کاشت مو به روش BHT

کاشت مو به روش BHT

کاشت مو به روش BHT یا به لاتین Body Hair Transplant یک تکنیک جراحی ترمیمی کاشت مو می باشد، که بجای برداشت مو از ناحیه پشت سر از موهای بدن مانند سینه، کمر، ران، ناحیه شرمگاهی و یا هرجای بدن که بتوان از آنجا مو برداشت کرد به روش پانچ مو را برداشت می‌کنند و در قسمت مورد نیاز موی برداشت شده را کاشت می‌کنند. کاشت مو BHT مناسب افرادی است که بانک موی ضعیفی در پشت سر خود دارند، و برای پیوند گرافت از مو های دیگر نواحی مانند سینه و کمر استفاده می شود.

کاشت مو BHT
کاشت مو به روش BHT

مهم ترین تفاوت کاشت مو به روش BHT با کاشت مو به روش FIT این است که در کاشت مو BHT گرافت های مو از دیگر بخش های مختلف بدن استخراج می شود نه از بانک مو موجود در کاسه سر. تفاوت اصلی بین موی سر و موی بدن به شرح زیر است :

 • جهت واحدهای فولیکولی مو
 • نوع پوست
 • عمق فولیکول مو در زیر پوست
 • ضخامت و حلقۀ مو

 


روند کاشت مو به روش BHT 

کاشت موی به روش BHT یک روش جراحی نسبتا جدید است که برای ترمیم مو استفاده می شود. مبانی علمی این روش توسط مفهوم نفوذ گیرنده ارائه شده است، که نشان می دهد که لاپوست (درم) در منطقه گیرنده ممکن است بر روی الگوی رشد موهای پیوند زده شده تاثیر بگذارد. از این رو هنگامی که موی بدن بر روی پوست سر پیوند می شود، بلندتر و ضخیم تر می شود. این مسئله در چند گزارش منتشر شده کاشت مو با این روش تأیید شده است.

علاوه بر این، از آنجا که این روش با روش استخراج کاشت FUE انجام می شود باعث ایجاد زخم های بسیار کوچکی در بدن می گردد اما در نظر داشته باشید بدن یک منطقه با درجه زیبایی کمتر نسبت به سر محسوب می شود پس موهای بدن می توانند به ارائه یک منبع جایگزین قوی از موی داوطلب در بیماران انتخاب شوند. کاشت مو به روش BHT می تواند برای بیمارانی که بانک موی قوی ندارند روش جایگزین بسیار مطلوبی باشد.

کاشت مو به روش BHT
کاشت مو به روش BHT

کاندید های مناسب کاشت مو BHT

به دلیل اینکه برداشت موها به منظور کاشت از بانک موی پشت سر و کنار سر صورت می گیرد، اگر فرد متقاضی عمل کاشت در این نواحی دارای موی کافی نباشد، روش مناسب کاشت برای این فرد همان روش BHT می باشد. از علل نداشتن بانک موی مناسب، ریزش موی شدید به دلیل بیماری یا موراد ارثی و .. و همچنین کاشت موی ناموفق یا نادرست در گذشته است، و در صورت نبود بانک موی مناسب در روی سر، نمی‌توان از خود سر به عنوان ناحیه برداشت مو استفاده کرد، بنابراین برای کاشت از موهای بدن کمک گرفته می‌شود. این روش در موارد طاسی گسترده بیشتر مناسب است.
آقایانی که موی ریششان کم پشت است نیز می توانند از این روش بهره ببرند.

به طور کلی موهای اهدا کننده از پشت و یا کنار سر گرفته می شود بیمارانی که موی کافی در ناحیه اهدا کننده ( بانک مو ) ندارند برای پیوند نرمال مناسب نیستند. دلایل عدم داشتن موهای کافی، شامل ریزش موی طبیعی یا نتیجه پیوند موی قبلی است که هرگونه استخراج بیشتر از بخش اهداکننده سر را غیر ممکن می سازد نتایج پیوند مو با موهای اهداکننده نامناسب به طور کلی رضایتبخش نیست، زیرا می تواند فقط ریزش مو را به میزان کمی جبران کند. علاوه بر این، هر گونه اسکار حاصله، قابل رویت خواهد بود.


معیارهای ارزیابی مناسب بودن روش BHT

شاخص اهدا کننده قفسه سینه یا TDI یک روش ارزیابی ناحیه اهدا کننده برای پیوند موی بدن در روش BHT می باشد، این شاخص به پنج دسته تقسیم می گردد :

 • تراکم مو باید بالای ۴۰ گرافت مو بر سانتی متر مربع باشد
 • شباهت بین بدن و موی سر
 • تعداد گرافت ها با ۲ تا ۳ فولیکول مو
 • اندازه ناحیه اهدا کننده
 • طول موی بدن

تفاوت اصلی بین موی سر و موی بدن به شرح زیر است :

 • جهت واحدهای فولیکولی مو
 • نوع پوست
 • عمق فولیکول مو در زیر پوست
 • ضخامت و حلقۀ مو

پزشکی که BHT را انجام می دهد باید قبل از آن به روش های پیوند مو استریپ و عمل FIT مو آشنایی داشته باشد و ابتدا آن ها را انجام هد. BHT زمانی توصیه می شود که به اندازه کافی نتوان از کاسه سر سر مو استخراج کرد.

کاشت مو به روش BHT
کاشت مو به روش BHT

عناصر کلیدی لازم به یک نتیجه رضایت بخش

 • استخراج اهدا کننده مناسب
 • شکافت واحد فولیکولی مناسب
 • پیوند هیدراتاسیون مناسب و ذخیره سازی
 • ایجاد محل دریافت مناسب با استفاده از زاویه مناسب، جهت و تنظیم
 • طراحی خط مو طبیعی
 • قرار دادن دقیق گرافت با روش مناسب به طوری که از صدمه زدن جلوگیری کند
 • مراقبت مناسب بعد از عمل

موارد مهمی که متخصص کاشت مو هنگام عمل باید مد نظر قرار دهد 

 •  استریل بودن محیط عمل
 •  برداشت موها از ناحیه بانک موی پشت سر با رعایت نکات ضروری و دقت کامل به روش صحیح
 •  آماده‌سازی به موقع و صحیح فولیکول ها، نگهداری و مراقبت و به حداقل رساندن آسیب دیدن آنها و آبرسانی به موقع
 •  پس از طی مراحل مربوطه، کاشت گرافت‌ها به روش اصولی و مد نظر قرار دادن جهت مو، رشد و نظم قرارگیری گرافت‌ها
 •  ایجاد یک خط رویش موی طبیعی

عوامل موثر در نتیجه بخش بودن کاشت مو به روش BHT

 •  برداشت اصولی فولیکول‌های مو
 •  مراقبت و آسیب حداقل به گرافت ها
 •  روند رشد موهای بدن فرد
 •  تطبیق و هماهنگی موی بدن با پوست سر

روش BHT به عنوان آخرین پیشنهاد از سوی متخصصان کاشت مو مطرح می شود و درصد موفقیت آن را نمی توان پیش بینی کرد. بنابراین کاشت مو به روش BHT به افرادی توصیه می شود که کاشت مو قبلا انجام داده اند و یا نتایج عمل قبلی آنها خیلی طبیعی به نظر نمی رسد. افراد متقاضی کاشت مو به روش BHT می‌توانند پیش از اقدام به کاشت، با پزشک متخصص کلینیک خود درباره این روش مشاوره کنند.


مسائل مربوط به پیوند موفق موی بدن 

با در نظر داشتن همۀ موارد بالا، سه موضوع عمده وجود دارد که باید حتما” برای دستیابی به عمل جراحی پیوند موی بدن موفقیت آمیز مد نظر گرفته شود. این مسائل عبارتند از :

 • فرایند استخراج
 • چرخه موی بدن
 • سازگاری موی سر و بدن

چرخه موهای بدن در کاشت مو BHT 

چرخه رشد مو از موهای سر در فاز آناژن حدود پنج سال و در فاز تلوژن حدود سه ماه است  به عبارت دیگر، مو برای مدت پنج سال رشد می کند و سپس به مدت دو ماه، قبل از جایگزین شدن با موی جدید و سالم خفته باقی می ماند. در پیوند پوست سر مو که مو را از قسمت دهنده به قسمت گیرنده انتقال داده می شود، در حدود سه ماه طول می کشد که مو شروع به رشد کند، مدت دوره ای که به لحاظ زمانی معادل فاز تلوژن چرخۀ رشد موی آنهاست.

به منظور درک کارکرد چرخۀ موی بدن، ابتدا می بایست چرخۀ موی پوست سر را درک کرد چرخه رشد مو از موهای بدن هنوز از نظر علمی ثابت نشده است. برخی از مطالعات نشان می دهد که موهای بدن در فاز آناژن بسیارکوتاه و در فاز تلوژن بسیار طولانی است. این بدان معنی است که موی بدن را حدود مدت شش ماه در حدود ۲ اینچ رشد می کند، و سپس می توانند به مدت چند سال در این اندازه باقی بمانند. در پیوند موی بدن، مویی که از بدن به پوست سر منتقل می شود، ممکن است تاخیر قابل ملاحظه ای در رشد با توجه به فاز تلوژن آنها داشته باشد.


سازگاری موی سر و بدن 

سازگاری موی سر و بدن به خصوص تا آنجا که به رنگ و حلقه مربوط می شود، بسیار مهم است. اگر برای مثال، اگر موی بدن یک بیمار خاص مجعد است و موی سرش راست است، پیوند موی بدن، در بدن این بیمار دشوار خواهد بود. موی بدن معمولا به حدود ۵ سانتی متر رشد می کند و بهجو کاشت مو  BHT بالقوه درک می کند که موهای بدن خود را کوتاه کند یا از بین ببرد.

بیماران BHT باید محدودیت های خود را بدانند و باید با دقت آنها را انتخاب کرد. به هر حال این تکنیک ممکن است راه حلی برای بیماران به شدت طاس باشد که نتوانسته اند با پیوند مو در گذشته مشکل را حل کنند و یا پوست سر آن ها بعنوان اهدا کننده محدود است.


زمان بهبود زخم از ناحیۀ دهنده 

نگرانی بسیاری از افراد متقاضی BHT این است که آیا هر گونه نشانه های قابل مشاهده در ناحیه دهنده بعد از بهبود محل استخراج وجود خواهد داشت. مشاهده ما این است که روند ترمیم سریع می باشد و در اکثر موارد، یک ماه پس از استخراج، هیچ نشانه قابل رویتی وجود نخواهد داشت.


به تکنیکی گفته می شود که از موهای بدن ( سینه، کمر، ران، ناحیه شرمگاهی و یا هرجای بدن که مویی قابل برداشت یافت می شود) به روش پانچ برداشت و در ناحیه مورد نیاز کاشت می شود باید توجه داشت که این موها دقیقاً همانند سابق خود رشد نموده و همان حالت وز، کوتاه بودن و … را حفظ می‌کنند. بنابراین این موها و این روش فقط مناسب پرپشت کردن و استتار است و فقط و فقط مناسب افرادی است که بانک موی مناسب در پشت و کناره‌های سر ندارند.


ناسازگاری موی سر و بدن به خصوص تا آنجا که به رنگ و حلقه مربوط می شود، می تواند ظاهر غیر طبیعی را ایجاد نماید. معمولاً نتایج این پیوند از نظر زیبائی چندان رضایت بخش  نمی باشد همچنین به دلیل ضخامت کم و کوتاه بودن این موها، این روش بیشتر برای پرپشت نشان دادن مو و بعنوان یک روش ترکیبی با سایر روشها مورد استفاده قرار می گیرد.


این تکنیک می تواند راه حلی برای بیماران به شدت طاس باشد که نتوانسته اند با پیوند مو در گذشته مشکل را حل نمایند و یا پوست سر آنها بعنوان اهدا کننده محدود است روند ترمیم در ناحیه اهدا کننده سریع می باشد و معمولاً یک ماه پس از استخراج، هیچ نشانه قابل رویتی وجود نخواهد داشت.


کاشت موی بدن به روش BHT روشی است که در اوایل سال ۲۰۰۰ کشف گردید در حال حاضر تنها تعداد انگشت شماری متخصص وجود دارند که از این روش در ترمیم مو استفاده میکنند روش BHT مورد توجه قرار نگرفت زیرا بسیار وقت گیر بوده و بعضاً نتایج آن غیر قابل پیش بینی است  ولیکن باید توجه داشت که این روش، تنها انتخاب بیمارانی است که نواحی اهدا کننده موی سر آنها تقریباً از بین رفته است تشخیص این که روش BHT واقعاً برای چه کسانی مفید می باشد، دشوار است

نخست بیماران به استفاده از روش FIT تشویق شده و روش کاشت موی بدن به عنوان گزینه آخر مطرح می شود با این وجود قابل درک است که برای بسیاری از بیماران روشBHT تنها راه حل برای ترمیم مو می باشد در این روش از موهای بدن تنها به عنوان پروسه تکمیلی برای ایجاد تراکم بیشتر در موی سر استفاده می شود


نکات ایمنی که باید در پیوند مو آنها توجه شود

 • به طور کلی زمانی از موهای بدن برای پیوند مو استفاده می‌شود که فرد فاقد بانک موی مناسب در پشت سر خود باشد.
 • برداشت موها و واحدهای فولیکولی از قفسه سینه یا سایر نقاط بدن در افرادی که موهای سر آنها بسیار ضخیم است توصیه نمی‌شود و روش مناسبی نیست زیرا این موها به منطقه ایمن دهنده مو تعلق ندارند.
 • برداشت موهای سر به روش واحد فولیکولی یا نواری در نقاطی که بانک موی مناسبی ندارند توصیه نمی‌شود. پیوند موهای صورت و سایر نقاط بدن که به اندازه کافی ضخیم و بلند هستند گزینه مناسبی خواهد بود.
 • استفاده از موهای بدن برای افزایش تراکم سر گزینه مناسبی است نمی‌توان آنها را بین موهای نازک سر پیوند .
 • استفاده از موهای سر برای ترمیم ابرو پیشنهاد نمی‌شود زیرا با موهای این ناحیه مطابقت ندارد و سرعت رشد آنها بسیار زیاد است و بیمار باید به طور مرتب ابروهای خود را تمیز کند.
 • می‌توان به جای موهای سر از موهای بدن استفاده کرد زیرا به لحاظ رنگ، قطر و رشد متناسب می‌توانند مطابقت خوبی با ابرو داشته باشند.
 • می‌توان از موهای بدن برای ترمیم بافت اسکار که روی آن مو روشن کرده است استفاده کرد زیرا بافت اسکار در برخی از نقاط بدن از قبیل صورت جلب توجه می‌کند.
 • در مواردی که ناحیه دهنده مو در پشت سر بانک مناسبی نداشته باشد و موهای این قسمت بسیار نازک باشند از موهای بدن فرد استفاده می‌شود.

تراکم کاشت در این روش میتواند تا ۵۰۰۰ کرافت در هر کاشت افزایش یابد

البته این روش (کاشت مو به روش BHT) فقط برای موی سر بکار نمیرود و در بسیاری موارد که موی صورت ریزش کرده و یا نازک شده است و یا در اثر سوختگی و بیماری از صورت ریخته است نیز قابل استفاده است. از نظر بانک مو هم باید گفت سینه بدترین بانک برای پیوند است و در بهترین خالت بیش از ۱۵۰۰ کرافت را نمیشود از سینه به سر یا صورت پیوند زد. روش برداشت مو از بانک در این روش ، همان روش FUE است ولی منبع مورد استفاده در واقع منبعی غیر از موی سر است. موهای بدن گاهی تا ۶۰% در فاز استراحت است و این کار را در مورد پیوند مو مشکل میکند و احتمال ریزش موی کاشته شده را بیشتر میکند. در این میان موهای ریش در فاز استراحت نیست و سازگاری بیشتری هم برای کاشت در سر دارد و سرعت رشد خوبی هم دارند که حتی گاهی از موی خود سر بیشتر است

بطور کلی از هر ۴ نفر که از بانک موی بدن غیر از ریش برای کاشت مو در سر استفاده کرده اند فقط یک نفر رضایت دارد. این روش یک روش فراگیر و عالی برای همه نیست ولی برای افرادی که بانک موی سر ندارندشاید بهترین روش باشد این روش با این وجود بسیار نوپا است و ایده استفاده از موی غیر سر برای رفع طاسی سر یک ایده نسبتا جدید است. مزایای خاص این روش شامل موارد زیر است :

 1. امکان کاشت مو در صورت، ابرو و سر
 2. عدم وابستگی ارثی موهای بدن و عدم ریزش ارثی آن بعد از کاشت
 3. امکان رفع طاسی های وسیع که معمولا برای این نوع طاسی استفاده از بانک موی سر کافی نیست
 4. التهاب ناشی از کاشت موی بدن ممکن است کمتر باشد

محدودیت‌های BHT

تا کنون پژوهش کافی در زمینه برداشت مو از بدن به عنوان یک تکنیک کاشت مو  انجام نشده است و اکثر پژوهش‌ها بر روش‌های FUE  و FUT متمرکز شده است. روش BHT به دلیل نبود تجربه و دانش کافی عموماً به عنوان آخرین روش کاشت و افزایش موی سر در نظر گرفته می‌شود.

بیمارانی که درصدد انجام کاشت مو به روش BHT هستند، باید بدانند که تضمینی برای ریشه‌دار شدن درصد بالایی از ایمپلنت‌ها (گرفت‌های کاشته شده) وجود ندارد. ممکن است ساختار موی بدن پس از کاشت تغییر کند، موی کاشته شده در اکثر موارد بلندتر و صاف‌تر می‌شود و شباهت جالب توجهی به ساختار موی سر پیدا می‌کند.

این نکته را به بیمارانی که قصد عمل BHT دارند یادآوری می‌کنیم که این روش آخرین راه ‌حلی است که متخصصین برای کاشت مو از آن بهره می‌گیرند و میزان موفقیت آن قابل پیش‌بینی نیست. بنابراین بیماران متقاضی BHT باید از شرایط و معیارهای عمل، برای مثال TDI مناسب، به طور کامل برخوردار باشند. درمان در شرایط خاص به بیمارانی توصیه می‌شود که پیش از این کاشت مو انجام داده‌اند یا این که نتایج عمل‌های قبلی‌ آنها طبیعی نیست و بر روند زندگی اثر گذاشته است.

با توجه به نکته‌های بیان شده تمام متقاضیان روش BHT باید درباره مناسب بودن این عمل، شرایط و نتایج آن به تفصیل با متخصص کاشت مو مشورت کنند. در هر حال عمل باید توسط جراح مجرب کاشت مو انجام شود، چرا که کاشت مو به روش برداشت مو از بدن به تجربه، دانش و مهارت‌های جراح در انجام عمل بستگی دارد.


کاشت مو های ریش صورت شخص روی سر 

در این نوع از کاشت مو قادر هستیم به غیر از پشت سر فرد بیمار، از  سایر نقاط دیگر بدن هم گرافت‌های مورد نیاز را به روش  FUE استخراج میکنیم و میتوانیم از آنها برای طاسی شخص بیمار استفاده کنیم.با ترکیب کاشت موهای پشت سر و موهای بدن، ما قادر هستیم بیش از ۴۰۰۰ گرافت مو را طی چند روز متوالی پیوند دهیم.


کاشت موهای بدن شخص در ریش و سبیل 

ما میتوانیم در این شیوه برای بازیابی موهای صورت که دارای ریزش بیش از حد هستند،از موهای بدن مثل موهای روی سینه فرد استفاده کنیم. همچنین در حالتی ‌که بر اثر هر اتفاقی در منطقه رویش موهای ریش جای زخم باقی بماند، می‌توان به کاشت مو به روش BHT جای زخم ها را پوشاند.


کاشت موهای سر در ریش و سبیل

و همچنین در این روش برای کاشت و ترمیم موی ریش و سبیل فرد میتوان از موهای پشت سر گرافت مو بگیریم. با این شیوه می‌توانید ریزش موهای ریش و سبیل را درمان کنید و همچنین جای زخمی که روی صورت به جا مانده است یا حتی جای بخیه را پوشاند.
کاشت مو های سینه روی سر

معمولا مو های سینه برای گرافت گرفتن و کاشت بر روی سر مناسب نیستند به این دلیل مو های سینه ضعیف هستند و تحمل کاشت را ندارند و به همین دلیل متخصصان ما برای انتخاب شخص مورد نظر بسیار حساس هستند.


هزینه کاشت مو به روش BHT

قیمت کاشت مو به روش BHT به عوامل زیادی از جمله تعداد گرافت های لازم جهت پیوند که براساس ناحیه پیوند شونده تعیین می گردد.

هزینه کاشت مو

هزینه کاشت مو FUT

در سال ۱۳۹۹
۴ میلیون تومان
 • + توسط متخصص پوست و مو
 • + کاشت ۱۰۰۰ گرافت مو
 • + در ۱ جلسه

هزینه کاشت مو FUT

در سال ۱۳۹۹
۵ میلیون تومان
 • + توسط متخصص پوست و مو
 • + کاشت ۱۵۰۰ گرافت مو
 • + در ۱ جلسه

سوالات متداول

کدام کاندید کاشت مو BHT برای این روش مناسب هستند ؟

افرادی که موی کافی در ناحیه اهدا کننده ( بانک مو ) ندارند برای پیوند نرمال مناسب نیستند. دلایل عدم داشتن موهای کافی، شامل ریزش موی طبیعی یا نتیجه پیوند موی قبلی است که هرگونه استخراج بیشتر از بخش اهداکننده سر را غیر ممکن می سازد.

معیار و شاخص برداشت گرافت از سینه چگونه است ؟

در دکتر زیبایی از یک تکنیک خاص برای تعیین امکان سنجی BHT استفاده می شود،  شاخص اهدا کننده قفسه سینه یا TDI. این روش که برای ارزیابی ناحیه اهدا کننده برای پیوند موی بدن مورد استفاده قرار می گیرد، پنج شاخص دارد

 •  تراکم مو باید بالای ۴۰ گرافت مو بر سانتی متر مربع باشد
 •  شباهت بین بدن و موی سر
 •  تعداد گرافت ها با ۲ تا ۳ فولیکول مو
 •  اندازه ناحیه اهدا کننده
 •  طول موی بدن

آیا در روش BHT موی ریش گزینه بهتری برای کاشت است ؟

موی ریش در مقایسه با موهای سایر نقاط بدن، ضخیم تر و مستحکم تر است و موقع برداشت، کمترین آسیب ممکن متوجه آن می شود. علاوه بر این، موی ریش به خاطر همین استحکام و ضخامت، موجب پوشانندگی بیشتر و بهتر ناحیه کاشت می شود و می تواند به عنوان یک گزینه مناسب برای پوشاندن نواحی زخم های باقی مانده از عمل کاشت مو در گذشته و سایر زخم ها عمل کند. از دیگر مزایای آن این است که به ازای هر گرافت مورد نیاز پوست سر، یک گرافت از موی ریش را می توان برداشت.

کاشت مو به روش BHT-FUE چه فرقی با روش FUE به تنهایی دارد ؟

روش BHT، به نوعی روش تکامل یافته روش FUE است که به جای استخراج فولیکول مو از پوست سر، برداشت مو از ریش، پا، بازو، قفسه سینه و .. انجام می گیرد و در اغلب موارد در صورتی که بانک موی فرد برای کاشت مو کافی یا متراکم نباشد از این روش استفاده می شود.

بهترین فصل کاشت مو چیست ؟

همانطور که در این مقاله توضیح داده شده، بر خلاف برخی نوشته ها و تبلیغاتی که از سوی برخی افراد در سالهای اخیر صورت گرفته، اصولا فرق چندانی نمی کند که شما در چه فصلی اقدام به کاشت مو کنید. بلکه بنا به نوع تکنیک بکار رفته جهت این عمل و شرایط بعد از عمل، زمان حاصل شدن جواب شاید کمی فرق کند ولی این امر معمولا وابسته به اینکه در چه فصلی کاشت مو صورت گرفته، ندارد.

سن مناسب کاشت مو چه سنی است ؟

معمولا کاشت مو برای متقاضیان و مراجعین بالای ۲۱ سال (که دچار ریزش مو شده اند) انجام می شود و معمولا جهت حل مشکل ریزش موی افراد زیر ۲۱ سال، روش هایی مانند PRP ، لیزرتراپی، مزوتراپی و ویتامین درمانی توصیه می شود.

از طرف دیگر نیز افراد بالای ۵۰ سال، به خصوص کسانی که از داروهایی مانند دیابت، فشار خون و غیره استفاده قرار می گیرند باید در زمان عمل ، مورد مراقبت باشند و گاهی ممکن است که کمی زمان عملشان و یا تعداد جلسات درمان، طولانی تر شود.

مطالب مرتبط با عمل کاشت مو

علاقه مند به مطالعه هر بخشی از انواع عمل های زیبایی کاشت مو در بالا هستید بر روی آن کلیک کنید 

منبع
دکتر زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان