چه موادی به کاهش وزن کمک می کنند؟

آیا درست است که مصرف سرکه سیب، چای سبز و … باعث کاهش وزن می‌شود؟ در این مقاله به پاسخ این سوال و بررسی برخی از مواد غذایی کاهش دهنده وزن می‌پردازیم.

تری گلیسیرید با زنجیره متوسط (MCT) و کاهش وزن

به گزارش دکتر زیبایی، اسیدهای چرب اشباع ۶- ۱۲ کربنه هستند که از روغن نارگیل بدست می‌آیند. MCT برخلاف دیگر چربی‌ها به جای افزایش وزن، باعث کاهش وزن می‌شود و این اثر آن به گرمازایی نسبت داده می‌شود دوز پیشنهادی ۲- ۱ قاشق غذاخوری در روز است. بیماران کبدی و دیابتی میبایستی MCT را با احتیاط مصرف کنند که دچار کتواسیدوز نشوند.

چه موادی به کاهش وزن کمک می کنند؟

گیاه درمانی و کاهش وزن

گیاه را می‌توان به صورت عصاره خشک (کپسول، پودر، چای)، عصاره گلیسیرینه یا تنتور (عصاره الکلی) استفاده کرد برای تهیه نوشیدنی گیاهی یک قاشق چایخوری از گیاه را در یک فنجان آب داغ ریخته برگ‌ها را به مدت ۵- ۱۰ دقیقه، ریشه‌ها را به مدت ۱۰- ۲۰ دقیقه بجوشانید سپس ۲-۴ فنجان در روز از این نوشیدنی‌ها استفاده کنید.

گیاهان زیر جهت درمان چاقی مطرح شده‌اند: نعناع، هوفاریقون، سنبل‌الطیب، جعفری، خارمریم، گل قاصدک، اسطو خودوس، زالزالک، کوشاد و (Bladder Weak)

مکمل فیبری و کاهش وزن

افزایش میزان فیبر رژیمی باعث کاهش وزن می‌شود. بهترین منابع فیبر رژیمی برای کاهش وزن شامل پسیلیوم، چتین یا کیتین، صمغ گوار (guar)، گلوکومانان، صمغ کارایا (Karaya) و پکتین هستند این مواد غنی از فیبر محلول در آب هستند و وقتی با آب قبل از غذا خورده می‌شوند، در معده با آب پیوند خورده و یک توده ژلاتینی تشکیل می‌دهند و از این طریق حس سیری را القا می‌کنند.در نتیجه افراد کمتر به پرخوری ترغیب می‌شوند.

مکمل‌های فیبری در کنترل قندخون نیز موثرند و سطح قندخون را پایین آورده و میزان کالری جذب شده توسط بدن را کاهش می‌دهند.

کیتوزان و کاهش وزن

یک پلی‌ساکارید که از خردکردن صدف سخت گوش‌ماهی بهدست می‌آیدادعا می‌شود که از جذب چربی جلوگیری می‌کند ولی هنوز این ادعا اثبات نشده است همچنین سطح ویتامین‌های محلول در چربی را در بدن کاهش می‌دهد.

Khat و کاهش وزن

با نام علمی Chatha Edulis شناخته می‌شود. درختی که در عربستان و آفریقا می‌روید ادعا می‌شود که برگ‌های این درخت دارای اثرات ضددرد، ضدالتهاب و ضدچاقی است. البته اثرات آن هنوز کاملا شناخته شده نیست.

آناناس و کاهش وزن

عقیده عوام بر آن است که برای درمان چاقی و یبوست کاربرد دارد همچنین می‌تواند اثرات ضدالتهابی هم داشته باشد. ولی اثرات ضدچاقی آن هنوز شناخته شده نیست.

اسپیرولینا Spirulina و کاهش وزن

جلبکی است که در نواحی گرمسیری می‌روید. عقیده عوام بر آن است که در کاهش وزن کاربرد دارد. ولی اثرات آن هنوز اثبات نشده است این دارو به دلیل محتوای ید زیاد، فعالیت غده تیروئید را کاهش می‌دهد.

چای سبز Camellia sinensis و کاهش وزن

اثرات ضد پیری و ترموژنیک چای سبز باعث شده تا این ماده را به عنوان یکی از مواد کاهش دهندهی وزن در نظر بگیرند از دیگر اثرات مفید این ماده محافظت در برابر سرطان (به دلیل خاصیت آنتی‌اکسیدانی)، جلوگیری از بیماری‌های قلبی با کاهش فشار خون و کلسترول، کاهش تجمع پلاکت و افزایش مقاومت سیستم ایمنی بدن با افزایش ساخت گلبول سفید را می‌توان نام برد.

چای و کاهش وزن

مصرف روزانه چای منجر به افزایش تولید حرارت در بدن و یا افزایش گرمازایی ناشی از غذا در بدن می‌شود و از این طریق می‌تواند مقدار زیادی انرژی مصرف کند.

سرکه سیب و کاهش وزن

سرکه سیب با کاهش مقداری از آب میان بافتی به طور موقت و برای دوره کوتاهی، وزن فرد را کاهش داده و تأثیری در کاهش وزن واقعی ندارد سرکه سیب وقتی به صورت ناشتا مصرف شود، با کاهش آب میان بافتی برای دورهای کوتاه فقط به اندازه یک کیلوگرم از وزن فرد به طور موقت کاهش می‌دهد که این کم کردن وزن واقعی نبوده بلکه آب بدن از دست می‌رود.

همچنین خوردن سرکه سیب در بعضی از مصرف کنندگان باعث عوارض شدید دستگاه گوارش می‌شود.

افشره لیمو، گیاه زیره، آب کرفس، آب هویج، غوره و …

مواد اشاره شده نیز هیچ تأثیری در کاهش وزن ندارد و اثری از آنها به عنوان ضدچاقی در هیچ مقالهای به اثبات نرسیده است.

منبع: زندگی آنلاین

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان