گاستروپلاستی (لاغری از طریق آندوسکوپی)

گاستروپلاستی (لاغری از طریق آندوسکوپی)

گاستروپلاستی عمودی با نوار (Vertical banded gastro plasty)، یک روش فیزیولوژیک رایج جهت محدود کردن حجم معده است، که از طریق کم شدن مصرف مواد غذائی جامد باعث کاهش وزن میشود. عمل جراحی شامل ایجاد یک کیسه کوچک در ابتدای معده و یک محل خروجی (Ostoma) تنگ است. گاستروپلاستی عمودی صرفاً یک عمل محدودکننده است که از این نظر شبیه عمل گاستریک باندینگ با حلقه غیر قابل تنظیم (Non Adjustable Gastric Band) است که در ابتدا بکار میرفت. در واقع، در ابتدا از همین باندهایا حلقه های غیر قابل تنظیم استفاده میشد ولی بعده ها و بدلایل مختلف بجای این حلقه ها از یک نوار باریک از مش پرولین (که بدور خروجی (Ostoma) پاچ یا محفظه معده دوخته میشود) استفاده میشود.

اعمال جراحى بر روى معده مى‌توانند دریافت غذا را به‌صورت دائم کاهش دهند و نسبت به بستن فک، براى بیمار نیز قابل قبول‌تر مى‌باشند. سه نوع جراحى معده براى درمان چاقى عبارتند از:

  •  گاستروپلاستى افقى
  •  باى‌پس معده 
  •  گاستروپلاستى عمودى 

سابقه و هدف

درمان جراحی در حال حاضر موفق ترین روش برای بازگرداندن بیماران با چاقی مرضی به زندگی فعال و رفع عوارض آن می باشد. تاکنون روش های مختلف جراحی بدین منظور ابداع شده است. گاستروپلاستی عمودی با نوار (Vertical banded gastro plasty)، یک روش فیزیولوژیک رایج جهت محدود کردن حجم معده است، که از طریق کم شدن مصرف مواد غذائی جامد باعث کاهش وزن می شود. عمل جراحی شامل ایجاد یک کیسه کوچک در ابتدای معده و یک محل خروجی (Ostoma) تنگ است. هدف از این مطالعه بررسی نتایج درمانی مفید حاصل از این عمل جراحی و میزان بروز عوارض جراحی می باشد.

مواد و روش ها

مطالعه تجربی حاضر از نوع کارآزمائی بالینی، بدون گروه شاهد بوده و شامل ۳۰ بیمار است که به این روش در بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) در طی سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۱ تحت عمل جراحی قرار گرفته اند. اندیکاسیون عمل، داشتـن ۴۰> BMI (Body mass index) یا ۴۰-۳۵ BMI= به همراه بیماری زمینه ای بود.

یافته ها

بیماران مورد مطالعه ۲۱ بیمار زن (۷۰ درصد) و ۹ بیمار مرد (۳۰ درصد) بودند. متوسط سن بیماران ۱۲/۸ ۸۷/۳۲ سال بود. متوسط BMI بیماران /m2 kg 15/10 53/45 بود. هفتاد درصد بیماران یک عارضه ناشی از چاقی (دیابت، فشار خون، مشکلات قلبی ریوی و ….)، در موقع مراجعه داشتند. متوسط مدت پیگیری بیماران ۲۴ ماه بود (محـدوده ۷۲-۲ ماه). مقدار کاهش وزن در این مطالعه در ماه اول بعد از عمل ۴۸/۲ ۰۳/۱۱ کیلوگرم و در سال اول بعد از عمل، ۹۳/۱۰ ۳۸/۴۱ کیلوگرم بوده است. میانگین کاهش BMI در پایان مطالعـه kg/m2 54/10 بود.

۷/۶۶ درصد بیماران عمل شده هیچ گونه عارضه بعد از عمل نداشته اند. از بین عوارض زودرس، یک نفر آمبولی ریه (۳/۳ درصد) یک نفر عفونت زخم (۳/۳ درصد)، یک نفر خون ریزی گوارشی (۳/۳ درصد) و ۲ نفر پریتونیت (۶/۶ درصد) داشتیم. در مورد عوارض دیررس یک مورد انسـداد روده (۳/۳ درصد) و ۶ مورد فتق انسزیونال (۲۰ درصد) مشاهده شد. یک بیمار نیز به علت شوک هیپوولمیک فوت کرد (۳/۳ درصد).

نتیجه گیری

این مطالعه نشان داد که مقدار کاهش وزن و بازگشت به زندگی فعال طبیعی پس از عمل VBG قابل توجه است. هم چنین مشخص شد مقدار کاهش وزن در مردان به طور معنی داری بیش تر از زنان است (۰۲۰/۰=P). از بین بیماری های همراه چاقی فقط مشکلات تنفسی با عوارض بعد از عمل رابطه معنی داری داشت (۰۲۰/۰=P). در ضمن در این مطالعه هیچ رابطه معنی داری بین سن، قد، جنس و BMI با عوارض بعد از عمل وجود نداشت.

گاستروپلاستی
  • بررسی انواع عمل های زیبایی تناسب اندام
  • بررسی انواع عوارض عمل های زیبایی تناسب اندام
  • بررسی انواع قیمت عمل های زیبایی تناسب اندام
  • بررسی روشهای مراقبتی بعد از عمل تناسب اندام
  • بررسی بهترین پزشکان و کلینیک های زیبایی تناسب اندام
۵

مشاوره رایگان

چنانچه به دنبال مشاوره رایگان جهت یافتن بهترین و ارزان ترین پزشکان جراح زیبایی در اطراف خود هستید با شماره همراه  ۰۹۹۰۱۴۰۰۰۴۸ تماس حاصل فرمایید و یا از طریق چت آنلاین با ما ارتباط برقرار کنید، همچنین می توان کلمه مشاوره را به سامانه ۵۰۰۰۲۳۶۱۶ پیامک نمایید و یا به Info@dr-beauty.ir ایمل بزنید و منتظر جواب ما باشید، ما در ارائه رایگان خدمات مشاوره ای به یاری شما خواهیم آمد و شما را در انجام بهترین انتخاب کمک خواهیم کرد. تمام کلینیک های طرف قرار داد با دکتر زیبایی ملزم به در نظر گرفتن تخفیف های قابل ملاحضه برای شما کاربران عزیز میباشند.

منبع
دکتر زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان