پروتز گونه

پروتز گونه

کاشت گونه یا گونه‌گذاری ازجمله عمل‌های جراحی زیبایی است که این روزها در میان خانم‌ها حسابی محبوب شده است. این عمل جراحی زیبایی عموما توسط پزشکان جراح متخصص پلاستیک و زیبایی با توجه به شرایط جسمی و ظاهری فرد، به‌صورت تزریق ژل، چربی یا قرار دادن پروتز درون گونه انجام می‌شود. با ما همراه باشید تا با انواع روش‌های کاشت گونه، افراد واجد شرایط برای انجام عمل پروتز گونه و تزریق ژل و چربی، مزایا، عوارض و مراقبت‌های قبل و بعد از عمل بیشتر آشنا شوید.

انواع روش‌های کاشت گونه

متداول‌ترین روش برای برجسته‌کردن گونه‌ها یا گونه‌سازی، استفاده از پروتز است که یک روش دائمی است. سایر روش‌های کاشت گونه عبارتند از:

 • تزریق ژل و چربی که جزو روش‌های موقت است و به «تزریق فیلر» مشهور است؛
 • کاشت گونه با جراحی استخوان گونه

نحوه گونه گذاری ها به این صورت می باشد که جراح متخصص می تواند این ایمپلنت ها را تحت بی حسی موضعی در مطب یا بیمارستان انجام دهد. عمل پروتز گونه در حالت سرپایی بطور تقریبی به یک ساعت زمان نیاز دارد. کاشت گونه برای افرادی که دارای صورت لاغر ی دارد مناسب است .

پروتزهای گونه سه مدل هستند:

 • پروتز گونه‌ای:     این نوع پروتز در استخوان گونه قرار داده می‌شود و سبب افزایش برجستگی گونه می‌شود.
 • پروتز زیرگونه‌ای: این نوع پروتز سبب ایجاد گونه‌های پرتری خواهد شد و افتادگی گونه را هم درمان می‌کند.
 • پروتز ترکیبی:      این مدل پروتز سبب بهبود حالت گونه و استخوان گونه می‌شود.

بهترین روش برای گونه گذاری استفاده ازنوع سیلیکونی آن است. سیلیکون برای چندین دهه در بدن و در دستگاه های جراحی و پزشکی متعدد مورد استفاده قرار گرفته اند. وقتی سیلیکون روی استخوان قرار گیرد، مثل استخوان به نظر می رسد. یکی از بزرگترین مزایای استفاده از پروتز گونه سیلیکونی این است که این نوع پروتز نرم است و با آناتومی اندام های زیرین به خوبی سازگار می شود و هیچ گاه احساس نمی کنید لبه تیزی دارد.

پروتز گونه مناسب چه افرادی است؟

افرادی که صورت گوشتی اما باریک دارند مناسب این روش هستند اما اگر تمام صورت لاغر باشد پروتز گونه توصیه نمی‌شود در اغلب موارد نمی‌توان پروتز گونه گذاشت و اگر این کار ر بدون بررسی و انتخاب درست انجام شود منجر به نارضایتی فرد می‌شود.

عمل پروتز گونه در بسیاری از موارد نارضایتی ایجاد می‌کند و افراد برای خارج نمودن پروتز اقدام می‌کنند. افرادی که چشمان گود رفته دارند اگر پروتز گونه کنند گودی چشمانشان بیشتر دیده می‌شود.

عوارض پروتز گونه و تزریق ژل و چربی :

عمل کاشت گونه به‌وسیله‌ی پروتز یا تزریق ژل و چربی اگر در شرایط کاملا بهداشتی و توسط پزشک متبحر و با‌تجربه انجام شود، عارضه‌ی خاصی به‌دنبال ندارد. اما تمام عمل‌های جراحی ممکن است عوارضی به‌دنبال داشته باشند، برخی از عوارض پروتز گونه و تزریق ژل و چربی عبارتند از:

 • هماتوم (تجمع خون) در ناحیه‌ی عمل، عفونت و پس‌زدن پروتز که در کمتر از یک درصد موارد اتفاق می‌افتد؛
 • در برخی موارد که البته به‌ندرت اتفاق می‌افتد، اعصاب حسی ناحیه‌ی لب بالا و پایین آسیب می‌ببیند که فقط حس این نواحی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و از نظر حرکتی مشکلی به‌وجود نخواهد آمد. در بسیاری از موارد کم‌حسی یا بی‌حسی به‌مرور از بین خواهد رفت. اما در موارد نادر بی‌حسی دائمی اتفاق می‌افتد.
 • نامتقارن بودن پروتزها که نیاز به اصلاح با جراحی مجدد دارد؛
 • تورم صورت در این عمل معمولا خفیف است؛
 • ماندگاری کاشت گونه به روش پروتز گونه دائمی است و نیازی به تعویض پروتز وجود ندارد، مگر اینکه بدن نسبت به پروتزها واکنش نشان دهد یا جراحی استریل نباشد و پروتز قبل از جای‌گذاری در محلول آنتی‌بیوتیک قرار داده نشود. در این صورت ممکن است عفونت رخ بدهد و پزشک مجبور شود پروتز را خارج کند؛
 • ممکن است در اثر ترزیق ژل آبسه‌هایی از پوست خارج شده و روی پوست باقی بماند این عارضه معمولا به‌ندرت اتفاق می‌افتد اما در صورت بروز دردسرساز است؛
 • مهم‌ترین عارضه‌ی احتمالی پروتز گونه، بروز عفونت است. از آنجایی که پروتز عاملی خارجی است و از جنس بدن نیست درنتیجه واکنش بدن را به‌همراه دارد و باعث می‌شود عفونت ایجاد شود. در این‌صورت فرد مجبور به استفاده از آنتی‌بیوتیک است. اگر با مصرف آنتی‌بیوتیک عفونت درمان نشود پزشک مجبور می‌شود پروتز را خارج کند.

عضله” زایگوماتیک” که مسئول اصلی خنده است آسیب می‌بیند بنابراین خنده دیگر با شدت و قشنگی قبل امکان پذیر نیست.

پروتز گونه

مراقبت‌های بعد از عمل پروتز گونه :

 • بعد از عمل جراحی پروتز گونه، یک پوشش پارچه‌ای تنگ شبیه ماسک برای پوشاندن صورت بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پوشش کمک می‌کند ورم‌های ایجادشده پس از عمل جراحی حداقل شوند و ایمپلنت در محل صحیح خود در سطح استخوان باقی بماند و در بافت نرم صورت شناور نباشد.
 • در طول ۴۸ ساعت اول بعد از عمل پروتز گونه هر ۲۰ دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید. در صورت ایجاد کبودی، از روز سوم هر نیم‌ساعت به‌مدت پنج دقیقه از کمپرس گرم استفاده کنید؛
 • در عمل جراحی پروتز گونه ورم ناحیه‌ی عمل از زمان عمل تا ۴۸ ساعت به‌مرور بیشتر می‌شود و پس از آن کاهش پیدا می‌کند. تورم گونه تا حدود دو هفته طول خواهد کشید و در عرض شش ماه شرایط بافت کاملا عادی می‌شود؛
 • روزی چهار بار بخیه‌ها را با دهان‌شویه یا آب‌نمک شست‌وشو بدهید؛
 • در عمل پروتز گونه معمولا روی ناحیه‌ی صورت کبودی ایجاد می‌شود که بعد از دو هفته برطرف می‌شود؛
 • سه تا چهار هفته بعد از عمل پروتز گونه از فشار روی پروتز خودداری کنید؛
 • اگر در پوست‌تان فیکساسیون (ثابت‌کننده) داشتید، روز چهارم یا پنجم برای برداشتن آنها به پزشک مراجعه کنید؛
 • چسب‌های روی پوست‌تان در روز چهارم برداشته می‌شوند؛
 • تا دو هفته بعد از عمل پروتز گونه آرایش نکنید؛
 • تا یک هفته مایعات و غذاهای نرم میل کنید، از دهان‌شویه و مسواک نرم استفاده کنید؛
 • از جویدن آدامس، زیاد صحبت‌کردن و خنده اجتناب کنید.
پروتز گونه مناسب چه افرادی است؟

افرادی که صورت گوشتی اما باریک دارند مناسب این روش هستند اما اگر تمام صورت لاغر باشد پروتز گونه توصیه نمی‌شود در اغلب موارد نمی‌توان پروتز گونه گذاشت و اگر این کار ر بدون بررسی و انتخاب درست انجام شود منجر به نارضایتی فرد می‌شود.

عمل پروتز گونه در بسیاری از موارد نارضایتی ایجاد می‌کند و افراد برای خارج نمودن پروتز اقدام می‌کنند. افرادی که چشمان گود رفته دارند اگر پروتز گونه کنند گودی چشمانشان بیشتر دیده می‌شود.

بهتر است پروتر گونه در سنین پایین قبل از بیست سالگی انجام نشوند زیرا بلوغ صورت حدود بیست سالگی به بعد است و صورت تا آن زمان لاغر است و خود را نشان نمی دهد

زمانی که پروتز را برمی‌دارد فضای پروتز خالی می‌ماند و مجدد باید فضا را پر کرد و در این زمان تنها با نصب پروتز جدید فضا پر می‌شود و نمی‌توان با چربی و ژل آن را پر کرد در نهایت عارضه‌ای که پروتز دارد عفونت است زیرا پروتز عاملی خارجی است و از جنس بدن نیست درنتیجه واکنش بدن را به همراه دارد و باعث می‌شود عفونت ایجاد شود و فرد مجبور به استفاده آنتی بیوتیک است و اگر با آنتی بیوتیک هم درمان نشود مجبور به خارج کردن پروتز است.

بعد از جراحی پروتز گونه، چه نکاتی باید رعایت شود؟

این افراد باید مراقب عفونت باشند و به مدت ده روز آنتی بیوتیک مصرف کنند، مرتب دهان خود را با سرم نمکی بشویند و مسواک نرم بزنند. همچنین از فشار بر روی محل عمل خودداری کنند و از جویدن آدامس و صحبت زیاد و خنده  اجتناب کنند.

هزینه انواع روشهای برجسته سازی گونه 

معمولا هزینه  تزریق چربی در گونه حدود یک ونیم میلیون تا دو میلیون است و هزینه تزریق ژل هم تقریبا در همین حدود است. هزینه پروتز گونه بالاتر و در حدود ۵ تا ۶ میلیون است.

پرسش و پاسخ 

آیا نصب پروتز گونه از طریق دهان، احتمال عفونت را بالا می برد؟

در ابتدا تصور می شد که نصب پروتز هایی (پروتز چانه، گونه، زاویه فک و…) که از راه دهان انجام می شود، احتمال عفونت بیشتری نسبت به نصب پروتز از راه بیرون دارند. با مطالعات بیشتری که انجام گرفت مشاهده شد که در هر دو روش، احتمال عفونت بسیار کم بوده و به صورت یکسان است.

آیا احتمال غیر قرینگی در گونه ها بعد از نصب پروتز گونه وجود دارد؟

مانند هر روش برجسته سازی گونه (مانند تزریق ژل یا چربی)، احتمال غیر قرینگی بعد از پروتز گونه (جراحی گونه) نیز وجود دارد. برای پیشگیری از غیر قرینگی گونه بعد از پروتز، پزشک، تمهیداتی را در نظر می گیرد.

مثلا ثابت کردن پروتز بر روی استخوان با استفاده از بخیه یا پیچ، از جابه جایی پروتز و غیر قرینگی بعد از عمل جراحی گونه جلوگیری می نماید. یکی از عوامل دیدین غیر قرینگی بعد از عمل جراحی گونه ها، عدم توجه به غیر قرینگیهای قبلی است.

توجه داشته باشید که در اغلب موارد، غیر قرینگیهایی در گونه های افراد عادی دیده می شود که این حالت بعد از نصب پروتز گونه اصلاح نخواهد شد، و افراد با دقتی که در بعد از جراحی گونه دارند، تصور میکنند که غیر قرینگی به تازگی ایجاد شده است.

گاهی تورم بعد از جراحی گونه به صورت غیر قرینه می باشد. در این حالت، به شما اطمینان داده می شود که غیر قرینگی مشاهده شده بدون هیچ درمانی به صورت خود به خود برطرف خواهد شد.

برای برجسته کردن گونه ها بجز پروتز از چه روشهای جایگزینی می توان استفاده نمود؟

از روشهای دیگر برجسته سازی گونه می توان به تزریق چربی، تزریق ژل و استفاده از نخ های لیفت اشاره کرد. همانطور که در این مقاله گفته شد، این روشها با افزایش حجم بافت نرم گونه، باعث برجسته سازی گونه می شوند.

از میان روشهایی که بافت نرم گونه را برجسته می کنند، تزریق چربی در صورت مانند پروتز گونه، ماندگاری دائم دارد ولی اثر موارد دیگر به صورت موقتی است.

نکاتی مهم و ظریفی در مورد تناسب گونه با دیگر اجزاء صورت:

 • گونه های بسیار کوچک می تواند در مواردی که بخش میانی اسکلت صورت به خوبی رشد نکرده باشد دیده شود. در چنین مواردی ممکن است لازم باشد که علاوه بر پروتز گونه، پروتز در دیگر قسمتهای استخوانی مانند لبه پایینی حدقه چشم گذاشته شود. لذا ممکن است همزمان با پروتز گونه، دیگر بخشهای میانی صورت نیز با انواع پروتز برجسته شود.
 • تخلیه چربی لوپها، می تواند در برخی افراد مکمل پروتز گونه باشد. در افرادی که بافت نرم صورت بسیار ضخیم است و تجمع چربیها در ناحیه لوپها بیش از حد می باشد، جذابیت صورت کمتر می شود. در این افراد تخلیه چربیهای ناحیه لوپها می تواند به تنهایی باعث برجسته نشان دادن گونه شود. در صورتی که به صورت همزمان پروتز گونه و تخلیه چربی لوپ انجام گیرد، اثر مضاعفی در برجسته سازی گونه ها مشاهده خواهد شد.
 • یکی از روشهای مهم افزایش جذابیت صورت، برقراری قرینگی صورت است. در مواردی که غیر قرینگی صورت تنها در قسمت میانی صورت باشد، با استفاده از تزریق یا تخلیه چربی لوپها و یا بزرگ یا کوچک کردن گونه ها، می توان تا حدودی قرینگی را به صورت بازگرداند.
 • برای اینکه صورت پرتر یا گرد تر به نظر برسد، می توان با تزریق چربی صورت یا فیلر و نصب پروتز گونه، عرض صورت را افزایش داد. در افرادی که تمایل دارند صورت لاغر و کشیده داشته باشند، با کاهش چربیهای ناحیه لوپ، می توان از حجم صورت کم کرد.
 • برای برجسته سازی گونه آقایان، پروتز گونه بهتر از تزریق چربی نتیجه می دهد زیرا برجسته سازی اسکلت صورت، مخصوصا در کناره های صورت، جذابیت صورت آقایان را بیشتر می کند.
 • با افزایش سن، حجم گونه ها کم شده و زوایای بارز گونه ها رفته رفته محو می شود. هنگامی که می خواهیم جوانسازی صورت را انجام دهیم، افزایش حجم و ایجاد زاویه هایی در قسمت میانی صورت را باید در نظر داشته باشیم. لذا علاوه بر پروتز گونه با روشهای تزریق ژل، تزریق چربی و نخهای لیفت، برجسته سازی گونه و بخش میانی صورت و زیر چشم را مورد بررسی قرار می دهیم.

برای انتخاب پروتز گونه به چه نکاتی باید توجه نمایید؟

برای انتخاب بهترین پروتزی که مناسب شما باشد، باید به شکل پروتز، سایز پروتز گونه و جنس پروتز گونه توجه بسیار نمایید که در زیر به توضیح بیشتر در این مورد می پردازم.

جنس پروتزهای گونه از چیست؟

در حال حاضر در ایران، از دو نوع پروتز مختلف استفاده فراوان می شودشایعترین پروتز گونه ای که در ایران استفاده می شود، پروتز سیلیکونی استبسیاری از بیماران به دلیل ارزان بودن و تهیه آسان این پروتز، آن را انتخاب می کنند.

مطالب مرتبط با عمل های گونه

علاقه مند به مطالعه هر بخشی از انواع جراحی زیبایی گونه در بالا هستید بر روی آن کلیک کنید

پروتز گونه
 • بررسی انواع عمل های زیبایی پروتز گونه
 • بررسی انواع عوارض عمل های زیبایی پروتز گونه
 • بررسی انواع قیمت عمل های زیبایی پروتز گونه
 • بررسی روشهای مراقبتی بعد از عمل پروتز گونه
 • بررسی بهترین پزشکان و کلینیک های زیبایی پروتز گونه
۵

مشاوره رایگان

چنانچه به دنبال مشاوره رایگان جهت یافتن بهترین و ارزان ترین پزشکان جراح زیبایی در اطراف خود هستید با شماره همراه  ۰۹۹۰۱۴۰۰۰۴۸ تماس حاصل فرمایید و یا از طریق چت آنلاین با ما ارتباط برقرار کنید، همچنین می توان کلمه مشاوره را به سامانه ۵۰۰۰۲۳۶۱۶ پیامک نمایید و یا به Info@dr-beauty.ir ایمل بزنید و منتظر جواب ما باشید، ما در ارائه رایگان خدمات مشاوره ای به یاری شما خواهیم آمد و شما را در انجام بهترین انتخاب کمک خواهیم کرد. تمام کلینیک های طرف قرار داد با دکتر زیبایی ملزم به در نظر گرفتن تخفیف های قابل ملاحضه برای شما کاربران عزیز میباشند.

منبع
دکتر زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان