عوارض کاشت مو

عوارض کاشت مو

کاشت مو یک تکنیک جراحی به منظور افزایش تراکم مو طبیعی در نواحی بدون مو یا کم پشت می باشد، صنعت کاشت مو از قرن ۱۹ تا کنون در حال پیشرفت و اصلاح معایب خود می باشد از گذشته روش های گوناگونی منسوخ و جای خود را به روش های موثر تر دادند با این حال این روش ها خالی از عارضه نیستند هر چندکه عارضه آنها نسبت به گذشته بسیار اندک شده است.

عوارض کاشت مو به روش FUT

عوارض و معایب کاشت مو یکی از سوالاتی است که در ذهن افراد متقاضی کاشت مو نقش می بندد کاشت مو هم همانند دیگر روش های زیبایی دارای مزایایی می باشد و همچنین در کنار این مزایا عوارضی هم دارد اگر بخواهیم انواع روش های کاشت مو را به طور خلاصه مرور کنیم باید گفت که نخستین تکنیک کاشت مو کاشت به روش FUT می باشد.

در این روش یک نواری از بانک مو در کناره گوش سمت راست تا کناره گوش سمت چپ برش می دهند که به فلپ معروف است گرفت ها را در آن بخش جدا می کنند و سپس در جلوی سر و وسط سر کاشت می کنند این روش با خود عارضه های فراوانی به همراه داشت که یکی از انها می توان به نکروز شدن پوست سر و موهای کاشته شده اشاره کرد در روش کاشت مو FUT تقریبا از هر ۱۰ نفر ۸ نفر دچار این پدیده می شوند که بسیار ناگوار است به این علت که دیگر مویی در آن ناحیه رشد نمی کند.

کاشت مو به روش FUT نخستین تکنیک تکمیلی بشر برای ترمیم تراکم مو در نواحی کم پشت بوده است از انجایی که این روش با بیهوشی عمومی انجام می شد عوارض پسا بیهوشی یکی از معایب جدی این روش به حساب می اید همچنین عفونت از دیگر عوارض های کاشت مو به ر وش FUT می باشد چرا که در این روش فلپ برداری صورت می گیرد و فرد متقاضی پس از کاشت مو دچار عفونت در قسمت های پشت سر خود می شود.

عوارض کاشت مو

از عوارض دیگر این روش میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. تورم پس از جراحی
 2. خونریزی
 3. التهاب فولیکول مو
 4. نازک شدن تار مو
 5. لیکن پلانوپیلاریس (LPP)
 6. خارش
 7. بی حسی
 8. سکسکه
 9. کیست ها
 10. زخم شدن

عوارض کاشت مو به روش FIT

دومین تکنیک کاشت مو در این صنعت کاشت مو به روش FIT  می باشد در این روش موها را بصورت پراکنده از پشت سر برداشت می کنند و در جلوی سر کاشت می شوند در ظاهر شاید این روش بدون هیچ عیب و هیچ نقصی باشد اما در ادامه با عوارض و معایب کاشت مو FIT آشنا می شویم.

از اولین عوارض کاشت مو به روش FIT می توان به تورم های پیشانی و دور چشم اشاره کرد دلیل آن هم این است که در ناحیه خالی از موی سر که قرار بر کاشت مو در آن ناحیه است سرم تزریق می کنند و این تزریق تورم های یاد شده را به همراه دارد از دیگر عوارض این روش می توان به نکروز شدن پوست سر و موهای کاشته شده و احساس بی حسی همچنین احساس مور مور شدن اشاره کرد.

از عوارض دیگر این روش میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. تورم پیشانی
 2. تورم دور چشم
 3. نکروز شدن پوست
 4. بی حسی سر
 5. دلمه بستن مو
 6. خارش مو
 7. التهاب
 8. درد
 9. قرمزی پوست
 10. سکسکه

عوارض کاشت مو به روش SUT  

تکنیک کاشت مو به روش SUT از جدیدترین و موفق ترین روش های کاشت مو می باشد که پس از منسوخ شدن روش کاشت مو FUT و کاشت مو FIT مطرح و به اجرا گذاشته شده است که توسط مرکز تخصصی کاشت مو دکتر زیبایی توسط پیشرفته ترین دستگاه های روز و متخصصان پوست و مو انجام می شود  از مزایای این روش می توان به کاشت تا ۱۴۰۰۰ تار مو در یک جلسه اشاره کرد که در صورت داشتن بانک موی مناسب با استفاده از این روش می توان این تعداد تار مو را کاشت کرد.

از دیگر مزایای این روش نداشتن دوران نقاهت و عوارض پس از کاشت مو است، یکی دیگر از علت هایی که باعث شده کاشت مو به روش FUT و کاشت مو به روش FIT منسوخ شوند داشتن دوران نقاهت بوده که بهجو پس از کاشت مو در روش کاشت مو FUT به مدت دو هفته استراحت باید انجام دهد و در روش کاشت مو FIT به مدت یک هفته باید استراحت کند اما پس از کاشت مو به روش SUT  بهجو فردای روز کاشت می تواند مانند گذشته به محل کار خود رفته و فعالیت هایی که قبل از کاشت مو انجام می داده را انجام دهد از مزایای دیگر کاشت مو به روش SUT کاشت ۶۰ تار مو در یک سانتی متر مربع که در نوع خود یک رکورد می باشد.

مزایای کاشت مو به روش SUT

 • کاشت ۶۰ تار مو در یک سانتی متر مربع
 • نداشتن دوران نقاهت و مراقب پسا جراحی
 • نداشتن احساس بی حسی در نواحی سر
 • نداشتن درد و خونریزی و التهاب در نواحی
 • نگروز نشدن و دلمه نبست مو
 • نداشتن ریزش مو پس از جراحی 
 • نداشتن خارش مو و قرمزی پوست
 • خط رویش و خط فرق کاملا طبیعی

نتیجه می گیریم کاشت مو به روش SUT موفق ترین و بهترین روش کاشت مو می باشد که از مزایای این روش انجام آن با دستگاه اتوماتیک ، کاشت تا ۱۴۰۰۰ تار مو در یک جلسه ، نداشتن دوران نقاهت و عوارض ، خط رویش و خط فرق کاملا طبیعی ، بدون خونریزی ، بدون درد ، بدون بخیه ، بدون جراحی و … را نام برد.

معایب کاشت مو

کاشت مو به روش SUT مناسب چه کسانی است ؟

بطور کلی و عامیانه کلیه آقایانی که دچار طاسی سر یا همان ریزش موی ارثی شده باشند و این ریزش موی آنها طبق الگوی هفتگانه باشد می توانند کاشت مو به روش SUT انجام دهند همچنین داشتن بانک موی مناسب از شرایط اولیه کلیه روش های کاشت مو می باشد. 

نقش دستگاه در روش SUT

در مقایسه این روش با روش FIT یکی از مزایای این روش برداشت تراکم بیشتر نسبت به روش FIT از ناحیه بانک مو به دلیل استفاده از دستگاه در این روش می باشد که سبب شده تراکم بیشتر برداشت و مهم تر از آن در هنگام برداشت به فولیکول های مو به لاتین (Hair follicle)  آسیبی وارد نشود و تا ۹۰ درصد از گرافت ها به سلامت به نواحی مورد نظر پیوند داده شوند علت اصلی تراکم کم و اسیب به فولیکول مو در روش FIT انجام این فرایند توسط تکنسین و خطاهای احتمالی انسانی بود که در کاشت بوسیله دستگاه اتوماتیک وجود نداشت از این رو به روش SUT روش کاشت اتوماتیک نیز گفته می شود.

آیا کاشت مو به روش SUT نیاز به ترمیم دارد؟

در کاشت مو به روش FUT و کاشت مو به روش FIT به دلیل برداشت موها توسط تکنسین انجام می شد و همچنین زمان برداشت گرفت طولانی می شد نیاز به جلسه ترمیم یا همان جلسه دوم داشت ولی در روش کاشت مو SUT به دلیل اینکه برداشت موها توسط دستگاه انجام می شود زمان برداشت کوتاه شده و در یک جلسه انجام می شود.

دوران نقاهت در کاشت به روش SUT

در کاشت مو به روش SUT تا دو هفته می باشد در کاشت مو به روش FIT استراحت تا ۷ روز بوده ولی در کاشت مو به روش SUT شما فردای روز کاشت مو می توانید سرکار رفته و همانند گذشته به فعالیت های خود بپردازید.

عوارض دیده شده در روش های کاشت مو

 

تورم پس از جراحی

یکی از رایج ترین عوارض کاشت مو که اغلب بیماران پس از عمل جراحی با آن مواجه می‌شوند، تورم پس از جراحی است که در اثر تجمع مایع میان بافتی در زیر پوست حادث می‌شود و موضع تحت درمان شروع به خاریدن می‌کند.

خونریزی

ممکن است در برخی از افراد که تمایل به کاشت مو و یا پیوند مو دارند خون‌ریزی در برخی از نواحی سر را شاهد باشند که این مورد یکی از موارد طبیعی است و با فشار ساده متوقف خواهد شد و جای نگرانی ندارد ولی خون‌ریزی مداوم عارضه‌ی نگران‌کننده محسوب می‌شود که ممکن است در کمتر از یک درصد موارد رخ دهد؛ دقت کنید در کمتر از یک درصد. در این مورد که به ندرت اتفاق میافتد به بخیه یا دوخت اضافی نیاز می‌شود.

در مطالعه ای که پیش تر بدان اشاره شد، ۳۷/۱درصد بیماران در حین عمل جراحی به شدت خونریزی می‌کنند. خونریزی های شدید در طول کاشت مو شایع نیست و اغلب در نتیجه اشتباه جراح یا بی تجربگی او رخ می‌دهد.

التهاب فولیکول مو

بر اساس مطالعه فوق الذکر، از دیگر عوارض رایجی که بیماران پس از کاشت مو با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، التهاب فولیکول مو است. این عارضه به شکل جوش یا زخم در محل کاشت مو ظاهر می شود و در نتیجه آن فرد به شدت احساس ناراحتی و خارش می کند و به زیبایی اش خدشه وارد می شود. این مطالعه نشان می دهد ۲۹/۲۳درصد بیماران به عارضه التهاب فولیکول مو دچار می‌شوند.

نازک شدن تار مو

خیلی سختگیرانه است که این عنوان را تحت عنوان یکی از خطرات کاشت مو عنوان کنیم چرا که این مورد یک عارضه بسیار کمیاب و نادر است اما از آنجایی که ما بنا را بر صداقت گذاشته ایم سعی میکنیم تا تمامی موارد را که ممکن است مراجعان ما با آنها برخورد کنند را به شما اعلام کنیم. این مورد ممکن است پس از جراحی پیوند مو برای بیمار پدید بیاید و باعث نازک شدن برخی از موهای از قبل موجود شده او شود. روند بازگشت موهای نازک به حالت طبیعی خود به چند ماه زمان نیاز دارد، پس لطفا صبور باشید.

لیکن پلانوپیلاریس (LPP)

شکل بسیار حاد التهاب فولیکولی است که باعث التهاب شدید فولیکول های مو و پیدایش شمار کثیری زخم در محل کاشت مو می‌شود. در سال ٢٠١٢ مطالعاتی در این زمینه صورت گرفت و در مجله انگلیسی Dermatology  منتشر شد که نشان می‌داد این عارضه ممکن است در نهایت به آلوپسی (ریزش بخشی یا تمامی موهای یک نقطه) منجر و ریزش موها بیشتر و وخیم تر شود. اما لیکن پلانوپیلاریس یکی از عوارض نه چندان متداول کاشت مو به شمار می‌رود. در مطالعات فوق تنها ٧ بیمار در نتیجه کاشت مو به این عارضه مبتلا شدند که البته هیچ یک از آنها پیش از انجام این جراحی سابقه ابتلا به لیکن پلانوپیلاریس را نداشته اند.

خارش

به هنگام کاشت مو، شکاف های بسیار ریزی در پوست سر ایجاد می‌شود، به همین علت صدها یا بعضاً هزاران فولیکول مو جراحت بر می‌دارند که این امر به نوبه خود سبب می‌گردد ناحیه تحت جراحی بخارد. اما بیماران نباید این ناحیه را بخارانند وگرنه زخم ها کنده می‌شوند و مدت زمان لازم برای التیام زخم ها افزایش می‌یابد. شستشوی روزانه مو با شامپوهای مخصوص و بدون عطر خارش را کم کرده و تسکین می‌دهد.

 بی حسی

برخی از افرادی که از بیماری ریزش مو رنج میبرد اعلام کرده‌اند که درجاتی از بی‌حسی گذرا و اجتناب‌ ناپذیر را تجربه می‌کنند. این بی‌ حسی معمولاً در ناحیه بانک موی فرد یا همان ناحیه دهنده موی فرد بروز می‌کند و در حالت کلی تقریبا به صورت میانگین بین ۳ الی ۱۸ هفته طول می‌کشد تا بهبود یابد.

بر اساس مطالعه ای که در سال ٢٠١۴ در مجله بین المللی Trichology منتشر شد، ١٠ درصد بیماران پس از کاشت مو در محل جراحی یک نوع بی حسی را تجربه می‌کنند که تا هفته ها ادامه خواهد داشت اما در زمره عوارض موقت و زودگذر کاشت مو قرار می‌گیرد و به مرور زمان بدن خود را با شرایط موجود وفق می‌دهد و این بی حسی برطرف می‌شود.

التهاب یا عفونت فولیکول مو بعد از کاشت مو

سوالی که بیشتر افرادی که میخواهند اقدام به اعمال زیبایی نظیر کاشت مو یا ابرو کنند در کلینیک های مختلف و از پزشکان مختلف میپرسند همین است که آیا ممکن است کاشت مو یا ابرو موجبات التهاب یا عفونت در نواحی را برای آن ها به همراه داشته باشد یا خیر؟ پاسخ ما به این دسته از افراد این است که التهاب یا عفونت پس از کاشت مو به ندرت و با احتمال یک در هزار اتفاق می‌افتد که البته در صورت وقوع به راحتی و با آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده توسط پزشکان مستقر در کلینیک کاشت مو درمان می‌شود.

زخم، آیا نواحی پیوند خورده یا کشت شده ممکن است زخم شوند؟

زخم کلوئید که از آن تحت عنوان زخم اسکار برجسته نیز یاد میشود یک زخم قرمز رنگ در نواحی کاشت و برداشت شده میباشد که به ندرت در افراد پدیدار میشود.

سکسکه

۴ درصد بیماران پس از کاشت مو دچار سکسکه می‌شوند اما نمی‌توان سکسکه را از جمله عوارض رایج این نوع جراحی دانست. انجمن ترمیم مو علت سکسکه پس از کاشت مو را تحریک موضعی پایانه های عصبی در حین جراحی اعلام کرده است. با تحریک شبکه عصبی گردن، فرد به سکسکه می‌افتد. به همین خاطر است که پس از جراحی برای فرد داروهای استروئیدی تجویز می‌شود تا مبادا فرد به سکسکه دچار شود.

کیست ها

ممکن است در بین افرادی که به کلینیک برای کاشت مو یا کاشت ابرو مراجعه می‌کنند یک یا چند کیست در منطقه گیرنده مو به وجود آید. طی بررسی و تحقیقات صورت گرفته در بین شمار زیادی از بیماران و مراجعان به کلینیک کاشت مو مشخص شده که این کیست‌ها معمولاً خود به خودی و بعد از گذشت چند هفته و بعضا بلافاصله پس از جراحی با درمان‌های مختلف، ساده و راحت ناپدید می‌شوند. کیست های مورد بحث معمولاً به قطری حدود ۲ الی ۳ میلی‌متر و در اندازه‌ی یک جوش کوچک در ناحیه پیوند خورده پدیدار میشوند که جای نگرانی را برای بیماران پدید نمی‌آورد چرا که به راحتی این کیست ها قابل رفع هستند.

این کیست ها غالباً در محل کاشت مو شکل می‌گیرند و در مواقعی که حجم زیادی مو کاشته می‌شود احتمال پیدایش این کیست ها افزایش می‌یابد. سایز این کیست ها متفاوت بوده و غالباً بنفش رنگ هستند. خوشبختانه این کیست ها خوش خیم بوده و پس از ٢ تا ٣ هفته ناپدید می‌شوند.

از دیگر عوارض ناخوشایند کاشت مو؛ زخم شدن

غالباً در محل اهدای مو زخمی عرضی یا برآمده شکل می‌گیرد. احتمال پیدایش زخم های برآمده بسیار کم است اما در ١۵ درصد بیماران زخم های عرضی مشاهده می‌شود. برای آن که این زخم ها به زیبایی ظاهری فرد لطمه ای وارد نکنند، بهتر است با موهای اطراف محل تحت درمان، زخم ها را پوشاند و از نظر مخفی کرد اما در پاره ای مواقع دیگر مویی در این قسمت نمی‌روید. گاهی اوقات نمای کریه زخم، فرد را آزرده خاطر می‌کند و او چاره ای نخواهد داشت جز آن که موهایش را زیاد کوتاه نکند تا زخم هایش توی دید نباشند.

منبع
دکتر زیبایی
دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان