پروتز سینه

همه چیز درباره پروتز سینه

پروتز سینه

در میان اعمال پروتز سینه، ایمپلنت سینه یا Augmentation Mammoplasty به‌ معنای بازسازی سینه از طریق افزایش حجم آن است که ازجمله پرطرفدارترین عمل‌های جراحی زیبایی است که سال‌ هاست زنان زیادی در سرتاسر جهان به آن تن داده‌اند. از پروتز سینه جهت ایجاد سینه‌های بزرگ‌ تر و حجیم‌تر یا جایگزینیِ حجمی از سینه که در حین شیردهی، حاملگی، کاهش وزن و سوء تغذیه یا عواملی مثل سرطان یا ضربه از بین رفته، استفاده می‌کنند. با ما همراه باشید تا با عمل جراحی پروتز سینه، روش‌های عمل، انواع پروتز، جنس پروتز، مراقبت‌های قبل و بعد از عمل و مزایا و معایب آن آشنا شوید.

جراحی  پلاستیک شایع عمل ایمپلنت سینه (پروتز سینه) از جمله موفق ترین جراحی هاست که تاثیر زیادی در بهبود اعتماد به نفس در روابط خانوادگی و اجتماعی فرد دارد. باید توجه داشت که بیش از ۴۰ سال است که ایمپلنت سینه (پروتز سینه) استفاده می شود .

پروتز سینه با دکتر زیبایی

دکتر زیبایی امروزه در لیست برترین مجموعه کاشت پروتز در کشور است، این مجموعه متبحر ترین جراحان پلاستیک ایران را در اختیار خود دارد که اکثر آنها عضو رسمی جراحان زیبایی کنگره امریکا یا کانادا می باشند دکتر زیبایی اولین مجموعه ای در ایران است که بدلیل کیفیت بالا جراحی پروتز سینه این جراحی را توسط ۲ متخصص بصورت تیم ورکی انجام می دهد به این معنی که علاوه بر فوق تخصص متبحر پلاستیک یک متخصص پوست و زیبایی برای نظارت بر جای اسکار ناشی از بخیه و سایر مواضع در اتاق عمل قرار می دهد.

ممکن است دکتر زیبایی برای تشکیل تیم ورک مجبور به پرداخت هزینه بالا تری شود اما مهمترین هدف حفظ کیفیت کار و برند دکتر زیبایی است. برای تعیین نوبت مشاوره رایگان عمل پروتز سینه همین امروز با کارشناسان دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

تعیین وقت مشاوره

رنگ پروتز سینه

از جمله دغدغه‌ های افرادی که قصد انجام عمل جراحی پروتز سینه را دارند این است که رنگ پروتزهای سینه مصنوعی تا حد ممکن به رنگ طبیعی پوست‌شان نزدیک باشد. اگر چه تولید‌کنندگان پروتز تمام تلاش خود را برای ساخت پروتزهای نزدیک به رنگ پوست انجام می‌دهند و حتی تهیه‌ی پروتز سفارشی به درخواست مشتری را هم در دستور کار خود قرار داده‌اند، با این‌همه معمولا اندکی تفاوت رنگ میان پوست طبیعی بدن و پوسته پروتزهای سینه وجود دارد.

با پیشرفت تکنولوژی به طور مرتب نسل های جدیدتر و با کیفیت بهتر این ایمپلنت سینه (پروتز سینه) ها وارد بازار می شود به قسمی که شاید هیچ وسیله ی پزشکی به اندازه ی ایمپلنت سینه (پروتز های سینه) مورد نقد و بررسی قرار نگرفته باشد.

کاندیداهای پروتز سینه

 • افرادی که بافت سینه شان رشد کافی نداشته است که این عدم رشد می تواند دو طرفه (متقارن) یا یک طرفه (غیر متقارن و با تفاوت زیاد سایز دو سینه با هم ) باشد. همچنین کسانیکه عدم تناسب سایز موجود سینه با پهنای قفسه ی سینه و باسن دارند و گذشته از بحث مسائل ظاهری به علت مشکل در پیدا کردن لباس مناسب در بسیاری از موارد انگیزه انجام عمل جراحی ایمپلنت سینه (پروتز سینه) را پیدا می کند.
 • افرادی که پس از زایمان کاهش وزن شدید افزایش سن یا عمل جراحی سرطان سینه بافت طبیعی سینه را از دست داده اند.این دسته افراد معمولا بیش از ۳۰ سال دارند . به طور کلی سازمان دارویی آمریکا FDA در افراد بالای ۲۲ سال اجازه ی گذاشتن ایمپلنت سینه ( پروتز سینه) با کاربردهای زیبایی و در هر سنی اجازه ی گذاشتن ایمپلنت سینه(پروتز سینه) با کاربردهای ترمیمی (مثلا متعاقب برداشتن سینه به علت سرطان ) را داده است

کاربرد پروتز سینه 

 1. افزایش اندازه در کسانی که بافت سینه در آن ها رشد نکرده است یا به دنبال کاهش وزن شدید یا شیردهی تحلیل یافته است.
 2. بهبود افتادگی خفیف سینه یا کمک به ترمیم افتادگی های متوسط یا شدید سینه ضمن عمل لیفت
 3. بهبود عدم تقارن های مادرزادی سینه
 4. ترمیم محل سینه به دنبال برداشته شدن به علت سرطان
 5. کمک به ایجاد تناسب با عرض قفسه ی سینه

انواع ایمپلنت سینه 

ایمپلنت سینه (پروتز سینه) ها را بر اساس جنس محتویات داخل، نوع، سطح، مقدار برجستگی و شکل می توان تقسیم بندی کرد که به توضیح هر کدام می پردازیم:

 1. جنس محتویات داخلی: تمام ایمپلنت سینه( پروتز سینه) ها پوششی از جنس سیلیکون سخت دارند. اما ممکن است داخل این پوشش از سرم نمکی (سالین) یا ژل سیلیکون پر شده باشد که بنابراین ایمپلنت سینه (پروتز سینه) ها بر این اساس به دو دسته تقسیم می شوند.البته اخیرا انواع مخلوطی از ایمپلنت سینه (پروتز سینه) ها که داخلشان هم سرم نمکی و هم ژل سیلیکونی وجود دارد، ساخته شده است که کاربردهای خاص خود را دارند.
 2. نوع سطح :هر کدام از ایمپلنت سینه(پروتز سینه) های سالین یا ژل ممکن است دارای پوششی صاف (smooth ) یا زبر (textured ) از جنس سیلیکون باشد که هدف از پیدایش (پروتز سینه) های زبر کاهش عارضه ی انقباض کپسولی است. هر کدام از این دو نوعایمپلنت سینه (پروتز سینه) طرفداران خاص خود را دارند . اما ایمپلنت سینه(پروتز سینه) های زبر پرطرفدار تر هستند.
 3. شکل: ایمپلنت سینه(پروتز سینه) ها را بر اساس شکل می توان به دو دسته تقسیم کرد:۱- گرد.۲- قطره اشکی یا آناتومیکال. در ایمپلنت (پروتز سینه) های گرد در نمای رخ و نیم رخ پروتز متقارن و شبیه نیمکره است. اما در شکل قطره اشکی قسمت بالای ایمپلنت (پروتز سینه) کم ضخامت تر از قسمت پایین آن است.پروتز های قطره اشکی با هدف ایجاد نمای طبیعی تر سینه که قسمت بالا خالی تر از قسمت پایین است ساخته شدند و طرفداران خاص خود را دارند.

نوع سطح :هر کدام از (پروتز سینه) های سالین یا ژل ممکن است دارای پوششی صاف (smooth ) یا زبر (textured ) از جنس سیلیکون باشد که هدف از پیدایش (پروتز سینه) های زبر کاهش عارضه ی انقباض کپسولی است. هر کدام از این دو نوع (پروتز سینه) طرفداران خاص خود را دارند اما (پروتز) های زبر پرطرفدار تر هستند

(پروتز سینه) ها را بر اساس شکل می توان به دو دسته تقسیم کرد :

 • ۱- گرد.
 • ۲- قطره اشکی یا آناتومیکال.

در (پروتز) های گرد در نمای رخ و نیم رخ (پروتز سینه) متقارن و شبیه نیمکره است. اما در شکل قطره اشکی قسمت بالای (پروتز) کم ضخامت تر از قسمت پایین آن است (پروتز سینه) های قطره اشکی با هدف ایجاد نمای طبیعی تر سینه که قسمت بالا خالی تر از قسمت پایین است ساخته شدند.

مقدار برجستگی profile :

بر این اساس (پروتز سینه) ها را می توان به ۳ دسته :

 • ۱- با برجستگی کم یا استاندارد
 • low profile – 2 با برجستگی زیاد
 • high profile  -۳برجستگی خیلی زیاد (ultra high profile ) تقسیم می کنند.

منظور اینست که اگر شعاع دایره قاعده (پروتز) را ثابت در نظر بگیریم هر چه از پروفیل یا برجستگی کمتر به سمت برجستگی بیشتر و خیلی زیاد برویم، در نمای نیم رخ مقدار برجستگی (پروتز) بیشتر می شود. این تفاوت برجستگی ها به جراح کمک می کند که متناسب با اشکال مختلف سینه اشکال مختلف (پروتز) ها را به کار برده و نتیجه ی بهتری بگیرد.

قیمت پروتز سینه

پروتز های ژلی یا سالین ؟

باید توجه داشت که جراحان مختلف سلایق مختلفی هم دارند. از سال ۲۰۰۶ که پروتزهای ژلی مجددا به بازار آمریکا آمدند، مصرف آنها بسیار بیشتر شده است، و در حال حاضر در آمریکا مصرف این دونوع پروتز با هم برابراست.اما به طور کلی میتواند این مزایا را برای هر یک از پروتزهای ژلی یا سالین برشمرد:

 1. پروتزهای ژلی دارای قوام طبیعی تری بوده و در لمس به بافت طبیعی سینه شباهت بیشتری دارند
 2. پروتزهای ژلی در نمای نیمرخ منظره طبیعی تری دارند یعنی در آنها بالای سینه کمی خالی تر از پایین سینه است.
 3. پروتزهای سالین از برش کوچک تری گذاشته می شوند.
 4. در پروتزهای( سالین) آب نمک چون برخلاف پروتزهای ژلی کیسه پروتز خالی بوده و پس از گذاشته شدن در محل سینه با آب نمک پر می شود، امکان تطبیق و تغییر حجم سرم نمکی تزریقی جهت تصحیح عدسی تقارن های خفیف بین دوطرف )که معمولا هم این تفاوت ها وجود دارد( هست، یعنی مثلا در یک پروتز سالین با حجم اسمی ۲۵۰ سانتی متر مکعب می توان از ۲۲۵ تا ۲۷۵ سانتی متر مکعب سرم نمکی تزریق کرد. پس می توان در سینه ای که کوچک تر است آب نمک بیشتر و سینه بزرگ تر آب نمک کمتر تزریق کرد و باعث تقارن بیشتر شد همچنین در بعضی از انواع پروتزهای سالین دریچه ای در زیر پوست کاشته می شود که امکان تغییرات حجم سالین تزریق شده را پس از عمل، هم می دهد و می توان پس از عمل بسته به شرایط پروتز را کوچک تر یا بزرگ تر کرد.

محل قرار گیری

 1. روش زیرغد ه ای: که پروتز مستقیما زیر بافت و روی عضله قرار میگیرد.
 2.  روش زیر عضلانی: که پروتز زیرعضله سینه ای قرار میگیرد که ا لبته حتی در روش دوم هم قسمت پایین پروتزمستقیما زیر بافت قرار میگیرد. هر کدام از این دو روش طرفداران خاص خود را دارد، اما بهتر است برای طبیعیتر بودن منظره پروتز و داشتن لمس طبیعیتر، پروتز حتی الامکان زیر عضله گذاشته شود.
 3. روش دوگانه: DUAL که پروتز زیر عضلات،ا ما قسمت زیربافتی آن را با تکنیکهای خاص بیشتر میکنیم و برای سینه های دچارا فتادگی مناسب ا ست.
 4. روش سابفاشیال: که پروتز زیر لایه پوشاننده عضله قرار میگیرد و اخیرا درمان خاص خود را پیدا کرده است و در بیمارن دچارا فتادگی و ورزشکاران، بعضی طرفدار آن هستند

برش جراحی

 1. برش در چین زیر سینه ای
 2. برش در اطرا ف هاله
 3. برش زیر بغل

البته امکان گذاشتن پروتزا ز راه ناف هم وجود دارد  فقط در مورد پروتزهای سالین.

 1. شایعترین برش به خصوص در دختران جوان برش در چین زیر است که دسترسی آسان به بافت سینه را امکانپذیر میکند و در دید هم نیست.
 2. برش دور هاله که مورد علاقه بعضی جراحان ا ست به خصوص در مواردی که قرار است همزمان با گذاشتن پروتز عمل لیفت) بالا کشیدن و رفع افتادگی سینه ( هم صورت گیرد برش بسیار مناسبی ا ست.
 3. برش زیربغل به طور عمده به علت علاقه بعضی از بیماران در عدم وجود برش روی بافت سینه کاربرد دارد،اما اشکال آن این است که به راحتی نمیتوان حد پایین سینه را تنظیم کرد و در بسیاری از موارد در این برش پروتز بالاتر از جایی است که باید باشد.
 4. برش نافی در مورد پروتزهای سالین کاربرد دارد و به علت سختی انجام این عمل و عدم توانایی تنظیم دقیق محل پروتز روش شایعی نیست. باید توجه داشت که در میان بر شهای ذکر شده، از جهت کم بودن تغییرات حس بهترین برش، برش زیر سینه ای است

فرایند پروتز سینه

از آنجایی که سینه در زنان تا اواخر نوجوانی و اوایل بیست سالگی رشد و توسعه پیدا می کند، سازمان FDA به زنانی که زیر ۱۸ سال هستند اجازه اینکار را نمی‌دهد. زمانی که قصد دارید جراح مورد نظر را انتخاب کنید بهتر است به دنبال فردی باشید که تجربه زیادی در این زمینه دارد.

اگر بتوانید جراحی را انتخاب کنید که تجربه خوبی دارد و آموزش های لازم در این زمینه را دریافت کرده است کمتر با عوارض آن مواجه خواهید شد. قبل از فرایند پروتز سینه، باید جراح موارد پزشکی را ارزیابی کند.

انتظارات شما از پروتز سینه

شما می‌توانید در مورد نیازها و انتظارات موجود با پزشک صحبت کنید. ممکن است پزشک از شما بخواهد مصرف برخی از داروها را به مدت چند روز یا چند هفته قبل از جراحی متوقف کنید. شما می‌توانید این فرآیند را به صورت سرپایی انجام دهید یا یک شب در بیمارستان بمانید.

انجام این فرآیند حدود یک یا دو ساعت طول خواهد کشید. در این شرایط ممکن است از بیهوشی استفاده شود تا بیمار دردی احساس نکند. پزشک تلاش می‌کند برشی را زیر سینه ، زیر بازو یا اطراف نوک سینه انجام دهد. این برش‌ها به بدن شما، نوع پروتز و مقدار بزرگی آن بستگی خواهد داشت. بعد از اینکه پروتز در مکان مورد نظر قرار گرفت جراح محل برش خورده را با بخیه یا نوار جراحی می‌بندد.

تعیین سایز ایمپلنت

 • قدم اول: عرض سینه اندازه گرفته می شود.)فاصله حد داخلی و خارجی آن را با استفاده از خط کش اندازه بگیرید.
 • قدم دوم: ضخامت بافت اندازه گرفته می شود )بافت قسمت داخل را بین ۲ انگشت گرفته و ضخامت آن را با خط کش اندازه بگیرید.
 • قدم سوم: توسط فرمول مقابل، حداکثر قطر پروتز را به دست آورید. ضخامت بافتی – عرض سینه = حداکثر قطر پروتز
 • قدم چهارم: هنگامی که قطر پروتزمشخص شد ،برای مشخص کردن برجستگی وسایز آن دوراه داریم که در پایین توضیح می دهیم

راه دقیق تر آن است که ببینیم جراح چه مارک پروتزی استفاده می کند که درکشورمان عمدتا از ۲ مارک معروف Motiva  و Mentor استفاده می شود بعد به سراغ جدول کارخانه سازنده که برجستگی های مختلف و ابعاد پروتزها را نشان می دهد، برویم درمنتور پنج نوع برجستگی کم، متوسط، متوسط بزرگ، زیاد، خیلی زیاد و در Motiva سه نوع برجستگی استاندارد، زیاد، خیلی زیاد وجود دارد

که چنانچه بعدا هم ذکر میشود، چون برجستگی بیشتر میتواند باعث تحلیل و لاغرشدن بیشتر بافت سینه شود و لذا معمولا تمایل بیشتر به استفاده از انواع پروتز با برجستگی متوسط در هر مارک یعنی در موتیوا برجستگی زیاد و در منتور متوسط بزرگ و متوسط وجود دارد که درنهایت جراح راجع به این مسئله تصمیم میگیرد

راه دوم استفاده از جدول Tebbets است ،که آسان تر است.

 • قدم پنجم: اتساع پذیری بافت را می سنجیم اگربافت کمتر از ۲ cm به سمت جلو کشیده شود، ۳۰ cc از حجم پروتز کم میکنیم؛ اما اگر بیش از ۳ cm به جلو کشیده شود ، ۳۰ cc و درصورتی که بیش از ۴ cm به سمت جلو کشیده شد ، ۶۰ cc به حجم پروتز اضافه می کنیم.
 • قدم ششم: فاصله جلو تا چین زیر را )درحالی که تا حد امکان موضع را بالا کشیده اید.( اندازه می گیریم اگر بیش از ۵/ ۹ با شد، ۳۰ cc به حجم پروتز اضافه می کنیم.

پس هیچ گاه قطر پروتز از قطر سینه فرد بیش تر نباید باشد و ترجیحا پروتز باید زیرعضله گذاشته شود. هرچند تمایل و اعتقادات جراحان مختلف،متفاوت است؛اما باید بدانیم که پروتزهای زبر Tex tured، بیش از انواع صاف (smooth) و پروتزهای گرد، بیش تر از پروتزهای آناتومیکال ) قطره اشکی استفاده می شوند.

هرچند پروتز آناتومیکال درافرادی که قسمت پایین سینه هایشان به خوبی تشکیل نشده است و درافرادی که نمیخواهند قسمت بالای این ناحیه پس از پروتز گرد و برجسته با شد و خواهان منظر طبیعی هستند، ارجح است.

درمورد استفاده از پروتزهای ژلی یا سالین آب نمک هم، باید توجه داشت که هرچند پس از تایید دوباره پروتزهای ژلی درسال ۲۰۰۶ توسط سازمان دارویی آمریکا (FDA) تمایل به گذاشتن ا ین پروتزها بیشتر شده است، چون قوام و نمای طبیعیتری دارند؛ اما درآخرین آمار انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، مقدار استفاده از آنها میان جراحان تقریبا یکسان ا ست.

برنزه کردن پوست

مسئله اینجاست که گرفتن حمام آفتاب یا استفاده از سولاریوم به پروتز آسیببی نمی‌رساند اما لازم است به‌ مدت یک سال از تابیدن مستقیم نور آفتاب یا اشعه سولاریوم به محل برش جراحی جلوگیری کنید چون باعث تیره‌تر شدن جای زخم و برش عمل می‌شود. از سوی دیگر بد نیست بدانید چون پروتز سینه دیرتر از سایر بخش‌های بدن حرارت خود را از دست می‌دهد ممکن است فرد بعد از استفاده از سولاریوم احساس کند پروتز نرم شده است؛ بنابراین توصیه می‌شود تا چند ماه بعد از عمل از سولاریوم و حمام آفتاب استفاده نشود.

انتخاب جراح

توجه داشته باشید هرچند که جراحی پروتز سینه جزء عمل‌های زیبایی محسوب می‌شود، اما در هر صورت یک جراحی است. هرگز بدن خود را به شخصی که ادعای تجربه و مهارت می‌کند نسپارید، هرچند که افراد زیادی او را تائید کنند. از آنجاییکه نتیجه این نوع عمل‌ها رابطه مستقیمی با اعتماد به نفس و احساس زیبایی فرد دارد، پیش از انتخاب پزشک حسابی تحقیق کنید.

آیا پروتزهای سینه خطر سرطان زایی دارند ؟

خیر. در مورد پروتزهای ژلی هم علت آنکه بین سال های – ۲۰۰۶ ۱۹۹۲ از بازار آمریکا بیرون کشیده شدند آن بود که این شک وجود داشت که آیا این پروتزها احتمال بیماری های خود ایمنی را افزایش میدهند یا خیرکه سرانجام پس از سال ها بررسی، این مساله رد شد. باید توجه داشت در تمام طول این مدت پروتزهای ژلی در ۶۰ کشور دنیا از جمله اروپا و آمریکای جنوبی به طور وسیع و بدون هیچ عارضه خاصی استفاده می شدند.

خطر‌های احتمالی جراحی پروتز سینه

تمام روند‌های درمانی همراه با جراحی خطر‌ها و ریسک‌هایی دارد. جراحی پروتز سینه هم از این قاعده مستثنی نیست. بر اساس آمار از بین کسانی که به این جراحی اقدام کرده اند، ۴۶ درصد از بیمارانی که از ایمپلنت با ژل سیلیکونی و ۲۱ درصد از بیمارانی که از ایمپلنت نمکی استفاده کرده اند در طول ۳ سال پس از جراحی نیاز به یک جراحی دیگر داشته اند. همچنین ۲۵ درصد بیماران با ایمپلنت ژل سیلیکونی و ۸ درصد بیماران با ایمپلنت نمکی مجبور به خارج کردن پروتز سینه شان شده اند.

در یک آمار کلی در حدود نیمی از کسانی که اقدام به جراحی پروتز سینه با هدف بزرگ کردن حجم سینه کرده اند، به نوعی ناراضی بوده اند. این نارضایتی ممکن است به دلیل عفونت، درد، تغییر شکل و یا نیاز به جراحی‌های اضافه باشد.

بد نیست دلایل برخی از شکایات رایج پس از عمل پروتز سینه را مرور کنیم

 • درد در ناحیه سینه
 • عفونت
 • حس لامسه در ناحیه‌ی سینه ممکن است دچار مشکل شود
 • ترکیدگی ایمپلنت یا نشت محلول
 • خونریزی
 • انباشتگی محلول

وزن پروتز سینه

پروتز سیلیکونی در وزن‌های مختلف ساخته می‌شود. مناسب‌ترین وزن پروتز سینه را می‌توان با توجه به سنگینی پستان طبیعی خود انتخاب کرد. البته در مواردی که هر دو سینه برداشته شده است، انتخاب وزن کمی آسان‌تر خواهد بود. وزن مناسب یک پروتز کامل ممکن است به شما احساس متعادل‌تری با توجه به وزن پستان دیگر دهد. با این حال، اگر نیاز به یک پروتز بزرگ دارید بهتر است از انواع سبک‌تر آن انتخاب کنید، زیرا استفاده از آن‌ها راحت‌تر است.

آیا پروتزهای سینه مانع از حاملگی و شیردهی میشوند؟

خیر.

آیا پروتزهای سینه مانع از انجام روش های تشخیص زودرس سرطان سینه مانند ماموگرافی میشوند ؟

امروزه با رواج دستگاههای ماموگرافی دیجیتال و به خصوص استفاده از MRI عملا مشکلی در تشخیص سرطان سینه در خصوص پروتزها وجود ندارد.

مدت ماندگاری نتیجه عمل پروتز سینه چقدر است ؟

سال های طولانی.به طور متوسط در پروتز های ژلی احتمال تعویض پروتز ظرف ۵ سال ۱۲ – ۲۱ درصد ودر ۱۰ سال ۳۳ درصد است که نصف این آمار به علت خواسته خود بیمار جهت داشتن پروتز بزرگ تر در عمل بعدی انجام می شود.

آیا پروتزهای سینه را لزوما باید پس از مدتی تعویض کرد ؟

خیر. پروتزها مانند هر وسیله دیگری مادام العمر نیستند، اما جهت تعویض آنها باید علتی وجود داشته باشدوطول عمر متوسط یک پروتز ۲۰ – ۱۰ سال است.

چه مدت پس از عمل جراحی پروتز سینه می توان فعالیت روزمره را شروع کرد ؟

فعالیتهای سبک را چند روز بعد و فعالیتهای سنگین و ورزش را چند هفته بعد میتوان شروع کرد. سیلیکون پر شده باشد که بنابراین پروتزها بر این اساس به دو دسته پروتزهای ژلی و سالین تقسیم می شود.

آمادگی های قبل از عمل پروتز سینه چیست ؟

پس از گرفتن شرح حال و معاینه در افراد بالای ۳۵سال یک ماموگرافی و در افراد زیر ۳۵ سال بسته به نظر جراح و نتیجه معاینه گاهی سونوگرافی درخواست می شود. همچنین به بیمار توصیه می شود مصرف سیگار، آسپرین و سایر مسکن های غیراستامینوفن را قطع کند.

جراحی سینه را بانوان که بیماری فیبروکیستیک دارند می توانند انجام دهند ؟

بله – اشخاصی که بیماری فیبروکیستیک دارند می توانند جراحی سینه را انجام دهند ، برای این اشخاص دکتر زیبایی فوق پروتز را در زیر عضله قرار می دهد .

احتمال پارگی پروتز سینه پس از جراحی وجود دارد ؟

با توجه به تکنیک ها و پروتزهای که دکتر زیبایی انجام می دهند احتمال پاره شدن پروتز سینه بسیار نادر است ، اما اگر بر اثر صدمه پروتز پاره شود جای نگرانی بابت این مسئله نیست زیرا آن را خارج می نماید و با پروتز دیگری جایگزین می کند.

آیا بیمار میتواند هر سایز پروتزی که تمایل داشته باشد بگذارد ؟

خیر. برای داشتن یک نتیجه خوب باید بافت کافی روی پروتز را بپوشاند پس قطر پروتز نمیتواند بسیار زیاد باشد و در نهایت بیمار و پزشک با بررسی خصوصیات آناتومیک و نظرات بیمار راجع به این مساله تصمیم میگیرند.

شایع ترین علت تعویض پروتز سینه چیست ؟

درخواست بیمار برای بزرگ تر شدن پروتز

منقبض شدن کپسول دور پروتز سینه

یک لایه از بافت اسکار ثانوی به واکنش طبیعی بدن دور هر جسم خارجی که در بدن گذاشته می شود بطور طبیعی تشکیل می شود. اگر به هر دلیلی این لایه که کپسول نامیده می شود منقبض و زخیم شود مانند یک لایه سفت و محکم دور پروتز عمل می کند و موجب می شودکه پروتز سفت تر و حتی در بعضی موارد دردناک باشد.

اگر از پروتز های بسیار بزرگ تر از سیاز معمول سینه تان استفاده کند احتمال بروز این مشکل نسبت به دیگران در شما بیشتر می شود. پس با انتخاب سایز معقول تر خطر احتمالی بروز این مشکل را به حداقل برسانید

بدن شما تغییر می کند ولی در پروتز سینه تان تغییری ایجاد نمی شود

ممکن است پروتز سینه با گذشت ۲۰-۱۰ سال آینده نسبت به گذشته افت کند و موجب نارضایتی شود. دو اقدام که شما می توانید برای جلوگیری از آویزان شدن و نزول سینه ها انجام دهید عبارتند از:

 • از همان اول پروتز مناسب با سایز سینه ها و متناسب با شرایط بدنی تان و نحوه زندگی تان انتخاب کنید
 • با عمل جراحی لیفت سینه می توانید مشکل این افت را حل کنید.

درخواست کاهش یا افزایش سایز پروتز را داشته باشید

در برخی از افراد که از عمل پروتز سینه های خود راضی هستند و از ظاهر جدید سینه های خود لذت اساسی را می برند و می خواهند با بزرگتر کردن آن ها وضعیت فعلی را بازم بهتر کنند تصمیم می گیرند از سایز پروتز بزرگتری استفاده کنند و خطرات ناشی از عمل دوم را که کم نیستند را هم بپذیرند.

در بعضی از موارد هم افراد خواستار کاهش سایز پروتز سینه خود هستند زیرا پروتزشان دیگر مطابقتی با نحوه زندگی شان ندارد و تصمیم به جراحی دوم برای برداشتن آن ها می گیرند در این صورت برای جلوگیری از آویزان شدن سینه ها می توانند عمل لیفت سینه را انجام دهند.

ایا این عمل دردناک است ؟

همیشه پیشبینی میزان درد برای هر شخص مشکل است. در حالی که بعضی از خانم ها این فرایند را دردناک می دانند، بعضی گفته اند که بعد از عمل جراحی درد بسیار کمی داشته اند. مکان قرار دادن پروتز سینه در پشت ماهیچه ی سینه ای همراه با درد بیشتری است، چون باید مقداری از ماهیچه بریده شود تا فضایی برای گذاشتن پروتز سینه باز شود. بیشتر زنان میزان متوسطی درد برای پنج روز اول دارند که نیاز به مسکن خواهند داشت. اگرچه بعد از یک هفته بیشتر زنان گفته اند بهبود قابل توجهی در علائم و نشانه ها داشته اند.

بعد از عمل جراحی چه اتفاقی می افتد؟

بعد از عمل جراحی سینه های شما تا حدودی ورم کرده و کبود می شوند. این حالت احتمالا بعد از دوتا سه هفته از بین میرود. گاهی اوقات ورم دور سینه ممکن است با هم متفاوت باشد. این حالت طبیعی و عادی است و به مرور زمان بر طرف می شود؛ اگر تفاوت زیادی بین سینهای دو طرف وجود دارد، حتما با ما تماس بگیرید. بعد از بزرگ کردن سینه ممکن است به نظر برسد که سینه خیلی در بالا قرار دارد این حالت نیز عادی است.

در طی دو ماه اول بعد از عمل جراحی این پروتز های سینه کم کم پائین آمده ودر نتیجه ای اثرات جاذبه ی زمین جای خود را پیدا کرده و به حالت طببیعی باز می گردند. اگر یک طرف سریعتر از طرف دیگر پائین آمد نیاز نیست که نگران شوید، چون این حالت بعضی اوقات رخ می دهد.

بدنبال عمل جراحی شما باید بانداژ مناسبی در آن ناحیه داشته باشید و لازم است که به مدت دو هفته مکان عمل را خشک نگه دارید. بعد از ۴۸ ساعت پانسمان شما بر داشته خواهد شد و زخم بررسی و باز بینی شده و کمی تمیز می شود.

قیمت پروتز سینه

اینکه پروتز سینه چه قیمتی داشته باشد به موقعیت، پزشک و نوع پروتزی که مورد استفاده قرار می گیرد بستگی خواهد داشت. معمولا هزینه جراحی در سال ۹۸ از ۱۴ میلیون تا ۱۶ میلیون خواهد بود. از آنجایی که پروتز سینه یک فرایند زیبایی است ، بیمه از آن پشتیبانی نمی‌کند.

پروتز های سینه تا چه مدت باقی می مانند ؟ 

همانند باقی محصولات ساخت دست بشر، پروتزهای سینه نیز تا ابد باقی نمی مانند. با وجود اینکه بسیار قوی و مقاوم هستند، حتی در برابر فشار، ولی مستعد کهنه شدن و فرسایش در طول زمان می باشند.

به عبارت ساده تر، پوسته ی خارجی پروتز سینه، بالاخره فرسوده و نازک شده و در بعضی موارد نیاز به خارج کردن آن میشویم وباید جایگزین دیگری در همان فضا یا فضای دیگری استفاده شود. نمودارها و تصاویر زیادی وجود دارد که مشخص می کند که نهایتا هر نوع پروتز سینه قبل از اینکه خراب شود، چقدر باقی می ماند.

در یک نمودار میانگین حدود ۲۰ سال است. اگرچه کهنه شدن و یا پاره شدن در میان افراد مختلف متفاوت است، بنابراین یک زن که ورزشها و تمرینهای فیزیکی زیادی مثلا چندین ساعت در روز به طور مرتب انجام می دهد و سینه هایش حرکت زیادی میکند(به عبارت دیگر مربی های ایروبیک، دوندگان ماراتن، سوارکاران و…)به طور طبیعی پروتز سینه ی آن ها در یک دوره ی زمانی مشخص نسبت به کسانی که تمرینات و تحرکات کمتری دارند، بیشتر فرسوده و پاره می شوند

بنابر ابن به منظور داشتن یک ارزیابی مناسب برای حالت و موقعیت پروتز های سینه ی شما بهترین توصیه و پیشنهاد این است که توسط پزشک و متخصص به طور منظم بعد از ۱۰ ـ ۱۵ سال که از عملتان گذشت معاینه شوید و اگر لازم بود سونوگرافی انجام دهید.

امار جراحی پروتز سینه در جهان

در آمریکا در مقایسه با سال ۱۹۹۲ میزان عمل جراحی پروتز سینه تا سال ۲۰۰۷ ، ۴۷۶ درصد افزایش داشته است. تعداد موارد انجام جراحی پروتز سینه در سال ۲۰۰۳ در آمریکا ۲۵۴۱۴۰ مورد بوده است و بعد از عمل لیپوساکشن شایعترین عمل زیبایی انجام شده در این کشور بوده است. در سال ۲۰۰۶ تعداد ۳۲۹۰۰۰ عمل جراحی پروتز سینه در آمریکا انجام شده است. از سال ۲۰۰۴ به این طرف تعداد عمل جراحی پروتز انجام شده در امریکا از ۳۰۰۰۰۰ مورد در سال کمتر نشده است.

در سال ۲۰۰۹ جراحی پروتز سینه ، شایعترین عمل زیبایی انجام شده در آمریکا شد و اعمال جراحی شایع مانند لیپوساکشن ، رینوپلاستی و آبدومینوپلاستی را پشت سر گذاشت.

در یکی از جدیدترین رتبه بندی هایی که توسط انجمن بین المللی جراحی پلاستیک زیبایی در اکتبر ۲۰۱۰ منتشر گردید ۱۰ کشور اول دنیا از نظر میزان انجام جراحی پلاستیک عبارت بودند از:

 • آمریکا
 • چین
 • برزیل
 • هند
 • مکزیک
 •  ژاپن
 • کره جنوبی
 •  آلمان
 •  ترکیه
 • اسپانیا

علائم و خطر ترکیدگی پروتز سینه

یکی از علائم پارگی پروتزهای سیلیکونی سینه با درد همراه بوده و در شکل و برجستگی سینه نیز تغییراتی ایجاد خواهد شد البته به نظر نمی رسد پارگی این پروتزها باعث مشکلاتی نظیر سرطان سینه یا مشکلات بافت هم بند می شود. وقتی یک پروتز سیلیکونی سینه در بدن شما قرار داده می شود، بافت فیبرو در اطراف آن شکل می گیرد. اگر پروتز دچار پارگی شود ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد چون پروتز در زیر بافت فیبرو عملا دفن شده است. به این مورد پارگی خاموش می گویند

البته احتمال التهاب بافت فیبر نیز وجود دارد و ممکن است بافت اسکار(باقی ماندن جای زخم) نیز اتفاق بیفتد. در نتیجه بیمار ممکن است علایمی نظیر این موارد را تجربه کند: درد و تورم در آن سمت از سینه، تغییر در شکل و ابعاد سینه، ظاهر شدن یک برجستگی و سفتی یا نرمی غیرعادی در بافت نرم سینه ایجاد می شود.

پروتز سینه
۵
 • بررسی انواع عمل های زیبایی
 • بررسی انواع عوارض عمل های زیبایی
 • بررسی انواع قیمت عمل های زیبایی
 • بررسی روشهای مراقبتی بعد از عمل
 • بررسی بهترین پزشکان و کلینیک های زیبایی

مشاوره رایگان

چنانچه به دنبال مشاوره رایگان جهت یافتن بهترین و ارزان ترین پزشکان جراح زیبایی در اطراف خود هستید با شماره همراه  ۰۹۹۰۱۴۰۰۰۴۸ تماس حاصل فرمایید و یا از طریق چت آنلاین با ما ارتباط برقرار کنید، همچنین می توان کلمه مشاوره را به سامانه ۵۰۰۰۲۳۶۱۶ پیامک نمایید و یا به Info@dr-beauty.ir ایمل بزنید و منتظر جواب ما باشید، ما در ارائه رایگان خدمات مشاوره ای به یاری شما خواهیم آمد و شما را در انجام بهترین انتخاب کمک خواهیم کرد. تمام کلینیک های طرف قرار داد با دکتر زیبایی ملزم به در نظر گرفتن تخفیف های قابل ملاحضه برای شما کاربران عزیز میباشند.

منبع
دکتر زیبایی
دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان