کاشت مو به روش FUT

کاشت مو به روش FUT

کاشت مو به روش FUT به معنی استخراج مو از پشت سر و انجام عمل کاشت در ناحیه تعیین شده کم پشت یا فاقد می می باشد این روش کاشت مو که با واژه لاتین Follicular Unit Transplant FUT شناخته می شود که در واژه به معنای عملی بر اساس قسمت‌های فولیکولی می باشد، و به نوعی دیگر نخستین روش کاشت مو محسوب می شود و در این روش نواری را از نزدیکی گوش سمت راست تا نزدیکی گوش سمت چپ برداشت کرده و گرفت ها را از آن ناحیه جدا می کنند. امروزه با توجه به معایب های متعددی که کاشت مو با تکنیک FUT مانند جراحی، درد، خونریزی، بیهوشی، عوارض های جانبی و … داشت در سطح دنیا منسوخ شده و روش های جدیدی جایگزین روش فوق شده است.

روند کاشت مو به روش FUT 

در کاشت مو به روش FUT که تحت بی حسی موضعی صورت می‌پذیرد، نوار باریکی که دارای حداکثر ۲ سانتی متر عرض و ۲۵ سانتی‌متر طول می‌باشد از پس سر فرد بیمار استخراج می‌شود و پس از آن پوست نواحی پشت سر باکمی کشش به هم رسانیده می‌شود و سپس توسط تیم کاشت بخیه زده می‌شود.

باید توجه داشت که ضخامت بخیه‌های زده‌شده، نباید از ۳ الی ۴ میلی‌متر بیشتر باشد، درصورتی‌که در زدن بخیه از مورد ذکرشده پیروی شود، اسکار بخیه به‌هیچ‌وجه دیده نخواهد شد و جای آن توسط موها استتار خواهد شد. در مرحله بعد، نوار باریک استخراج‌شده، توسط تیم کاشت به قطعات کوچک‌تری تبدیل می‌شوند که این قطعات کوچک‌تر اصطلاح گرافت گفته می‌شود. گرافت ها از ۱ الی ۴ عدد تار مو تشکیل‌شده است که در این عمل دست‌کم ۱۵۰۰ الی ۲۵۰۰ گرافت تهیه خواهد شد. در مرحله بعد گرافت ها به نقاط انتخابی انتقال می‌یابد.

باید بدآنید که حداکثر زمان لازم برای انجام این عمل، بسته به نیاز فرد بیمار به کاشت مو از ۳ الی ۵ ساعت متغیر خواهد بود. به‌طورکلی می‌توان گفت کاشت مو به روش FUT  یک روش استاندارد برای کاشت مو می‌باشد که می‌توان در طی یک جلسه عمل کاشت، بیشترین مقدار مو را برداشت و کاشت کرد. در اکثر مواقع بیش از ۹۰ درصد از گرافت های کاشته شده، رشد خواهند کرد.

روش کاشت موی FUT به نسبت روش FIT از مزایای بیشتری برخوردار است، اگر بخواهیم به این مزایا ها بپردازیم اولاً باید گفت  روش FIT را می‌توان توسط تکنسین‌ها و یا تیم کاشت انجام داد درصورتی‌که کاشت مو به روش FUT باید توسط شخص جراح متخصص انجام گیرد؛ و درصورتی‌که این‌گونه عمل نشود، ممکن است جراحی با نتایج مطلوب همراه نباشد و آسیب‌هایی به بیمار وارد شود. زیبایی، نتایج مطلوب‌تر و ضریب خطای پایین‌تر از دیگر مزایای روش FUT در مقایسه با روش FIT می‌باشد. بر طبق آمار کسب‌شده از سوی کلینیک‌های زیبایی، بیش از ۹۷ که افرادی که به روش FUT کاشت مو شده اند، از نتایج عمل خود راضی بوده‌اند.

مراحل کاشت مو FUT

 • برداشت مو از ناحیه اهدا کننده
 • آماده سازی گرافت
 • ایجاد ناحیه دریافت کننده
 • قرار دادن گرافت
برداشت مو از ناحیه اهدا کننده

اولین مرحله روش کاشت مو FUT برداشت نوار اهدا کننده از محل دریافت کننده به شکلی است که کمترین آسیب به موهای اهدا کننده وارد شود و کمترین جای زخم در ناحیه اهدا کننده پس از بخیه زدن بافت ایجاد شود. کاشت مو به روش fut به محدود شدن ایجاد جای زخم در ناحیه اهدا کننده کمک می کند، زیرا به مو این امکان را می دهد تا از جای زخم رشد کند و نمایان بودن را به حداقل برساند.

دومین مرحله از روش کاشت مو FUT آماده سازی گرافت

برای تبدیل بافت اهدا کننده در زیر میکروسکوپ به بخش های ریزی که تنها یک تا دو مو پهنا دارند به مهارت و کارایی زیادی نیاز است. در هنگامی که این کار به درستی صورت بگیرد، هیچ آسیب یا برش عرضی ای اتفاق نمی افتد. سپس این بخش های کوچک به گرافت های واحد فولیکولی ۱ تا ۴ تار مویی برش داده می شوند.

این برش باعث می شود که کمترین گرافت احتمالی ایجاد شود که این امکان را برای ما فراهم می کند تا از کوچکترین برش احتمالی استفاده کنیم. این کار به نوبه خود به معنای آسیب کمتر و بقای بهتر گرافت است.

ایجاد نواحی دریافت کننده سومین مرحله از کاشت مو به روش FUT

در حین آماده شدن گرافت ها، جراح نواحی دریافت کننده را ایجاد می کند. این مساله به این معناست که جراح باید بتواند هزاران برش کوچک را به شکلی ایجاد کند که بقای بیشینه گرافت ها و کمترین آسیب به موهای از پیش موجود را تضمین کند.

 قرار دادن گرافت ها آخرین مرحله از کاشت مو به روش FUT میباشد 

در این مرحله از کاشت مو به مهارت فنی، تجربه، تبحر، آرام ترین تماس و تمرکز بر جهت نیاز دارد تا تضمین کند که هر گرافت با کمترین آسیب قرار داده می شود و رشد موی مطلوبی بدست می آید.

FUT کاشت مو

مشکلات و معایب کاشت مو به روش FUT

یکی از معایب این روش، برداشت تمامی بافتهای زیر فلپ (گالا) که جهت برداشت و کاشت مو لازم نیست، را نیز برداشت می کنند که بعد از گذشت چند هفته، ما شاهد بجا ماندن اسکار در پشت سر بیمار هستیم. و ظاهر موهای کاشته شده، بسیار عروسکی بوده و ظاهر و خط رویشی غیر طبیعی را نیز شاهد هستیم، به طوری که اطرافیان و دوستان شخص، کاملاً متوجه کاشت موی او خواهند شد.
لذا اکنون در دنیا دیگر با این تکنیک قدیمی و پر عوارض پیوند مو را انجام نمی دهند. چرا؟ با بروز شدن این علم و با پیشترفتهای سخت افزاری وبا تکنیک جدید  (SUT) دیگر شاهد این عوارض سنگین نمی باشیم.
  شخص کاندید کاشت مو می تواند، روشی بدون جراحی ودرد، که در نهایت کاشت موی خود را، با  تراکمی بالا، در یک جلسه تجربه کند،

مزایای کاشت مو به روش FUT 

 • امکان کاشت مو در یک جلسه
 • امکان ایجاد تراکم مناسب در افراد با درجات بالای طاسی و احتمال بالای پایداری پیوندها

معایب کلی کاشت مو به روش FUT

 • ایجاد برشی بزرگ در ناحیه پشت سر که احتمال باقی ماندن اسکار یا جوشگاه در آن وجود دارد
 • کاسته شدن حجم بانک مو به نحوی که در مراحل بعدی کاشت مو بیش از یک و یا دو بار نمی‌توان از بانک موی فرد برای ایجاد تراکم استفاده کرد
 • محدودیت انجام آن در کسانی که پوست سرشان قابلیت متسع شدن را ندارد یا در مراحل اولیه ریزش مو قرار دارند
 • عوارض پس از جراحی از قبیل تورم سر و صورت، درد و یا باقی ماندن اسکار
 • وجود خونریزی

بهترین نامزدهای کاشت مو به روش FUT

تعدادی ازمهم ترین نکات قابل بررسی که مشخص می کند فرد کاندید مناسبی برای پیوند مو به این روش به حساب می آید، عبارتند از :

 1. آقایان ۱۸ تا ۲۵ ساله کاندید مناسبی برای کاشت مو نمی باشند بجز موارد خاص با نظر پزشک.
 2. بررسی وضعیت سلامت فرد شرح حال کامل و انجام آزمایشات لازم ضروری است. بیماران دیابتی و فشار خون بالا قبل از عمل بایستی بیماری آنها کنترل شده باشد. همچنین افرادی که درگیر بیماریهای عفونی و مشکلات پوستی هستند باید قبل از عمل درمان شوند تا کاندید مناسبی برای کاشت مو با این روش باشند.
 3.  قطر تنه مو در عمل کاشت مو بسیار مهم است. افرادی که قطر موی آنها زیاد است در مقایسه با افرادی داری قطر مو کمتری هستند کاندیدای بهتری هستند.
 4. کیفیت موها در ناحیه دهنده مو (بانک مو) نقش مهمی در فرایند کاشت مو دارد. کسانی که در ناحیه پشت سرشان تراکم بالایی ازفولیکولهای مو داشته باشند، کاندید خوب برای پیوند مو به حساب می آیند. اگر تراکم بالا باشد موهای قابل دسترس برای کاشت در ناحیه جلوی سر بیشتر امی شود. موهای ضخیم و مجعد ظاهر پر تری ایجاد می کنند.
 5. میزان شلی پوست مشخص می کند تا چه میزان از پوست پشت سر می توان بر داشت تا با حد اقل کشش بتوان بخیه زد واحتمال اسکار بخیه کاهش یابد . در پوستهای شل تر میزان مجاز برداشت پوست بیشتر از پوست سفت است.

پیدایش کاشت مو به روش FUT

 در سال‌های اخیر استفاده از دسته‌های کوچکتر مو موسوم به میکرو گرافت و مینی گرافت سبب نتایج بسیار رضایت بخش و طبیعی شده است. نتایج حاصل از پیوند موهای اولیه منجر به ناامیدی و بدبینی پزشکان و مراجعین شد. پیشرفت دانش پیوند مو نشان داد که می‌توان به جای برداشت موها با پانچ یک نوار از پشت سر جدا کرده و سپس آن نوار را به قطعات کوچکتری تقسیم کرد. سپس آن نوار را در سوراخ‌های پانچ شده جلوی سر کاشت.

خلاصه توضیحات کاشت مو به روش FUT 

در این روش با برش جراحی یک برش یا استریپ به ابعاد متناسب با شرایط بیمار و تعداد موهایی که به طور تخمینی برای پوشش دادن ناحیه طاسی مورد نیاز است، از ناحیه پشت سر برداشته می شود. برش به زیر میکروسکوپ‌های مخصوص منتقل می شود. پس از آن به دقت به قطعات بسیار ریزی که حاوی فولیکول‌ها (پیاز مو) یک تا سه تار موئی هستند، تقسیم می‌شوند. سپس این گرافت ها به ناحیه گیرنده منتقل شده و در سوراخ هایی که قبلاً به دقت در این ناحیه طراحی شده‌اند، قرار داده می‌شوند.

آیا شما کیس مناسبی برای کاشت مو هستید؟

 بطور کلی می توان گفت هرفردی که از ریزش مو و یا طاسی رنج می برد می تواند اقدام به کاشت مو کند اما برای کاشت مو باید یکسری شرایط برای فرد مهیا شود که در ادامه به صورت خلاصه به این شرایط اشاره می کنیم.

 1. داشتن بانک موی مناسب: بیماری که خواهان کاشت مو است باید موهای دهنده مقاوم کافی برای این کار داشته باشد در صورتی که از بانک موی کافی برخوردار نباشد می تواند از روش ترمیم مو HRT استفاده کنید که برای کسب اطلاعات بیشتر از روش ترمیم مو HRT می توانید در همین سایت به قسمت ترمیم مو مراجعه کنید.
 2. داشتن پوست سر شل: اگر بخواهید از روش های سنتی استفاده کنید به ناچار باید بخشی از پوست سر شما برداشته شود و بنابراین باید پوست سر شما تا خدودی شل و سست باشد تا بتوان به راحتی آنرا جدا کنند.
 3. ریزش موی شما باید دائمی باشد: اگر ریزش موی شما به صورت موقتی و به دلایلی مثل اختلالات هورموی، استرش و یا هیجان است پیشنهاد می کنیم کاشت مو انجام ندهید. 
 4. ریزش مو ادامه نداشته باشد: به افرادی که هنوز ریزش مویشان متوقف نشده است پیشنهاد می کنیم کاشت مو انجام ندهند و بگذارند هروقت ریزش مویشان متوقف شد برای کاشت مو اقدام کنند. 

آماده شدن قبل از کاشت مو 

قبل از اقدام برای کاشت موباید  یکسری اقدامات انجام داد از جمله موارد زیر:

 • از مصرف آسپرین و یا هرقصی که حاوی آسپرین است را حداقل ۲ هفته قبل از کاشت باید خودداری کرد.
 • حداقل ۲ هفته قبل از کاشت، سیگار کشیدن را کنار بگذارید.
 • از یک هفته قبل از کاشت به هیچ وجه مشروبات استفاده نکنید.
 •  مصرف داروهای تجویزی قبلی تان را تا قبل از کاشت مو به اتمام برسانید.
 • اگر آزمایشی انجام داده اید حتما آن را به تیم پزشکی کاشت مو نشان بدهید.

فرایند بهبود و نگرانی های رایج بیماران

فرایند بهبود در روشهای مختلف تقریبا متفاوت است اما یکسری رویه یکسان نیز دارد که عبارتند از :

 • در کاشت مو پوست سر شما زخم می شود که در روشهای سنتی به دلیل برداشته شدن بخشی از پوست سر این زخمها شدیدتر است و نیاز به بخیه دارد بنابراین بهبود آن کمی زمان می برد اما در روش FUE چون واحدهای فولیکولی برداشته می شود خراش های ریزی ایجاد می شود وسریعا خوب می شود.
 •  پس از کاشت مو به هر روشی باید بیمار داروهای تجویز شده توسط تیم پزشکی را مصرف کند.
 • برای جلوگیری از ورم کردن سر و یا احساس درد پیشنهاد می شود از کمپرس آب سرد استفاده کنید.
 • بیمار نباید منتظر باشد که هفته بعد از کاشت، موهایش کاملا رشد کند!
 • موهای کاشت شده ابتدا میریزد و سپس بعد از مدتی جوانه می زند
 • تارموهای کاشت شده تا حدود ۳ ماه غیر فعال می ماند و نباید نگران شد.
 • بعد از ۴ تا ۶ ماه، متوجه رشد موهای جدیدتان می شوید
 • نتیجه کامل و نهایی معمولا پس از ۱ سال حاصل می شود.

پس از کاشت مو FUT

مهم ترین مواردی که فرد مراجعه کننده پس ازکاشت موی FUT باید آنها رعایت کند، این موارد هستند :

 •  تا دو هفته بعد از عمل از دوش یا حمام با آب داغ خودداری کنید.
 • داروهای تجویز شده را طبق دستور مصرف نمایید.
 •  بخیه ها بعد از ۱۰ روز برداشته میشوند.
 •  بعد از برداشتن پانسمان میتوانید سر را روزانه با آب ولرم وشامپوی بچه ملایم بشوید.
 •  پانسمان روی سر به مدت ۴۸-۲۴ ساعت روی سر باقی میماند و سپس برداشته میشود.
 •  ممکن است در محلهای کاشت دلمه های کوچک تشکیل شود که در مدت حداکثر ۲هفته پاک میشوند.
 •  حتی الامکان ناحیه کاشت شده را باز نگه داریید واز پوشیدن کلاه وکلاه گیس خودداری کنید.
 •  روزانه ۴بار از کمپرس یخ روی ناحیه جلو وکناره های سر استفاده کنید.
 •  تا یک هفته به هنگام خواب سر را کمی بالا تر از تنه قرار دهید .
 •  تا ۴ هفته پس از جراحی از قرار گرفتن مقابل نور آفتاب خودداری کنید .
 •  تا دو هفته ازمصرف آسپرین ،الکل وسیگار بپرهیزید .
 •  میتوانید فعالیت عادی خود را از ۱یا دو روز پس از کاشت شروع کنید اما بایستی تا ۲هفته از شنا کردن وفعالیت سنگین خوداری کنیید.
 •  ناحیه کاشت شده ممکن است به رنگ صورتی در آید که در عرض یک هفته به حالت معمول بر میگردد.
 •  ممکن است تا چند روز دچار تورم صورت و اطراف چشم شویید که این حالت نیز بهبودی میابد .
 •  در عرض ۲هفته ممکن است در ناحیه کاشت دچار خارش شویید درصورت لزوم دارو تجویز خواهد شد .
 •  از کندن ودستکاری دلمه ها خودداری کنید.

مراقبت های بعدی 

 • شستن فرق سر: معمولا ۲۴ ساعت پس از کاشت می توان سر را با شامپو شست.
 • دستکاری کردن پوست سر:  در روزهای اول بعد از کاشت باید مراقب باشید که به هیچ وجه موهای تازه کاشت شده را دست نزنید و لمس نکنید.
 • مصرف دارو: ۱۰ الی ۱۴ روز پس از کاشت به هیچ وجه نباید از داروی رقیق کننده خون استفاده کنید.
 • سیگار کشیدن: حداقل تا دو هفته پس از کاشت از سیگار کشیدن و یا نوشیدن مشروبات خودداری کنید
 • در معرض آفتاب قرار گرفتن: از قرار گردفتن مستقیم در معرف نور خورشید تا ۱ ماه خودداری کنید.

شستشوی سر بعد از کاشت مو به روش FUT

پوست سر شما باید قبل از ترک کلینیک در روز عمل تمیز شود. در ۲۴ ساعت اول، خونریزی های جزئی از محل های پیوند وجود دارد. می توانید به راحتی با استفاده از یک پارچه یا گاز تمیز با فشار کمتری آن را تمیز کنید. شما می توانید پوست خود را به آرامی در روز دوم شست و شو دهید اینکار را می توانید با یک کاسه در حمام، که آن را با مخلوطی از آب و شامپوی معمولی (فاقد اثر درمانی) پر کرده اید و به آرامی بالای سر، پشت و طرفین آن را شست و شو می دهید، انجام دهید.

اجازه ندهید که اسپری دوش به طور مستقیم بر روی مکان های پیوند شده قرار گیرند(دوش مستقیم نگیرید). کاسه را با آب تمیز پر کنید و موهایتان را آبکشی کنید، سپس به آرامی خشک کنید. از تهویه استفاده نکنید تا خراش های روی پوست خوب شوند. شستشوی معمولی در روز سوم مجاز است، اما از شانه کردن مستقیم نقاط پیوندی خودداری کنید. اجازه دهید مو با هوا خشک شود (نه با هوای پر فشار: مثل سشوار).

این شیوه روتین را تا پنج روز اول ادامه دهید. پس از این، شما می توانید شروع به مالش دادن ناحیه پیوند برای کمک به برداشتن خراش و یا دلمه ها کنید و می توانید به شیوه همیشگی دوش بگیرید. از زخمی کردن ناحیه پیوند خودداری کنید زیرا این کار می تواند فولیکول های موی پیوند شده را از بین ببرد. هر یک از دلمه های باقیمانده پس از هشت روز باید تمیز شود. اگر خونریزی وجود داشته باشد دست نگهدارید و دو روز دیگر صبر کنید.

هزینه کاشت مو

هزینه کاشت مو به روش FUT

در سال ۱۳۹۹
۳ میلیون تومان
 • + توسط متخصص پوست و مو
 • + کاشت ۱۰۰۰ گرافت مو
 • + در ۱ جلسه

هزینه کاشت مو به روش FUT

در سال ۱۳۹۹
۴ میلیون تومان
 • + توسط متخصص پوست و مو
 • + کاشت ۱۵۰۰ گرافت مو
 • + در ۱ جلسه

سوالات متداول

بهترین فرد کاندید برای کاشت مو کیست ؟

فردی با منطقه دهنده عالی با موهایی با ضخامت خوب (بیش از ۷۰ میکرون) که روند ریزش مو در او دیگر متوقف شده است.

چه سنی جهت انجام کاشت مو مناسب تر است ؟

بهترین سن برای انجام کاشت مو افراد بیش از ۲۵ سال است، زیرا در سنین پایین روند واقعی ریزش مو کمتر قطعیت دارد و از طرف دیگر در بسیاری از این افراد درمان دارویی مؤثر می باشد.

کاشت مو در چه ناحیه ای نتایج بهتری دارد؟ ناحیه جلوی سر یا فرق سر؟

کاشت مو در جلوی سر در مقایسه با فرق سر نتایج بهتری دارد.

کدام روش کاشت مناسب تر است؟ کاشت به صورت نوار یا FIT ؟

پاسخ با توجه به حجم منطقه مورد نظر برای کاشت متفاوت است و در مواردی که منطقه وسیعی نیاز  به کاشت داشته باشد ، ترکیبی از هر ۲ روش فایده بیشتری دارد. لیکن در مواردی که منطقه مورد نظر برای کاشت گسترده نباشد، انجام هر کدام از روش ها به تنهایی نیز (در صورت انجام درست) با نتایج عالی همراه است.

به دنبال کاشت، فعالیت سبک پس از چند روز قابل انجام است ؟

چهارمین روز پس از کاشت مو

به طور طبیعی به دنبال کاشت شامل چه روندی خواهیم بود ؟

موهای کاشته شده پس از یک ماه شروع به ریزش  می کنند و پس از ۳ ماه شروع به رشد مجدد می نمایند. پس از ۶ ماه رشد موها واضح می باشد و حداکثر رشد آنها ۹ تا ۱۴ ماه پس از کاشت است.

آیا در فرد دچار سوختگی در پوست ناحیه سر امکان کاشت مو وجود دارد ؟

در هر پوست دچار اسکار از جمله اسکار سوختگی امکان انجام کاشت مو وجود دارد. البته میزان پاسخ دهی کم تر از مواردی است که اسکار وجود ندارد و باید تأکید کرد که ممکن است جلسات کاشت بیشتری لازم باشد.

آیا در فردی با تشخیص لیکن پلان که دچار ریزش دایمی موهای ناحیه سر شده است، امکان انجام کاشت مو وجود دارد ؟

هم بله و هم نه. اگر این فرد حداقل به مدت ۶ ماه بیماری بدون دارو کنترل شده باشد و هیچ گونه آثاری از التهاب وجود نداشته باشد، امکان کاشت مو وجود دارد. لیکن اگر بیماری بعدها دوباره فعال گردد، امکان تحت تأثیر قرار گرفتن نتیجه کاشت وجود دارد.

مطالب مرتبط با عمل کاشت مو

علاقه مند به مطالعه هر بخشی از انواع عمل های زیبایی کاشت مو  در بالا هستید بر روی آن کلیک کنید 

منبع
دکتر زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان