چرا درد واژن را احساس می کنید

به گزارش دکتر زیبایی درد واژینال می تواند به عنوان علائم عفونتهای خاص مانند تبخال ساده یا سوزاک ظاهر شود. همچنین در دوران بارداری شایع است و در بعضی از خانمها با عارضه ای به نام dyspareunia وجود دارد. همیشه باید یک تشخیص صحیح دریافت کنید تا بتوانید آن را درمان کنید، در ادامه به این مهم خواهیم پرداخت که چرا درد واژن را احساس می کنید.

درد واژن

درد واژن یک علامت بسیار آزار دهنده است که بسیاری از خانم ها را درگیر می کند. در واقعیت ، این دردی است که در واژن شما ظاهر می شود ، به طور معمول یک درد سریع و ضربان دهنده.

واژن ناحیه ای بسیار حساس است که مستعد عفونت است. ما فقط در مورد بیماریهای مقاربتی صحبت نمی کنیم بلکه در مورد عفونت های ناشی از دفاع کم و یا بهداشت نامناسب نیز صحبت می کنیم.

علاوه بر عفونت ها ،  موقعیت های دیگری نیز وجود دارد که می تواند مانند بارداری باعث ایجاد تغییرات و درد در آن منطقه شود. با این حال ، شما باید هر علامت یا ناراحتی را بررسی کرده و علت آن را یاد بگیرید.

به همین دلیل ، در این مقاله شایع ترین دلایلی که ممکن است باعث درد درد واژن شود را توضیح خواهیم داد. مهم است که به خاطر داشته باشید که نباید از آن شرمنده شوید ، زیرا این دقیقاً مانند سایر قسمت های بدن شما است.

درد واژن
درد واژن

درد واژن در دوران بارداری

بارداری مرحله ای از تغییرات بسیاری در بدن زن است. بارزترین و منطقی ترین این است که رحم برای بزرگنمایی جنین در اندازه افزایش می یابد. رحم ارگانی است که توسط رباط ها و فیبرهای عضلانی احاطه شده است.

تمام دستگاه تولید مثل زن در تماس است. بنابراین ، هنگامی که این فیبرها برای افزایش اندازه رحم کشیده می شوند ، می توانید در مناطق تحتانی مانند واژن ناراحتی را تجربه کنید. در حقیقت ، می تواند باعث درد شود که حتی در باسن شما گسترش یابد.

معمول است که این درد واژن  خصوصاً در شروع بارداری ظاهر شود. حقیقت این است که این یک علامت بسیار رایج است. با این وجود ، باید پزشک متخصص زنان را معاینه کامل انجام دهید و دلایل دیگر را نیز رد کنید.

null

بیشتر بدآنید :

عمل زیبایی واژن و هر آنچه که باید راجب این عمل بدآنید

در این بخش ، ما در مورد بیماری های مقاربتی صحبت نمی کنیم. جدا از عفونت ها ، درد واژن نیز می تواند به دلایل دیگر جنسی باشد. در مرحله اول ، می تواند ناشی از جراحات کوچک در هنگام رابطه جنسی باشد.

هرگونه آسیب واژن می تواند باعث درد واژن شود. علاوه بر این ، لازم به ذکر است که می تواند ناشی از سوء هاضمه باشد. Dyspareunia اصطلاح پزشکی است که برای صحبت در مورد ناراحتی و درد هنگام روابط جنسی به کار می رود.

اگرچه این درد بارها به دلیل عدم تحریک و روانکاری است اما می تواند نتیجه یک مشکل روانی باشد. بسیاری از زنان هنگام برقراری روابط جنسی از نوعی “بلوک روانی” رنج می برند.

به همین ترتیب ، بسیاری از زنانی که از سوءاستفاده جنسی رنج می برند ، دچار سوء هاضمه هستند. این یک بیماری است که قابل درمان است ، اما درک و پشتیبانی زیادی از زن می طلبد.

بیماری هایی که می توانند باعث درد واژن شوند

درد واژن می تواند نشانه ای از چندین بیماری مختلف باشد. این بیماری معمولاً به عنوان یک نتیجه از عفونت ظاهر می شود. به عنوان مثال ، با عفونت مخمر ، کلامیدیا یا سوزاک.

علاوه بر این ، برخی از این عفونت ها می توانند باعث ایجاد بیماری التهابی مزمن لگن شوند . این یک روند التهابی است که از مهبل تا لوله های فالوپ کشیده می شود. ضربان درد اغلب یکی از علائم آن است.

از طرف دیگر توجه به این نکته مهم است که آندومتریوز نیز می تواند علت آن باشد. این شرایطی است که در آن  بافت آندومتر در خارج از رحم رشد می کند ، که با هر قاعدگی تحریک می شود. همین مورد در مورد کیست تخمدان نیز اتفاق می افتد.

سرانجام ، درد واژن  می تواند نشانه ای از حاملگی خارج رحمی باشد. این در شرایطی است که جنین به جای اینکه خود را بر روی رحم کاشت کند ، این کار را در بخش دیگری از سیستم تولید مثل زن انجام می دهد.

در هنگام درد واژن چه باید کرد ؟

به دلیل همه چیزهایی که ما فقط ذکر کردیم ، نمی توانید این علامت را نادیده بگیرید و امیدوار باشید که از بین برود. مهم است که در صورت داشتن یک درد تیز تکراری در واژن ، به پزشک مراجعه کنید  و حتی بیشتر از آن. این می تواند نشان دهد که چیزی در بدن شما اشتباه است.

یک متخصص بهداشت و درمان آزمایش های مناسب را انجام داده و علت را تشخیص می دهد. پس از تشخیص بیماری ، شروع به درمان مناسب برای هر وضعیت آسانتر است.

منبع
دکتر زیبایی
دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان