تزریق چربی و ژل به گونه

تزربق چربی به گونه

امروزه در دنیا روش های مختلفی برای جوان سازی پوست صورت و سایر اندامهای بدن وجود دارد. تزریق چربی یکی از بهترین و شایع ترین و در عین حال کم خطرترین این روش ها میباشد. از تزریق چربی برای برطرف کردن خطوط ناشی از افزایش سن ، اطراف چشمها ، کنار لب ها و همچنین برای ایجاد پوستی صاف تر و ظاهری جوان تر استفاده میشود و در عین حال میتوان در حجم بیشتر در نواحی سینه و باسن استفاده نمود.

روند جراحی 

یکی از روشهای از بین بردن چروک پوست و برجسته نمودن گونه  و درمان افتادگی گونه تزریق چربی به آن می باشد که این تزریق و پیوند چربی به صورت برداشتن بافت و سلولهای چربی از قسمتهای مختلف بدن مانند ران، شکم و باسن انجام می گیرد و به گونه تزریق می گردد ، تزریق چربی به گونه باعث حجم بیشتر و برجسته شدن آن خواهد شد .

فواید تزریق چربی به گونه

تزریق چربی به گونه از تزریق ژل بهتر خواهد بود زیرا چربی ماده ای طبیعی می باشد و از بدن خود فرد گرفته می شود و احتمال واکنش بدن به تزریق آن کمتر از تزریق ژل خواهد بود و خطرات تزریق آن به مراتب کمتر می باشد و ماندگاری طولانی تری نیز خواهد داشت .

عوارض تزریق چربی به گونه

تزریق چربی گر چه به دلیل استفاده از چربی بدن خود فرد دارای مزایایی می باشد اما ممکن است در محل خارج کردن چربی یعنی شکم یا ران فرد دچار درد و سوزش گردد زیرا بر اثر خارج کردن چربی ممکن است به آن ناحیه فشار وارد شده باشد همچنین کبودی ، تورم ، رنگ پریدگی و ترشح مایع از محل برداشت چربی از دیگر عوارض آن خواهد بود. فواید و عوارض پیوند چربی به گونه مانند سایر روشهای درمانی باید با تحقیق انجام گیرد و به دلیل حساسیت پوست و جهت  داشتن نتیجه مطلوب در پیوند باید توسط پزشک معتبر و متخصص انجام گیرد .

ماندگاری پیوند چربی به گونه

پیوند چربی به گونه یک پیوند طولانی مدت می باشد زیرا چربی جذب بدن خواهد شد و اگر بر اثر عواملی چربی دچار سوختن نگردد تا سالیان متوالی گونه برجسته خواهد بود. نکته ای که مورد توجه افرادی می باشد که اقدام به زیباسازی خود می نمایند ماندگاری روش زیباسازی می باشد که  پیوند چربی  به دلیل  استفاده از چربی طبیعی بدن خود فرد ماندگاری طولانی تری نسبت به سایر روشها دارد.

آیا تزریق چربی ممکن است باعث تورم قابل توجه در محل تزریق شود ؟

بله ، مقدار تورم به عوامل زیر بستگی دارد : تکنیک و ابزارهایی که پزشک متخصص مورد استفاده قرار میدهد سن فرد و همچنین ساختار ژنتیکی او جایی که چربی در آن تزریق میگردد میزان چربی تزریق شده داروهایی که فرد مصرف میکند

مراقبت های بعد از تزریق چربی چیست ؟

بعد از تزریق چربی به شدت توصیه میگردد به مدت ۱۰ روز از فشار آوردن به محل تزریق خودداری کند زیرا این کار میتواند باعث جابجایی چربی تزریق شده گردد. به منظور کاهش تورم و تسریع روند بهبودی،در سه روز بعد از تزریق چربی ،محل تزریق با کیسه یخ ماساژ داده شود.

مراحل تزریق چربی

مشاوره 

پزشک ابتدا سوابق بیمار را بررسی می کند و از سلامت عمومی وی مطلع می شود. در این شرایط در واقع مطمئن می شود که می تواند چربی را بدون ایجاد عوارض تزریق کند.

برداشتن چربی 

سپس از نواحی واجد شرایط مانند باسن و شکم به کمک روش لیپوساکشن چربی گرفته می شود. این مرحله با یک میله بنام کانولا و ایجاد برش های ریز و کوچک صورت می گیرد. طراحی این میله به گونه ای می باشد که کمترین آسیب را به سلول های چربی وارد می کند.

نکته مهم اینکه روش تزریق چربی علاوه بر حجم دادن به نواحی مورد نیاز یک ویژگی بارز دیگر نیز دارد و آن این است که حجم محل اهدا کننده چربی نیز کم می شود. به همین دلیل بهتر است برای انتخاب محل مناسب برای برداشتن چربی با پزشک مشورت کنید.

نگرانی در مورد محل های برش نداشته باشید. برش های ایجاد شده روی پوست که معمولا برای لیپوساکشن ایجاد می شوند بسیار کوچک هستند و زخمی در محل از خود به جای نمی گذارند. ضمن این که این زخم ها معمولا در محل های پنهان ایجاد می شود. البته مقدار زخم ایجاد شده بر روی پوست به تکنیک استفاده شده نیز بستگی دارد؛ و اکثر زخم های ایجاد شده در لیپوساکشن، خود به خود از بین می روند.

در مورد میزان و نوع بی حسی مورد نیاز نیز باید به دو نکته توجه کرد. اول مقدار لیپوساکشن و دوم حجم انتقال چربی. درد ناشی از این مراحل بسیار اندک است و با مصرف مسکن قابل کنترل می باشد.

جدا سازی سلول های چربی 

پس از برداشت چربی ها از بافت به منظور جداکردن ناخالصی ها و مایعات، چربی در سانتریفیوژ با سرعت بالا چرخانده می شود. بعد از این مرحله چربی های آسیب دیده که احتمال می رود بعد از تزریق زنده نمی مانند برداشته شده و مابقی چربی آماده تزریق می شود. این مراحل باید در شرایط کاملا استریل انجام شود.

تزریق مجدد چربی 

پس از معاینه محل تزریق، چربی های فیلتر شده از مرحله قبل به کمک سرنگ مخصوص تزریق می شود. در این مرحله، از سوزن های کوجک برای حجیم کردن اندام استفاده می شود. این سوزن در هر بار ورود یک خط بافت چربی را به دقت در بافت طبیعی بدن وارد می کند.

این فرآیند تا زمانی ادامه پیدا می کند که نتیجه دلخواه از نظر پزشک به دست بیاید. بعضی از پزشکان در این مرحله از ماساژ برای پخش شدن چربی نیز استفاده می کنند. اما برخی ترجیح می دهند که خود چربی به صورت طبیعی در محل تزریق پخش شود.

پس از کامل شدن فرایند، جراح احتمالا یک پوشش یا بانداژ بر روی محل تزریق قرار می دهد.

اقدامات و مراقبت های پس از تزریق چربی 

به طور کلی می توان اقدامات احتیاطی که باید بعد از انجام این عمل رعایت کنید را به شرح زیر اعلام کرد. البته توجه داشته باشید که قالب این موارد درباره تزریق چربی های گسترده مثل تزریق چربی به سینه یا باسن است؛ و همه آنها در مورد تزریق چربی های صورت صدق نمی کند

 • برای کاهش تورم و کبودی تا ۳ روز بعد از عمل از کیسه یخ استفاده کنید. برای نواحی اهدا کننده چربی نیز می تواند از این شیوه برای کاهش عوارض بهره ببرید. نکته مهم در مورد تزریق چربی این است که تا ۳ الی ۴ روز بعد از عمل، ورم در حال افزایش است. اما این موضوع کاملا طبیعی است و کم کم از بین می رود. چراکه بافت چربی دچار نشست می شود؛ و پزشکان برای کسب نتیجه مطلوب مجبورند تا حجم بیشتری چربی به ناحیه تزریق کنند.
 • بعد از تزریق ممکن است یک طرف قسمت تزریق شده از طرف دیگر متفاوت به نظر برسد. این موضوع هم طبیعی است. این ناهماهنگی بعد از چند روز از بین می رود؛ و اگر این مشکل حل نشد، باید یک جلسه تزریق می توان آن را ترمیم کرد.
 • برای کاهش تورم تزریق چربی باید مصرف نمک را کم کنید.
 • در دوره نقاهت از انجام فعالیت های سنگین و کارهایی که نیاز به خم شدن طولانی دارد اجتناب کنید. البته محدودیت حرکتی برای بخشی که چربی از آن برداشته شده وجود ندارد. اما باید مراقب افزایش فشار شکمی که به افزایش تورم منجر می‌شود بود.
 • بهتر است تا دو روز بعد از عمل به حالت نیمه نشسته بخوابید.
 • تغییرات ایجاد شده تا ۱ سال ادامه دارد و از بین رفتن تورم نیز ممکن است ۶ ماه زمان نیاز داشته باشد.
 • برای تحمل درد معمولا مسکن تجویز می شود.
 • در هفته اول درمان، تا می توانید استراحت کنید.
 • انجام فعالیت های سبک مانند مطالعه و تماشای تلویزیون منعی ندارد.
 • برای انجام ورزش های سبک باید ۱ الی ۲ هفته صبر کنید. اما برای فعالیت های سنگین به ۴ تا ۶ هفته زمان نیاز دارید.
 • تا ۶ هفته ممکن است چربی تزریق شده جذب شود. اما بعد از این زمان چربی باقی مانده ثابت است. یادتان نورد که حجم چربی با تغییر وزن بدن شما تغییر می کند. اگر بعد از تزریق دچار افزایش وزن شوید این افزایش وزن ممکن است در محل های تزریق بیشتر نمود پیدا کند.
 • ۱۰ روز بعد از تزریق، از قرار دادن بدن در مجاورت حرارت بالا، مانند استفاده از سونا و جکوزی و وارد کردن ضربه به ناحیه خودداری کنید.
 • در طول دو هفته اول ممکن است کبودی از بین برود اما ورم ادامه دارد.
 • تا ۱۰ روز پس از تزریق چربی باید از حرارت بالا (سونا ، جکوزی ، بخور) و فشار و ضربه به ناحیه تزریق شده پرهیز کرد.
 • با رسیدن به هفته سوم، ظاهر بدن شروع به طبیعی شدن می کند. در این مرحله می توانید برای پنهان کردن کبودی و ورم از لوازم آرایش استفاده کنید.
 • رعایت دستورات پزشک، در نتیجه پس از عمل، نقش بسیار مهمی دارد.
 • برای جلوگیری از عوارض تزریق چربی دور چشم، باید پس از عمل هر چه سریع‌ تر راه رفتن را شروع کنید تا ورم کاهش پیدا کرده و از تشکیل لخته خون و عوارض تزریق جلوگیری شود.
 • گاهی برای کنترل ورم پزشک پوشیدن گن را توصیه می کند.
 • به محض مشاهده علائم عفونت و هر گونه تغییر غیر طبیعی در محل تزریق، پزشک را در جریان بگذارید.
 • پس از تزریق چربی به باسن به مدت ۵ روز رانندگی نکنید و از انجام فعالیت های شدید به شدت پرهیز کنید.
 • پس از تزریق چربی به باسن باید ۶ هفته از گن تجویز شده پزشک استفاده کنید.
 • بهتر است به مدت ۳ هفته پس از تزریق چربی به باسن روی شکم بخوابید.

تزریق ژل به صورت

تزریق ژل به گونه 

تزریق ژل گونه برای افرادی که دوست دارند چهره ای منحصر به فرد داشته باشند عمل مناسبی می باشد، چون اغلب افرادی که استخوان گونه برجسته ای دارند از چهره ای جذاب برخوردار هستند.

داشتن گونه های برجسته را می توان به عنوان یکی از فاکتور های جذابیت نام برد. عوامل مختلفی موجب می شوند تا پوست صورت شما شل شود و به اصطلاح بیافتد که این امر زیبایی شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

طول دوران نقاهت و روند بهبودی تزریق ژل

طول دوران نقاهت و روند بهبودی تزریق ژل پس از تزریق ممکن است محل تزریق کمی ملتهب شود که به سرعت التهاب از بین می‌ رود. زمان تزریق به محل تحت درمان بستگی دارد و معمولاً ً بیش از ۳۰ دقیقه طول نخواهد کشید و شما بعد از چند دقیقه مطب را ترک خواهید کرد. عمل تزریق، زمان استراحت یا بستری شدن ندارد و شما می‌ توانید بلافاصله پس از تزریق به فعالیت‌ های روزمره خود بپردازید. ممکن است در محل تزریق کمی التهاب و کبودی به وجود بیاید که معمولاً در کمتر از ۴۸ ساعت رفع می‌شود. پزشک در زمان ویزیت در مورد دوران بهبودی و اینکه باید چه انتظاری از عمل تزریق داشته باشید با شما بحث و تبادل نظر می‌کند.

ژل های تزریقی چگونه عمل می کنند؟

تمام پوست های صاف و جوان در یک چیز مشترک هستند؛ اسید هیالورونیک. این ماده در بافت پوست هر نقطه بدن و در همه نژاد ها وجود دارد. اسید هیالورونیک فضای بین الیاف کلاژن و الاستین را پر می کند، آب را در پوست نگه داشته و حجم پوست را حفظ می کند. با افزایش سن، میزان اسید هیالورونیک موجود در پوست کاهش می یابد و بنابراین در نهایت ما با شیارها، چین و چروک و اغلب نازک تر شدن لب مواجه می شویم.

تزریق کدام ژل خطرناک است؟

برخی ژل های تزریقی عوارض غیرقابل جبرانی به همراه دارند. مثلا تزریق برخی ژل های تزریقی دائمی در بسیاری از افراد عوارض سوء شدیدی ایجاد کرده و آنها را با مشکلات عدیده ای روبه رو کرده است. مثلا عده ای از پزشکان می گویند در این ژل ها از مونومرهای سرطان زا استفاده شده است که می تواند احتمال ایجاد سرطان را در افرادی که این ماده را تزریق می کنند، ایجاد کند.

همچنین بعضی از افراد که این ماده را تزریق می کنند دچار حساسیت شده و سیستم ایمنی شان در مقابله با این ماده به مبارزه می پردازد. در بعضی دیگر نیز این ماده می تواند ایجاد گرانولوما کند؛ در واقع این امر زمانی اتفاق می افتد که ژل سفت شده و به طور کامل درصورت ایجاد تورم کند. بنابراین قبل از تزریق حتما با پزشک تان درباره انتخاب ژل مناسب و استاندارد مشورت کنید.

آیا تزریق ژل عوارضی هم دارد؟

عوارض ناشی از ژل های تزریقی کاملا بستگی به نوع ژل دارد. ژل هایی خوب هستند که نخست بدن به آنها واکنش ندهد و بعد به مرور زمان قوام و شکل خود را زیر پوست محل تزریق از دست ندهند.

مثلا ژل هایی وجود دارند که بعد از تزریق تا چند ماه هیچ مشکلی ندارند ولی بعد از چند سال گلوله گلوله می شوند و در این صورت تخلیه آنها از پوست هم بسیار مشکل است لذا مراجعه کننده باید از پزشک خود نوع و مارک ژل را بپرسد.

البته مواردی از عارضه هم وجود دارد که ربطی به کیفیت بد آن ژل تزریقی ندارد بلکه به علت تکنیک غلط تزریق است. مثلا اگر موضع خوب ضد عفونی نشود و شرایط تزریق استریل رعایت نشود در محل تزریق ممکن است عفونت ایجاد شود که البته در این موارد می توان با درمان مناسب ضد میکروبی مشکل را حل کرد.

البته در بعضی موارد عوارض جزئی کوتاه مدتی در ۲ تا ۳ روز اول تزریق نیز به وجود می آید مثل تورم و التهاب محل تزریق یا حتی کبودی و خون مردگی که بعد از چند روز خوب می شود.

مدت تاثیر ژل های تزریقی چقدر است؟

اینکه دوام ژل های تزریقی چقدر باشد بستگی به نوع ژل دارد. ممکن است دوام یک ژل در یک فرد با فرد دیگر چند ماهی تفاوت داشته باشد. تکنیک تزریق هم تا حدود زیادی در دوام ژل تزریق شده تاثیر دارد مثلا ژلی به نام کلاژن یا هیالورونیک است که باید در لایه میانی پوست یا درم تزریق شود. اگر خیلی سطحی تزریق شود یا عمقی دوام و اثر آن خیلی که خواهد شد و بالعکس.

به طور خلاصه مدت زمان اثر انواع ژل های تزریقی با مارک های معتبر ساخته شده در دنیا از ۶ ماه تا ۲ سال متغیر است. البته زمانی که گفته می شود تاثیر فلان ژل تزریق شده یک سال است به این معنی نیست که اثر پرکنندگی آن در طول یک سال کامل است بلکه معمولا در شش ماه اول تزریق پرکنندگی آن خوب و مثل ماه اول است ولی از ماه ششم و هفتم و به بعد تاثیر آن کمتر می شود و تا پایان یک سال کاملا اثر آن از بین می رود.

چه کسانی نباید ژل تزریق کنند

 • زنان باردار یا شیرده
 • افرادی که سابقه بیماری های خود ایمنی همچون آسم و آلرژی دارند
 • افراد مبتلا به دیابت که از انسولین استفاده می کنند
 • افراد دارای بیماری های خود ایمنی شدید مانند لوپوس و روماتیسم و سندرم نفروتیک
 • افرادی با سابقه سکته قلبی ۶. افرادی که از داروی آسپیرین یا وارفارین استفاده می کنند
 • سابقه خون لخته شده و ترومبوز وریدهای عمقی
 • افرادی که به خاطر بیماری قلبی از داروهای مختلف استفاده می کنند
 • افراد با سابقه سکته مغزی

توصیه های پس از تزریق ژل به گونه

بعد از تزریق نباید تا سه روز به محل آن آب بزنید و بهتر است از تمرینات ایروبیک برای ۲۴ ساعت خودداری کنید و برنامه کاری یا اجتماعی مهمی را برای چند روز بعد از درمان طرح ریزی نکنید.

احتمال دارد قرمزی، تورم و کبودی خفیفی در محل تزریق به وجود آید. همچنین لب های شما قدری در شب پس از تزریق متورم خواهد شد. اگر تا یک هفته بعد از نخستین تزریق نتیجه زیبایی حاصل نشد ۳ هفته بعد، تزریق مجدد قابل انجام است. حواستان باشد که تا ۳ هفته هیچ ماساژی روی صورت انجام نشود.

آیا پیش از تزریق مراقبت خاصی نیاز است؟

تلاش کنید از مصرف هر ترکیبی که حاوی آسپرین، ایبوپروفن، داروهای مسکن ضد التهابی با دوز بالا، ویتامین E، یا روغن ماهی باشد ۵-۳ روز قبل از تزریق ژل پرهیز کنید تا احتمال کبودی در محل تزریق کمتر شود.

بعد از تزریق ژل چه انتظاراتی باید داشته باشید؟

به طور معمول اثر ژل هیالورونیک اسید از چند هفته تا چند ماه باقی می ماند. هیالورونیـــک اسید ها قابل جذب هستند و بنابر این راه حل دائمی برای برطرف کردن چــین و چــروک نیستند و لازم است هر چند ماه یک بار تزریق آنها را تکرار کرد. زمان تکرار تزریق به عواملی مانند سن فرد، شیوه زندگی و منطقه مورد نظر درصورت فرد بستگی دارد.

مطالب مرتبط با عمل های گونه

علاقه مند به مطالعه هر بخشی از انواع جراحی زیبایی گونه در بالا هستید بر روی آن کلیک کنید

تزریق چربی و ژل به گونه
 • بررسی انواع عمل های زیبایی تزریق چربی و ژل به گونه
 • بررسی انواع عوارض عمل های زیبایی تزریق چربی و ژل به گونه
 • بررسی انواع قیمت عمل های زیبایی تزریق چربی و ژل به گونه
 • بررسی روشهای مراقبتی بعد از عمل تزریق چربی و ژل به گونه
 • بررسی بهترین پزشکان و کلینیک های زیبایی تزریق چربی و ژل به گونه
۵

مشاوره رایگان

چنانچه به دنبال مشاوره رایگان جهت یافتن بهترین و ارزان ترین پزشکان جراح زیبایی در اطراف خود هستید با شماره همراه  ۰۹۹۰۱۴۰۰۰۴۸ تماس حاصل فرمایید و یا از طریق چت آنلاین با ما ارتباط برقرار کنید، همچنین می توان کلمه مشاوره را به سامانه ۵۰۰۰۲۳۶۱۶ پیامک نمایید و یا به Info@dr-beauty.ir ایمل بزنید و منتظر جواب ما باشید، ما در ارائه رایگان خدمات مشاوره ای به یاری شما خواهیم آمد و شما را در انجام بهترین انتخاب کمک خواهیم کرد. تمام کلینیک های طرف قرار داد با دکتر زیبایی ملزم به در نظر گرفتن تخفیف های قابل ملاحضه برای شما کاربران عزیز میباشند.

منبع
دکتر زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان