عمل چانه ژینوپلاستی

عمل چانه ژینوپلاستی

از نظر زیبا شناسی چانه نقش به سزایی بر روی زیبایی صورت و چهره فردی دارد، عمل چانه ژینوپلاستی یک تکنیک با نتایج کاملاً قابل پیش بینی است این جراحی به منظور اصلاح فرم و شکل چانه انجام می شودو به تقارن سازی چانه و فک با سایز اجزای مهم صورت مانند بینی کمک می کند هدف از این جراحی زیبایی جلو کشیدن و متقارن کردن همچنین فرم دهی به چانه میباشد. عمل چانه ژینوپلاستی و عمل چانه منتوپلاستی هر ۲ از تکنیک های اساسی در عمل زیبایی چانه هستند.

با اینکه خیلی از افراد از نقش این عضو مهم در زیبایی چهره خبر ندارند و اغلب در فکر اصلاح بینی هستند باید با قطعیت گفت که نقش چانه در زیبایی صورت کمتر از بینی نیست در ادامه همراه دکتر زیبایی باشید تا اناتومی استاندارد چانه را به شما توضیح دهیم

آناتومی چانه

به عکس زیر دقت فرمایید،زیباترین آناتومی چانه از لحاظ زیبا شناسی چانه ای است که اگر بین چانه و بینی یک خط مماس با زاویه ۸۰ درجه ایجاد کنیم،چانه و بینی در یک خط قرار بگیرند در سه فرد زیر زیبا ترین چانه تعلق دارد به انجلینا جولی (وسطی)

پروتز چانه

اگر چانه شما در یک خط قرار نگرفت و عقب تر بود شما کاندید عمل چانه ژینوپلاستی برای جلو کشیدن چانه می باشید.

جلو کشیدن چانه

عمل چانه می تواند تغییر زیادی در چهره فرد ایجاد کند و باعث زیبا شدن، ایجاد تناسب و تقارن اعضای صورت در چهره فرد می شود. هم چنین به دلیل موقعیت چانه در صورت، عمل جلو کشیدن چانه می تواند موجب تغییرات زیادی در چهره و ظاهر شود.

برای عمل جلو کشیدن چانه ۲ روش وجود دارد که در زیر به شرح هر یک می پردازیم :

۱ – افزایش حجم چانه

افرادی که به علت داشتن چانه ای ضعیف و یا برجسته بودن بیش از حد سایر اعضای صورتشان، نمای صورت نامناسب بوده و زیبایی فرد را تحت تأثیر قرار می دهد. می توان با افزایش حجم چانه با کاشت پروتز چانه و یا تزریق ژل به چانه به چهره فرد زیبایی بخشید.

۲ – جلو آوردن استخوان چانه

افرادی که استخوان چانه آنها عقب است و سبب بر هم زدن آناتومی و تقارن صورت شده و فرد را از تمام رخ مخصوصا از نیم رخ به چالش کشیده است میتوان از طریق جلو کشیدن چانه، تقارن صورت را ایجاد و به چهره فرد زیبایی بخشید.

برای افزایش حجم چانه می تواند از دو روش زیر استفاده کرد

 1. پروتز چانه که در این روش یک پروتز در چانه فرد قرار می گیرد.
 2. عمل تقویت چانه (جراحی ژینو پلاستی) و از طریق جلو آوردن استخوان چانه انجام می شود.

روند عمل جلو کشیدن چانه

برش بافت نرم داخل دهان پشت لب پایین جلوتر از لثه دندانهای پایین انجام میشود . بنابراین هیچگونه نگرانی از لحاظ ایجاد خط برش بر روی صورت وجود ندارد . پس از برش ، بافت نرم استخوان زیر آن جدا میشود و استخوان چانه برحسب نیاز به تغییر شکل و افزایش یا کاهش در هر بعد بریده میشود (برش استخوانی تحت عنوان استئوتومی گفته میشود .)

این برش باید به گونه ای باشد که باعث آسیب به دندانها و اعصاب حسی ناحیه نشود.پس از برش ، استخوان چانه در موقعیت جدید توسط پیچ و پلاک فکی ثابت سازی میشود و زخم جراجی توسط بخیه های قابل جذب بسته میشود .

معرفی بیشتر عمل ژینوپلاستی

ژینوپلاستی روشی است که بیشتر از روش پروتز مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش برای تغییر شکل چانه استخوان آن برش داده می شود. برای التیام استخوان زمان لازم است تا  استخوان جدید در موقعیت موقعیت خود گیرد و چانه جدید، بخش طبیعی از اسکلت صورت می شود.

برای نگه داری قطعات استخوان جدید از پیچ و صفحات تیتانیومی استفاده می شود. این روش باعث تسریع در روند درمان می شود. قطعات استفاده شده در چانه باقی می ماند و در صورت آلوده شدن پیج و صفحات آنها باید برداشته شود. این کار بسیار ساده است  و روی ظاهر چانه تأثیری ندارد.

یکی دیگر از مزایای ژینوپلاستی این است که استخوان چانه جلو برده می شود. با جلو بردن چانه عضلاتی که کف دهان و مابقی قسمت های مربوط به چانه را نیز به جلو برده می شوند زیرا این ها به قسمت پشت چانه متصل هستند؛ بنابراین در این جراحی همزمان شکل و فرم خط گردن نیز درست می شود.

عمل چانه

نقش و موقعیت چانه در چهره

 • چانه نقش مهمی در تناسب و زیبایی دارد . نمای ایده آل چانه باید به گونه ای باشد که فاصله برجستگی آن تا گردن حدود ۵ سانتی متر و در عین حال رابطه متناسبی با لب پایین و یا ۲ میلی متر عقب تر باشد .
 • شیار بین لب و چانه ( Mento labial fold ) باید بصورت فرورفتگی مناسب و نه خیلی عمیق باشد . در افرادی که چانه عقب رفته دارند این شیار محو میشود و در عین حال لب پایین بصورت کاذب برجسته و بیرون زده احساس میشود .
 • در برجستگی بیش از حد چانه این وضعیت برعکس میشود .
 • در نمای روبرو در نمای ایده آل از نظر ارتفاع فاصله بین نقطه تماس لبها تا زیر چانه دو برابر طول بالا یعنی حدود ۴۵ تا ۵۰ میلی متر است ، این مورد وابسته به طول لب بالا و جنسیت فرد کمی متفاوت است .
 • لازم به ذکر است جراحی چانه به تنهایی زمانی توصیه میشود که موقعیت فک پایین و رابطه دندانهای دو فک با یکدیگر ایده آل باشد . در غیر اینصورت انجام جراحی کل فک توصیه میشود .

جراحی چانه به دو صورت استئوتومی استخوان چانه ( Genioplasty ) و جاگذاری پروتز انجام می شود .

گذاشتن پروتز تنها در صورت رشد کم چانه قابل استفاده است ولی تکنیک استئوتومی در افزایش رشد یا کاهش رشد در تمام ابعاد و همچنین درمان عدم تقارن کاربرد دارد . در مطالعات انجام شده درصد رضایت بیماران از نتایج استئوتومی بیشتر از پروتز چانه بوده است .

آناتومی فک

اگر احساس می‌کنید ناحیه چانه یا فک‌تان مشکل دارد؛ باید چانه، فک و انسداد دندان‌هایتان مورد معاینه و بررسی قرار گیرد.

گاهی اوقات ممکن است فک بسیار کوچک یا بسیار بزرگ باشد و انسداد دندان‌ها به ترکیبی از تنظیم با ارتودونسی و عمل جراحی فک نیاز داشته باشد.

این روش درمانی با نام ارتوگناتیک (orthognathic) شناخته شده که به مشاوره فک صورت و مشاوره ارتودونسی به‌صورت همزمان نیاز دارد.

تمام افرادی که به دنبال عمل جراحی زیبایی چانه و فک هستند باید با انجام یک تست اشعه ایکس (تصویربرداری رادیولوژی) مورد معاینه قرار گیرند. با تصویر اشعه ایکس می‌توان مقدار استخوانی که باید در عمل جابجا شود را مشخص کرد و همچنین آسیب‌های فک و دندان‌ها را که ممکن است روی عمل جراحی تأثیر بگذارد را مورد بررسی قرار داد.

روش‌های مختلفی برای عمل جراحی زیبایی فک و چانه وجود دارد که می‌توان انجام داد. برای تشخیص بهترین نوع درمان باید هم از نظر بالینی و هم با رادیوگرافی، یک ارزیابی کامل روی بیمار انجام داد.

جلو کشیدن چانه

مزایای جراحی چانه

بزرگترین مزیت جراحی چانه به دست آوردن تغییرات قابل توجه در صورت از طریق یک جراحی نسبتاً سبک است . این جراحی به آسانی همراه با جراحی زیبایی بینی قابل انجام است . تناسب چانه به زیبایی لبها ، بینی و در عین حال سایر اعضای صورت کمک میکند .شیوع بیشتر نیازمند به این جراحی در کشور ایران ، عقب بودن چانه است .

دوره بهبودی پس از جراحی چانه به چه صورت است ؟

پس از جراحی چانه لازم است بیمار به مدت یک هفته الی ده روز از غذای نرم استفاده کند . تورم جراحی بطور عمده پس از چند هفته و بطور کامل پس از چند ماه برطرف میشود .بی حسی لب پایین و دندانهای جلو ممکن است تا چند ماه باقی بماند . بطور کلی عوارض خاصی در جراحی چانه وجود ندارد و موارد مذکور بالا تماماً پس مدتی برطرف میشوند .

 • در چند روز اول کمی تورم و کبودی ایجاد می‌شود و ۷ تا ۱۴ روز طول می‌کشد فرد به فعالیت‌های طبیعی زندگی بازگردد.
 • ممکن است تا چند ماه بعد از عمل و تا زمانی که ورم چانه فروکش نکرده ، شکل نهایی چانه معلوم نشود.
 • اگر از روش برش داخل دهانی استفاده شد ، توصیه می‌شود تا چند روز بعد از عمل یک رژیم غذایی نرم انتخاب کنید تا زخم دهان سریع‌تر بهبود یابد.
 • معمولا آنتی‌ بیوتیک‌ها و دهان‌ شویه‌ها تجویز می‌شوند ؛ رعایت بهداشت دهان و دندان در طول دوره بهبودی بسیار مهم است.
 • بعد از گذشت ۶ تا ۷ روز از عمل ، بخیه‌ها باید برداشته شوند.

ژینوپلاستی

ژینوپلاستی بهتر است یا پروتز ؟

در بیمارانی که چانه کم رشد یافته دارند امکان استفاده از استئوتومی چانه و در عین حال گذاشتن پروتز وجود دارد .

حقیقت این است که هر دو اقدام نتیجه رضایت بخشی برای بیمار فراهم خواهد کرد . گذاشتن پروتز تکنیک جراحی سریعتر و راحت تری است ولی شانس عفونت در برش داخل دهانی جهت پروتز وجود دارد .

عمل چانه

استئوتومی چانه با وجودی که تکنیک پیچیده تری دارد چون بر اساس فرم دهی اصول فرم دهی طبیعت استخوان انجام میشود و هیچ جسم خارجی در ایجاد نمای جدید واطه نمی باشد قطعاً اقدام بهتری است .در صورت تمایل بیمار پس از ۶ ماه استخوان در موقعیت جدید جوش خوردگی پیدا کرده و در صورت تمایل بیمار پیچ و پلاک قابل خارج سازی هستند . هر چند باقی ماندن پیچ و پلاک تا پایان عمر نیز برای بیمار مشکلی ایجاد نخواهد کرد .

عوارض عمل جراحی ژینوپلاستی

تمام عمل‌ها عوارضی دارند که عبارتند از :

 • خطر خونریزی
 • عفونت
 • وارد آمدن آسیب به ساختارهای مجاور.

عوارض عمل جراحی چانه عبارتند از :

 • کشش و کبودی عصب‌های حسی لب پایینی که باعث می‌شود لب بی‌حس شود یا احساس سوزش کند.
 • ممکن است بعد از عمل ، پوست پوشاننده نوک چانه بی‌حس شود.
 • دندان‌ ها نیز ممکن است آسیب ببینند.

معمولا بی‌ حسی ایجادشده در جراحی زیبایی چانه موقتی است اگرچه ممکن است بازیابی آن هفته‌ ها و ماه‌ ها طول بکشد و در موارد بسیار نادر ممکن است بی‌ حسی دائمی باشد. انجام تصویربرداری با اشعه ایکس می‌تواند موقعیت و طول دندان‌ها را ارزیابی کند و همچنین مشکلات مربوط به فک و دندان که از قبل وجود داشتند را نیز مشخص کند.

تغییر موقعیت استخوان با ژینوپلاستی

 • برای انجام این جراحی نیاز به بیهوشی عمومی است.
 • جراح برای انجام جراحی ژینوپلاستی یک برش در داخل دهان و زیر لثه فرد ایجاد می کند. با این برش جراح زیبایی به استخوان فک دسترسی پیدا می کند.
 • جراح برای ایجاد برش در استخوان از یک اره یا قلم جراحی استفاده می کند. همچنین استخوان فک را تغییر موقعیت می دهد و با استفاده از یک سیم یا پین مخصوص، ثابت می کند.
 • برش ایجاد شده با نخ بخیه و بسته می شود و سپس ناحیه بانداژ می شود. این جراحی داخل دهان می باشد به همین دلیل جای زخم قابل مشاهده نیست.
 • جراحی ژینوپلاستی بین ۱ تا ۳ سال طول می کشد.

در جراحی به روش ژینوپلاستی قابلیت تغییر نسبت به پروتز بسیار زیاد است. برای حرکت دادن چانه به سمت جلو یا عقب، می توان ارتفاع عمودی یا عرضی چانه را تغییر داد. برای کوچک کردن چانه قسمیت را استخوان را برمی دارند و برای بزرگ کردن چانه می توان از پیوند استخوان استفاده کرد. برای انجام این عمل از استخوان بدن خود بیمار یا استخوان جایگزین استفاده می شود.

مطالب مرتبط با عمل های چانه

علاقه مند به مطالعه هر بخشی از انواع عمل های زیبایی چانه هستید بر روی ان کلیک کنید

عمل چانه ژینوپلاستی
 • بررسی انواع عمل های زیبایی چانه
 • بررسی انواع عوارض عمل های زیبایی چانه
 • بررسی انواع قیمت عمل های زیبایی چانه
 • بررسی روشهای مراقبتی بعد از عمل چانه
 • بررسی بهترین پزشکان و کلینیک های زیبایی چانه
۵

مشاوره رایگان

چنانچه به دنبال مشاوره رایگان جهت یافتن بهترین و ارزان ترین پزشکان جراح زیبایی در اطراف خود هستید با شماره همراه  ۰۹۹۰۱۴۰۰۰۴۸ تماس حاصل فرمایید و یا از طریق چت آنلاین با ما ارتباط برقرار کنید، همچنین می توان کلمه مشاوره را به سامانه ۵۰۰۰۲۳۶۱۶ پیامک نمایید و یا به Info@dr-beauty.ir ایمل بزنید و منتظر جواب ما باشید، ما در ارائه رایگان خدمات مشاوره ای به یاری شما خواهیم آمد و شما را در انجام بهترین انتخاب کمک خواهیم کرد. تمام کلینیک های طرف قرار داد با دکتر زیبایی ملزم به در نظر گرفتن تخفیف های قابل ملاحضه برای شما کاربران عزیز میباشند.

منبع
دکتر زیبایی
دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان