پروتز سینه

پروتز سینه

پروتز سینه یک روش جراحی ترمیمی و زیبایی می باشد که هدف این جراحی بهبود سایز و حجم و اصلاح نا متقارن بودن و در کل بازسازی سینه ها می باشد، این جراحی پر طرفدار با نام های دیگری همچون ایمپلنت سینه و به لاتین با نام Augmentation Mammoplasty شناخته می شود پروتز سینه از جمله پرطرفدارترین عمل‌های جراحی زیبایی است که سال‌هاست زنان زیادی در سرتاسر جهان به آن تن داده‌اند. از پروتز سینه جهت ایجاد سینه‌های بزرگ‌تر و حجیم‌ تر یا جایگزینی حجمی از سینه که در حین شیردهی، حاملگی، کاهش وزن و سوءتغذیه یا عواملی مثل سرطان یا ضربه از بین رفته، استفاده می‌کنند. با ما همراه باشید تا با انواع عمل های جراحی پروتز سینه، روش‌های عمل، انواع پروتز، جنس پروتز، مراقبت‌های قبل و بعد از عمل و مزایا و معایب آن آشنا شوید.

پروتز سینه


قبل از پروتز سینه

جراحی پروتز سینه ( بزرگ کردن سینه) تنها یک روش جراحی ساده نمی باشد ، بلکه فرایندی است که شامل ۴ مرحله زیر می باشد

 1.  اموزش جامع بیمار و گرفتن رضایت نامه اگاهانه
 2.  ارزیابی قبل از عمل براساس بافت بیمار
 3.  تکنیک جراحی صحیح با بهبودی سریع
 4.  اموزش های کامل بعد از عمل

بایستی مشارکت بین بیمار و جراح در انتخاب پروتز و مراقبتهای بعد از عمل ایجاد شود جراح وبیمار باید به این درک متقابل برسند که سایز و نوع پروتز سینه صرفا براساس تمایل و خواسته بیمار انتخاب نمی شود، بلکه در این انتخاب عواملی نظیر ابعاد پستان وخصوصیات بافتی آن نیز دخالت دارند. بیمار بایستی متوجه محدودیت های پوشش بافتی پستان خود باشد و اینکه انتخاب پروتز مستلزم در نظر گرفتن شکل و توپوگرافی پستان دارد.

مشاوره قبل جراحی 

در جلسه مشاوره تصاویر و خصوصیات فیزیکی بیمار بررسی می شود تا عدم تقارن و حدود آناتومیک پستان ها که بر انتخاب نوع پروتز تاثیر می گذارند، مشخص شود همچنین در جلسه مشاوره در مورد انواع پروتز ژلی یا آب نمکی، گرد یا اناتومیک، صاف یا textured صحبت می شود و توضیح داده می شود که خصوصیات بدنی و بویژه بافتی پستان فرد چه تاثیراتی را می تواند بر روی انواع پروتزها داشته باشد. ثابت شده است که مشارکت بین جراح وبیمار در انتخاب پروتز و مراقبت های بعد از عمل ، باعث افزایش رضایت مندی بیمار و در مجموع بهبود نتایج زیبایی عمل می شود.


پروتز سینه با دکتر زیبایی

چنانچه کاندید عمل جراحی پروتز سینه هستید، دکتر زیبایی خدمات بسیار گسترده ای برای شما در نظر گرفته است تنوعی از بهترین جراحان و متخصصان پلاستیک در مجموعه و جراحی مدرن تیم ورکی سبب شده است کیفیت بسیار بالا و منحصر به فردی را برای بهجویان به ارمغان آوریم.

چنانچه کاندید انجام این جراحی می باشد لازم است بدانید در مجموعه دکتر زیبایی تمامی مشاوره های تلفنی و حضوری با تیم پزشکی و جراحی کاملاً رایگان می باشد، جهت ثبت درخواست مشاوره می توانید از طریق راه های ارتباطی اقدام فرمایید.

تعیین وقت مشاوره

اندازه گیری پروتز سینه

در طول فرایند عمل پروتز سینه یک جسم سیلیکونی از زیر یا کنار سینه به داخل وارد می شود و سبب افزایش حجم و فرمدهی به سینه می گردد ناحیه قرار گیری این سیلیکون می تواند زیر عضله ای کامل یا زیر غده ای ساب فاسیال بافت پستان باشد که انتخاب روش مناسب به عهده جراح می باشد پروتز کاشت شده علاوه بر واحد اندازه گیری سایز که سی سی می باشد دارای واحد های اندازه گیری های دیگر همچون دیامتر و پروجکشن می باشد.

دیامتر به معنی اندازه گیری طول پروتز می باشد و با واحد سانتی متر اندازه گیری می شود و پروجکشن به معنی اندازه گیری طول برجستگی پروتز می باشد که آنهم با واحد سانتی متر اندازه گیری می شود انتخاب سایز مناسب متناسب با آناتومی پستان و محاسبه دقیق به عهده پزشک جراح شما می باشد توصیه ما به شما این است که در این امر دخالت نفرمایید


قرارگیری پروتز سینه

پروتز را می‌توان در دو موقعیت نسبت به عضله‌ی سینه‌ای قرار داد: بالای عضله (زیر غدد شیری) یا زیر عضله.

زیر غده‌ شیری

با قرار دادن پروتز در بالای عضله سینه‌ای و زیر بافت چربی سینه و غده‌ی پستانی، برجستگی بیشتری ایجاد می‌شود. این تکنیک اغلب برای زنانی که دارای مقدار کافی از بافت طبیعی سینه هستند، استفاده می‌شود. از معایب روش زیر غده‌ای بالا رفتن احتمال موج‌دار شدن و قابل تشخیص بودن پروتز است. هر چند مزیت آن این است که هیچ کج شدن عضلانی در اثر این روش وجود نخواهد داشت.

زیر عضله‌ای

قرار گیری پروتز سینه

اگر فرد مقدار کافی از بافت طبیعی سینه نداشته باشد، برای قرار دادن پروتز در زیر عضله‌ سینه‌ای از تکنیک زیر عضله‌ای استفاده می‌شود. مزیت استفاده از این روش کاهش احتمال موج‌دار شدن و ایجاد ظاهری طبیعی‌تر است. روش جایگذاری زیر عضله‌ای همچنین موجب بهبود تصویربرداری ماموگرافی شده و کاهش خطر انقباض کپسولی می‌گردد.


فرایند عمل

این عمل معمولاً نیاز به یک تا دو ساعت زمان دارد. جراحی پروتز سینه با بیهوشی عمومی انجام می‌شود. ابتدا، محل برش همراه با دستورالعمل‌های تعیین شده در هنگام مشاوره مشخص می‌شود. سپس بیهوشی انجام شده و ناحیه‌ی مورد نظر با محلول آنتی‌بیوتیک آماده می‌شود. برش در امتداد پلاکت پروتز انجام شده و پروتزها قرار می‌گیرند و سپس برای ایجا تقارن اصلاح می شوند. در نهایت محل برش بسته شده و بانداژ و سینه‌بند روی سینه قرار می‌گیرد.


محل‌های برش

در جراحی پروتز سینه، سه محل برای برش ممکن می‌باشد که متخصص زیبایی بهترین محل را به شما توصیه می‌کند.

خط چین سینه

 

محل برش پروتز سینه

برشی در زیر سینه و در خط چین طبیعی خود آن ایجاد می‌شود. در این روش با مهیا شدن امکان کنترل بیشتر برای قرار دادن پروتز چه در بالا و چه در پایین عضله، ایجاد جای زخم به حداقل می‌رسد زیرا برش در محل چین سینه پنهان می‌شود.

زیر بغل

 

محل برش زیر بغل پروتز سینه

با استفاده از برش زیر بغل با قرار گرفتن پروتز از این ناحیه، جای زخم پنهان می‌شود.

اطراف نوک سینه

برش در اطراف نوک سینه اغلب برای زنانی که چندین عمل سینه را انجام می‌دهند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. با قرار گرفتن پروتز از طریق نیمه‌ی پایین نوک سینه، هر گونه جای زخم مخفی می‌گردد.


روند بهبودی

پزشک دستورالعمل‌های خاصی را در مورد چگونگی مراقبت از سینه‌ها بعد از عمل جراحی ارائه می‌کند. زمان بهبودی برای هر فردی متفاوت است، اما بیمار به احتمال زیاد پس از ۳ تا ۵ روز قادر به بازگشت به کار خود می‌باشد، ممکن است برای یک تا دو هفته درد و تورم داشته باشید. بیشتر بیماران می‌توانند ظرف دو هفته پس از جراحی بزرگ کردن سینه فعالیت‌های خود را از سر بگیرند. چند هفته پس از جراحی یک جلسه ویزیت برای اطمینان از روند مناسب بهبودی تنظیم خواهد شد.


انواع فرم پروتز سینه 

 • گرد یا round
 • اناتومیکال یا قطره اشکی

پروتز های سینه دارای ۲ فرم گرد و قطره اشکی می باشد بیشتر مواقع جراحان از پروتز گرد برای این جراحی استفاده می کنند بنابراین به دلیل بازار تقاضا بیشتر شرکت های تامین پروتز در ایران پروتز گرد را ارائه می دهند اما اینکه کدام فرم برای شما مناسب تر است را به پزشک جراح خود بسپارید بهبود شکل و تناسب اندام شما به وسیله روش های مختلف جراحی پلاستیک، باعث افزایش اعتماد به نفس شما شده و نیز باعث تغییر در نگرش دیگران نسبت به شما می شود.

در حال حاضر در ٩۵٪‏ موارد اولیه جراحی پروتز سینه در امریکا از پرتزهای گرد استفاده می شود. در هر دو گروه انواع پروتزها با قطر، ارتفاع و برجستگی های مختلف وجود دارد تنوع پروتزهای قطره اشکی با توجه به شکل نامتقارن آن ها بیشتر است.

همه ساله تعداد زیادی از زنان در سرتاسر دنیا، عمل جراحی پروتز سینه را انجام می دهند و در واقع جراحی پروتز سینه شایعترین عمل جراحی زیبایی بر روی پستان ها می باشد. بر طبق مطالعات انجام شده میزان رضایت بیماران بعد از انجام این عمل بسیار بالا می باشد و انجام جراحی پروتز علاوه بر افزایش اعتماد به نفس فرد، باعث بهبود روابط زناشویی وی نیز شده است.

ممکن است جراح جهت حصول به نتایج بهینه وبا توجه به ایجاد پوشش پستان متناسب ، انتخاب های متعدد در پیش رو داشته باشد هرچند اکثر جراحان بطور معمول از یک نوع پروتز( از نظر شکل) استفاده می کنند ولی در بعضی شرایط وبا توجه به تمایل بیمار یا آناتومی پستان لازم می شود از نوع خاصی از پروتز استفاده کند. بهترین بیمار برای گذاشتن پروتز قطره اشکی ، فردی است که در خواست گذاشتن آن را دارد.


موارد کاربرد پروتزهای گرد عبارتند از 

 • افرادی که دوست دارند سینه هایشان برجسته تر بنظر برسد( بیشتر از حد نرمال)
 • پوشش بافت نرم خوب داشته باشند و شکل اولیه پستان انها خوب باشد.
 • جراحی اصلاحی یا revision ( در موارد تغییر پروتز، انقباض کپسولی، پارگی پروتز و چرخش پروتز)
 • چرخش تکرار شونده پروتز

موارد کاربرد پروتزهای قطره اشکی عبارتنداز

 • افرادی که نمای طبیعی می خواهند و بافت پستان انها خیلی کم است یا اصلا بافت پستان ندارند.
 • سینه های تخت و بدون شکل یا افرادی که پوشش بافت نرم انها خیلی کم می باشد.
 • کسانی که دچار constricted lower pole یا دفورمیتی tuberous پستان می باشند.
 • عدم تقارن ساده یا پیچیده
 • پتوز یا شلی قسمت تحتانی پستان( در صورت ضعیف بودن بافت ، محدودیت در گذاشتن پروتز وجود خواهد داشت)

پروتزهای ژلی و آب نمکی

پروتز های ژلی و پروتز های آب نمکی هر ۲ لایه بیرونی آنها از سیلیکون می باشد اما محتویات داخل آنها متفاوت است پروتز های ژلی که به آنها پروتز سیلیکونی گفته می شود متشکل از ژل هیالورونیک اسید می باشد و پروتز آب نمکی متشکل از نمک سدیم و آب می باشد طبق قوانین سازمان غذا دارو امریکا سن قانونی کاشت پروتز آب نمکی ۱۸ سال و پروتز سیلیکونی ۲۲ سال می باشد انتخاب جنس پروتز سینه بر اساس اناتومی بیمار و تمایل شخصی وی انجام می شود و در جلسه مشاوره قبل از عمل مزایا و معایب هر کدام به بیمار توضیح داده می شود.


مزایای پروتزهای آب نمکی

 • برش کوچکتر
 • نیاز به مانیتورینگ کمتر
 • هزینه کمتر

معایب پروتزهای آب نمکی 

 •  افزایش ریسک چین خوردگی و قابل لمس شدن
 • در لمس غیرطبیعی تر می باشند
 • با گذشت زمان اثرات بیشتری روی بافت می گذارند
 • احتمال خالی شدن خودبخود
 • مزایای پروتزهای ژلی سیلیکونی
 •  احتمال چین خوردگی و لمس شدن کمتر
 • خطر خالی شدن خودبخود وجود ندارد
 • در لمس طبیعی تر می باشند

معایب پروتز های سیلسکون

 • نیاز به مانیتورینگ ام ار ای در صورت لزوم
 • پارگی بدون علامت
 •  هزینه کمی بیشتر
 • برش کمی بزرگتر

محل قرار دادن پروتز سینه 

 • زیر عضله ای کامل
 • زیر غده ای
 • ساب فاسیال
 • دوگانه یا Dual- plane که بان زیر عضله ای نسبی یا Partial subpectoral هم گفته می شود.

مزایای روش ساب پکتورال

 • بهبود نمای پل یا قسمت فوقانی پستان
 • کاهش میزان بروز انقباض کپسولی
 • مشخص شدن بهتر بافت پستان هنگام ماموگرافی

معایب روش ساب پکتورال

 • افزایش درد و ناراحتی در اثر دیسکسیون زیر عضله ای
 • احتمال وقوع بالقوه ولی نادر بد شکلی پروتز در انباض عضله پکتورالیس

معایب روش زیر غده ای بیشتر از مزایای ان می باشد که عبارتند از:

 • نتایج زیبایی قسمت فوقانی پستان خوب نمی باشد
 • احتمال ایجاد چین خوردگی( rippling)
 • افزایش احتمال انقباض کپسولی
 • ایجاد اشکال در ماموگرافی

روش ساب فاسیال

این روش توسط بعضی از پژوهشگران پیشنهاد شده است تا هم مانند روش زیر عضله ای شانس انقباض کپسولی راکم کند وهم درد بعد از عمل کمتری ایجاد کند هر چند لایه فاسیال پکتورال بسیار نازک می باشد و نیاز به دیسکسیون خیلی دقیق دارد و در عمل این روش کاربرد چندانی ندارد.


روش دوگانه Dual-plane

دراین روش قسمتی از پروتز زیر غده و قسمتی زیر عضله قرار می گیرد. در این روش تمام معایب روش زیر عضله ای برطرف شده و در عین حال حداکثر پوشش و حمایت از پروتز توسط عضله ایجاد می شود و از عوارضی مانند animation deformity و افتادگی کاذب پستان بر روی پروتز زیر عضله(snoopy defomity) جلوگیری می شود.

در حقیقت انچه که به عنوان زیر عضله ای در بین بیماران از ان یاد می شود روش دوگانه یا زیر عضله ای نسبی است و برای سادگی بیان به ان زیر عضله ای گفته می شود.

بازهم یاداوری میکنم که در تمامی بیمارانی که توسط اینجانب عمل شده اند منظور از روش زیر عضله ای در حقیقت همان روش زیر عضله ای نسبی است که اسم دیگر این روش Dual plane است که در حال حاضر بهترین روش محل قرار دادن پروتز می باشد و بهترین نتایج دراز مدت رادارد.

عوارض پروتز سینه


هزینه پروتز سینه

هزینه پروتز سینه به عوامل متفاوتی همچون جراح و دستمزد و نوع انتخابی پروتز سینه مربوط می شود، هزینه همواره در جراحی‌های انتخابی عامل مهمی محسوب می‌شود پس به طور کلی حق‌الزحمه جراح برای بزرگ کردن سینه به تجربه ایشان، نوع پروتز سینه مورد استفاده و موقعیت جغرافیایی مطب ایشان بستگی دارد بسیاری از جراحان پلاستیک هزینه پروتز سینه را قسط بندی می‌کنند.

هزینه پروتز سینه شامل موارد زیر می‌شود:

 • حق الزحمه جراح
 • هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی
 • هزینه بیهوشی یا بی‌حسی
 • قیمت پروتز سینه
 • تجویز دارو
 • گن‌های مخصوص پس از جراحی
 • آزمایش‌های پزشکی

لیفت سینه

اگر نوک سینه‌ها به طرف پایین چین سینه افتاده باشند، بزرگ کردن سینه به تنهایی برای دستیابی به شکل مورد نظر کافی نخواهد بود. در صورت افتادگی سینه، پوست افتاده‌ی زیادی در بالای سینه وجود دارد و با قرار گرفتن پروتز نیز سینه همچنان افتاده است. زنانی که دچار افتادگی سینه هستند متقاضیان مناسبی برای لیفت سینه می‌باشند. لیفت سینه را می‌توان در صورت تمایل برای داشتن سینه‌هایی با ظاهر بالاآمده و پُرتر، همراه با عمل بزرگ کردن سینه انجام داد.


پروتز سینه اشکی یا سیلیکونی ؟

پروتز سینه اشکی در اوایل دهه ۹۰ میلادی معرفی شده اند، تا مدت های زیادی تصور شده است که پروتزهای سینه اشکی نمای بهتری ایجاد می کنند، علاوه بر آن پستان های طبیعی، گرد نمی باشند، و بیشتر به قطره اشک شبیه می باشند اسامی که پروتزهای سینه اشکی اطلاق می شوند عبارتند از : (Tear Drop – anatomic – Contoured – Shaped – Biodimensional) هر چند تمامی جراحان با ارجح بودن پروتزهای اشکلی نسبت به گرد موافق نبودند.

دکتر Al-Ajam در سال ۲۰۱۵ نتایج مطاله اش را منتشر نمود که در این مطاله ۶۰ بیمار بطور متوالی تحت عمل جراحی پروتز سینه توسط یک جراح قرار گرفته بودند.(۳۳ مورد پروتز گرد و ۲۷ مورد قطره اشکی یا آناتومیکال) تمامی پروتزها از طریق برش چین زیر سینه (اینفراماماری) در زیر عضله قرار داده شده بودند.

سپس عکس های قبل و بعد از عمل این بیماران به ۲۲ جراح پلاستیک نشان داده شد و از آنها خواسته شد که نظر خود را اعلام نمایند. تفاوت قابل ملاحظه ای از نظر امتیاز زیبایی بین ۲ گروه پروتز گرد و قطره اشکی ملاحظه نگردید. جراحان پلاستیک شرکت کننده در این نظرسنجی قادر به تشخیص دقیق شکل پروتز (گرد یا قطره اشکی) نبودند.

دکتر Al-ajam نتیجه گیری می کند که باید در گفتن این جمله به بیماران که نتایج پروتزهای قطره اشکی بهتر می باشد، احتیاط کرد.

در مطالعه دیگری که توسط دکتر Hidalgo و Weinstein انجام و نتایج آن در سال ۲۰۱۶ منتشر گردید در بیماران در حین جراحی در یک طرف پروتز گرد و در سمت مقابل پروتز اشکی با همان حجم قرار داده شد. قبل و بعد از عمل از بیماران عکس گرفته شد (عکس حین عمل در حالت نشسته گرفته شد و بعد از گرفتن عکس، پروتز اشکی خارج و پروتز گرد گذاشته شد و عمل جراحی کامل گردید) سپس عکس های قبل و بعد از عمل به ۱۰ جراح پلاستیک و ۱۰ نفر افراد غیر متخصص نشان داده شد تا نظر خود را اعلام کنند.

جراحان پلاستیک شرکت کننده در نظرخواهی ، در اکثر موارد قادر به تشخیص صحیح نوع پروتز نبودند (گرد یا قطره اشکی) و تفاوت قابل ملاحظه ای از نظر نتایج زیبایی بین دو پروتز گزارش نشد.

در گردهمایی انجمن جراحان پلاستیک آمریکا در سال ۲۰۱۴ در شهر سانفرانسیسکو به چراحان پلاستیک شرکت کننده در گردهمایی ، عکس های قبل و بعد از عمل بیمارانی که تحت جراحی پروتز سینه قرار گرفته بودند، نشان داده شد و از آنها خواسته شد که مشخص کنند در کدام بیماران از پروتز گرد و یا قطره اشکی استفاده شده است؟ نسبت پاسخ های صحیح به پاسخ های غلط، ۴۵ به ۵۵ بود.

در مطالعه دیگری که توسط دکتر Friedman و همکاران انجام و نتایج آن در سال ۲۰۰۶ منتشر گردید، عکس های قبل و بعد از عمل بیماران جهت ارزیابی  و امتیاز دهی به جراحان پلاستیک و افراد غیرمتخصص نشان داده شد.

از نظر زیبایی پستان، هر ۲ گروه امتیازهای مشابهی به عکس ها دادند.هر چند از نظر طبیعی بودن و زیبایی قسمت فوقانی پستان، پروتز های گرد امتیاز بیشتری بدست آوردند.جراحان پلاستیک بدرستی قادر به تشخیص نوع پروتز نبودند.


مراقبت های بعد از عمل پروتز سینه

 • معمولا این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و طول مدت بستری بیمار یک روز است.
 • هنگام ترخیص برای بیمار ، مسکن و آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می شود. بیمار می تواند روز اول بعد از عمل ، پانسمان را برداشته و در صورت تمایل استحمام کند
 • همچنین به بیمار توصیه می شود در هفته اول بعد از عمل رانندگی نکند و محدودیت حرکتی دستها را رعایت کند ( بالا بردن دستها برای مسواک یا شانه زدن بلا مانع است ) توصیه می شود در چند هفته اول بعد از عمل از خوابیدن روی شکم خودداری شود.
 • اولین معاینه کنترل ۳ تا ۵ روز بعد از عمل انجام میشود و در صورتی که در معاینه کنترل هر گونه شکی در مورد بالا قرار گرفتن پروتز وجود داشته باشد از نوار مخصوص (Elastic Wrap) استفاده می کنند که دور تا دور قسمت بالایی قفسه بسته می شود و جهت ایجاد فشار به سمت پایین ضروری است.
 • معمولا در چند روز بعد از عمل بیمار قادر به رفتن سر کار است ولی انجام فعالیت و ورزش شدید به مدت ۲ تا ۳ هفته ممنوع است .
 • بیشترین ورم ناشی از عمل طی ۳ تا ۵ هفته فروکش می کند.
 • حساسیت بافت ها به ویژ ه در لمس ممکن است تا چند هفته طول بکشد.
 • معاینات کنترل بعدی ۴ تا ۶ هفته، ۳ ماه و یک سال بعد از عمل انجام می شود و بعد از آن لازم است بیماران هر چند سال یکبار کنترل شوند.

قیمت پروتز سینه

قیمت پروتز سینه

در سال ۱۳۹۹
۱۸ میلیون تومان
 • + پروتز منتور آمریکایی
 • + توسط جراح فوق تخصص پلاستیک
 • + در بیمارستان فوق تخصصی
 • + با بیهوشی عمومی

قیمت پروتز سینه

در سال ۱۳۹۹
۱۵ میلیون تومان
 • + پروتز پلی تک آلمان
 • + توسط جراح فوق تخصص پلاستیک
 • + در بیمارستان فوق تخصصی
 • + با بیهوشی عمومی

قیمت پروتز سینه

در سال ۱۳۹۹
۱۵ میلیون تومان
 • + پروتز آریون فرانسه
 • + توسط جراح فوق تخصص پلاستیک
 • + در بیمارستان فوق تخصصی
 • + با بیهوشی عمومی

سوالات متداول

آیا پروتز باعث ایجاد سرطان و مانع از تشخیص آن می شود؟

خیر، در مطالعات انجام شده هیچ ارتباطی بین گذاشتن پروتز سینه و ایجاد سرطان سینه، بیماری های خود ایمنی و سایر بیماری های سیستمیک یافت نشده است. در حال حاضر هیچ مدرک قطعی دال بر این که سرطان در زنانی که پروتز دارند در مراحل پیشرفته تر تشخیص داده می شود هم وجود ندارد با این حال اگر پیشینه خانوادگی در سرطان سینه دارید، پروتز نکنید

آیا بعد از جراحی پروتز سینه گرفتن حمام آفتاب یا سولاریوم بلا مانع است؟

گرفتن حمام آفتاب یا استفاده از سولاریوم به طور معمول به پروتز آسیببی نمیرساند ولی به مدت یک سال باید از تابیدن مستقیم نور آفتاب یا اشعه سولاریوم به محل برش جراحی جلوگیری کرد. چون باعث تیره تر شدن اسکار عمل می شود، نکته ای که در مورد سولاریوم باید به آن توجه داشت ان است که چون پروتز دیرتر از بدن حرارت خود را از دست می دهد ممکن است فرد بعد از استفاده از سولاریوم احساس کند پروتزش نرم شده است ؛ بنابراین توصیه می شود تا چند ماه بعد از عمل از سولاریوم استفاده نشود.

آیا بعد از جراحی پروتز سینه مسافرت باهواپیما مجاز است؟

بله ، هیچ محدودیتی بعد از جراحی پروتزسینه برای مسافرت با هواپیما وجود ندارد.

از چه سنی برای بزرگ کردن سینه‌ها مناسب است؟

بزرگ کردن سینه‌ها را می‌تواند از ۱۸ سالگی به بالا انجام داد و هیچ سنی برای بهتر کردن ظاهر سینه‌ها دیر نیست.

پروتزهای سینه در زیر عضلات قرار می‌گیرند یا در روی عضلات؟

آناتومی بیماران مختلف با یکدیگر متفاوت است،و باید توسط یک فوق تخصص پلاستیک معاینه شوید و سلیقه خودتان راهم بگویید تا بهترین روش انتخاب شود.

آیا لازم است که منتظر بمانیم که بعد از بچه‌دار شدن این جراحی را انجام دهیم؟

این بسته به انتخاب بیمار است، بیشتر از نیمی از بیماران قبل از بچه‌دار شدن تحت عمل قرار می‌گیرند و بیشتر آنان هیچ مشکلی در شیردهی پس از جراحی ابراز نکرده‌اند. در ضمن برشی که استفاده می‌شود کوچک است و جراح سعی می‌کند که میزان به هم ریختگی غده‌های شیری اطراف نیپل را به حداقل برساند. پروتز سینه که در زیربافت سینه موثر در شیر دهی قرار می‌گیرد و به هیچ عنوان آسیبی به تغذیه کودک نخواهد رساند.

آیا پروتز سینه تداخلی در ماموگرافی ایجاد می‌کند یا خیر؟

پروتز سینه چه در زیر عضلات و چه در روی عضلات قرار گیرد می‌تواند در ماموگرافی تداخل ایجاد کند. عموماً پروتز سینه‌هایی که در زیر عضلات قرار گرفته‌اند تداخل کمتری در ماموگرافی نسبت به پروتزهایی که روی بافت عضلانی قرار گرفته‌اند ایجاد می کنند. ولی توسط یک رادیو لوژیست ماهر ماموگرافی برای کسانی که پروتز سینه دارند با دقت انجام می‌شود. (با استفاده از تکنیک‌های جانشین شده برای این موارد مانند MRI هم میتوان بررسی را انجام داد.)

چطور ما باید راجع به استفاده پروتز در زیر عضلات و یا روی عضلات تصمیم‌گیری کنیم؟

تصمیم راجع به روش استفاده زیر عضلانی یا زیر غده‌ای (روی بافت عضلات) در بزرگ کردن سینه‌ها به چندین عامل بستگی دارد، بعضی از این فاکتورها اختیاری و سلیقه‌ای است و برخی به آناتومی بیمار بستگی داردو باید بر اساس معاینه به آن رسید.

مصرف چه داروهایی را باید قبل از جراحی قطع کرد؟

پیشنهاد می‌شود که مصرف هرگونه دارویی که حاوی آسپیرین و ایبوپروفن، یا هر ماده‌ای که کاربرد کاهش وزن داشته باشد ، حداقل دو هفته قبل از جراحی قطع شود.هم چنین ویتامین هایی مانند E باید ۱۰ روز قبل از عمل قطع شود.

چطور ما باید راجع به استفاده پروتز در زیر عضلات و یا روی عضلات تصمیم‌گیری کنیم؟

تصمیم راجع به روش استفاده زیر عضلانی یا زیر غده‌ای (روی بافت عضلات) در بزرگ کردن سینه‌ها به چندین عامل بستگی دارد، بعضی از این فاکتورها اختیاری و سلیقه‌ای است و برخی به آناتومی بیمار بستگی داردو باید بر اساس معاینه به آن رسید.

مدت بهبودی چقدر به طول می‌انجامد؟

مدت بهبودی در بیماران مختلف متفاوت است. اما بیشتر بیماران قادر هستند که ۱-۲ هفته بعد از جراحی فعالیت‌های روزانه خود را از سر گیرند.

مقاله های مرتبط با عمل های سینه

علاقه مند به مطالعه هر بخشی از انواع عمل های زیبایی سینه در بالا هستید بر روی آن کلیک کنید 

منبع
دکتر زیبایی
دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان