کاشت مو به روش FIT

کاشت مو به روش FIT

کاشت مو به روش FIT و به لاتین Follicular Isolation Technique و به اختصار کاشت FIT در واژه به معنای تکنیک جداسازی فولیکول‌ها می باشد، در این متد بوسیله پانچ از ناحیه بانک مو، که معمولاً از پشت سر و بالای گوشها انتخاب می‌شود، فولیکول‌ها برداشت شده و در ناحیه‌ای که نیاز به کاشت مو احساس می‌شود، مجدداً بوسیله پانچ و یا SLIT این فولیکول‌ها کاشت یا پیوند داده می‌شوند.

کاشت مو با تکنیک های متفاوتی می توان انجام گردد، که هر یک مزایا و معایب خود را دارند. یکی از این روش ها تکنیک کاشت مو به روش FIT است که در آن گرافت های مو به صورت گروهی و یا دانه ای از پشت سر بیمار برداشته می شود. این کار با هولدرهای دستی صورت می گیرد که هیچگونه جراحی در آن وجود ندارد. بلکه فرآیند کاشت به صورت کاملا سرپایی و با روش بی حسی انجام می شود. از آنجا که تعداد زیادی از تراکم مو در تکنیک FIT کاشته می شود، بنابراین پیوند مو در این روش طی چندین جلسه صورت می گیرد که این می تواند یکی از معایب اصلی روش FIT باشد، لازم به ذکر است که موها تقریبا پس از گذشت دو ماه شروع به ریزش کرده و به جای آنها موهای جدید رشد می کند.


کاشت موی FIT

باید بدآنید که امروزه کاشت مو به روش های مختلفی انجام می گردد، که هر یک مزایا و معایب خود را دارند. یکی از این روش هاب معتبر تکنیک کاشت مو به روش FIT است که در آن گرافت های مو به صورت گروهی و یا دانه ای از پشت سر بیمار برداشته می شود. این کار با هولدرهای دستی صورت می گیرد و هیچگونه جراحی در آن وجود ندارد. بلکه فرآیند کاشت به صورت کاملا سرپایی و با روش بی حسی انجام می شود. از آنجایی که تعداد زیادی گرافت مو در تکنیک FIT کاشته می شود، بنابراین پیوند مو ممکن است  در چندین جلسه صورت گیرد. لازم به ذکر است که موها تقریبا پس از گذشت دو ماه شروع به ریزش کرده و به جای آنها موهای جدید رشد می کند.


نحوه کاشت مو FIT

در کاشت مو به روش FIT با استفاده از پانچ های مخصوص کاشت مو، گرافت هایی کاندید می شوند که اینها متناسب و مورد نظر برای پیوند از پشت سر می باشند، سپس به وسیله همان پانچ بر روی ناحیه جلوی سر ترنسفر و کاشت قرار داده می شود. در این روش می توان در هر مرحله از کاشت بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تار مو را برداشته و در قسمت های کم مو و گیرنده مو پیوند زد، یک نکته مهم در زمان برداشتن گرفتها از ناحیه بانک مو، میزان و تعداد گرافت ها می باشد. اگر میزان گرافت های برداشته شده از یک ناحیه بیش از حد باشد، به آن ناحیه ممکن است آسیب وارد شده و یا بعدها دچار کم مویی گردد. بنابراین تقسیم نواحی سر برای برداشتن گرافت اهمیت پیدا می کند که پزشک با توجه به مهارت و تخصص خود آن را انجام می دهد.

 یکی دیگر از موارد حائز اهمیت در مواقع برداشتن گرافت ها، خودداری از فشار وارد کردن به ناحیه ریشه مو است متخصص کاشت مو، ریشه موها را با استفاده از ابزار پانچ بر می دارد. در این صورت نباید هیچ فشاری به ریشه مو وارد شود زیرا موجب آسیب دیدن ریشه شده و ممکن است مو پس از کاشت رشد نکند. همچنین محلی که گرافت ها از آن خارج شده اند، زخم می شود. پزشک باید به دقت این مکان را بخیه و پانسمان کند تا بعدها بوسیله دلمه بستن زخم ها به ریشه موها آسیبی وارد نشود.

کاشت مو با روش FIT نسبت به کاشت مو با روش FUT آسانتر است و هزینه آن هم کمتر محاسبه می شود. برای اغلب بیمارانی که به کم مویی دچار شده اند، این روش مناسب است. اما افرادی که برای ناحیه طاسی سر قصد کاشت موی را دارند، بهتر است از روش های ترکیبی استفاده کنند.

کاشت مو به روش FIT


مراحل کاشت مو به روش FIT

کاشت مو به روش FIT یک روش کاشت مو با حداقل میزان تهاجمی است که دوره ی نقاهت کوتاه و نتایجی خوبی در پیش دارد، کاندیدان این روش کاشت مو به صورت مجزا در جلسات مشاوره ی پزشکی تحت آزمایش و بررسی قرار خواهند گرفت. مراحل کاشت مو به روش FIT به صورت خلاصه به شرح زیر است :

 • مراجعه ی بیمار به مراکز درمانی
 • عکس برداری
 • طرح پردازی نواحی اهداکننده و دریافت کننده
 • استخراج واحد های فولیکولی از نواحی اهداکننده
 • آماده سازی واحدهای فولیکولی
 • نگه داری واحد های فولیکولی
 • استراحت
 • کاشت واحدهای فولیکولی
 • دوره بعد از کاشت مو و رعایت توصیه های بعد از کاشت

 

کاشت مو FIT

ناحیه برداشت گرافت بلا فاصله بعد از برداشت را مشاهده می کنید

کاشت مو به روش FIT

ناحیه کاشت ده روز پس ازانجام کاشت را مشاهده می کنید

کاشت موی FIT

ناحیه برداشت گرافت مو پس از ده روز را مشاهده می کنید که آثاری از جای زخم نیست


روند کاشت مو به روش FIT 

در طول روش کاشت موی FIT، واحدهای فولیکولی مجزا ( گروه های موی یک، دو، سه و چهار تار مویی که به صورت طبیعی در پوست سر رشد می کنند) با استفاده از یک پانچ بسیار ریز یکی یکی برداشت می شوند. اندازه این پانچ بین ۰.۷ تا ۱ میلی متر است. عموما موی ناحیه اهدا کننده مو کوتاه می شود تا پزشک بتواند پوست سر بیمار را مشاهده کند.

واحدهای فولیکولی (که گرافت نام دارند) از نواحی مقاوم در برابر طاسی در کناره ها و پشت سر (که به آنها نواحی اهدا کننده گفته می شود) با استفاده از یک فرآیند چند مرحله ای گرفته می شوند. در ابتدا یک پانچ کوچک و تیز پوست دور یک واحد فولیکولی خط می اندازد. سپس یک پانچ کوچک و کند که عموما بین ۰.۷ تا ۱ میلی متر اندازه دارد، برای فرو رفتن در بافت نرم دور واحد فولیکولی مورد استفاده قرار می گیرد.

از آنجایی که جهت و زاویه واحد فولیکولی زیر پوست را نمی توان مشاهده کرد و اغلب با جهت مو در سطح تفاوت دارد، استفاده از پانچ تیز در زیر سطح پوست ممکن است باعث جدا شدن یا برش عرضی واحد فولیکوبی شود. در حالی که پانچ کند دور واحد فولیکولی را پوشش می دهد و در حین حال آن را از بافت های نرم مجاور جدا می کند. این فرآیند عموما “برش کند” نامیده می شود.

وقتی واحد فولیکولی از بافت های مجاور جدا شود، می توان آن را اغلب با انبرکی که موی بالای سطح پوست را می گیرد، استخراج کرد. هر گرافت واحد فولیکولی باید با دقت در نواحی دریافت کننده (نواحی مورد نظر برای کاشت موی طبیعی) کوچکی که پزشک در نواحی طاس یا کم پشت پوست سر ایجاد کرده، قرار داده شوند.

بسته به ترجیح پزشک، واحدهای فولیکولی به دو صورت در ناحیه دریافت کننده قرار داده می شوند یا فورا پس از برداشت هر گرافت در نواحی دریافت کننده از پیش ایجاد شده قرار می گیرد یا پس از اتمام فرآیند استخراج واحدهای فولیکولی این کار صورت می گیرد. گرافت های برداشت شده که فورا کاشت نشوند، به دقت در یک محلول حاوی سالین نگهداری می شوند.

از محلول های نگهداری بافت دیگر می توان به بافر، مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها یا پلاسمای غنی از پلاکت حاوی فاکتورهای رشد و ویژگی های بهبود زخم اشاره کرد. محلول های نگهدارنده مانع از خشک و کم آب شدن واحدهای فولیکولیی می شود که فورا در نواحی دریافت کننده پوست سر کاشت نمی شوند.

کاشت مو FIT


دوران نقاهت در کاشت مو FIT

کاشت مو به روش FUE با وجود زیر جلدی بودن، یک روش جراحی بدون ایجاد جای زخم نیست و مجموعه ای از جای زخم های کوچک و مدور را در ناحیه اهدا کننده ایجاد می کند. در صورتی که کاشت مو به درستی انجام شود، این نقاط بسیار ریز اغلب غیر قابل تشخیص هستند، البته به شرطی که بیمار موهای خود را طوری کوتاه کند که جای زخم ها ظاهر نشوند.

بسیاری از جراحان کاشت مو بر این عقیده هستند که ماهیت غیرتهاجمی تر روش FUE منجر به زمان درمان و بهبودی سریع تر نسبت به روش کاشت موی FUT می شود. به دلیل اینکه زخمی بسته نمی شود و از بخیه استفاده می شود و در طول دوره درمان در ناحیه اهدا کننده کشیدگی بوجود نمی آید، عموما در روش کاشت موی FUE بیمار درد و ناراحتی کمتری را در ناحیه اهدا کننده احساس می کند. بیمارانی که کاشت مو به روش FUE را انجام می دهند عموما سریع تر می توانند زندگی روزمره و فعالیت های خود را از سر بگیرند.


عوارض کاشت مو FIT 

 • کم تراکم شدن موهای پشت سر فرد که از آن ها برداشت شده
 • ریزش موها پس از دو سال بعد از کاشت
 • تعداد جلسات بالا برای کاشت مو
 • تراکم کم موهای کاشته شده
 • خط رویش مصنوعی و مشخص
 • داشتن دوران نقاهت
 •  مشکلاتی از قبیل درد
 • خونریزی
 • ورم
 • تورم
 • خارش
 • قرمزی پوست

کم تهاجمی تر بودن کاشت مو به روش FIT 

برخلاف روش کاشت موی FUT، که در آن رشته از پوست سر حاوی واحدهای فولیکولی برداشت جدا می شود، برش ایجاد می شود و زخم با بخیه بسته  می شود، گرافت ها و بافت مجاور در کاشت مو به روش FIT به صورت مجزا با استفاده از پانچ هایی برداشت می شود. به همین دلیل، بسیاری از افراد، روش کاشت مو FIT را به نسبت روش FUT کم تهاجمی تر می دانند.


مزایای کاشت مو FIT نسبت به کاشت مو FUT 

در کاشت مو به روش FIT دیگر نیازی به جراحی، بخیه و برش نمی باشد و تعداد جلسات از ۴ الی ۵ جلسه به ۲ الی ۳ جلسه کاهش یافته است، در این روش نیازی به بیهوشی نیست و خط اسکار در این روش به جا نمی ماند همچنین از دیگر تفاوت ها و مزایایی که این روش نسبت به روش FUT دارد بدون نیاز به جراحی است مزیت دیگر کاشت مو به روش FIT ، کاهش ایجاد جای زخم و امکان کوتاه کردن مو می باشد.

علاوه بر کم تهاجمی تر بودن، این روش کاشت مو همچنین مانند روش FUT جای زخم خطی ایجاد نمی کند. اگر چه بسیاری از جراحان با استعداد می تواننند جای زخم های خطی غیرقابل تشخیصی را با روش های برش زنی ایجاد کنند، در روش FUT همیشه یک جای زخم خطی باریک در بالا و پشت سر ایجاد می کند.علاوه براین، فیزیولوژی یا فعالیت های پس از عمل بعضی از بیماران باعث کشیدگی بیش از حد و درمان نامناسب ناحیه زخم در روش کاشت موی FUT می شود. این مساله اغلب منجر به ایجاد جای زخم بیشتر و برجسته تر در ناحیه اهدا کننده می شود.


معایب کاشت مو به روش FIT

 • از معایب این روش می توان به کم پشت شدن موهای سر در ناحیه برداشت مو، پس از عمل اشاره کرد. از این رو این روش برای کسانی که موهای پر پشتی در ناحیه پشت سر دارند کاربرد دارد.
 • در این روش بیش از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تار مو را نمی توان برداشت کرد.
 • ممکن است برخی از موهای کاشته شده پس از یک سال ریزش داشته باشند.

خلاصه ای از مزایای کاشت مو به روش FIT

 • ایده آل برای جایگزینی سبیل یا ابرو
 • ایده آل برای جلسات کوچک و برای بیماران در مراحل اولیه ریزش مو
 • ایده آل برای بیمارانی که مایل به اصلاح سر خود هستند
 • نسبت به جراحی نواری کمتر تهاجمی است – بدون هیچ گونه جای زخم آشکار در ناحیه اهداکننده

هزینه کاشت مو به روش FIT 

 اگر کاندید عمل کاشت مو به روش FIT هستید، هزینه کاشت مو حدوداً ۵ تا ۷ میلیون تومان است. باید توجه داشته باشید که کاشت مو یکبار انجام می شود و مهمترین عامل زیبایی یک فرد کاشت مو می باشد در انتخاب روش کاشت مو و همچنین مرکز کاشت موی خود دقت کنید


چه افرادی مناسب روش FIT هستند؟

معمولا افرادی که در ناحیه پشت سر موهای مشکی و ضخیم و پرپشت دارند برای FIT مناسب ترند. البته جنس پوست و عکس العمل آن در برابر فشار پانچ نیز خیلی مهم است. گاهی اوقات لازم است یک تست اولیه انجام شود تا از سلامت ریشه موها مطمئن شویم و اگر نتیجه مثبت بود عمل را با همین روش ادامه دهیم در هر صورت روش عمل به نظر پزشک متخصص پوست و مو بستگی دارد قبل از FIT صد گرافت بعنوان نمونه برداشت می شود تا کیفیت فولیکول های مو ارزیابی شود.


سن مناسب کاشت مو

کاشت مو برای سنین ۲۰ تا ۶۵ سال بلامانع است؛ اما معمولاً بهترین کاندیدای کاشت مو افراد بالای ۳۰ سال هستند. الگوی ریزش مو در این افراد قابل پیش‌بینی و برنامه‌ریزی بوده که فاکتور مهمی در موفقیت کاشت مو است.


اقدامات پیش از کاشت مو FIT

مهم ترین مواردی که فرد مراجعه کننده پیش از کاشت مو FIT باید آنها رعایت کند، این موارد هستند :

 • شب قبل وصبح روز عمل سر،گردن وصورت را با بتادین بشویید.
 • از ۲هفته قبل از کاشت، از مصرف آسپرین، مسکن،نیاسین،روغن ماهی .ویتامین E و همچنین از کشیدن سیگار خودداری کنید.
 • از ۴۸ ساعت قبل از کاشت از مصرف الکل خودداری کنید.
 • میتوانید روز عمل فیلم یا موسیقی مورد علاقه خود را بر روی فلاش با خود بیاورید تادر حین عمل آنرا تماشا کرده یا گوش دهید.
 • روز عمل لباسهایی بپوشید که از جلو باز شود.
 • مرحله اول بهبودی ممکن است ۱۰ روز طول بکشدموها ممکن است در ابتدا ریزش پیدا کنند وبعد رشد کنند.

اقدامات پس از کاشت مو FIT

 •  تا دو هفته بعد از عمل از دوش یا حمام با آب داغ خودداری کنید.
 • داروهای تجویز شده را طبق دستور مصرف نمایید.
 • بخیه ها بعد از ۱۰ روز برداشته میشوند.
 • بعد از برداشتن پانسمان میتوانید سر را روزانه با آب ولرم وشامپوی  بچه ملایم بشوید.
 • پانسمان روی سر به مدت ۴۸-۲۴ ساعت روی سر باقی میماند و سپس برداشته میشود.
 • ممکن است در محلهای کاشت دلمه های کوچک تشکیل شود که در مدت حداکثر ۲هفته پاک میشوند.
 • حتی الامکان ناحیه کاشت شده را باز نگه داریید واز پوشیدن کلاه وکلاه گیس خودداری کنید.
 • روزانه ۴بار از کمپرس یخ روی ناحیه جلو وکناره های سر استفاده کنید.
 • تا یک هفته به هنگام خواب سر را کمی بالا تر از تنه قرار دهید .
 • تا ۴ هفته پس از جراحی از قرار گرفتن مقابل نور آفتاب خودداری کنید .
 • تا دو هفته ازمصرف آسپرین ،الکل وسیگار بپرهیزید .
 • میتوانید فعالیت عادی خود را از ۱یا دو روز پس از کاشت شروع کنید اما بایستی تا ۲هفته از شنا کردن و فعالیت سنگین خوداری کنیید.
 • ناحیه کاشت شده ممکن است  به رنگ صورتی در آید که در عرض یک هفته به حالت معمول بر میگردد.
 • ممکن است تا چند روز دچار تورم صورت و اطراف چشم شویید که این حالت نیز بهبودی میابد .
 • در عرض ۲هفته ممکن است در ناحیه کاشت دچار خارش شویید درصورت لزوم دارو تجویز خواهد شد .
 • از کندن ودستکاری دلمه ها خودداری کنید.

در طراحی خط موی کاشت

طراحی خط رویش مو در جلوی سرمهم ترین بخش عمل کاشت موست. خط مو قاب چهره و ارتفاع پیشانی را تعیین می کند. خطموی طبیعی نباید صاف ،خیلی بالا یا خیلی پایین باشد. خط مو باید متناسب با سن فرد و ترکیب چهره او تعیین شود.خط مو باید نمای نامنظم و زیگزاگ داشته باشد.در خط مو حتما باید فولیکول های حاوی یک تار مو با زاویه ۳۰ درجه و رو به جلو کاشته شود. در روش FIT گرفت های حاوی ۳ یا ۴ تار مو بسیار ظریف هستند


کاشت مو به روش FIT بهترین روش برای موارد خاص و کوچک ( بهترین روش کاشت ابرو)

با توجه به اینکه روش کاشت موی FUE عموما نسبت به روش FUT کم تهاجمی تر است و در مدت زمان کمتری انجام می شود، برای موارد خاص و کوچک بهینه است. برای مثال، روش کاشت موی FUE برای بیماران جوان تری که تنها به تعداد گرافت کمی نیاز دارد و نمی خواهند جای زخم خطی در سر آنها ایجاد شود، این روش فوق العاده است. همچنین، روش FUE برای روش های کاشت موی مخصوص مثل بازسازی ابرو، که در آن به استخراج تعداد کمی گرافت مخصوص ( به عبارت دیگر واحدهای فولیکولی مجزای مو) با کمترین جای زخم نیاز است، بسیار مناسب است.


معیارهایی که برای انجام کاشت مو به روش FIT نیاز است چیست؟

فقط افرادی که بانک موی خوبی دارند می توانند از این روش استفاده کنند زیرا برداشت گرفت ها در این روش کم می باشد- میزان تراکم و پر پشتی موها در روش کاشت مو FIT  کمتر از دیگر روش ها می باشد- رنگ مو- علت ریزش مو هم یکی از ملاک های متقاضیان کاشت مو بوده


هزینه کاشت مو

هزینه کاشت مو FIT

در سال ۱۳۹۹
۳ میلیون تومان
 • + توسط متخصص پوست و مو
 • + کاشت ۱۰۰۰ گرافت مو
 • + در مرکز تخصصی کاشت مو

هزینه کاشت مو FIT

در سال ۱۳۹۹
۴ میلیون تومان
 • + توسط متخصص پوست و مو
 • + کاشت ۱۵۰۰گرافت مو
 • + در مرکز تخصصی کاشت مو

سوالات متداول

آیا احتمال ریزش موی کاشته شده وجود دارد ؟

خیر، موی کاشته شده از نواحی غیر حساس به هورمون مردانه برداشته میشود ، بنابراین تحت اثر هورمون تا آخر عمر ریزش نخواهد داشت.

آیا محل برداشت مو در روش FIT به صورت اسکار (جای زخم) به جا می ماند ؟

خیر، با سوزن های بسیار ظریفی که در این کلینیک کاشت مو با آن ها صورت میگیرد بعد از گذشت دو هفته شکل ظاهری پوست سر کاملا به حالت طبیعی خود باز میگردد.

آیا بعد از عمل نیاز به استراحت وجود دارد و کی می توان به سر کار برگشت ؟

بعد از عمل نیار به استراحت وجود ندارد و فردای روز کاشت مراجعین قادرند به سرکار بروند و زندگی روزمره خود را از سر گیرند.درصورت تمایل فرد میتواند فردای روز کاشت از کلاه استفاده کند.

آیا بیمار در حین عمل کاشت موی FIT یا بعد از آن درد دارد ؟

خیر، کاشت موی FIT با بی حسی موضعی کاملاً بدون درد می باشد و بلافاصله بعد از عمل بیمار قادر است کارهای روزمره خود را انجام دهد و حتی به قرص های مسکن نیز نیاز ندارد.

آیا موهای کاشته شده بعد از رشد از لحاظ شکل ظاهری متفائت با بقیه موها(حالت عروسکی) می باشد ؟

خیر، به دلیل استفاده از ابزار و تکنیک منحصر به فرد در این کلینیک موهای کاشته شده کاملا تک تک و شبیه سایر موها رشد کرده و قابل اصلاح نیز می باشند.

آیا بعد از عمل کاشت مو پانسمان الزامی است ؟

پانسمان سر فقط در روز عمل کاشت مو انجام شده و از فردای عمل خود فرد پانسمان را برداشته و قادر است حمام کند.

موهای پشت سرم ضعیفه ولی موهای ریشم خیلی قویه آیا میشه از موهای ریش جهت کاشت بر روی سر استفاده کرد ؟

خیر نمیتوان از موی ریش جهت کاشت موی سر استفاده کرد.

آیا کاشت مو درد و خونریزی دارد ؟

کاشت مو به روش غیر جراحی (FIT) بر خلاف روش جراحی FUT درد خیلی کم فقط قبل از بی حسی و خونریزی بسیار اندکی دارد.

تفاوت روش کاشت موی FIT و FUT چیست ؟

در روش کاشت موی FIT ،برداشت مو به صورت فولیکول های تک تک می باشد و بعد از دوهفته به هیچ عنوان جای برداشت مو قابل تشخیص نیست.

آیا بعد از عمل کاشت مو به ویزیت مجدد نیاز میباشد ؟

خیر، مراجعینی که از خارج از کشور و یا شهرستان ها می باشند بلافاصله بعد از کاشت می توانند به محل زندگی خود باز گردند.

مطالب مرتبط با عمل کاشت مو

علاقه مند به مطالعه هر بخشی از انواع عمل های زیبایی کاشت مو در بالا هستید بر روی آن کلیک کنید 

منبع
دکتر زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان