۶ نکته برای پاکسازی منافذ پوست بینی

به گزارش دکتر زیبایی بیشتر بخش‌های پوست بدن، از جمله پوست روی بینی دارای منافذ هستند. اگرچه منافذ پوست معمولاً کوچک و تشخیص آن‌ها دشوار است، اما بروز انسداد می‌تواند ظاهری بزرگ‌تر به آن‌ها ببخشد. زمانی که این اتفاق روی بینی رخ می‌دهد، منافذ پوست بهتر قابل مشاهده هستند چربی بیش از حد، انباشت سلول‌های مرده پوست، آلودگی یا قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می‌توانند موجب گرفتگی منافذ پوست شوند.

در ادامه این مطلب نکاتی درباره تمیز نگه داشتن منافذ پوست و پیشگیری از گرفتگی آن‌ها ارائه شده است.

۱ – پاکسازی روزانه

پاکسازی پوست به از بین بردن چربی‌های اضافه، محصولات آرایشی و آلودگی‌هایی که در طول روز روی پوست جمع می‌شوند، کمک می‌کند. پاکسازی این مواد احتمال گرفتگی منافذ پوست را کاهش می‌دهد. استفاده از یک پاک کننده ملایم همراه با آب گرم معمولاً برای پاکسازی پوست کفایت می‌کند. توجه داشته باشید که سایش و مالش بیش از حد سخت و شدید پوست می‌تواند به آن آسیب برساند.

استفاده از پاک‌کننده‌های حاوی اسید سالیسیلیک می‌تواند برای افرادی که دارای پوست چرب هستند، مفید باشد.

۲ – لایه برداری

انباشت سلول‌های مرده پوست رو هم می‌تواند موجب گرفتگی منافذ پوست روی بینی شود که می‌تواند ظاهری بزرگ‌تر به آن‌ها ببخشدلایه برداری – چه به صورت فیزیکی یا شیمیایی – می‌تواند به پاکسازی سلول‌های مرده پوست کمک کند. محصولات لایه‌بردار فیزیکی حاوی موادی سخت هستند که به حذف سلول‌های مرده پوست کمک می‌کنند. البته، همان‌گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، ساییدن بیش از حد سخت و خشن می‌تواند به پوست آسیب برساند.

محصولات لایه بردار شیمیایی به سایش پوست نیازی ندارند و جایگزینی سلول‌های پوست را افزایش می‌دهند. با این وجود، این محصولات معمولاً حاوی رتینول یا اسید گلیکولیک هستند که می‌توانند موجب تحریک پوست و حساسیت به نور خورشید شوند. از این رو، بهتر است هنگام شب از آن‌ها استفاده کنید.افرادی با پوست خشک در قسمت صورت باید استفاده از لایه‌بردارها روی بینی خود را محدود کنند.

۳ – استفاده منظم از کرم ضد آفتاب

آسیب ناشی از نور خورشید می‌تواند ظاهری بزرگ‌تر به منافذ پوست ببخشد و به طور خاص، بینی آسیب پذیری بیشتری در این زمینه دارد. استفاده منظم از کرم ضد آفتاب می‌تواند به پیشگیری از این شرایط کمک کند. بهتر است از محصولات ضد آفتاب با SPF 30 یا بیشتر برای محافظت از منافذ پوست استفاده شود.بهترین دفاع در برابر آسیب خورشیدی پرهیز از تماس مستقیم طولانی مدت پوست با نور خورشید به ویژه در میانه روز است. استفاده از کلاه می‌تواند به محافظت از صورت در برابر نور خورشید کمک کند.

۴ – درمان‌های حرفه‌ای

متخصصان پوست می‌توانند درمان‌های خاص، مانند میکرونیدلینگ را برای به حداقل رساندن ظهور منافذ بزرگ پوست پیشنهاد دهند این روش شامل سوراخ کردن پوست یا یک سری از سوزن‌های ریز می‌شود. میکرونیدلینگ موجب آسیب جزئی پوست می‌شود که تولید کلاژن برای بهبودی پوست را تحریک می‌کند. این کلاژن جدید می‌تواند ظهور منافذ را کاهش دهد.

برخی دستگاه‌های میکرونیدلینگ برای استفاده خانگی در دسترس هستند، اما به واسطه برخی نگرانی‌ها درباره آسیب‌دیدگی و عفونت بهتر است از آن‌ها استفاده نشود. همچنین، این دستگاه‌های خانگی از کارایی کمتری نسبت به درمان‌های حرفه‌ای برخوردار هستند. لیزر درمانی یکی دیگر از گزینه‌هایی است که می‌توانید مدنظر قرار دهید. لیزر می‌تواند تولید چربی را کاهش داده و اندازه منافذ پوست را کاهش دهد.

پاکسازی منافذ پوست بینی

۵ – پرهیز از نمایان‌تر شدن منافذ پوست

استفاده از برخی محصولات می‌تواند ظاهری بزرگ‌تر به منافذ پوست ببخشد. به عنوان مثال، محصولات آرایشی می‌توانند حاوی روغن باشند که به گرفتگی منافذ پوست منجر می‌شود. جایگزینی این محصولات با نمونه‌هایی که موجب این شرایط نمی‌شوند، ممکن است به بهبود ظاهر پوست کمک کند همچنین، پاکسازی هر گونه محصول آرایشی پیش از خواب اهمیت دارد. باقی ماندن طولانی مدت آرایش روی صورت می‌تواند موجب گرفتگی منافذ پوست شود.

۶ – پرهیز از رسیدگی بیش از حد

اگرچه لایه برداری و محصولات مراقبت از پوست می‌توانند ظهور منافذ پوست را کاهش دهند، استفاده بیش از حد از آن‌ها نیز ممکن است منافذ پوست را از انجام وظیفه خود باز دارد.

شرایط منافذ پوست برای حفظ سلامت پوست اهمیت ویژه‌ای دارد. به عنوان مثال، آن‌ها چربی تولید می‌کنند که پوست را نرم نگه داشته و رطوبت آن را حفظ می‌کند. لایه برداری یا استفاده از محصولاتی که موجب خشکی پوست می‌شوند می‌تواند تولید هرچه بیشتر چربی در منافذ را تحریک کند و خطر گرفتگی آن‌ها را افزایش دهد. برای پرهیز از این شرایط، استفاده از گزینه‌های لایه برداری را به یک یا دو بار در هفته محدود کنید. افرادی که پوست چرب دارند نیز می‌توانند یک روز درمیان لایه برداری را انجام دهند.

پوسته ریزی، احساس سفتی یا قرمزی پوست ممکن است به خشکی بیش از حد پوست اشاره داشته باشند. در همین راستا، بهتر است برای چند روز از یک مرطوب کننده بدون چربی استفاده کرده و از انجام لایه برداری پوست پرهیز کنید.

 

منبع: عصر ایران

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان