ترشحات قهوه ای واژن

به گزارش دکتر زیبایی ترشحات قهوه ای واژن معمولاً مشکلی را نشان نمی دهد. در حقیقت، در بسیاری از موارد، کاملاً طبیعی است. در این مقاله دلایل احتمالی آن و زمان مراجعه به پزشک را برای شما بیان خواهیم کرد.

اگرچه ترشحات قهوه ای واژن رایج ترین نوع ترشحات واژن نیست ، اما نادر نیست. با این حال ، وجود آن به این معنی نیست که یک زن از یک بیماری رنج می برد. اغلب ، ترشحات واژن قهوه ای بخشی از یک چرخه عادی قاعدگی است. همچنین ، بعضی اوقات نشانه روند فیزیولوژیکی است که مطابق انتظار می رود. شما باید به آن توجه کنید ، اما نباید فوراً شما را نگران کند.

ترشحات قهوه ای واژن
ترشحات قهوه ای واژن

چهار عامل شایع ترشحات قهوه ای واژن است

چهار شرایط وجود دارد که ترشحات قهوه ای واژن انتظار می رود و نیازی به مداخله پزشکی نیست. به عبارت دیگر ، این به تنهایی حل و فصل خواهد شد. این شرایط عبارتند از:

 • روزهای اول چرخه قاعدگی ،  در روزهای خونریزی. غالباً در اثر مخلوط مانده های خون و ترشحات طبیعی واژن ایجاد می شود.
 • قله های هورمونی گاه به گاه. حتی در خانمهایی که چرخه قاعدگی بسیار منظمی دارند ، ممکن است این رفتارها هر ماه یکسان نباشد. تغییر اندک در میزان استروژن یا پروژسترون می تواند باعث تغییر در ترشحات شود.
 • قرص های ضد بارداری را تغییر دهید هنگامی که یک زن از ترکیب خاصی از داروهای ضد بارداری خوراکی استفاده می کند و در ترکیب دیگری تغییر می کند ، ممکن است متوجه ترشحات واژن قهوه ای شود. تغییرات هورمونی این موضوع را توضیح می دهد.
 • رابطه جنسی در دوران بارداری. از آنجا که زن باردار پروژسترون بیشتری در بدن خود دارد و عروق دستگاه تناسلی را افزایش می دهد ، اصطکاک ناشی از رابطه جنسی می تواند منجر به ترشح قهوه ای شود. این بلافاصله آشکار نمی شود و حتی تا چند روز پس از رابطه جنسی می توان انتظار داشت.

بیماری هایی که ممکن است باعث ترشح قهوه ای شود

جدا از شرایط عادی تظاهرات ترشحات واژن قهوه ای ، دلایل آسیب شناسی نیز وجود دارد. از جمله بیماری ها یا اختلالی که باعث آن می شود ، برخی در سیستم تولید مثل زنان بومی سازی شده اند و برخی دیگر عمومی تر هستند. باعث کلی ترشحات واژن قهوه ای بر کل بدن و هورمونی است.

بعضی از آنها … هستند:

 • افزایش سطح استروژن. تغییر در چرخه قاعدگی که منجر به افزایش سطح استروژن می شود باعث ترشح واژن قهوه ای می شود. این یک وضعیت نسبتاً متداول استرس است. در شرایط استرس زا ، سطح استروژن افزایش می یابد و زودتر تخمک گذاری شروع می شود ، که در نهایت منجر به جریان قهوه ای می شود ، که خونریزی سبک است.
 • داروهای ضد بارداری هورمونی ناکافی. ترکیب هورمونی که توسط متخصص انتخاب شده است ممکن است با بدن زن سازگار نباشد. این اتفاق به ندرت رخ می دهد اما غیرممکن نیست. هورمونهای مصرف شده در نتیجه با چرخه قاعدگی فیزیولوژیکی سازگار نیستند و آن را تغییر می دهند و باعث خونریزی متناوب می شوند. این یک عارضه جانبی است که اگر به خودی خود برطرف نشود ، ممکن است نیاز به تغییر پیشگیری از بارداری داشته باشد.
null

بیشتر بدآنید :

لابیاپلاستی چگونه انجام می گردد ؟ هزینه عمل واژن چقدر است ؟

داروهای ضد بارداری خوراکی می توانند باعث ترشحات واژن قهوه ای شوند.

علل منشاء آن در سیستم تولید مثل زن

در میان علل دستگاه تناسلی زنان ، می توان یافت :

 • اول ، بارداری. پیوستن اسپرم و تخم مرغ و لانه سازی متعاقب آن در رحم می تواند با خونریزی قهوه ای به صورت بیرونی ظاهر شود. معمولاً ترشح قهوه ای روشن است که در تاریخ متفاوت از تاریخ پیش بینی شده برای قاعدگی اتفاق می افتد. این خونریزی بیشتر به عنوان “لکه بینی” شناخته می شود و خطری برای سقط جنین ندارد.
 • دوم ، پولیپ رحم. پولیپ ها رشد غیر طبیعی رحم هستند . این تومورهای خوش خیم از اندازه های مختلف هستند و به سمت داخل در حفره بدن آویزان می شوند. هنگامی که دیواره داخلی رحم را تغییر می دهند ، گاهی اوقات خون قاعدگی را حفظ می کنند که در آن به رنگ قهوه ای و حتی در لخته ها خارج می شود.
 • سوم ، فیبروم رحمی. با مکانیسم مشابه پولیپ های رحمی ، این دیواره داخلی رحم را تغییر می دهد. فیبروم ها تومورهای خوش خیم عضله صاف رحم هستند که درون دیواره اندام محصور می شوند.
 • سرانجام ، سرطان . یکی از علائم سرطان دهانه رحم ترشحات واژن قهوه ای است. با این حال ، این خیلی رایج نیست و همیشه در تمام بیمارانی که از آن رنج می برند ، آشکار نمی شود. همچنین ، این علائم برتری این بیماری نیست. زنان احتمالاً علائم قابل توجه دیگری مانند خونریزی قرمز و درد را متوجه خواهند شد.

نوع ترشحات واژن قهوه ای که باید در مورد پزشک خود ببینید ، با علائم دیگری همراه است.

چه موقع به پزشک مراجعه کنید اگر ترشحات واژن قهوه ای دارید

به طور کلی ، اگر یک بار ترشحات قهوه ای داشته اید و بدون علائم دیگر ، نباید به شما زنگ بزند. با این وجود ، کارشناسان مناسب می دانند اگر یکی از این سه مورد با آن اتفاق افتاد ، به پزشک مراجعه کنید:

 1. ابتدا ترشحات قهوه ای همراه با درد شدید شکم بروز می یابد.
 2. از طرف دیگر ، مدت زمان ماندگاری دارد (بیشتر از یک روز).
 3. سوم ، آن را با قسمت های خونریزی قرمز متناوب می کند.

کارشناسان همچنین توصیه می کنند در صورت متناوب ترشحات با سایر انواع ترشحات واژن ، با پزشک مشورت کنید. در واقع ، ویژگی های خاص ترشحات دیگر ممکن است وضعیت دوم را نشان دهد که در حال کشف نیست. ترشحات واژن قهوه ای که به بارداری مرتبط است ممکن است به عنوان مثال با ترشح دیگری مانند ترشحات صورتی همراه باشد. اما اگر به خودی خود برطرف شود و علائم دیگری نداشته باشید ، نیازی به مراجعه به پزشک ندارید

در حالت افراطی دیگر ، تخلیه های زرد و سفید وجود دارد. اینها به همراه ترشحات واژن قهوه ای ممکن است نشانه عفونت باشد که معمولاً قابل درمان و قابل درمان است . این ترشحات باید برای ایجاد یک درمان مناسب به مشاوره حرفه ای منجر شود:

 • از یک طرف ترشحات زرد ممکن است نشانه تریکومونیازیس باشد.
 • با این حال ، هنگامی که ترشحات واژن سفید است ، متخصصان به کاندیدیازیس مشکوک هستند .

همچنین ، یادآوری این نکته ضروری است که در صورت مشاهده ترشحات واژن قهوه ای می توانید در صورت تمایل با متخصص زنان خود مشورت کنید. یک متخصص بهداشت و درمان می داند که چگونه بین موقعیت های عادی و بیماری ها تمایز قایل شود. آنها می توانند تعیین کنند که نیاز به مداخله و مواردی که نیاز به معالجه پزشکی دارند ، خواهد بود.

 

منبع
دکتر زیبایی
دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان