چه چیزی را جایگزین بوتاکس کنیم؟

پیری پوست روند اجتناب ناپذیری است و پوست صورت هم از این قاعده مستثنا نیست با توجه به نتایج به دست آمده از نتایج تمرین های منظم صورت در خانم‌ها بعد از ۲۰ هفته، مشخص شد ورزش صورت باعث می شود تا افراد سه سال جوان‌تر به نظر برسند.

به گزارش دکتر زیبایی

بوتاکس چیست
بوتاکس چیست

بوتاکس چیست؟

سم بوتولینوم تیپ A (بوتاکس) یکی از شناخته شده‌ترین روشها برای رفع چروکها و دیگر نشانه‌های پیری است. این داروی تجویزی به عضلات صورت تزریق می‌شود. بوتاکس با ثابت نگه داشتن عضلاتی که بوتاکس به آنها تزریق شده، عمل می‌کند بنابراین ظاهر صورت صاف و آرام به نظر می رسد.

بوتاکس در کاهش ظاهر چروکها و پیشگیری از تشکیل چروکهای جدید، موثر است. این درمان ممکن است گران باشد. قیمتها متفاوت است و بستگی به نواحی مورد استفاده و تعداد تزریقها دارد. معمولا از ۲۰۰ هزار تومان شروع می‌شود. مثلا برای پیشانی حداقل ۵۰۰ هزارتومان قیمت دارد که با این حساب روش گرانی محسوب می‌شود.

آیا می دانستید که با ورزش ماهیچه های صورت، جوان تر به نظر می رسید ؟

پیری پوست روند اجتناب ناپذیری است و پوست صورت هم از این قاعده مستثنا نیست با توجه به نتایج به دست آمده از نتایج تمرین های منظم صورت در خانم‌ها بعد از ۲۰ هفته، مشخص شد ورزش صورت باعث می شود تا افراد سه سال جوان‌تر به نظر برسند، اما نکته اصلی این است که آیا این روش برای همه می تواند مفید باشد؟

دکتر مراد عالم، معاون رئیس و متخصص پوست و مو در دانشکده پزشکی دانشگاه فاینبرگ می‌گوید: « شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ورزش‌های صورت ظاهر پوست را بهبود می‌دهد و برخی از علایم  پیری را کاهش می دهد. »

در بیست هفته ۳ سال جوان‌تر شوید !

تمریناتی برای عضلات صورت مفید است که به طور یکسان مانند تمرین‌های عضلانی بدن باعث تقویت عضله می‌شود. هرچه ماهیچه‌های صورت قوی‌تر ‌شوند، حجم شان افزایش می یابد و فضای بیشتری را درست زیر پوست صورت اشغال می‌کنند.عضلات قوی همچنین به نگه داشتن چربی کمک می‌کنند و از ریزش آن‌ها و افتادگی پوست جلوگیری می‌کنند که معمولاً با پیری صورت همراهاست. در حالی که تمرین‌های صورت چیز جدیدی نیستند، نویسندگان مطالعه می‌گویند این اولین نگاه علمی در باره تأثیر تمرینات ورزشی  صورت در بهبود ظاهر و کاهش علایم پیری است.

ورزش صورت جایگزین بوتاکس و عمل زیبایی

این تیم تحقیقاتی به همراه یکی از اعضای تیم Happy Face Yoga یک برنامه ورزشی صورت ایجاد کردند.شرکت کنندگان در این آزمایش ۳۲ تمرین متمایز هر کدام به مدت یک دقیقه انجام دادند. این مطالعه به بررسی اثر  همه این تمرینات در ظاهر صورت می‌پردازد. تمرینات به صورت جداگانه مورد مطالعه قرار نگرفتند، بنابراین، کاملا مشخص نیست که کدام تمرین‌ها سودمند‌تر بودند.

طب سوزنی

طب سوزنی صورت به عنوان یک درمان ضد پیری یک روش نسبتا جدید است اما امیدوار کننده است. یک تحقیق نشان داده است که این روش می‌تواند به بهبود انعطاف پذیری پوست و آبرسانی پوست کمک کند که هر دوی آنها به کاهش ظاهر چروکها کمک می‌کنند.

  • مزایا: این روش کاملا طبیعی است و به نظر می رسد موثر باشد البته تحقیقات کمی در اینمورد صورت گرفته است.
  • معایب: پیدا کردن کسی که دوره کامل طب سوزنی و به خصوص طب سوزنی صورت را طی کرده باشد، مشکل است. همچنین ممکن است گران باشد و اثرات آن موقتی است. اگر از سوزن می‌ترسید این روش برای شما خوب نیست.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی برای درمان آکنه، کاهش ظاهر تیرگی پوست و کاهش علائم پیری استفاده می‌شود. لایه برداری شیمیایی یا پیلینگ شیمیایی نیازمند گذشت زمان برای بهبود است، از ۲۴ ساعت تا ۲ یا ۳ هفته زمان لازم است. البته شما در روز اول هم نتیجه آن را خواهید دید.

  • مزایا: پیلینگ شیمیایی ایمن و موثر است. البته پوست شما به پیر شدن ادامه می‌دهد بنابراین ممکن است بعدا با افزایش چروکها نیازمند پیلینگ شیمیایی باشید.
  • معایب: در این روش باید حتما به متخصص پوست مراجعه کنید. نتایج در همان لحظه اول بدست نمی‌آید و ممکن است ۱ تا ۱۴ روز طول بکشد تا کامل شود. بهبود پس از درمان با توجه به لایه بردار شیمیایی استفاده شده متفاوت است. پوست شما ممکن است قرمز و متورم به نظر برسد که با توجه به نوع لایه برداری از حداقل تا شدید متغیر است. برای لایه برداری عمیق ممکن است لازم باشد یک پانسمان جراحی روی زخم قرار بگیرد.

کمک گرفتن از مربی

اگر می‌خواهید چند سال جوان‌تر به نظر برسید، برنامه ورزش صورت خود را طراحی کنید. برای این‌کار می‌توانید با یک مربی یوگای صورت مشورت  یا می‌توانید راهکار خود را ایجاد کنید. دکتر لاریسا گسکین، فوق تخصص پوست و مو در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک، می‌گوید باید انتظارات واقع بینانه‌ای  داشته باشید.

تمرینات صورت به عنوان یک روش جلوگیری از پیری متداول شده است. در حالی که تمرینات صورت مضر نیست، احتمالاً می‌تواند سرعت ظهور علایم پیری را محدود کند و افراد نباید انتظار داشته باشند که شاهد یک تغییر بزرگ در این فرایند باشند.

مزایای ورزش صورت برای جلوگیری از ظهور زودرس علایم تنها با ترکیبی از گزینه‌های دیگر مانند استفاده از «فیلر‌ها و دیگر مداخلات بهداشتی آرایشی غیر تهاجمی یا نیمه تهاجمی» حاصل می‌شود. ترکیب تمرینات صورت با دیگر روش‌ها به احتمال زیاد دستیابی به بهترین نتیجه را برای فرد به ارمغان می‌آورد.

منبع
دکتر زیبایی
دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان