبع
دکتر زیبایی
دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان