روش FUT

روش FUT

Follicular Unit Transplant FUT در واژه به معنای عملی بر اساس قسمت‌های فولیکولی می باشد و به نوعی دیگر نخستین روش کاشت مو محسوب می شود و در این روش نواری را از نزدیکی گوش سمت راست تا نزدیکی گوش سمت چپ برداشت کرده و گرفت ها را از آن ناحیه جدا می کنند.

امروزه با توجه به معایب های متعددی که کاشت مو با تکنیک FUT مانند جراحی، درد، خونریزی، بیهوشی، عوارض های جانبی و … داشت در سطح دنیا منسوخ شده و روش های جدیدی جایگزین روش فوق شده است.

روند کاشت مو به روش FUT 

در طول روش کاشت مو FUT، میزان کمی مو از ناحیه اهدا کننده ( معمولا در پشت سر ) جدا شده و تحت بزرگنمایی میکروسکوپ، گرافت هایی ایجاد می شود که این گروه بندی های طبیعی را بدون تغییر نگه می دارند.

سپس گرافت ها در برش های ریز ناحیه ریزش مو در توزیعی که شبیه رشد موی طبیعی فرد است، قرار داده می شوند.

این روش به چهار مرحله اصلی تقسیم می شود

 • برداشت مو از ناحیه اهدا کننده
 • آماده سازی گرافت
 • ایجاد ناحیه دریافت کننده
 • قرار دادن گرافت
برداشت مو از ناحیه اهدا کننده

اولین مرحله روش کاشت مو FUT برداشت نوار اهدا کننده از محل دریافت کننده به شکلی است که کمترین آسیب به موهای اهدا کننده وارد شود و کمترین جای زخم در ناحیه اهدا کننده پس از بخیه زدن بافت ایجاد شود. کاشت مو به روش fut به محدود شدن ایجاد جای زخم در ناحیه اهدا کننده کمک می کند، زیرا به مو این امکان را می دهد تا از جای زخم رشد کند و نمایان بودن را به حداقل برساند.

دومین مرحله از روش کاشت مو FUT آماده سازی گرافت

برای تبدیل بافت اهدا کننده در زیر میکروسکوپ به بخش های ریزی که تنها یک تا دو مو پهنا دارند به مهارت و کارایی زیادی نیاز است. در هنگامی که این کار به درستی صورت بگیرد، هیچ آسیب یا برش عرضی ای اتفاق نمی افتد. سپس این بخش های کوچک به گرافت های واحد فولیکولی ۱ تا ۴ تار مویی برش داده می شوند.

این برش باعث می شود که کمترین گرافت احتمالی ایجاد شود که این امکان را برای ما فراهم می کند تا از کوچکترین برش احتمالی استفاده کنیم. این کار به نوبه خود به معنای آسیب کمتر و بقای بهتر گرافت است.

ایجاد نواحی دریافت کننده سومین مرحله از کاشت مو به روش FUT

در حین آماده شدن گرافت ها، جراح نواحی دریافت کننده را ایجاد می کند. این مساله به این معناست که جراح باید بتواند هزاران برش کوچک را به شکلی ایجاد کند که بقای بیشینه گرافت ها و کمترین آسیب به موهای از پیش موجود را تضمین کند.

 قرار دادن گرافت ها آخرین مرحله از کاشت مو به روش FUT میباشد:

در این مرحله از کاشت مو به مهارت فنی، تجربه، تبحر، آرام ترین تماس و تمرکز بر جهت نیاز دارد تا تضمین کند که هر گرافت با کمترین آسیب قرار داده می شود و رشد موی مطلوبی بدست می آید.

FUT کاشت مو

مشکلات و معایب کاشت مو به روش FUT

یکی از معایب این روش، برداشت تمامی بافتهای زیر فلپ (گالا) که جهت برداشت و کاشت مو لازم نیست، را نیز برداشت می کنند که بعد از گذشت چند هفته، ما شاهد بجا ماندن اسکار در پشت سر بیمار هستیم. و ظاهر موهای کاشته شده، بسیار عروسکی بوده و ظاهر و خط رویشی غیر طبیعی را نیز شاهد هستیم، به طوری که اطرافیان و دوستان شخص، کاملاً متوجه کاشت موی او خواهند شد.
لذا اکنون در دنیا دیگر با این تکنیک قدیمی و پر عوارض پیوند مو را انجام نمی دهند. چرا؟ با بروز شدن این علم و با پیشترفتهای سخت افزاری وبا تکنیک جدید  (SUT) دیگر شاهد این عوارض سنگین نمی باشیم.
  شخص کاندید کاشت مو می تواند، روشی بدون جراحی ودرد، که در نهایت کاشت موی خود را، با  تراکمی بالا، در یک جلسه تجربه کند،

مزایای کاشت مو به روش FUT 

 • امکان کاشت مو در یک جلسه
 • امکان ایجاد تراکم مناسب در افراد با درجات بالای طاسی و احتمال بالای پایداری پیوندها

معایب کلی کاشت مو به روش FUT

 • ایجاد برشی بزرگ در ناحیه پشت سر که احتمال باقی ماندن اسکار یا جوشگاه در آن وجود دارد
 • کاسته شدن حجم بانک مو به نحوی که در مراحل بعدی کاشت مو بیش از یک و یا دو بار نمی‌توان از بانک موی فرد برای ایجاد تراکم استفاده کرد
 • محدودیت انجام آن در کسانی که پوست سرشان قابلیت متسع شدن را ندارد یا در مراحل اولیه ریزش مو قرار دارند
 • عوارض پس از جراحی از قبیل تورم سر و صورت، درد و یا باقی ماندن اسکار
 • وجود خونریزی

پیدایش کاشت مو به روش FUT

 در سال‌های اخیر استفاده از دسته‌های کوچکتر مو موسوم به میکرو گرافت و مینی گرافت سبب نتایج بسیار رضایت بخش و طبیعی شده است. نتایج حاصل از پیوند موهای اولیه منجر به ناامیدی و بدبینی پزشکان و مراجعین شد. پیشرفت دانش پیوند مو نشان داد که می‌توان به جای برداشت موها با پانچ یک نوار از پشت سر جدا کرده و سپس آن نوار را به قطعات کوچکتری تقسیم کرد. سپس آن نوار را در سوراخ‌های پانچ شده جلوی سر کاشت.

خلاصه توضیحات کاشت مو به روش FUT 

در این روش با برش جراحی یک برش یا استریپ به ابعاد متناسب با شرایط بیمار و تعداد موهایی که به طور تخمینی برای پوشش دادن ناحیه طاسی مورد نیاز است، از ناحیه پشت سر برداشته می شود. برش به زیر میکروسکوپ‌های مخصوص منتقل می شود. پس از آن به دقت به قطعات بسیار ریزی که حاوی فولیکول‌ها (پیاز مو) یک تا سه تار موئی هستند، تقسیم می‌شوند. سپس این گرافت ها به ناحیه گیرنده منتقل شده و در سوراخ هایی که قبلاً به دقت در این ناحیه طراحی شده‌اند، قرار داده می‌شوند.

آیا شما کیس مناسبی برای کاشت مو هستید؟

 بطور کلی می توان گفت هرفردی که از ریزش مو و یا طاسی رنج می برد می تواند اقدام به کاشت مو کند اما برای کاشت مو باید یکسری شرایط برای فرد مهیا شود که در ادامه به صورت خلاصه به این شرایط اشاره می کنیم.

داشتن بانک موی مناسب: بیماری که خواهان کاشت مو است باید موهای دهنده مقاوم کافی برای این کار داشته باشد در صورتی که از بانک موی کافی برخوردار نباشد می تواند از روش ترمیم مو HRT استفاده کنید که برای کسب اطلاعات بیشتر از روش ترمیم مو HRT می توانید در همین سایت به قسمت ترمیم مو مراجعه کنید.

داشتن پوست سر شل: اگر بخواهید از روش های سنتی استفاده کنید به ناچار باید بخشی از پوست سر شما برداشته شود و بنابراین باید پوست سر شما تا خدودی شل و سست باشد تا بتوان به راحتی آنرا جدا کنند.

ریزش موی شما باید دائمی باشد: اگر ریزش موی شما به صورت موقتی و به دلایلی مثل اختلالات هورموی، استرش و یا هیجان است پیشنهاد می کنیم کاشت مو انجام ندهید. 

ریزش مو ادامه نداشته باشد: به افرادی که هنوز ریزش مویشان متوقف نشده است پیشنهاد می کنیم کاشت مو انجام ندهند و بگذارند هروقت ریزش مویشان متوقف شد برای کاشت مو اقدام کنند. 

آماده شدن قبل از کاشت مو 

قبل از اقدام برای کاشت موباید  یکسری اقدامات انجام داد از جمله موارد زیر:

·       از مصرف آسپرین و یا هرقصی که حاوی آسپرین است را حداقل ۲ هفته قبل از کاشت باید خودداری کرد.

·       حداقل ۲ هفته قبل از کاشت، سیگار کشیدن را کنار بگذارید.

·       از یک هفته قبل از کاشت به هیچ وجه مشروبات استفاده نکنید.

·       مصرف داروهای تجویزی قبلی تان را تا قبل از کاشت مو به اتمام برسانید.

·       اگر آزمایشی انجام داده اید حتما آن را به تیم پزشکی کاشت مو نشان بدهید.

فرایند بهبود و نگرانی های رایج بیماران

فرایند بهبود در روشهای مختلف تقریبا متفاوت است اما یکسری رویه یکسان نیز دارد که عبارتند از :

·       در کاشت مو پوست سر شما زخم می شود که در روشهای سنتی به دلیل برداشته شدن بخشی از پوست سر این زخمها شدیدتر است و نیاز به بخیه دارد بنابراین بهبود آن کمی زمان می برد اما در روش FUE چون واحدهای فولیکولی برداشته می شود خراش های ریزی ایجاد می شود وسریعا خوب می شود.

·       پس از کاشت مو به هر روشی باید بیمار داروهای تجویز شده توسط تیم پزشکی را مصرف کند.

·       برای جلوگیری از ورم کردن سر و یا احساس درد پیشنهاد می شود از کمپرس آب سرد استفاده کنید.

·       بیمار نباید منتظر باشد که هفته بعد از کاشت، موهایش کاملا رشد کند!

·       موهای کاشت شده ابتدا میریزد و سپس بعد از مدتی جوانه می زند

·       تارموهای کاشت شده تا حدود ۳ ماه غیر فعال می ماند و نباید نگران شد.

·       بعد از ۴ تا ۶ ماه، متوجه رشد موهای جدیدتان می شوید

·       نتیجه کامل و نهایی معمولا پس از ۱ سال حاصل می شود.

مراقبت های پس از کاشت مو:

شستن فرق سر: معمولا ۲۴ ساعت پس از کاشت می توان سر را با شامپو شست.

دستکاری کردن پوست سر:  در روزهای اول بعد از کاشت باید مراقب باشید که به هیچ وجه موهای تازه کاشت شده را دست نزنید و لمس نکنید.

مصرف دارو: ۱۰ الی ۱۴ روز پس از کاشت به هیچ وجه نباید از داروی رقیق کننده خون استفاده کنید.

سیگار کشیدن: حداقل تا دو هفته پس از کاشت از سیگار کشیدن و یا نوشیدن مشروبات خودداری کنید

در معرض آفتاب قرار گرفتن: از قرار گردفتن مستقیم در معرف نور خورشید تا ۱ ماه خودداری کنید.

مطالب مرتبط با عمل کاشت مو

علاقه مند به مطالعه هر بخشی از انواع عمل های زیبایی سینه در بالا هستید بر روی آن کلیک کنید 

روش FUT
 • بررسی انواع عمل های زیبایی مو
 • بررسی انواع عوارض عمل های زیبایی مو
 • بررسی انواع قیمت عمل های زیبایی مو
 • بررسی روشهای مراقبتی بعد از عمل مو
 • بررسی بهترین پزشکان و کلینیک های زیبایی مو
۵

مشاوره رایگان

چنانچه به دنبال مشاوره رایگان جهت یافتن بهترین و ارزان ترین پزشکان جراح زیبایی در اطراف خود هستید با شماره همراه  ۰۹۹۰۱۴۰۰۰۴۸ تماس حاصل فرمایید و یا از طریق چت آنلاین با ما ارتباط برقرار کنید، همچنین می توان کلمه مشاوره را به سامانه ۵۰۰۰۲۳۶۱۶ پیامک نمایید و یا به Info@dr-beauty.ir ایمل بزنید و منتظر جواب ما باشید، ما در ارائه رایگان خدمات مشاوره ای به یاری شما خواهیم آمد و شما را در انجام بهترین انتخاب کمک خواهیم کرد. تمام کلینیک های طرف قرار داد با دکتر زیبایی ملزم به در نظر گرفتن تخفیف های قابل ملاحضه برای شما کاربران عزیز میباشند.

منبع
دکتر زیبایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن