پارگی واژن هنگام زایمان

به گزارش دکتر زیبایی پارگی واژن در زایمان شایع است و می تواند بسیار دردناک باشد. درباره پارگی های واژن و نحوه جلوگیری از آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

پارگی واژن

پارگی واژن عارضه ای است که می تواند عواقب جدی داشته باشد.

با این وجود ، حتی در سخت ترین موارد ، با مراقبت به موقع و مؤثر ، این آسیب ها می توانند بهبود یافته و عوارض جدی ایجاد نکنند.

پارگی واژن در زایمانهای با فورسپس یا هنگامی که اپیزوتومی انجام شد ، بیشتر دیده می شود.

بسیاری از متخصصان پزشکی در سراسر جهان در حال تحقیق در مورد موثرترین روش برای کاهش بروز پارگی زایمان هستند. با این حال ، اقدامات پیشگیرانه ای وجود دارد که می تواند انجام شود تا احتمال پارگی در هنگام زایمان به حداقل برسد.

پارگی واژن هنگام زایمان
پارگی واژن هنگام زایمان

پارگی واژن چیست ؟

پارگی واژن هنگام زایمان پارگی پوست پرینه یا ناحیه بین واژن و مقعد است. این یک اتفاق مکرر در هنگام زایمان است و تعداد زیادی از خانمهایی که زایمان واژینال دارند را درگیر می کند.

پارگی واژن همچنین به عنوان پارگی پرینه شناخته می شود. این پارگی ها هنگامی اتفاق می افتند که کودک از کانال زایمان عبور می کند. این باعث پارگی برخی از ماهیچه های واقع در کف یا پایین ناحیه لگن می شود.

این پارگی از نظر شدت متفاوت است. آنها می توانند از برش های کوچک تا گرفتگی های عمیق متغیر باشند. به طور کلی ، آنها ناشی از پوستی هستند که به اندازه کافی برای زایمان آماده نشده اند و در هنگام زایمان به درستی کشیده نمی شوند.

چرا پارگی واژن هنگام زایمان رخ می دهد ؟

برخی شرایط زنان را مستعد بیشتر در معرض پارگی می کند . به عنوان مثال ، زنانی که اولین فرزند خود را دارند یا زنانی که در یک تولد قبلی دچار پارگی درجه سوم یا چهارم شده اند ، بیشتر در معرض پارگی در هنگام زایمان هستند. برخی از شرایط دیگر که ممکن است پارگی را تحت تأثیر قرار دهد عبارتند از:

 • کودک بسیار بزرگ است.
 • داشتن نیروی کار القا شده ، به ویژه در صورت استفاده از فورسپس.
 • داشتن و یا قبلاً داشتن اپیزوتومی یا برشی که پزشکان برای گسترش کانال تولد انجام می دهند.
 • کودک با رو به رو به بالا ، نشسته یا نوزاد متولد شده متولد می شود .
 • شانه های نوزاد ضعیف در لگن مادر قرار گرفته است.
 • فشار خیلی زود شروع شد یا خیلی سخت است.
 • وقتی فاصله بین دهانه واژن و مقعد بسیار کم باشد.
null

بیشتر بدآنید :

آیا کاندید لابیاپلاستی ( عمل زیبایی واژن ) هستید ؟

درجه پارگی واژن در زایمان

پارگی ها بسته به شدت آن به چهار درجه طبقه بندی می شوند . چهار درجه به شرح زیر است:

 • درجه اول : این موارد زمانی اتفاق می افتد که پوست پرینه بریدگی و سطحی کوچک ایجاد می کند. در این حالت ، زخم به راحتی و بدون عواقب عمده ای بهبود می یابد.
 • درجه دوم: برش به طور سطحی بر بخشی از یک ماهیچه در ناحیه perineal مبتلا می شود. بخیه مورد نیاز است.
 • درجه سوم: پارگی بر روی عضلات پرینوم تأثیر می گذارد و تمام راه را به اسفنکتر مقعد می کشد.
 • درجه چهارم: برش در کل ناحیه perineal ، اسفنکتر مقعد و دیواره مقعد تأثیر می گذارد. هم این پارگی و هم درجه سوم بهبودی دشوار و دردناک دارند.
پارگی زایمان
پارگی زایمان

نحوه جلوگیری از پاره شدن در هنگام زایمان

بهترین راه برای جلوگیری از پارگی واژن هنگام زایمان ، انجام برخی اقدامات پیشگیرانه در دوران بارداری است. این اقدامات پیشگیرانه همچنین برای جلوگیری از اپیزوتومی هنگام زایمان مفید است. روش های پیشگیری اولیه شامل موارد زیر است:

 • ماساژ پرینه: اعمال ماساژ در ناحیه perineal با استفاده از روغن هایی که برای آن منطقه مناسب و سالم هستند. این امر به ایجاد خاصیت ارتجاعی به عضلات و پوست موجود در آن ناحیه کمک می کند.
 • تمرینات کگل : این روش باعث تقویت عضلات واژن می شود. توصیه می شود آنها را هر روز با شروع ماه پنجم بارداری انجام دهید.
 • کند شدن گذر کودک از طریق کانال تولد. این به عضلات کمک می کند تا برای آماده سازی وقت داشته باشند و نیرویی را که نوزاد از آن خارج می شود ، کاهش می دهد.
 • موقعیت زایمان: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد برخی مواضع طرفدار پرینه است. نشستن ، ایستادن یا دراز کشیدن در کنار شما ، همه مثالهایی هستند. همچنین ، زایمان های آب از پارگی کمتری برخوردار هستند.
 • فشرده سازی گرم: آنها برای ایجاد خاصیت ارتجاعی بیشتر به عضلات و کاهش درد در هنگام زایمان کمک می کنند.

استفاده از روغن های تجاری به خودی خود و رقیق کننده های واژن که مانند یک بادکنک باد می شوند هیچ تأثیر عمده ای بر کشش عضلات واژن یا اتساع واژن ندارند.

حامله هستی؟ آیا نگران پارگی واژن هنگام زایمان هستید؟ برای کاهش احتمال پارگی در هنگام زایمان توصیه های فوق را دنبال کنید . البته فراموش نکنید که در مورد هرگونه شک یا نگرانی با متخصص زنان و زایمان خود صحبت کنید.

منبع
دکتر زیبایی
دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان