لیزر رفع موهای زائد

لیزر رفع موهای زائد

دستگاهی است که فرایند از بین بردن مو‌های ناخواسته یا موهای زائد را با استفاده از قرار گرفتن در معرض پالس لیزر نور انجام می‌دهد و منجر به از بین بردن فولیکول مو و عدم رشد مجدد مو می‌شود. این دستگاه‌ها از اواسط دهه ۹۰ میلادی به صورت تجاری در دسترس قرار گرفته‌اند.

از اولین مقالات منتشر شده در خصوص لیزر رفع موهای زائد توسط گروهی در بیمارستان عمومی ماساچوست در سال ۱۹۹۸ نوشته شده‌است.

 لیزر برداشتن موهای زائد به‌طور گسترده‌ای در کلینیک‌ها و حتی در خانه به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. بررسی بسیاری از متدهای استفاده از لیزر برای برداشتن مو، روش‌های ایمنی و تأثیرات آن‌ها منتشر شده‌است

چگونه کار می کند ؟

اصل اولیه در استفاده از لیزر مو حذف photothermolysis انتخابی (SPTL)، استفاده از یک طول موج از نور و پالس مدت دار برای به دست آوردن اثر مطلوب در بافت هدف و حداقل اثر منفی بر بافت اطراف است. لیزر می‌تواند باعث آسیب موضعی و گرمایشی در بخش‌های تیره‌ای که باعث رشد مو هستند و به آن‌ها ماده ملانین می‌گویند در ناحیه فولیکول مو می‌شود در حالی که هنوز بقیه پوست گرم نشده‌اند.

نور توسط بخش‌های تیره جذب می‌شود بنابراین در بخش‌های تیره مورد نظر پوست با سرعت بیشتر و با شدت جذب صورت می‌گیرد. این ماده هدف تیره یا chromophore می‌تواند طبیعی یا مصنوعی باشد می‌تواند رنگ شده باشد

ملانین نقش اصلی و اولیه chromophore را در همه نوع دستگاه لیزری حذف مو که حال حاضر در بازار هستند، دارد. ملانین به‌طور طبیعی در پوست عامل تعیین رنگ پوست و رنگ مو است و دو نوع ملانین در مو وجود دارد. ملانین نوع Eumelanin به رنگ قهوه‌ای یا سیاه است در حالیکه pheomelanin در موهای بلوند یا قرمز رنگ است.

به دلیل جذب انتخابی فوتون‌های نور لیزر معمولاً فقط موهای سیاه و سفید یا قهوه‌ای مو می‌تواند برداشته شود. لیزر با بخش تیره و درشت مو بهتر کار می‌کند. پوست روشن و موهای تیره هستند یک ترکیب ایدئال برای مؤثر بودن و تولید بهترین نتایج در کار با لیزر است، اما درحال حاضر لیزرهای جدید قادر به هدف قرار دادن موهای سیاه با پوست تیره هستند.

تاریخچه استفاده لیزر رفع موهای زائد

لیزر حذف مو از سال ۱۹۹۷ و پس از تأیید شدن برای «کاهش دائمی» در ایالات متحده توسط غذا و داروی آمریکا (FDA) مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحت FDA تعریف «دائمی» کاهش طولانی مدت و پایدار در کاهش تعداد موهایی که مجدداً رشد می‌کنند پس از یک رژیم درمان است.

در واقع بسیاری از بیماران تجربه رشد مجدد مو در سال‌های پس از آخرین دوره استفاده را دارند. این به این معنی است که اگر چه درمان لیزر با این دستگاه به‌طور اساسی موجب کاهش تعداد موهای بدن می‌شود ولی این یک روش دائمی برای رفع همیشگی رشد مو نیست.

روند استفاده از لیزر رفع موهای زائد

پیش از این از روش درمانی لیزر برای رفع موهای زائد تنها برای افراد با رنگ پوست روشن استفاده می‌شد اما با پیشرفت تکنولوژی، امروزه این جراحی برای بیماران با رنگ پوست تیره هم انجام می‌شود و برای آن‌ها امن بوده و خطری ندارد. برای از بین بردن موهای زائد در بیشتر افراد باید چند مرحله لیزر انجام شود.

در برخی موارد ممکن است که زمان از بین رفتن موهای زائد چندین سال زمان ببرد. باید به مراقبت‌هایی که پس از انجام لیزر نیاز است توجه داشت. تشخیص اسن که چه کسی به انجام لیزر نیاز دارد و تا چه میزان باید این کار را انجام دهد تا کاملاً موها رفع شوند، غیرممکن است.

بهترین و موثرترین شیوه برای درمان موهای زائد موجود در قسمت بازو، سینه، پشت و شانه است. دوره درمان لیزر به دلیل متفاوت بودن افراد و الگوی رشد موها، در هر فرد متفاوت است اما به‌طور میانگین برای برطرف شدن موها بین ۳ تا ۷ جلسه نیاز است این روش اصلی تر روش برای از بین بردن موهای زائد در دنیا است.

اهمیت ویژگی های لیزر رفع موهای زائد

در حذف موهای زائد با لیزر سه ویژگی از لیزر بسیار اهمیت داد. طول موج و توان لیزر و قطر لکه لیزر. طول موج این لیزرها در ناحیه قرمز و مادونه قرمز نزدیک است و هرچه طول موج لیزر بلندتر شود نفوذ آن در پوست بیشتر می‌شود. نکته دیگر این که با تیره شدن رنگ پوست، جذب طول موجهای کوتاهتر در پوست بیشتر می‌شود به این معنا که لیزر با طول موج کوتاهتر درد بیشتری نسبت به لیزر با طول موج بلند برای بیمار پوست تیره ایجاد می نمیاد.

برای از بین بردن موهای زائد با لیزر ۳ طول موج اصلی وجود دارد. طول موج اول ۱۰۶۴ nm است. منبع تولید این لیزر بلور Nd: YAG یا دایود لیزر است. این طول موج مناسب برای تایپ پوست‌های ۴ و ۵ مناسب است. قطر لکه این لیزر حدود ۱۰ میلی‌متر و توان مؤثر آن حدود ۲۰-۵۰ J/cm² و طول پالس آن حدود ۱۵ تا ۳۰ میلی‌ثانیه است.

دوره درمان با این لیزر ۶ جلسه به فواصل ۲ هفته می‌باشد. این لیزر بیشتر موهای با عمق زیاد و ریشه‌های بسیار عمیق و سیاه رنگ در پوستهای بسیار تیره را از بین می‌برد. طول موج مورد استفاده دیگر طول موج ۷۵۵ nm است که در بازار به طول موج الکس معروف است. منبع تولید این نور بلور الکساندرایت یا دایود لیزر است.

توان مورد استفاده معمولاً بین ۱۰-۴۰ J/cm² بوده و برای تایپ پوست یک و دو مناسب است؛ و مدت درمان با این لیزر ۶ جلسه به فاصله ۲ تا ۳ هفته است. این لیزر برای موهای سطحی و رنگ روشن در پوست‌های روشن مورد استفاده قرار می‌گیرد. تایپ پوست موجود در ایران بیشتر از نوع ۳ و ۴ است در نتیجه طول موج مناسب برای کار در ایران ۸۰۸ nm دایود است.

به دلیل نازک شدن و کرکی شدن موها بعد از ۳ جلسه استفاده از این طول موج بهتر است از لیزری با طول موحج ۷۵۵ nm استفاده شود.

لیزر-الکسانداریت

 

انواع لیزررفع مو های زائد

در دستگاه‌های لیزر، برای حذف مو از نور مرئی تا نزدیک بهمادون قرمز تابش چندین طول موج انرژی استفاده شده‌است. طول لیزر مورد استفاده به صورت موج اندازه‌گیری نانومتر (nm) اندازه‌گیری می‌شود:

نوع لیزرطول موج (نانومتر)منبع نورنوع پوست استفاده می‌شود در
آرگون۴۸۸ نانومتر یا ۵۱۴.۵ نانومترفیروزه/فیروزه‌ای یا سبزدیگر استفاده نمی‌شود
یاقوت۶۹۴.۳ نانومترعمیق قرمزرنگ پریده
الکسانداریت (در کلینیک‌ها استفاده می‌شود و نوع لیزر خانگی ندارد)۷۵۵ نانومترنزدیک بهمادون قرمزانواع پوست
پالس دیود آرایه (در کلینیک‌ها استفاده می‌شود و نوع لیزر خانگی هم دارد)
در ایران دو نوع دستگاه Silkpro و Tria4x که هر دو تاییدیه FDA را دارند، بیشترین مصرف را دارند.
۸۱۰ نانومترنزدیک به مادون قرمزرنگ پریده به متوسط
Nd:YAG۱۰۶۴ نانومترنزدیک به مادون قرمزرنگ تیره‌تر
پالس نور شدید (IPL است که در حقیقت لیزر نیست)
در ایران انواع مختلفی از این نوع لیزرهای خانگی با برندهای رمینگتون، فیلیپس، دییس، بیورر و غیره عرضه شده‌اند.
۶۵۰ نانومترلیزر نیسترنگ پریده به متوسط

تعداد جلسات 

رشد مو در چند مرحله (آناژنهای تلوژنهای کاتاژن: مرحله پسرفت) و یک لیزر می‌تواند تنها تحت تأثیر قرار در حال حاضر فعال و در حال رشدفولیکول‌های مو (اوایل آناژن). از این رو چندین جلسه مورد نیاز برای کشتن مو در تمام مراحل رشد.

درمان‌های متعدد بسته به نوع مو و رنگ پوست نشان داده شده‌است به ارائه دراز مدت کاهش، بسیاری از بیماران نیاز به یک حداقل از هفت درمان است. زمان پارامترهای متفاوت از دستگاه به دستگاه اما تولیدکنندگان و پزشکان به‌طور کلی توصیه می‌کنیم انتظار از سه تا هشت هفته بین جلسات بسته به منطقه تحت درمان است.

تعداد جلسات بستگی به پارامترهای مختلف از جمله منطقه از بدن که تحت درمان با رنگ پوست درشتی مو، دلیل، برای , هیرسوتیسمو جنس. درشت تیره مو، در، پوست روشن، ساده‌ترین راه برای درمان. برخی از مناطق (به ویژه مردان چهره) ممکن است نیاز به‌طور قابل ملاحظه‌ای بیشتر درمان برای رسیدن به نتایج مورد نظر.

لیزر کار نمی‌کند به خوبی در نور-رنگ مو قرمز رنگ مو مو موهای سفید را به عنوان به خوبی به عنوان جریمه از هر رنگ مانند vellus. برای بیماران با پوست تیره‌تر، سیاه، مو بلند پالسی Nd:YAG با نوک خنک‌کننده می‌تواند بی‌خطر و مؤثر استفاده می‌شود که توسط یک پزشک با تجربه.

به‌طور معمول ریختن درمان موهای طول می‌کشد حدود دو تا سه هفته. این موها باید مجاز به سقوط کردن را در خود دارد و نباید دستکاری توسط بیمار برای برخی از دلایل عمدتاً برای جلوگیری از عفونت. کشیدن موها پس از یک جلسه می‌تواند دردناک تر و همچنین مقابله با اثرات درمان است.

عوارض لیزر موهای زائد

برخی از نرمال عوارض جانبی ممکن است رخ دهد پس از درمان حذف مو لیزر از جمله خارش پوست صورتی و قرمزی و تورم در اطراف منطقه درمان یا التهاب فولیکول (فولیکولی ادم). این عوارض جانبی به ندرت بیش از دو یا سه روز. دو تا از رایج‌ترین عوارض جانبی جدی هستند آکنه و تغییر رنگ پوست است.

برخی از سطح از درد نیز باید انتظار می‌رود در طول درمان. کرم‌های بیحس‌کننده در دسترس هستند در بسیاری از کلینیک‌ها گاهی اوقات برای هزینه‌های اضافی. برخی از کرم‌های بیحس‌کننده در دسترس هستند بیش از حد. استفاده از کرم‌های بیحس‌کننده بر پوست نواحی تحت درمان در یک زمان باید اجتناب شود به عنوان این است به‌ طور جدی صدمه و حتی کشته بیماران.

به‌طور معمول، کرم استفاده می‌شود حدود ۳۰ دقیقه قبل از عمل. شکر و تخم مرغ در این منطقه پس از درمان کمک می‌کند تا از بین بردن عوارض جانبی سریعتر. آمریکا و کیلمر گزارش یک مطالعه یک رمان دستگاه از دیود هندپیس با نقطه اندازه که با استفاده از خلاء به کمک مکش به کاهش سطح درد در ارتباط با درمان با لیزر است.

عوارض جانبی ناخواسته مانند کم‌کاری یا بیش از حد رنگدانه‌ها یا در موارد شدید، سوزش پوست تماس برای تنظیم در لیزرهای انتخاب یا تنظیمات. خطرات شامل احتمال سوختن پوست یا تغییر رنگ پوست hypopigmentation (لکه‌های سفید), شعله‌ور شدن آکنهو تورم در اطراف فولیکول مو (به عنوان یک واکنش طبیعی) و زخم تشکیل پورپورای و عفونتاست. این خطرات را می‌توان با درمان مناسب نوع لیزر مورد استفاده در تنظیمات مناسب برای فرد و نوع پوست و درمان منطقه است.

برخی از بیماران ممکن است عوارض جانبی از یک آلرژی یا حذف مو ژل با استفاده از برخی از انواع لیزر یا به یک کرم بیحس‌کننده یا به سادگی به این منطقه بیش از حد به زودی در رابطه با درمان. عوارض جانبی این عمل روی بیمار تنها در صورتی بروز پیدا می‌کند که توان مورد استفاده بالاتر از حد تحمل بیمار باشد. این عوارض شامل صورتی یا قرمز شدن پوست، تورم در محل و اطراف محل لیزر است.

این عوارض بیش از دو یا سه روز ادامه پیدا نمی‌کند. از این عوارض می‌توان با استفاده از ژل یا پایین آوردن توان لیزر اجتناب نمود. در صورت استفاده نکردن از عینک محافظ برخورد لیزر به چشم، این طول موج توسط کرنا (cornea) جذب شده و باعث سوزش چشم و ناتوانای در بینایی به مدت چند روز می‌شود.

در صورتی که اپراتور از الزامات امنیتی استفاده از دستگاه پیروی کند هیچ گونه خطری وی را تهدید نخواهد نمود. به علت من بودن توان دستگاه، این لیزر هیچ تأثیر سویی روی اجزاع داخلی و پوست اپراتور در طولانی مدت نخواهد گذاشت و در صورت استفاده از عینک محافظ، چشم اپراتور نیز ایمن خواهد بود.

لیزر-بیکینی

در مقایسه با نور شدید پالسی 

در سال ۲۰۰۶ مقاله‌ای به نقد و بررسی در مجله «لیزر در علوم پزشکی» با مقایسه پالس نور شدید (IPL) تهرمبلنکت و دو نوع لیزر الکساندریت و دیود لیزر انجام گرفت. بررسی هیچ تفاوت آماری در کوتاه مدت نشان نداد اما در سطح دیگر نشان داد عوارض جانبی با دیود لیزری مبتنی بر درمان بیشتر است.

کاهش موهای زاید پس از ۶ ماه دوره درمانی، ۶۸٫۷۵ درصد برای الکساندریت لیزر، ۷۱٫۷۱٪ لیزر دیود و ۶۶٫۹۶٪ برای IPL را نشان داد. عوارض جانبی گزارش شده ۹٫۵٪ برای الکساندریت لیزر، ۲۸٫۹٪ لیزر دیود و ۱۵٫۳ درصد برای IPL گزارش شده‌است. همه عوارض جانبی به‌طور موقت بوده‌اند و حتی تغییرات رنگدانه‌ها در عرض ۶ ماه به حالت اول بازگشته‌اند.

IPL هر چند از لحاظ فنی یک لیزر نیست، گاهی اوقات به اشتباه به عنوان “لیزر مو” استفاده می‌شود. IPL گاهی اوقات به نام “phototricholysis” یا “photoepilation” نامیده می‌شود که از فلش زنون لامپ که کاملاً طیف نوراست استفاده می‌کند.

دستگاه‌های IPL به‌طور معمول خروجی با طول موج بین ۴۰۰ نانومتر و ۱۲۰۰ نیوتن متر کار می‌کنند. فیلتر اعمال می‌شود برای جلوگیری از طول موج‌های کوتاه‌تر در نتیجه تنها با استفاده از این دیگر “رنگ قرمز” طول موج برای کاربردهای بالینی است. IPLs ارائه برخی از مزایای بیش لیزر اصولاً در مدت زمان پالس.

در حالی که لیزر ممکن است خروجی قطار پالس کوتاه برای شبیه‌سازی پالس طولانی‌تر IPL سیستم می‌تواند تولید پالس عرض ۲۵۰ms مفید است که برای قطر بزرگتر اهداف. برخی از زمان‌های IPL ثابت کرده‌اند به موفقیت بیشتری در حذف و عروق خونی از بسیاری از لیزر است.

مقایسه با الکترولیز 

الکترولیز یکی دیگر از روش حذف مو است که استفاده شده‌است برای بیش از ۱۳۵ سال است. بر خلاف لیزر اپیلاسیون الکترولیز استفاده می‌شود برای حذف ۱۰۰٪ از موها در یک منطقه و مؤثر در مو از همه رنگ در صورت استفاده در یک کافی سطح قدرت با روش مناسب است.

مو بیشتر ممکن است رشد در برخی از مناطق که در معرض هورمون ناشی از رشد (به عنوان مثال یک زن چانه و گردن) را بر اساس فرد سطح هورمون‌ها یا تغییرات در آن و در یک زمینه ژنتیکی برای رشد موهای جدید است.

یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۰ در ASVAK مرکز لیزر در آنکاراهای ترکیه مقایسه الکساندریت لیزر و الکترولیز برای رفع موهای زائد در ۱۲ بیمار به این نتیجه رسیدند که لیزر مو حذف شد ۶۰ بار سریع تر و کمتر دردناک و قابل اعتماد تر از الکترولیز است.

این مهم است که توجه داشته باشید که این نوع از الکترولیز انجام شده در این مطالعه گالوانیکی الکترولیزبه جای thermolysis یا ترکیبی از این دو. گالوانیکی زمان نیاز به ۳۰ ثانیه به بیش از یک دقیقه به انتشار هر مو در حالی که thermolysis یا ترکیبی می‌تواند نیاز بسیار کمتر است. این مطالعه نتیجه تست نکردم قابلیت تمام اشکال مدرن الکترولیز است.

مقایسه با تراشیدن 

تراش یک روش که در آن یک حذف مو از سطح بدن با تیغ. یک تیغ صورت تراشی است که نیاز به اصلاح است و راه از بین بردن مو برای یک دوره کوتاه از زمان.

تراش، یک تکنیک است که بسیار محبوب بود ژان ژاک Perret برای اولین بار به ابداع یک تیغ ایمنی در ۱۷۶۲. قبل از او آمد در اطراف مردم نیاز به رفتن به آرایشگاه برای مو تراشیده از آنجایی که آن‌ها تنها یک ابزار است. تیغ مجموعه آمد شامل چوبی گارد که باید نصب شده را به یک راست تیغ صورت تراشی. پس از مدت کوتاهی در سال ۱۸۹۵ یک مرد به نام پادشاه C ژیلت اختراع یک تیغ که تیز نازک یکبار مصرف و ارزان به اندازه کافی به را است. این تیغ یک ضربه بزرگ است و در حال حاضر اصلاح شده‌است که نگاه مانند آن‌ها هستند.

مقایسه با اپیلاسیون / موم 

اپیلاسیون یکی دیگر از گزینه برای از بین بردن و حذف مو. این روش یک راه مؤثر برای از بین بردن موهای نیمه دائمی دوره از زمان است. مصریان باستان طراحی و توسعه این مکانیسم به نام sugaring که در آن یکی را مخلوط روغن و عسل و سپس اعمال آن به پوست است.

به عنوان اپیلاسیون تکامل یافته وجود دارد دو نوع از اپیلاسیون. در یک نوار در حال حاضر آماده برای استفاده و یک می‌توانید آن را به پوست و پوست آن را در جهت مخالف به رشد مو. یکی دیگر شامل گرم کردن موم استفاده از آن را به پوست و سپس قرار دادن یک پارچه بر روی آن و کشیدن به دور از رشد مو.

مقررات 

در برخی از کشورها از جمله ایالات متحده، مو حذف غیرقابل تنظیم روش است که هر کسی می‌تواند انجام دهد. در بعضی جاها فقط پزشکان و پزشک-تحت نظارت پرسنل می‌تواند آن را انجام دهد در حالی که در موارد دیگر اجازه گسترش به مجوز حرفه‌ای مانند به‌طور منظم پرستاران، پزشک دستیاران estheticians و/یا زیبایی. فلوریدا هیئت پزشکی تعیین کرده‌است که استفاده از لیزر، لیزر دستگاه و نور شدید پالسی دستگاه در نظر گرفته شده‌است عمل پزشکی و نیاز به آن‌ها استفاده می‌شود تنها توسط یک پزشک (D. O. یا M. D.) یک دستیار پزشک تحت نظارت یک پزشک یا یک جوی پیشرفته ثبت نام پزشک پرستار تحت یک پروتکل امضا شده توسط یک پزشک. یک electrologist کار تحت نظارت مستقیم و مسئولیت یک پزشک نیز مجاز به انجام لیزر برداشتن مو در ایالت فلوریدا. در ایران نیاز به مجوز وزارت بهداشت هم می‌باشد.

هزینه لیزر موهای زائد 

هزینه متداول از بین بردن موهای زائد به مقدار و ناحیه های بدن بستگی دارد. در بیشتر موارد هرچه مقدار ناحیه کوچکتر باشد بطبع هزینه کمتر می شود. ناحیه ی زیر بغل در نسبت به سایر قسمت های بدن هزینه های کمتری دارد و قسمت های مثل صورت ، گردن ، کمر نیز هزینه بیشتری دارد. البته هزینه های لیزر موهای زائد نیز بستگی به مرکز لیزر موهای زائد نیز دارد

از-بین-بردن-موهای-زائد-زیر-بغل-با-لیزر-

۱۸ نکته که باید قبل از لیزر موهای زائد بدانید 

۱- لیزر موهای زائد جادو نمی‌کند.
این روش درمانی از یک لیزر آرایشی و بهداشتی بهره می‌برد که به گونه‌ای تنظیم شده است تا در پوست و موی شما اثر بگذارد. به هنگام استفاده از لیزر، اشعه‌های آن مستقیما بر روی فولیکول‌های مو اثر می‌گذارند و آن‌ها را از ریشه از بین‌می برند و از رشد مجدد آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

۲- از آفتاب دوری کنید.
حداقل ۴ هفته قبل از شروع درمان [نکات قبل از لیزر موهای زائد] نباید در معرض شدید نور آفتاب قرار گرفته باشید و این یعنی حمام آفتاب و برنزه کردن ممنوع. اکثر افراد در پاییز و زمستان و حتی بهار درمان موهای زائد خود توسط لیزر را شروع می‌کنند تا بتوانند در تابستان از داشتن پوستی نرم و لطیف لذت ببرند.

۳- تنها شیو کردن و شیو کردن
برای لیزر موهای زائد مانند روش‌های دیگر نیازی نیست که بگذارید موهای بدنتان بلند شوند و فقط باید قبل از درمان بدنتان را با تیغ بتراشید. اگر به تازگی برای از بین بردن موهای بدنتان از وکس استفاده کرده‌اید، فعلا نمی‌توانید به سراغ لیزر بروید؛ لیزر به وجود فولیکول نیاز دارد و وکس چون مو را از ریشه در می‌آورد فولیکول مو را از بین می‌برد. ۲۴ ساعت قبل از لیزر بدن خود را با تیغ اصلاح کنید.

۴- خداحافظ سولاریوم، خداحافظ اسپری برنزه
فکرش را هم نکنید که می‌توانید از این مساله فرار کنید. نیاز به به برنزه بودن دارید؟ نمی‌توانید لیزر کنید چند سریال باحال بخرید و تا اطلاع ثانوی تماشا کنید. چون به هیچ عنوان لیزر و برنزه بودن پوست با هم سر سازگاری ندارند.

۵- دکتر شما در اولین ملاقات نوع پوست شما را تشخیص می‌دهد.
حقیقت تلخ این است که لیزر بر روی پوست و موهای مختلف یک اثرگذاری را ندارد. رنگ پوست و جنس موی بدن شما در نتیجه‌گیری از درمان با لیزر موثر است. به همین خاطر پزشک معالج شما در جلسه اول نوع آن را تشخیص می‌دهد تا در طول درمان بهترین نتایج را بگیرد.

۶- لیزر موهای زائد در جلسه اول پوست بدن شما را همچون ابریشم لطیف نمی‌کند.
خیلی از شماها تصور می‌کنید که با یک جلسه درمان کار شما تمام است اما سخت در اشتباهید! اما متخصصین کلینیک پوست و مو رخ آرا به شما می‌گویند که برای رسیدن به نتیجه مطلوب شما حداقل به ۶ جلسه لیزر درمانی نیاز دارید.

۷- هر جلسه بین ۲۰ دقیقه تا یک ساعت زمان می‌برد.
با توجه به اینکه کدام ناحیه از بدنتان قرار است تحت درمان لیزر قرار بگیرد در زمانی که صرف آن می‌کنید نیز تاثیرگذار است. قسمت‌هایی مانند صورت، زیربغل یا بیکینی زمان کمی می‌برد اما سایر اعضا مانند پا، کل بدن ، لیزر مردان و امثال آن زمان زیادی از شما می‌گیرد.

۸- لیزر اطراف چشمتان ممنوع
درست است که لیزر کاری ساده و دلنشین به نظر می‌رسد اما خطرات خودش را نیز دارد و بزرگترین این خطرات برای چشم‌های شماست. مهم نیست در کدام کلینیک یا مطب اقدام به لیزر موهای زائد خود می‌کنید مهم این است که حتما از عینک مخصوصی که پزشک در اختیار شما می‌گذارد استفاده کنید و اگر پزشک یا متخصص لیزر آن را فراموش کرد شما حتما این مورد را با آنها گوشزد کنید.

۹- در یک جلسه نمی‌توان کل بدن را لیزر کرد.
اگر کسی به شما گفت که در یک جلسه می‌تواند کل بدن شما را لیزر کند بدون درنگ فرار کنید! باید بدانید که بدن شما در هر جلسه میزان محدودی اشعه لیزر را می‌تواند تحمل کند و بپذیرد. در هر جلسه لیزر شما امکان این را دارید که چند قسمت از بدن خود را لیزر کنید. در کلینیک پوست و موی رخ آرا در صورت انتخاب پکیج لیزر موهای زائد بدن، کل بدن انتخاب شود؛ این پروسه برای شما طی چند جلسه برنامه‌ریزی می‌شود تا پوست و بدن شما آسیب نبیند.

۱۰- اگر می‌خواهید به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید باید ثابت قدم باشید
فولیکول‌های موی شما در چرخه رشد هستند بهترین فاصله زمانی بین هر جلسه بین ۴ تا ۶ هفته است که در این پروسه زمانی امکان رشد موهای جدید فراهم می‌‍شود و موهای مرده می‌‍افتند و از بین ‌می‌روند.

۱۱- نتایج ملموس بعد از ۳ ماه ظهور می‌کنند
بعضی از افراد استاد ناشکیبایی هستند. اما کافی است به کار و تجربه ما در کلینیک پوست و مو رخ آرا اطمینان کنید. شما قطعا در جلسات اول نتایج ملموسی را احساس نخواهید کرد اما بعد از گذشت ۳ ماه شما از  شر موهای زائد خلاص می‌شوید و پس از آن این نتایج روز به روز بیشتر خودشان را به شما نشان می‌دهند.

۱۲- بعضی پوست و موها به لیزر سخت پاسخ می‌دهند؛ اما هرگز غیر قابل شکست نیستند.
موهای تیره نسبت به لیزر به بهترین شکل پاسخ می‌دهند و خیلی زود تحت تاثیر قرار می‌گیرند اما موهایی با طیف رنگی خاکستری، بلوند، قهوه‌ای، قرمز خیلی سخت‌تر به لیزر پاسخ می‌دهند. پوست‌های تیره نیز نسبت به پوست‌های روشن سخت‌تر نتیجه می‌دهند اما غیرممکن نیستند. دستگاه لیزر سوپرانو آیس موجود در کلینیک رخ آرا [ مقاله : بهترین دستگاه های لیزر موهای زائد ] تمامی طیف‌های پوست و مو را ساپورت می‌کند.

۱۳- پروسه درمان موهای زائد با لیزر قطعا یک درمان لذت‌بخش نیست.
بعضی افراد تماس لیزر با پوست خود را مانند ضربه کشی پلاستیکی به پوست خود تعریف می‌کنند. شاید برای خیلی از افراد اذیت کننده باشد اما شما می‌توانید با استفاده از کرم‌های بی‌حسی موضعی تحمل این درد را برای خود راحت‌تر کنید و از همه مهم‌تر این که نتایجی که شما پس از این درمان دریافت می‌کنید به تحمل این درد قطعا می‌ارزد.

۱۴- کرم‌های ضدآفتاب
کرم ضدآفتابی متناسب با پوست خود و با حداقل SPF30 انتخاب کنید. حتما بعد از جلسات لیزردرمانی [نکات بعد از لیزر موهای زائد] بخش‎هایی از بدن را که در معرض نور آفتاب قرار دارند را به کرم ضدآفتاب آغشته کنید چون پوست شما بعد از لیزر بسیار حساس است و اشعه ماورا بنفش خورشید را جذب می‌کند و دچار سوختگی می‌شود.

۱۵- هرگز از اپیلاسیون، وکس و روش‌های مشابه استفاده نکنید.
قبل از شروع درمان با لیزر و همچنین در طول پروسه درمان و تایم‌‎های بین دو جلسه لیزر به هیچ عنوان از اپیلاسیون، وکس، الکترولایز و روش‌های مشابه که موجب می‌شود مو از ریشه بیرون بیاید استفاده نکنید. استفاده از تیغ و شیو کردن در این پروسه هیچ مشکلی ندارد. در پروسه درمان اجازه دهید ریزش موهای بدنتان به صورت طبیعی اتفاق بیافتد.

۱۶- از لوازم آرایشی، دئودورانت و حمام داغ پرهیز کنید.
۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از درمان لیزر از اسپری، عطر و لوازم آرایشی استفاده نکنید همچنین تا یک هفته بعد از درمان ازگرفتن دوش با آب داغ خداحافظی کنید.

۱۷- آیا لیزر موهای زائد یک روش ایمن است؟
آنچه که در درمان با لیزر به شما یک نتیجه مطلوب و ایمن می‌دهد انتخاب یک کلینیک متخصص و خوب است. در کلینیک پوست و مو رخ آرا این مسئله بسیار زیاد حائز اهمیت است و پزشکان و متخصصان زبده برای این شیوه درمان آماده ارائه هرگونه خدمات به شما عزیزان می‌باشد.

۱۸- و در نهایت آیا درمان با لیزر ارزشش را دارد؟
باید بگوییم بله

لیزر موهای زائد صد در صد موهای شما را از بین نمی‌برد اما باید بدانید که موهای سرسخت و زبری که مدت‌ها از وجودشان رنج می‌بردید بسیار کم می‌شوند و اگر چیزی از آنها باقی بماند جز موهایی نازک و غیرقابل دیدن چیزی نیست. با لیزر موهای زائد دیگر نگران شیو کردن روزانه و تحمل درد و هزینه‌های اپیلاسیون نباشید. همه چیز برای همیشه تمام می‌شود.

مطالب مرتبط با لیزر

علاقه مند به مطالعه هر بخشی از انواع لیزر در بالا هستید بر روی آن کلیک کنید 

لیزر رفع موهای زائد
  • بررسی انواع لیزر
  • بررسی انواع عوارض لیزر
  • بررسی انواع قیمت لیزر
  • بررسی روشهای مراقبتی بعد از لیزر
  • بررسی بهترین کلینیک های زیبایی لیزر
۵

مشاوره رایگان

چنانچه به دنبال مشاوره رایگان جهت یافتن بهترین و ارزان ترین پزشکان جراح زیبایی در اطراف خود هستید با شماره همراه  ۰۹۹۰۱۴۰۰۰۴۸ تماس حاصل فرمایید و یا از طریق چت آنلاین با ما ارتباط برقرار کنید، همچنین می توان کلمه مشاوره را به سامانه ۵۰۰۰۲۳۶۱۶ پیامک نمایید و یا به Info@dr-beauty.ir ایمل بزنید و منتظر جواب ما باشید، ما در ارائه رایگان خدمات مشاوره ای به یاری شما خواهیم آمد و شما را در انجام بهترین انتخاب کمک خواهیم کرد. تمام کلینیک های طرف قرار داد با دکتر زیبایی ملزم به در نظر گرفتن تخفیف های قابل ملاحضه برای شما کاربران عزیز میباشند.

منبع
دکتر زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان