۶ روغن ضروری برای مبارزه با سینوزیت

سینوزیت نوعی بیماری است که در اثر التهاب سینوس های پارانازال شما ایجاد می شود. اگرچه به طور طبیعی بدون دارو بهتر می شود ، برخی از روغنهای اساسی می توانند به کنترل آن کمک کنند.

عفونت سینوس یا سینوزیت می تواند در نتیجه حمله ویروسی یا باکتریایی ایجاد شود. در حقیقت ،  بسیاری از موارد از همان ویروس ایجاد می شود که باعث سرماخوردگی می شود. آیا می دانید چگونه با سینوزیت بطور طبیعی مبارزه کنید؟ فواید روغنهای اساسی را کشف کنید.

سینوزیت زمانی اتفاق می افتد که سینوس های پارانازال تحریک یا ملتهب می شوند. به همین دلیل می توانید علائم ناراحت کننده ای مانند احتقان بینی ، کاهش حس بویایی و سردرد از جمله موارد دیگر داشته باشید. در حالی که علائم می تواند سبک باشد ، گاهی اوقات آنها به یک مشکل مزمن تبدیل می شوند.

خوشبختانه برخی از داروهای طبیعی وجود دارد که می توانید مانند روغنهای اساسی از آنها استفاده کنید که به بهبودی شما کمک می کند. استفاده از آنها در آروماتراپی یا موضعی می تواند به آرام کردن بسیاری از علائم شما کمک کند. در این مقاله ، ما گزینه های مختلفی را با شما به اشتراک می گذاریم.

۶ روغن اساسی برای مبارزه با سینوزیت

مبارزه با سینوزیت
مبارزه با سینوزیت

روغنهای اساسی یک جایگزین طبیعی برای مبارزه با سینوزیت هستند. اگرچه در موارد مزمن باید با پزشک مشورت کنید ، اما با استفاده از این مواد می توانید موارد حاد یا سبک را کاهش دهید. چرا آنها اینقدر مؤثر هستند؟

ترکیبات فرار روغنهای اساسی به دلیل آرامش بخش در جلسات آروماتراپی مورد استفاده قرار می گیرد . در این حالت خاص ،  استنشاق این مواد می تواند احتقان شما را به حداقل برساند و علائم شما مانند سردرد را آرام کند. بیایید به چند گزینه نگاهی بیندازیم.

۱. روغن درخت چای

تهیه بخار با روغنهای اساسی مختلف می تواند به آرامش علائم سینوزیت شما کمک کند.

خاصیت ضد عفونی کننده ، ضد باکتریایی و ضد التهابی روغن درخت چای  آن را به ابزاری عالی برای مقابله با سینوزیت تبدیل می کند. این در شرایطی است که التهاب سینوسهای پارانازال و رشد باکتریها دلایل بروز این مشکل است.

نحوه استفاده از آن:

 • برای شروع ، حدود ۲۰ قطره روغن درخت چای را در گلدان آب جوش اضافه کنید
 • سپس روی گلدان تکیه داده و بخار را استنشاق کنید
 • این کار را حدود ۵ دقیقه انجام دهید ، تا زمانی که احساس تسکین کنید

۲. روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس برای درمان بسیاری از مشکلات تنفسی استفاده می شود. در این حالت  به لطف محتوای سینول می تواند به درمان سینوزیت کمک کند. حتی توسط انجمن ملی آروماتراپی هالیستی (NAHA) برای تصفیه هوا و از بین بردن باکتری ها و میکروب های دیگر توصیه می شود.

نحوه استفاده از آن:

 • درست مانند روغن قبلی ، حدود ۲۰ قطره روغن اکالیپتوس را در گلدان آب جوش اضافه کنید و بخار را استنشاق کنید
 • در صورت تمایل می توانید از بخارها برای تمیز کردن اتاق و مناطق دیگر استفاده کنید
 • همچنین گزینه دیگر ترکیب آن با روغن زیتون یا روغن نارگیل برای ماساژ در سینه است

۳. روغن اورگانو

این روغن ضروری برای بیماری های مختلف دستگاه تنفسی استفاده می شود.

با توجه به داروهای ضد میکروبی و ضد قارچ موجود در این روغن ، روغن پونه کوهی  می تواند با سینوزیت و سایر عفونت های تنفسی مبارزه کند . با این حال ، شواهدی که اثربخشی آن را در این موارد پشتیبانی می کند ، فقط حکایتی است.

نحوه استفاده از آن:

 • برای استنشاق بخار با آب جوشانده یا آن را بعد از ترکیب با روغن نارگیل به صورت موضعی روی سینه بمالید
 • تا زمانی که احساس نکنید علائم شما کاهش می یابد ، استفاده را تکرار کنید

۴- مبارزه با سینوزیت با روغن اسطوخودوس

یکی از بهترین روغنهای ضروری برای جلسات آروماتراپی روغن اسطوخودوس است. به دلیل بوی خوش ، بسیار آرامش بخش و درمانی است. به همین دلیل  می توان از آن به عنوان متحد برای درمان احتقان ، سردرد و سایر علائم مرتبط با سینوزیت استفاده کرد.

نحوه استفاده از آن:

 • می توانید روغن اسطوخودوس را از طریق روش استنشاق بخار که قبلاً ذکر شد استنشاق کنید
 • همچنین می توانید از آن در دیفیوزر استفاده کرده یا آن را با روغنهای دیگر رقیق کنید تا بصورت موضعی اعمال شود

۵- روغن شمعدانی

شما می توانید علائم سرماخوردگی و آنفولانزا را با این روغن اساسی کنترل کنید.

روغن شمعدانی حاوی موادی است که به مبارزه با عفونت های تنفسی کمک می کند. به همین دلیل  علاوه بر اینکه برای برونشیت و سرفه استفاده می شود ، برای مبارزه با سینوزیت نیز مفید است. طبق یک مطالعه ، چند قطره روغن شمعدانی می تواند علائم سرماخوردگی را کاهش دهد.

نحوه استفاده از آن:

 • از روغن شمعدانی در دیفیوزر یا رقیق شده در حمام خود استفاده کنید.

۶. روغن آویشن برای مقابله با سینوزیت

استفاده از روغن آویشن به صورت موضعی می تواند به مبارزه با سینوزیت و سایر عفونت های دستگاه تنفسی کمک کند. به دلیل اثرات ضد میکروبی و ضد التهابی ، از رشد باکتری ها جلوگیری کرده  و التهاب سینوس های پارانازال شما را آرام می کند.

نحوه استفاده از آن:

 • ابتدا آن را با روغن حامل ، روغن نارگیل یا روغن زیتون ترکیب کنید
 • سپس آن را در مناطقی مانند سینه خود ماساژ دهید
 • همچنین می توانید آن را به عنوان بخار استنشاق کنید

سینوزیت دارید؟ این درمان های طبیعی را امتحان کنید. اگر علائم رو به وخامت گذاشت یا چند هفته ادامه یافت ، فراموش نکنید که با پزشک خود صحبت کنید.

منبع
دکتر زیبایی
دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان