کرونا ویروس چیست ؟

کرونا ویروس چیست ؟

کرونا ویروس ها یک خانواده از ویروس ها هستند، این خانواده بزرگ می توانند متشکل از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را تشکیل می دهند اولین بار کرونو یا کرونا ویروس ها در سال ۱۹۶۵ میلادی کشف شده اند. مطالعه و پژوهش بر روی این خانواده از ویروس ها تا سال ۱۹۸۰ میلادی ادامه داشت. کرونا ویروس ها گروهی از ویروس ها هستند که باعث ایجاد بیماری در پستانداران و پرندگان می شوند که شامل اسهال در گاوها و خوک ها ، و بیماری تنفسی فوقانی در مرغ ها است. در ادامه به راه مقابله با کرونا ویروس خواهیم پرداخت. در انسان این ویروس باعث عفونت های تنفسی می شود ، که معمولاً خفیف هستند اما به طور بالقوه کشنده هستند و هیچ واکسن یا داروی ضد ویروسی وجود ندارد که برای پیشگیری یا درمان تأیید شود.

اگرچه کرونو ویروس‌ها بیشتر در حیوانات دیده می‌شوند اما کرونو ویروس‌ها که پس از راینو ویروس‌ها بزرگترین عامل ابتلا به سرماخوردگی هستند، بیشتر در زمستان و بهار باعث سرماخوردگی می‌شوند ساختار کروناویروس‌ها نیز دارای یک ژنوم RNA معمولی با نوکلئوکپسید تقارن مارپیچی هستند. اندازه ژنومی کرونا ویروس ها از حدود ۲۶ تا ۳۲ کیلوبواز است که بزرگترین آن برای ویروس RNA است نام “coronavirus” از تاج لاتین و یونانی “κορώνη” (korṓnē ، “garland ، تاج”) گرفته شده است و به معنی تاج یا هاله است. این به ظاهر مشخصه ویروس ها (شکل عفونی ویروس) توسط میکروسکوپ الکترونی اشاره دارد که حاشیه ای از سطح بزرگ و پیازدار سطح دارند و تصویری را یادآور یک تاج سلطنتی یا تاج خورشیدی می کنند. در ادامه با دکتر زیبایی همراه باشید

کرونا ویروس

چرخه تکثیر کرونا ویروس

تکثیر چرخه عفونت کروناویروس پس از ورود این ویروس به داخل سلول ، ذرات ویروس بدون پوشش بوده و ژنوم RNA به داخل سیتوپلاسم سپرده می شود. ژنوم RNA کروناویروس دارای یک کلاه متیله ای ۵ و یک دم پلی آدنیله ۳ است. این اجازه می دهد تا RNA برای ترجمه به ریبوزوم وصل شود. کرونا ویروس همچنین پروتئینی دارد که به عنوان ماکت رمزگذاری شده در ژنوم خود شناخته شده است و به ژنوم RNA اجازه می دهد تا با استفاده از ماشین آلات سلول میزبان ، نسخه های RNA جدید را رونویسی کند. همانندسازی اولین پروتئین ساخته شده است. پس از ترجمه ژن رمزگذاری ماکت ، ترجمه توسط کدون توقف متوقف می شود. این به عنوان متن تو در تو شناخته می شود. وقتی رونوشت mRNA فقط یک ژن را رمزگذاری می کند ، مونوستیسترون است.

راه مقابله با ویروس کرونا

با تاکید بر این که ویروس کرونا واکسن و درمان اختصاصی ندارد، رعایت بهداشت فردی را تنها راه مقابله با این ویروس می باشد، با توجه به بروز موارد جدید حاد تنفسی در شهر ووهان کشور چین و موج نگرانی در سراسر دنیا در رابطه با شیوع و همه‌گیری این بیماری، به ایرانیانی که در چین اقامت دارند و یا قصد خروج از کشور به مقصد چین را به هر دلیلی دارند توصیه می کنیم افرادی که در چین اقامت دارند باید از تردد غیر ضروری به شهرها و مناطق درگیر با این بیماری پرهیز کنند و به هموطنان و تجار ایرانی نیز توصیه می‌کنم از سفر غیر ضروری به مقصد چین تا اطلاع ثانوی جدا خودداری کنند.

ویروس کرونا ویروسی شناخته شده است که بعد از رینو وویروس‌ها دومین علت عفوت های دستگاه تنفسی فوقانی محسوب می شوند. دو نوع از این ویروس به نام بیماری سارس در سال ۲۰۰۳ در  تمام دنیا اپیدمی شد که در همان بازه زمانی ۷۷۴ مورد مرگ و میر را به خود اختصاص داد. همچنین در ادامه نوع دیگر این ویروس در عربستان شیوع پیدا کرد و موجب مرگ و میر ۸۸۵ نفر شد، بعدها مشخص شد شتر و شیر شتر می‌تواند از عوامل انتقال این بیماری باشد.

رعایت بهداشت فردی در مقابل بیماران علامت‌دار مثل سرفه، تنگی نفس، آب ریزش بینی و علایم تنفسی است. همچنین افرادی که سرفه و عطسه می کنند باید از دستمال کاغذی یکبار مصرف و یا در صورت نبودن دستمال حداقل در آستین لباس خود سرفه یا عطسه کنند.  اولین مورد بیماری در سپتامبر ۲۰۱۲ در مردی ۶۰ ساله در عربستان سعودی کشف شد که به مرگ بیمار انجامید. این مرد چند روز قبل از آن به دبی سفر کرده بود و دومین مورد در مردی ۴۹ ساله در قطر که او نیز در گذشت و کشف بیماری اولین بار در آزمایشگاه Health Protection Agency’s در Colindale لندن به تأیید رسید. یک گونه شدیدتر این ویروس که تصور می‌شود از خفاش ناشی شده باشد در سال ۲۰۰۲ اپیدمی جهانی سارس را موجب شد که حدود ۸۰۰ نفر را به کام مرگ کشاند. این خانواده ویروسی اولین بار در سال ۱۹۶۰ کشف شده‌است که موجب بروز بیماریهایی از خانواده سرما خوردگی در انسان و حیوانات می‌گردد و از ویژگی آن‌ها زوائد تاج مانند بر روی سطوح دیواره ویروس‌ها می‌باشد.

راه مقابله با ویروس کرونا

شیوع کرونا ویروس 

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین با بیان اینکه این کشور با اوضاع وخیمی روبروست، نشستی با محور اتخاذ اقداماتی برای مقابله با شیوع کروناویروس برگزار کرد. شی در این نشست اعلام کرد ویروس کرونا با سرعت در حال رشد است. او همچنین بر افزایش فعالیت متخصصان و پزشکان برای ارائه راهکارهای کنترل بیماری تاکید کرد. در همین حال، تایلند شمار مبتلایان به کروناویروس در این کشور را ۷ مورد اعلام کرد که امروز شنبه در شلوغ‌ترین فرودگاه این کشور شناسایی شدند. فرودگاه سوارنابومی بانکوک اعلام کرد که اسکن‌های دما را برای مسافران ورودی از گوانگژو و ووهان آغاز کرده، اما اسکن دما شامل همه شهرهای چین نیست. پروازها از ووهان به دلیل قرنطینه شهروندان لغو شده است.

شهر ووهان حدود ۱۱ میلیون نفر جمعیت دارد و مرکز شیوع ویروس کرونا از ماه دسامبر تلقی می‌شود. در مجموع حدود هزار و ۳۰۰ نفر به این ویروس آلوده شده‌اند که بخش عمده آن‌ها در چین هستند. طبق آخرین آمار رسمی، تاکنون ۴۱ نفر بر اثر آلوده شدن به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.این ویروس در مجموع ۲۶۵۲ نفر را در کشورهای مختلف مبتلا کرده و تاکنون ۸۲ کشته برجای گذاشته است.

منبع
دکتر زیبایی
دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان