پروتز چانه

پروتز چانه

پروتز چانه می تواند تناسب چانه را افزایش دهد و توازن آن با سایر اجزای صورت را بهبود بخشد ، همچنین در برخی موارد  کوچک کردن چانه به تناسب اجزای صورت کمک میکند . معمولاً داشتن چانه ضعیف باعث می شود گردن فرد چاق به نظر برسد. این شرایط می تواند باعث برجسته و بزرگ به نظر رسیدن یک بینی نرمال شود.

فراد مبتلا به پروتز ممکن است بخشی از چهره خود را از طریق  سرطان، تروما و یا نارسایی زای مادرزادی از دست داده باشند گروهی دیگر افرادی هستند که تمایل به زیبایی بیشتر صورت دارند که با انجام پروتز چانه و تعادل سازی به جذابیت چهره افزایش می دهند و ناراحتی که از کوچک بودن چانه با فرم بد چانه خود دارند  را از بین می برند .

بلند کردن یا افزایش چانه با کمک یک پروتز یک روش ساده است که برای تعادل ویژگی های صورت  بسیار موثر و مفید است ما می توانیم با قرار دادن یک ایمپلنت چانه، مشخصات صورت منظور نسبت بینی و چانه را اندازه کنیم و  بینی شما کوچکتر به نظر می رسد در واقع شما با پروتز چانه و تعادل سازی صورت می توانید تعادل سازی خاص بین اجزای صورت به وجود آورید.

پروتز چانه

پروتز چانه چکار می کند؟

پروتز چانه با تغییر ابعاد چانه باعث بهبود تناسب صورت می شود و چانه کوچک را با افزایش پهنا، ارتفاع یا جلوآمدگی ان بزرگتر می کند تا هارمونی صورت بهتر شود. اگرچه یک روش جراحی کوچک است ،اما تاثیر قابل توجهی بر ظاهر شخص دارد.

پروتز چانه این کارها را انجام می دهد:

 • -افزایش جلو آمدگی چانه
 • -افزایش پهنای چانه (عریض تر کردن چانه)
 • -غبغب را مخفی می کند
 • -افزایش ارتفاع عمودی چانه
 • -کاهش یا رفع فرو رفتگی عضله چانه
 • -بهبود تناسب وهماهنگی کلی صورت(یک چانه کوچک باعث می شود که بینی بزرگتر به نظر برسد)

برای جلو آوردن چانه روش های متفاوتی وجود دارد

 • الف) تزریق ژل
 • ب) تزریق چربی
 • ج) بریدن قسمتی از استخوان چانه و به جلو کشیدن آن
 • د) گذاشتن پروتز

تزریق ژل به چانه

ژلی که برای برجسته کردن اعضاء بدن منجمله چانه بکار می رود ماده ای مصنوعی است. قوامی شبیه ژلۀ خوراکی دارد. فرمولاسیون آن به گونه ای است که برای بدن بی ضرر باشد. ماندگاری آنها بسته به کارخانه سازنده متفاوت است. این ژلها در سرنگ های انسولین بسته بندی شده، استریل و آماده تزریق هستند. تزریق آنها در مطب قابل انجام بوده، تقریباً بدون درد است و به سهولت انجام می شود. از معایب آن احتمال عفونت و احتمال جابه جایی است.

تزریق چربی به چانه

تزریق چربی نیز روش دیگری برای برجسته کردن چانه است. بدین منظور با بی حسی موضعی چربی از شکم یا ران خود فرد ساکشن می شود. پس از سانتریفیوژ کردن و تخلیص، این چربی در ناحیه چانه تزریق می شود. امتیاز این روش آن است که ماده ای که به چانه حجم می دهد از بدن خود فرد تهیه شده و جسم خارجی نیست. عیب اصلی تزریق چربی میزان جذب بالای آن است به طوریکه پس از ۶ ماه میزان زیادی از چربی تزریق شده جذب می شود.

بریدن قسمتی از استخوان چانه و به جلو کشیدن آن

این روش با نام ژینوپلاستی شناخته شده است،برای مطالعه مقاله اختصاصی ژینوپلاستی اینجا را کلیک کنید

کاندیدای مناسب برای پروتز چانه

 • مناسب برای افرادی که چانه آن ها به صورت عقب رفته است
 • مناسب برای افرادی که چانه ی نوک تیز دارند
 • افرادی که دارای سلامت کامل جسمانی هستند
 • افرادی هیچ گونه سابقه ی پزشکی ندارند
 • افرادی که از دخانیات و الکل مصرف نمی کنند .

به طور کلی پروتز چانه می تواند در وضعیت فک تاثیر به خصوصی بگذارد و باعث تغییرات در ظاهر هر فرد شود به خصوص افرادی که دارای چانه های کوچک هستند زیرا با حجیم کردن چانه در بیشتر مواقع صورت هماهنگی بیشتری به خود می گیرد و باعث جذاب شدن چهره فرد میشود .بهتر است افرادی که تمایل به پروتز چانه دارند در انتخاب پزشک خود دقت لازم را به عمل آورند و انتظار معقولانه ای از پزشک خود داشته باشند .

اقدامات لازم بعد از جراحی پروتز چانه

 • بهتر است بعد از انجام پروتز چانه کمپرس سرد را تا سه روز بعد از جراحی به صورت مرتب بر ناحیه مورد نظر قرار دهید .
 • به خوبی استراحت کنید
 • تا چند روز از انجام هر گونه فعالیت بدنی خودداری کنید .
 • یک روز بعد از جراحی چانه به راحتی می توانید استحمام کنید و صورت خود را بشویید.
 • در صورت هر گونه درد می توانید از استامینوفن استفاده کنید .
 • درصورت مصرف هر گونه داروی دیگر با پزشک خود مشورت کنید .
 • داروهایی که توسط پزشک تجویز می شود را در زمان خود مصرف کنید.
 • بهتر است تا ۲۴ ساعت اولیه در خوردن تغذیه رعایت کنید و فقط از غذاهای آبکی مانند آش ، سوپ و … استفاده کنید در واقع از غذاهایی استفاده کنید که نیازی به جویدن نداشته باشد زیرا باعث فشار به قسمت جراحی می شود .
 • سعی کنید در روزهای اول از باز و بسته شدن دهانتان جلوگیری کنید .
 • در صورت هر گونه تورم جای نگرانی نیست و در مدت کوتاهی برطرف خواهد شد .

نتیجه پروتز چانه بعد از درمان

ظاهر کلی پروتز چانه به نوع پروتز استفاده شده بستگی دارد و همان طور که می دانید از مواد سیلیکونی ساخته می شوند و مشابه گارد محافظ کلاه های ایمنی هستند در بعضی مواقع لازم است جراح پروتز را خم کند و با توجه به نیاز بیمار از آن استفاده کند .

اقدامات لازم بعد از جراحی پروتز چانه

 • بهتر است بعد از انجام پروتز چانه کمپرس سرد را تا سه روز بعد از جراحی به صورت مرتب بر ناحیه مورد نظر قرار دهید .
 • به خوبی استراحت کنید
 • تا چند روز از انجام هر گونه فعالیت بدنی خودداری کنید .
 • یک روز بعد از جراحی چانه به راحتی می توانید استحمام کنید و صورت خود را بشویید.
 • در صورت هر گونه درد می توانید از استامینوفن استفاده کنید .
 • درصورت مصرف هر گونه داروی دیگر با پزشک خود مشورت کنید .
 • داروهایی که توسط پزشک تجویز می شود را در زمان خود مصرف کنید.
 • بهتر است تا ۲۴ ساعت اولیه در خوردن تغذیه رعایت کنید و فقط از غذاهای آبکی مانند آش ، سوپ و … استفاده کنید در واقع از غذاهایی استفاده کنید که نیازی به جویدن نداشته باشد زیرا باعث فشار به قسمت جراحی می شود .
 • سعی کنید در روزهای اول از باز و بسته شدن دهانتان جلوگیری کنید .
 • در صورت هر گونه تورم جای نگرانی نیست و در مدت کوتاهی برطرف خواهد شد .

پروتز چانه

نقاهت بعد از جراحی پروتز چانه

به طور کلی تا می توانید استراحت کنید شما در دوره نقاهت می توانید به خوبی تلویزیون تماشا کنید اما سعی کنید  تا می توانید از انجام فعالیت های بیشتر خصوصاً فعالیت های دهانی و بدنی جلوگیری کنید تا به بخیه های شما آسیبی وارد نشود .برای خوابیدن می توانید از دو بالش استفاده کنید تا سرتان کمی بالاتراز تنتان قرار بگیرد این حالت باعث می شود از تروم شما کاسته شود .

احساس درد طبیعی است شما می توانید با مصرف داروهایی که توسط پزشک جراح تجویز می شود از درد بکاهید .بهتر است بدانید تورمی که ناشی از پروتز چانه ایجاد شده است معمولاً بین یک هفته تا دو هفته به طور کامل بهبود می یابد او احساس بی حسی در قسمت چانه ولب پایینی تا ۲ هفته زمان می برد تا به طور کامل برطرف شود همین عامل باعث می شود که شما به خوبی نتوانید صحبت کنید جای نگرانی نیست زیرا بعد از مدت کوتاهی برطرف می شود .کسانی که تمایل به انجام ورزش دارند می توانند بعد از یک هفته ورزش های سبک انجام دهند و بعد از یک ماه به فعالیت ورزشی سنگین تر بپردازند.

سوال های متداول پروتز چانه

چرا برخی از پزشکان توصیه می کنند به جای جراحی بینی جراحی چانه انجام شود ؟

به دلیل اینکه برخی از افراد بر این تصور هستند که بینی های بزرگی دارند این گونه افراد در صورتی که چانه کوچکی داشته باشند می توانند با جراحی چانه فرم صورت خود را متعادل کنند به گونه ای که بینی آن ها کوچک تر در صورت ظاهر می شود .در واقع در خیلی از مراجعه کنندگان مشاهده می کنیم که با جراحی چانه دیگر نیازی به جراحی بینی نبوده است .

آیا فرد حین جراحی پروتز چانه می تواند هشیار باشد ؟

این جراحی تحت عنوان بی حسی موضعی صورت می گیرد و بیمار در خواب فرو خواهد رفت و هیچگونه احساسی نخواهد کرد بعد از جراحی بیمار سریعاً به هوش خواهد آمد .

آیا افراد برای جراحی پروتز چانه درد زیادی دارند ؟

هنگام جراحی بیمار هیچگونه دردی را احساس نخواهد کرد اما بعد از به هوش آمدن تا ۳ روز اول به هنگام خوردن غذا درد مختصری خواهند داشت . البته دردی که می توان تحمل کرد .

بعد از جراحی چانه چه زمانی طول می کشد تا از تورم کاسته شود ؟

بعد از جراحی چانه معمولاً یک هفته طول می کشد که بیمار بهبود یابد .

چه زمانی طول می کشد که جراحی پروتز چانه انجام شود ؟

بستگی به نوع جراحی دارد در صورتی که فقط جراحی چانه باشد حدود نیم ساعت و در صورتی که با دیگر جراحی صورت بگیرد بیشتر طول خواهد کشید .

پروتز چانه از چه جنسی ساخته شده است؟

پزشکان از ایمپلنت‌های سیلیکونی جامد برای برجسته سازی چانه استفاده می‌کنند تا نتایجی طبیعی و قابل اطمینان به دست آید.

جراحی پروتز چانه چقدر طول می‌کشد؟

جراحی برجسته سازی چانه حدوداً یک ساعت طول می‌کشد به پیچیدگی جراحی بستگی دارد.

درباره جای زخم و اسکار پس از جراحی پروتز چانه بیشتر توضیح دهید؟

برش در لثه زیرین لب زده می‌شود و به همین خاطر زخم‌ها داخل دهان پنهان می‌ماند. برش نیز در عرض پنج الی هفت روز التیام می‌یابد.

آیا به پانسمان مخصوصی پس از جراحی برجسته سازی چانه نیاز است؟

پس از جراحی برجسته سازی چانه، یک پانسمان حمایتی صورت در آخر جراحی برای بیمار استفاده می‌شود تا به او در کنترل تورم کمک کند و از حرکات بعد از عمل بکاهد. این پانسمان را باید تا یک هفته صبح و شب روی صورت نگاه داشت.

آیا می‌توان جراحی برجسته سازی چانه را بطور همزمان با سایر عمل‌ها انجام داد؟

بله، برجسته سازی صورت معمولاً بصورت همزمان با رینوپلاستی یا سایر جراحی‌های صورت همچون لیفت صورت، لیفت ابرو، برجسته سازی گونه یا کاهش و یا جراحی و برجسته سازی سینه یا لیپوساکن انجام می‌شود. آن جراحی که برای شما مناسب و بی خطر باشد تا با هم انجام شوند به سلامت عمومی، اهداف و عمل‌های فردی شما بستگی دارد.

چه کسی کاندید جراحی پروتز چانه است ؟

بیمارانی که فکر می کنند چانه ندارد یا چانه آنها کوچک است. همچنین:

 • عقب بودن چانه
 • بیمارانی که چانه باریکی دارند و می خواهند چانه عریض تری داشته باشند.
 • چانه کوتاه که ارتفاع عمودی بیشتری می خواهند
 • بیمارانی که فاصله نوک چانه تا گردن آنها کم است.
 • بیمارانی با انقباض دایمی عضله چانه.

پروتز چانه

چیزهایی که باید در زمان پروتز چانه درنظر گرفت 

قراردادن پروتز چانه تاثیر قابل توجهی بر ظاهر دارد. این مساله را درنظر بگیرید که از پروتز چانه چه می خواهید. در مورد میزان جلو آمدگی لازم چانه و نیز میزان پهنا یا بلندی که برای چانه می خواهید، فکر کنید. البته اکثر پزشکان جراح آنالیز چهره را انجام می دهند و توصیه هایی براساس ایراد های زیبایی و نیازهای شخصی شما می کنند.

مردان و زنان را نباید به یک شیوه درمان کرد. مردان معمولا با چانه های بزرگ بهتر به نظر می رسند در حالی که انجام این کار برای زنان باعث می شود ظاهر مردانه پیدا کنند. اقدامات دیگری را نیز می توان با پروتز چانه درنظر گرفت از جمله لیپوساکشن گردن، مینی لیفت گردن، لیفت گردن و صورت. این روش ها باعث مشخص تر شدن حدود گردن می شوند(با بر داشتن چربی اضافه و واضح تر شدن زاویه بین گردن و چانه) وتاثیرات و نتیجه کلی پروتز چانه را افزایش می دهند.

آیا پروتز چانه باعث بروز تغییر در ظاهر گردن می‌شود؟

با افزایش برآمدگی چانه، ظاهر گردن به‌شکل زاویه‌ای، لاغر و جوانتر دیده‌می‌شود. برخی از بیماران که فکر‌می‌کنند به نوعی لیفت گردن نیازدارند، بهتر است با یک ایمپلنت چانه، به تنهایی یا به همراه نوع خاصی از روش لیفت گردن استفاده‌کنند. لذا اگر بتوان حتی کمی از پوست گردن را به کمک ایمپلنت چانه جلوتر برد در اینصورت می‌توان شاهد کشیدگی و سفتی چشمگیری در پوست زیر فک وجود بود.

هزینه پروتز چانه

هزینه برجسته کردن چانه باپروتز بسته به نوع پروتز و پیچیده بودن جراحی متفاوت است . قیمت پروتز چانه می تواند شامل دستمزد پزشک ، وسایل مورد نیاز در طول عمل و هزینه پروتز چانه باشد. همچنین  تجربه پزشک ومحل انجام جراحی نیز در قیمت آن  تاثیرگذار است .

مطالب مرتبط با عمل های چانه

علاقه مند به مطالعه هر بخشی از انواع عمل های زیبایی چانه هستید بر روی ان کلیک کنید

پروتز چانه
 • بررسی انواع عمل های زیبای چانه
 • بررسی انواع عوارض عمل های زیبایی چانه
 • بررسی انواع قیمت عمل های زیبایی چانه
 • بررسی روشهای مراقبتی بعد از عمل چانه
 • بررسی بهترین پزشکان و کلینیک های زیبایی چانه
۵

مشاوره رایگان

چنانچه به دنبال مشاوره رایگان جهت یافتن بهترین و ارزان ترین پزشکان جراح زیبایی در اطراف خود هستید با شماره همراه  ۰۹۹۰۱۴۰۰۰۴۸ تماس حاصل فرمایید و یا از طریق چت آنلاین با ما ارتباط برقرار کنید، همچنین می توان کلمه مشاوره را به سامانه ۵۰۰۰۲۳۶۱۶ پیامک نمایید و یا به Info@dr-beauty.ir ایمل بزنید و منتظر جواب ما باشید، ما در ارائه رایگان خدمات مشاوره ای به یاری شما خواهیم آمد و شما را در انجام بهترین انتخاب کمک خواهیم کرد. تمام کلینیک های طرف قرار داد با دکتر زیبایی ملزم به در نظر گرفتن تخفیف های قابل ملاحضه برای شما کاربران عزیز میباشند.

منبع
دکتر زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان