درباره عفونت های ترشحات واژن چه می دانید ؟

به گزارش دکتر زیبایی شرایط مختلف ممکن است به نفع رشد بیش از حد مستعمرات کاندیدا آلبیکنس باشد. خواندن را ادامه دهید تا حتی در مورد عفونت های ترشحات واژن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

آنچه ممکن است درباره عفونت های قارچی واژینال بدانید این نیست که آنها توسط قارچ موجود در جنس کاندیدا ایجاد می شوند . یکی از رایج ترین گونه های مسئول این عفونت ها ، کاندیدا آلبیکنس است .

این قارچ معمولاً در نواحی مختلف بدن مانند پوست ، دهان ، دستگاه گوارش و مهبل (واژن) یافت می شود. با این حال ، در مقادیر کمتری در مقادیر کمتری یافت می شود. اگر مقادیر در سطح سالم باقی بمانند باعث ایجاد عفونت نمی شود.

با این وجود ، شرایط مختلف ممکن است به رشد بیش از حد مستعمرات کاندیدا آلبیکنس منجر شود . در نتیجه ، اگر زن دارای رشد بیش از حد قارچ در مناطق ولو یا واژن باشد ، می تواند یک عفونت مخمر واژن ایجاد کند.

عفونت قارچی واژن
عفونت قارچی واژن

همه چیز در مورد عفونت های قارچی واژن

تخمین زده می شود که ۷۵٪ از خانم ها حداقل یک بار در زندگی خود به عفونت مخمر واژینال مبتلا شوند. اگر از این مسئله مراقبت نکنید ، می تواند در کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد.

در هر کجای ۲۰ تا ۵۰٪ از خانمها کاندیدا آلبیکنس را در داخل واژن خود دارند ، اگرچه همیشه این بدان معنا نیست که آنها دارای عفونت هستند.

وقتی شرایط واژن طبیعی باشد ، اغلب علائمی از کاندیدا وجود ندارد این به لطف pH اسیدی واژن ، سیستم ایمنی بدن و وجود یک فلور واژن متعادل است. در نتیجه ، همه این عوامل به جلوگیری از تولید مثل قارچ بیش از حد کمک می کند.

اما اگر استعمار بیش از حد این قارچ اتفاق بیفتد ، ممکن است یک زن عدم تعادل در فلور واژن را تجربه کند و در نتیجه منجر به عفونت مخمر شود.

آیا می دانید که عفونت های مخمر واژینال می توانند تا حدودی ۷۵ درصد از خانمها در برخی مقاطع زندگی خود را تحت تأثیر قرار دهند؟

همچنین در ۵٪ موارد ، عفونت می تواند عود کند و چهار یا چند بار در سال آشکار شود. بدون شک ، این می تواند کیفیت زندگی زن را به شدت تحت تأثیر قرار دهد.

عوامل خطر کاندیدیازیس ولوواژینال

برخی از عوامل خطر عفونت های مخمر شامل موارد زیر است:

  • دیابت و سطح قند خون ضعیف کنترل می شود.
  • درمان اخیر با آنتی بیوتیک : آنتی بیوتیک ها عدم توازن گیاهان را به دلیل اینکه باکتری ها را می کشند ، اما قارچ ها را از بین نمی برند.
  • تغییرات هورمونی.
  • سرکوب سیستم ایمنی به دلیل بیماری یا درمان.

از طرف دیگر ، پوشیدن لباسهای خیلی تنگ یا ترک طولانی تر از حد لازم لباس مناسب برای حمام کردن مرطوب نیست.

همچنین باید در نظر داشته باشید که برخی محصولات بهداشتی می توانند باعث کاهش pH طبیعی واژن شوند و بنابراین باید از آن خودداری کرد. این نوع محصولات شامل صابون های خاصی ، دوش و عطرهای صمیمی هستند.

علائم

عفونت های مخمر ممکن است باعث علائمی مانند تغییر در ترشحات واژن ، سوزش ، خارش و احساس سوزش شود. این علائم می توانند هم در داخل و هم در خارج از مهبل مؤثر باشند.

در بسیاری از موارد ، در هنگام دفع ادرار و احساس ناراحتی یا درد هنگام رابطه جنسی نیز وجود دارد . با این وجود علائم دیگری مانند تورم و قرمزی روده ، صدمات خراشیده شده و وجود ترشحات بد بو ، تقریبا بی بو و سفیدی وجود دارد.

null

بیشتر بدآنید :

بهتر است عمل لابیاپلاستی ( عمل زیبایی واژن ) را در چه سنی انجام بدهیم ؟

نحوه شناسایی عفونت مخمر واژینال

علائم عفونت مخمر واژینال ممکن است مشابه سایر عفونت های موجود در ناحیه صمیمی باشد. با این وجود ، ممکن است بتوانید عفونت مخمر را با توجه به بافت و بوی ترشحات واژینال خود تشخیص دهید.

سایر عفونت های واژن در زنان نسبتاً شایع است. آنها را می توان با قوام و بوی ترشحات واژن تشخیص داد. برخی از این عفونت ها عبارتند از:

واژینوز باکتریال

این عفونت در اثر تغییر در میکروبیوتای واژن به دلیل وجود گونه های باکتریایی مانند Gardnerella vaginalis ، Prevotella و Bacteroides ایجاد می شود .

واژینوز باکتریایی در دوران بارداری و همچنین در زنانی که از دستگاه های داخل رحمی (IUD) یا دوش استفاده می کنند ، یا کسانی که از استرس یا تغییرات هورمونی رنج می برند ، شایع است .

واژینوز باکتریایی اغلب منجر به ترشحات واژن قابل تشخیص می شود که دارای بوی قوی ، ماهی و داشتن قوام چسبناک سفید یا خاکستری است.

تریکومونیازیس

این عفونت توسط Trichomonas vaginalis ایجاد می شود و یک عفونت مقاربتی (STI) است. زنانی که از این وضعیت رنج می برند اغلب اند واژن ترشحات با بوی بسیار غیر معمول و ناپاک . قوام کف ، شفاف ، سفید ، زرد مایل به سبز یا مایل به سبز است.

درمان عفونت های مخمر واژن

برای این شرایط خاص ، هم داروهای درمانی موضعی و هم داروهای خوراکی وجود دارد . درمان موضعی شامل استفاده از کرم واژینال با ۲٪ کلوتریمازول یا قرار دادن شیاف واژن ۱۰۰ و ۵۰۰ میلی گرم کلوتریمازول است .

همچنین ، ترکیبات خاصی از پروبیوتیک ها می توانند به درمان یا جلوگیری از عفونت مخمر واژینال کمک کنند . علاوه بر این ، می توانید از نسخه های واژن یا خوراکی این آنتی بیوتیک ها استفاده کنید.

علاوه بر این ، قرص های ضد قارچی وجود دارد که می توانید از طریق دهان مصرف کنید. شایع ترین آنها فلوکونازول و ایتراکونازول است. با این حال ، این داروها ممکن است عوارض جانبی مانند تهوع ، استفراغ یا اسهال داشته باشند . همچنین ، آنها می توانند بر عملکرد کبد تأثیر بگذارند.

اطلاعات بیشتر در مورد عفونت های مخمر: بهداشت و پیشگیری

برای کمک به جلوگیری از عفونت های مخمر واژینال ، می توانید اقدامات بهداشتی زیر را انجام دهید:

  • در هنگام مصرف آنتی بیوتیک پروبیوتیک مصرف کنید.
  • بهداشت صحیح را حفظ کنید. از رطوبت خودداری کنید و منطقه را به خوبی خشک کنید.
  • همیشه ناحیه تناسلی و مقعد را از جلو تا عقب تمیز کنید.
  • دستمال های بهداشتی (پد) و تامپون ها را به طور مداوم تغییر دهید. اگر قبلاً عفونت مخمر دارید از تامپون استفاده نکنید.
  • لباس زیر پنبه ای بپوشید .

اگر در حال حاضر به دلیل عفونت مخمر واژینال معالجه می کنید ، در حین مقاربت جنسی اقدامات پیشگیرانه دیگری را انجام دهید . همچنین توصیه می شود که همه شرکای جنسی نیز برای عفونت درمان شوند.

منبع
دکتر زیبایی
دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان