انواع باکتری ها در دهان شما چیست ؟

مقدار زیادی و انواع باکتری در دهان شما وجود دارد. اکثر این باکتری ها توسط آنزیم های موجود در بزاق شما مبارزه می شوند ، اما تعداد زیادی وجود دارد که در مناطق مختلف زنده مانده و زندگی می کنند و بعضی اوقات باعث ایجاد مشکلات سلامتی می شوند.

باکتری های دهان

باکتری های بی شماری در دهان شما وجود دارد. در حقیقت  محاسبه شده است که برای هر میلی متر بزاق حدود ۱۰۰ میلیون باکتری وجود دارد. اینها با بیش از ۶۰۰ گونه باکتری مطابقت دارد! در واقعیت ، دهان شما شرایط کاملی دارد که تعداد بی نهایت میکروارگانیسم ها به آنجا پناه ببرند.

با وجود همه اینها ، بسیاری از باکتریهای موجود در دهان شما زنده نمی مانند . بخش خوبی از آنها توسط آنزیم های موجود در بزاق شما مورد حمله قرار می گیرند ، در حالی که قسمت دیگری وارد دستگاه گوارش شما می شود ، جایی که به سرعت از بین می روند.

باکتری های دهان
باکتری های دهان

به گفته این ، ما همچنین باید به گروهی از باکتری ها اشاره کنیم که قادر به زنده ماندن هستند و در نهایت زندگی در دهان شما است. وقتی این اتفاق بیفتد ، می تواند مشکلاتی مانند حفره یا بیماری های دیگر ایجاد کند. بهترین راه برای مبارزه با آنها ، بهداشت دهان و دندان مناسب است.

باکتری های موجود در دهان شما

دهان شما سطوح زیادی دارد و هر کدام از آنها باکتری های زیادی پوشانده شده است. برخی از باکتری های موجود در دهان شما بر ایجاد بیماری هایی مانند حفره یا پریودنتیت تأثیر می گذارد . هر دو  عامل ابتلا به بیماریهای جدی و جدی دیگر مانند دیابت قند و بیماریهای قلبی عروقی هستند.

ترکیب و غلظت باکتریها در دهان خود به عوامل متعددی بستگی :

 • در دسترس بودن مواد مغذی
 • درجه حرارت
 • غلظت اکسیژن
 • ویژگی های آناتومیک
 • قرار گرفتن در معرض عوامل ایمنی

باکتری های موجود در دهان به همراه سایر میکروارگانیسم ها به عنوان میکروبیوتای دهان شناخته می شوند . این جمعیت ثابت نیست ، اما به دلیل عواملی به سادگی خمیازه کشیدن ، بوسیدن یا خوردن برخی غذاها به طور مداوم در حال تغییر است.

به طور کلی، باکتری های هوازی و بی هوازی بر دهان شما حاکم است ، هم گرم مثبت و هم گرم منفی . در میان اینها ، جنس Lactobacillus ،  Actinobacillus ،  Staphylococcus و Streptococcus از هم متمایز هستند .

بهداشت دهان و دندان خوب یک عامل اساسی برای جلوگیری از حفره ها و پریودنتیت است. 

null

بیشتر بدآنید :

کاشت مو چگونه انجام می گردد ؟ آیا برای کاشت مو باید شرایط خاصی داشته باشیم ؟

بزاق و باکتری ها

در بزاق شما ، عمدتا کوکهای گرم مثبت بی هوازی جسمی وجود دارد  که حدود ۴۴٪ از جمعیت باکتری شما را تشکیل می دهد. این موارد توسط کوک های گرم منفی بی هوازی ، که حدود ۱۵٪ از جمعیت باکتری شما را تشکیل می دهند ، دنبال می شوند. باسیلهای بی هوازی جسمی مثبت مثبت ، درصد مشابهی را تشکیل می دهند.

عواملی مانند از دست دادن دندانها و بیماری هایی مانند لثه ، آلوئولیت یا پریودنتیت می توانند باعث تغییر در میکروبیای بزاق شما شوند. سیگار کشیدن و بهداشت کافی نیز می تواند تأثیر بگذارد.

مخاط باکال

در مخاط باکال انواع باکتریهای زیر متداول است:

 • Firmicutes – عمدتا مواردی از جنس استرپتوکوکوس و Veillonellas
 • پروتئین باکتریها – بخصوص نایسریا
 • باکتریها – Prevotella
 • اکتینوباکتری ها –  میکروکوکین ها

بهداشت خوب در مخاط باکال شما می تواند از استعمار  توسط چندین نوع مختلف باکتری جلوگیری کند طبق برخی مطالعات ، باکتریهای موجود در مخاط باکال شما ممکن است در برخی از انواع سرطان درگیر شوند.

باکتری های روی دندان های شما

اگر دندان های شما حفره نداشته باشد ، رایج ترین باکتری هایی که در آنجا پیدا خواهید کرد عبارتند از:

 • کامپیلوباکتر
 • گرانولیکالاتلا
 • الا کینگ
 • لپتوتریشیا
 • استرپتوکوک – به ویژه Streptococcus  sanguinis 

به همین ترتیب، به شرح زیر وجود دارد، به خصوص در بزرگسالان: هموفیلوس پارا انفلوانزا ،  Gemella  haemolysans ،  Slackia exigua در ، و Rothia گونه است.

به طور کلی ، دندان های شما سطحی هستند که باعث تشکیل بیوفیلم ها می شوند. این بیوفیلم ها بر اساس چندین عامل می توانند کارهای مختلفی انجام دهند. برخی باکتری ها مانند Streptococcus mutans ،  Actinomyces  y  Lactobacillus در تشکیل حفره ها و پریودنتیت تأثیر می گذارند.

مراجعه مکرر به دندانپزشک شما برای شناسایی وجود عوامل بیماری زا باکتریایی در دهان شما مفید است.

لثه ها و باکتری ها

السا ، یک بیوفیلم می تواند بر روی لثه شما شکل بگیرد ، که باعث ایجاد بیماری هایی مانند لثه می شود. اگر لثه شما سالم باشد ، متداول ترین میکروارگانیسم ها پروتئین باکتری ها هستند. به طور معمول ، این شامل gammaproteobacteria  از جنس Acinetobacter ،  Haemophilus و Moraxella است. با این حال ، هنگامی که شما یک مشکل بهداشتی دارید همچنین می توانید استرپتوکوک ،  Granulicatella  و  Gemella را در  آنجا پیدا کنید.

همچنین ، روی سطح بیوفیلم موجود در لثه های شما ممکن است Treponema denticola به همراه Porphyromonas gingivalis و Tannerella forsythia وجود داشته باشد. به همین ترتیب ،  می توانید ویروس ها و بعضاً میکروارگانیسم هایی مانند قارچ ها وجود داشته باشند. با این حال ، بیماری های دهان آنچه باکتری ها در آنجا یافت می شوند را تغییر می دهند.

باکتری های موجود در زبان

بیوفیلمی که بر روی زبان شما شکل می گیرد نیز پویاست  و میزبان بسیاری از باکتری های موجود در دهان شما است. به طور کلی ، تقریباً ۴۵٪ کوکهای گرم مثبت بی هوازی جناحی هستند. این شامل Streptococcus salivarius و پس از آن ، مریت استرپتوکوک ، استرپتوکوک از گروه milleri و  Streptococcus mucilaginosus است.

به علاوه ، همچنین می توانید کوکی های گرم منفی بی هوازی و باسیل های بی هوازی جسمی مثبت مثبت بیابید. همچنین ، ممکن است درصد کمتری از گونه های متنوع جنس Lactobacillus ،  Neisseria ،  Fusobacterium  y  Haemophilus وجود داشته باشد.

در بالای زبان افراد مبتلا به هالیتوز ، می توانید Fusobacterium nucleatum ،  Porphyromonas gingivalis و Tannerella forsythia را پیدا کنید .

با کمال تعجب ، می تواند زندگی زیادی در دهان ما باشد!

از باکتری های بیماری زا در دهان خود جلوگیری کنید

بهداشت دهان و دندان کلیدی برای جلوگیری از میکروارگانیسم های بیماری زا است  که می تواند بر دهان شما تأثیر بگذارد. به همین ترتیب ، ویزیت های منظم به دندانپزشک به شما امکان می دهد عوامل خطر و بیماری ها را از همان ابتدای کار شناسایی کنید و به شما امکان می دهد قبل از ایجاد آسیب دائمی آنها را متوقف کنید.

اگر سوالی دارید یا اگر مدت زمان طولانی است که از آخرین باری که دهان خود را بررسی کرده اید گذشت ، به زودی قرار ملاقات را انجام دهید

منبع
دکتر زیبایی
دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان