انواع مختلفی از ترشحات واژن

به کزارش دکتر زیبایی انواع ترشحات واژن معمولاً بر اساس رنگ طبقه بندی می شوند ، اما از نظر قوام ، فراوانی و بو نیز متفاوت هستند.

اگرچه اکثر مردم از آن آگاه نیستند ، یا از صحبت کردن در مورد آن بسیار خجالت می کشند ، اما درست است که انواع مختلفی از ترشحات واژن وجود دارد. دلیل آن این است که با توجه به بو ، رنگ و کمیت آن می تواند تغییر کند.

ترشحات واژینال همانطور که از نام آن پیداست ، یک سری ترشحات توسط برخی غدد موجود در مهبل (واژن) است. این مایع کاملاً طبیعی و لازم است ، زیرا بسیاری از کارکردهای لازم برای حفظ سلامت واژن را برآورده می کند.

یکی از آنها این است که به واژن اجازه می دهد تا خودش را تمیز کند. به عبارت دیگر ، به از بین بردن سلول های مرده و باکتری ها کمک می کند ، که به جلوگیری از عفونت کمک می کند. علاوه بر این ، این یک شاخص عالی از وضعیت سلامتی سیستم تولید مثل زنان است.

تمام تغییرات این جریان می تواند در تشخیص بیماری ها به شما کمک کند. بنابراین ، در این مقاله انواع مختلف ترشحات واژینال وجود دارد و هر یک از آنها به چه معنی است.

انواع مختلف ترشحات واژن
انواع مختلف ترشحات واژن

چرا انواع مختلفی از ترشحات واژن ظاهر می شود ؟

ترشحات واژن به دلیل وجود عفونت یا بیماریهای مقاربتی قابل تغییر است.

اول از همه ، قبل از اینکه ما به ذکر انواع مختلف ترشحات واژن بپردازیم ، باید بدانید که از نظر فیزیولوژیکی ، ترشحات در طول چرخه قاعدگی تغییر می کند. به عبارت دیگر برای هر لحظه چرخه انواع مختلفی از تخلیه وجود دارد . این کاملاً طبیعی است.

از این نظر ، ترشحات بسته به هورمونهای زنانه تغییر می کنند ، که در طول چرخه نیز متفاوت است. به عنوان مثال ، وقتی تخمک گذاری درست در گوشه باشد ، تخلیه تمایل به افزایش و ضخیم تر شدن دارد. این امر به این دلیل است که تولید مثل نقش دارد و به آماده شدن زن برای لقاح کمک می کند.

به همین ترتیب ، وقتی زن تحریک جنسی می شود ، ترشحات افزایش می یابد. به طور معمول ، رنگ آن سفید یا شفاف است. با این حال ، همچنین می تواند آبکی ، شفاف و کم و بیش فراوان باشد.

علاوه بر این ، باید بدانید که همه نوع ترشحات واژن بوی مشخصی دارند و این نباید باعث خجالت خانم ها شود. در حقیقت ، هر زن باید بداند چه بو طبیعی است ، زیرا یک عفونت یا بیماری می تواند آن را تغییر دهد.

null

بیشتر بدآنید :

شاید علاقه داشته باشید مقاله لابیاپلاستی را مطالعه کنید.

انواع ترشحات واژن

انواع ترشحات واژن را می توان با خصوصیاتی مانند رنگ ، بو ، قوام و کمیت تشخیص داد. یک عفونت یا بیماری می تواند به نوعی این الگوهای را تغییر دهد.

مهمترین چیز در تشخیص انواع ترشحات واژن ، رنگ است. با این وجود ، تجزیه و تحلیل بو ، قوام و کمیت نیز مهم است. عفونت یا بیماری می تواند هر یک از این خصوصیات را تغییر دهد.

اول از همه ، همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم ، تخلیه می تواند سفید باشد ، که طبیعی است. با این حال ، وقتی خاکستری تر و فراوان تر می شود ، می تواند نشانه بدی باشد. اگر ترشحات سفید باشد اما شما نیز از خارش یا سوزش رنج می برید ، ممکن است کاندیدیازیس داشته باشید .

کاندیدیازیس یک عفونت بسیار شایع در زنان است که توسط مخمر کاندیدا ایجاد می شود . بسیاری از مطالعات بیان می کنند که این بیماری یکی از شایع ترین اختلالات واژن است. از جمله موارد دیگر ، به تغییر در pH واژن مربوط است.

علاوه بر این ، تخلیه می تواند زرد باشد. در این موارد ، معمولاً با بوی قوی و ناراحتی های دیگری مانند خارش یا سوزش همراه است. این نشانه آن است که شما از یک عفونت رنج می برید ، یا یک بیماری مقاربتی است یا نه. شایع ترین آنها تریکومونیازیس ، کلامیدیا و سوزاک است.

ترشحات شما حتی می تواند قهوه ای باشد زیرا اثری از خون دارد. این نوع ترشحات اغلب درست قبل یا بعد از قاعدگی ظاهر می شود. همچنین می تواند به دلیل زخم کوچک ناشی از مقاربت باشد.

اما اگر ترشحات تغییر نکند ، ممکن است نشانه بیماریهای شدیدتر مانند سرطان باشد. به همین ترتیب اگر بدن خارجی در واژن وجود داشته باشد باعث تحریک می شود.

نتیجه

ترشحات واژن انواع بیشماری وجود دارد زیرا این ترشحی است که به خودی خود از نظر فیزیولوژیکی تغییر می کند. بنابراین ، توجه به همه جوانب آن بسیار مهم است ، زیرا تغییر رنگ یا مقدار ممکن است نشان دهنده یک بیماری باشد .

توجه به بو نیز ضروری است. این بدان دلیل است که این یکی از پارامترهایی است که عفونت ها می توانند تغییر دهند. با این وجود ، توصیه می شود در صورت بروز هرگونه سؤال یا تغییر در ترشحات ، همیشه به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا آنها بتوانند آن را بررسی کنند تا ببینند این طبیعی است یا نه.

منبع
دکتر زیبایی
دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان