۶ چیزهایی که به سلامت واژن شما آسیب می رساند

آیا می دانستید که غذا نیز عاملی تعیین کننده در بهره‌مندی از سلامت واژن است؟ قند اضافی باعث عدم تعادل در فلور باکتریایی می شود که از واژن محافظت می کند.

بیشتر خانمها نگران داشتن سلامت واژن خوب هستند. اگرچه برخی ترجیح می دهند در مورد این موضوع صحبت نکنند ، اما حفظ عادات خاص برای جلوگیری از بروز بیماریها ضروری است.

این منطقه توسط گیاهان باکتریایی محافظت می شود که وظیفه ایجاد سدی در برابر میکروارگانیسم های ایجاد کننده عفونت را دارد.

واژن

همچنین ، فعالیت استروژن سلامت واژن را تعیین می کند. این گروه از هورمون ها واژن را روغن می کنند و قابلیت ارتجاعی را فراهم می کنند.

علاوه بر این ، هر یک از عوامل داخلی یا خارجی که آن را تغییر می دهند ، می تواند علائم ناراحت کننده ای را ایجاد کند که می تواند بر زندگی جنسی زن ، عزت نفس و باروری تأثیر بگذارد.

بنابراین برای جلوگیری از بروز هرگونه عوارض ، بهتر است مواردی را که می تواند به سلامت واژن آسیب برساند ، بدانید.

در مورد این مقاله بیشتر بخوانید.

 1. استفاده از Douches

بسیاری از خانم ها به دلیل این که آن را یک عمل سالم می دانند باعث از بین بردن بقایای دوره و مایعات دیگر می شوند که باعث بو و بوی بد می شود ، این موضوع را دوست دارند.

حقیقت این است که ، اگرچه تصور می شد که دوزینگ مفید است ، اما از عفونت محافظت نمی کند و می تواند در بخش های خصوصی زن اثرات ضد تولید داشته باشد.

این دوتها عدم تعادل در فلور باکتریایی را ایجاد می کنند که از مهبل (واژن) محافظت می کند و می تواند اسیدیته دستگاه تناسلی را تغییر دهد.

دوز ، خطر عفونت مخمر و واژینوز باکتریایی را افزایش می دهد.

 

 1. برداشت موهای پوستی

رفع موهای زائد موضوعی بحث برانگیز است. اگرچه بسیاری آن را یک عادت بی ضرر دانسته اند ، اما تمرین مداوم آن ممکن است باعث علائمی شود که به سلامت واژن آسیب می رساند.

مو از پوست در برابر اصطکاک ، جک زدن و برخی میکروارگانیسم هایی که می توانند باعث عفونت شوند ، محافظت می کند.

 • هنگامی که زنان از شر آن خلاص شدند ، فولیکول های مو متورم می شوند و ممکن است انسداد داشته باشند و ظاهر موهای زخم و جراحات را تسهیل می کند.
 1. استفاده از تونگ

شلوارک در زنان بسیار محبوب است. آنها سکسی هستند و هنگام پوشیدن لباس های خاص می توانند بسیار راحت باشند.

مشکل این است که بسیاری از موی سر با موادی که رطوبت را حفظ می کنند ساخته شده است و این عدم تعادل در pH طبیعی واژن را افزایش می دهد.

 • این نوع لباس زیر حمل و نقل باکتری ها از ناحیه رکتوم به مهبل را تسهیل می کند ، بنابراین می تواند انواع مختلفی از عفونت های واژن و ادراری را تحریک کند.
 • هنگامی که خیلی تنگ هستند ، می توانند باعث ایجاد اشکهای کوچک و سوزش در پوست لطیف قسمتهای بیرونی واژن شوند.
 1. خوردن مواد غذایی با بوهای شدید

بسیاری از غذاها می توانند pH مایعات واژن را تغییر دهند. این باعث بو های قوی می شود که راحت تر درک می شوند.

ادویه
ادویه

در حالی که بعضی از آنها بخشی از یک رژیم منظم هستند ، مهم است که از مصرف آنها برای جلوگیری از مواجهه با این علامت آزار دهنده که زنان احساس ناامنی می کنند ، استفاده خود را محدود کنید.

 • سیر ، مارچوبه و کاری از جمله موادی هستند که باید در حد اعتدال مصرف کنید تا از ایجاد بو در واژن جلوگیری شود.
null

بیشتر بدآنید :

آیا ضروری است عمل زیبایی واژن لابیاپلاستی را انجام دهیم ؟

 1. مصرف قند

مصرف زیاد قند باعث تغییر pH بدن می شود. به نوبه خود ، این باعث عدم تعادل در فلور باکتریایی می شود که از واژن محافظت می کند.

قند
قند

تجمع این ماده در بدن باعث تغییر غشاهای مخاطی در قسمت های خصوصی زن می شود و محیطی را برای گسترش باکتریها و مخمرها ایجاد می کند.

 • هنگامی که سطح قند خون بالا می رود ، خطر عفونت هایی مانند کاندیدیازیس واژن نیز وجود دارد.
 • این ماده روی ترشح تأثیر می گذارد و باعث افزایش خارش و بو در منطقه می شود .
 1. مصرف دارو

 2. استفاده طولانی مدت از برخی داروها می تواند باعث اختلال در فعالیت باکتریهای سالم که از ناحیه واژن محافظت می کنند ، شود.
دارو
دارو

به عنوان مثال ، این مورد در مورد آنتی بیوتیک ها ، که برای از بین بردن باکتری های بیماری زا استفاده می شود ، بلکه باعث از بین رفتن و آسیب به باکتری های خوب موسوم به لاکتوباسیل ها نیز می شود .

 • مصرف آنتی بیوتیک ها می تواند باعث افزایش رشد مخمر شود که باعث ایجاد کاندیدیازیس واژن می شود.
 • همچنین داروهای دیگری مانند آنتی هیستامین ها می توانند در روانکاری طبیعی منطقه تأثیر بگذارند و باعث خشکی بیش از حد شوند.

چگونه می توانم از عفونت واژن استفاده کنم؟

علائم عفونت های واژن بسته به میکروارگانیسم ایجاد شده در آن متفاوت است. با این حال ، علائم خاصی وجود دارد که به شما هشدار می دهد که اشتباهی انجام شده است:

 • ترشحات واژن زرد ، سبز یا خاکستری
 • خارش یا تحریک قسمت بیرونی واژن
 • بوی قوی یا بد
 • ترشحات واژن ضخیم
 • مقاربت دردناک یا ادرار کردن

تشخیص اینکه عفونت ناشی از هر یک از عوامل فوق است ، مهم است. اگر اینطور نیست ، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را مشخص کند.

منبع
دکتر زیبایی
دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان