کوچک کردن سینه بانوان

کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه فرآیندی برای برداشتن چربی‌ها، بافت‌ها و پوست اضافی از پستان است. این جراحی در دنیای پزشکی ماماپلاستی یا ماموپلاستی کوچک کننده (Reduction Mammoplasty or Mammoplasty ) نیز خوانده می‌شود. اگر پستان‌های بزرگی دارید، ممکن است برای داشتن حس راحت‌تر یا متناسب کردن اندازه پستان‌ها با اندام‌تان این جراحی را انجام دهید.

جراحی کوچک کردن سینه ممکن است باعث بهتر شدن برداشت ذهنی شما از خودتان، بالا رفتن اعتماد به نفس‌تان و بیشتر شدن توانمندی‌تان برای شرکت در فعالیت‌های جسمانی شود. اگر در اندیشه انجام این جراحی هستید، با یک جراح پلاستیک مورد تأیید مشورت کنید. مهم است که بدانید این جراحی چه پیامدها، خطرات و عوارض جانبی دارد. همچنین باید انتظارات واقع‌گرایانه‌ای از نتایج آن داشته باشید.

چرا عمل کوچک کردن سینه انجام می‌شود؟

جراحی کوچک کردن سینه ویژه خانم‌هایی است که پستان‌های بزرگی دارند و دچار یکی از مشکلات زیر هستند:

• درد کمر، گردن و شانه‌ها
• خارش یا سوزش شدید پوست در زیر پستان‌ها
• شیارهای عمیق پوستی در ناحیه شانه (که ناشی از فشار زیاد بر کِش سوتین است)
• محدودیت در انجام فعالیت‌های جسمانی
• برداشت ذهنی بد از داشتن پستان‌های بزرگ
• مشکل در پوشیدن سوتین و لباس
• مشکل در خوابیدن

این جراحی را می‌توان در هر سنّی انجام داد، حتی گاهی در نوجوانانی. با این حال، بهتر است برای انجام جراحی تا پایان سن رشد پستان‌ها صبر کنید.

اگر هنوز خانواده تشکیل نداده‌اید یا به تعداد کافی بچه‌‌دار نشده‌اید، بهتر است انجام جراحی کوچک کردن پستان را تا زمانی که دیگر مایل به بچه‌دار شدن نباشید به تعویق بیاندازید مگر اینکه بزرگی پستانها غیر قابل تحمل باشد.

تغییرات صورت گرفته در پستان‌ها در دوران حاملگی می‌تواند بر نتایج جراحی کوچک کردن پستان تأثیر بگذارد. همچنین شیردادن نوزاد پس از انجام این جراحی ممکن است مشکل کرده و به افتادگی سینه بیانجامد. البته برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مشکل شیردهی به نوزاد پس از انجام جراحی کوچک کردن پستان بیشتر مربوط به نداشتن حمایت یا نیازمندی به آموزش است تا خود جراحی.

آیا پس از جراحی کوچک کردن پستان یا ماموپلاستی من قادر به شیردهی به نوزادم خواهم بود؟

اینکه بیمار پس از جراحی کوچک کردن سینه قادر به شیردهی خواهد بود یا نه بیشتر به تکنیک عمل بستگی دارد. در روش جراحی فری نیپل یا کاشت مجدد هاله و نوک سینه شیردهی بصورت کامل از بین خواهد رفت ولی در تکنیکهای دیگر بیمار به نسبتهای شیردهی را حفظ خواهد کرد.

در لیفت سینه به تنهایی مقدار زیادی از شیردهی مادر حفظ می شود.

 

کوچک کردن سینه

عوارض عمل کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن پستان مانند هر جراحی دیگری خطراتی نیز دارد که از آن جمله می‌توان به خونریزی، عفونت و واکنش نامتناسب به بی‌هوشی اشاره کرد. دیگر خطرات احتمالی شامل موارد زیر است:

• ماندن جای زخم جراحی بر روی پوست سینه یا اسکار جراحی
• از دست رفتن حس در نوک و هاله پستان
• ناتوانی یا مشکل در شیردهی نوزاد
• تفاوت در اندازه و تقارن دو پستان که ممکن است شما را نیازمند جراحی‌های دیگری کند (البته این عارضه در دست جراح پلاستیک با تجربه بسیار نادر است)

به نظر می‌رسد که با افزایش میزان بافت برداشته شده از پستان، احتمال کامل خوب نشدن زخم جراحی بیشتر می‌شود. با این حال، هنوز از نظر علمی تأیید نشده است که زنان دارای شاخص توده بدنی (body mass index یا BMI) بیشتر الزاماً بیشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض جانبی جراحی کوچک کردن سینه باشند.

مراحل امادگی عمل کوچک کردن سینه 

جراح پلاستیک شما قبل از انجام عمل ماموپلاستی احتمالاً 

 •  سابقه پزشکی شما را بررسی کرده و سلامت شما را به طور کلی ارزیابی می‌کند.
 •  انتظارات شما را در مورد اندازه و ظاهر پستان پس از عمل مطرح می‌کند.
 •  جزییات عمل و خطرات آن را با دقت برایتان توضیح می‌دهد، از جمله احتمال به جا ماندن جای زخم بر روی پوست و از دست رفتن حس نوک پستان
 •  پستان‌های شما را اندازه‌گیری می‌کند.
 •  عکس‌هایی از پستان شما برای پرونده پزشکی‌تان می‌گیرد.
 •  نوع ماده‌های هوشبری مورد استفاده در هنگام عمل را به شما می‌گوید.

همچنین پیش از انجام جراحی کوچک کردن پستان ممکن است از شما خواسته شود که

 •   چندین آزمایش انجام دهید.
 •   یک ماموگرافی پایه از از هر دو پستان انجام دهید( البته این ماموگرافی در سن بالای ۳۵ سال و یا در کسانیکه سابقه خانوادگی سرطان سینه دارند ضروری است.)
 •  برای مدتی پیش و پس از عمل از مصرف سیگار پرهیز کنید.( باعث افزایش عوارض جراحی می شود )
 •  به منظور کنترل میزان خونریزی در هنگام عمل، از خوردن آسپیرن، داروهای ضدالتهابی و مکمل‌های گیاهی پیش از عمل خودداری کنید.

از جراح خود بپرسید که آیا می‌توانید همان روز پس از عمل به منزل بازگردید یا این که باید حتما یک شب در بیمارستان بمانید. در هر دو صورت از فردی بخواهید که شما را به منزل بازگرداند. پس از عمل، از نشستن پشت فرمان خودرو خودداری کنید.

آن چه که می‌توانید  از جراحی کوچک کردن سینه انتظار داشته باشید

جراحی کوچک کردن پستان یا سینه معمولاً تحت بی‌هوشی عمومی (کامل)، در یک بیمارستان یا مرکز جراحی خارج از آن صورت می‌گیرد.

کوچک کردن سینه بانوان

در هنگام عمل جراحی کوچک کردن سینه چی می گذرد ؟

انواع روشها برای کوچک کردن اندازه پستان وجود دارد. معمولاً جراح برشی در اطراف هاله پستان و سپس رو به پایین ایجاد می‌کند. آنگاه بافت، چربی و پوست اضافی پستان برداشته می‌شود. در بیشتر موارد نوک و هاله پستان دست نخورده باقی می‌ماند. با این وجود اگر پستان شما زیادی بزرگ و آویزان است، شاید لازم باشد که نوک و هاله پستان شما برداشته شده و در جای بالاتری به عنوان پیوند پوستی به بافت پستان پیوست شود که از آن به عنوان روش فری نام برده می شود.

اقدامات لازم بعد از عمل کوچک کردن سینه

 • پستان‌های شما را با پانسمان گاز یا نوار زخم‌بندی می‌پوشانند. ممکن است لوله‌ای در زیر بازوهای شما قرار گیرد تا خون و مایعات اضافی را از بدن‌تان خارج کند.
 • جراح شما احتمالاً قرص‌های مُسکن و آنتی بیوتیک برای کاهش خطر عفونت برایتان تجویز می‌کند.
 • در روزها و هفته‌های نخست پس عمل کوچک کردن پستان ، سینه شما حساس است و کمی درد دارد. حتی ممکن است ورم‌کرده و کبود باشد.
 • جراح شما ممکن است استفاده از سوتین طبی را برای محافظت از پستان‌هایتان به شما توصیه کند.
 • باید برای دو تا چهار هفته میزان فعالیت‌های جسمانی‌تان را کم کنید تا پستان‌تان خوب شود.
 • احتمالاً جراح از شما بخواهد که تا یک ماه پس از عمل از پوشیدن سوتین‌های دارای کش زیرین خودداری کنید.
 • با مرور زمان معمولاً جای زخم به طور کامل از بین می‌رود. در این دوران باید برای برداشتن بخیه‌ها و ارزیابی روند بهبودی‌تان به جراح مراجعه کنید.

نتایج عمل کوچک کردن سینه :

جراحی موفقیت‌آمیز کوچک کردن پستان می‌تواند درد بالای کمر، گردن و شانه‌ها را از بین ببرد. همچنین موجب بیشتر شدن توانمندی شما برای انجام فعالیت‌های جسمانی و بهتر شدن تصویر ذهنی‌تان از خودتان می‌شود.

هر چند که نتایج این جراحی فوراً دیده می‌شود، اما ممکن است بر طرف شدن ورم پستان و پاک شدن جای زخم‌ها تا چند ماه طول بکشد. نتایج نهایی معمولاً ماندگار است، هر چند که اندازه پستان‌ها به دلایلی چون افزایش سن و تغییر وزن ممکن است تغییر کند.

برش‌های انجام شده بر روی سینه 

انجام برش لنگری‌شکل در این جراحی امکان برداشتن بافت، چربی و پوست اضافی و نیز تغییر دادن جای نوک و هاله پستان را فراهم می‌کند (شکل بالا پیش از عمل). جراح پس از برداشتن بافت اضافی، شکاف پوست زیر پستان را به وسیله بخیه به هم پیوند می‌دهد (شکل بالا پس از عمل).

مراحل کلی عمل

روش انجام جراحی کوچک کردن سینه خانم ها برای هر شخص متفاوت است و باید با توجه به شرایط جسمی، وضعیت سینه‌ها، میزان چربی اضافی، تمایل بیمار و توصیه پزشک تعیین شود. در اغلب بیماران، این جراحی طی مراحل زیر انجام می‌شود:

مرحله اول- ایجاد بی‌حسی

داروهایی برای راحتی بیمار در حین جراحی کوچک کردن سینه خانم ها تجویز می‌شود. می‌توان از آرام بخش وریدی یا بیهوشی کامل برای انجام این جراحی استفاده کرد. روش بی‌حسی با صلاحدید پزشک انتخاب می‌شود.

مرحله دوم- برش پوست

الگوهای برش جراحی کوچک کردن سینه خانم ها متفاوت هستند:

 • برش حلقوی در اطراف آرئولا (پوست قهوه‌ای رنگ اطراف نوک سینه)
 • برش حلقوی اطراف آرئولا و ادامه برش به‌صورت عمودی به سمت بالای سینه
 • برش به‌صورت T برعکس

جای برش‌های جراحی به صورتی است که در زیر سینه‌بند و مایو پنهان باقی می‌ماند.

مرحله سوم- خارج کردن بافت و تغییر شکل سینه

بعد از ایجاد برش‌ها، موقعیت نوک سینه تغییر می‌کند؛ البته اعصاب و رگ‌های تغذیه‌کننده آن حفظ می‌شوند. در صورت نیاز، آرئولا با برش پوست پیرامونی کوچک‌تر می‌شود. بافت زیرین سینه برداشته شده، لیفت شده و به آن شکل داده می‌شود. در مواردی که سینه‌ها بیش از حد بزرگ باشند، ممکن است نیاز باشد نوک سینه و آرئولا از محل خود برداشته شده و به محل بالاتری روی سینه پیوند زده شوند (پیوند نوک سینه).

مرحله چهارم- بخیه برش‌ها

برش‌های جراحی روی هم قرار می‌گیرند و سینه با اندازه کوچک‌تری شکل می‌گیرد. بخیه‌ها در عمق پایین‌تری در داخل بافت سینه زده می‌شوند تا شکل جدید سینه ایجاد و حفظ شود. بخیه‌ها، چسب پوست و نوار جراحی سینه را به‌طور کامل می‌بندند. جای برش‌ها به‌ مرور زمان به‌طور قابل توجهی بهبود پیدا می‌کند.

مرحله پنجم- مشاهده نتایج

نتایج جراحی کوچک کردن سینه خانم ها بلافاصله بعد از پایان جراحی قابل مشاهده است. به مرور زمان، تورم بعد از جراحی نیز برطرف شده و خطوط برش کمرنگ می‌شوند. رضایت از نتایج عمل، با گذراندن دوره بازیابی بعد از جراحی و بهبودی کامل حاصل می‌شود.

مطالب مرتبط با عمل های سینه

علاقه مند به مطالعه هر بخشی از انواع عمل های زیبایی سینه در بالا هستید بر روی آن کلیک کنید

کوچک کردن سینه بانوان
 • بررسی انواع عمل های زیبایی سینه
 • بررسی انواع عوارض عمل های زیبایی سینه
 • بررسی انواع قیمت عمل های زیبایی سینه
 • بررسی روشهای مراقبتی بعد از عمل سینه
 • بررسی بهترین پزشکان و کلینیک های زیبایی سینه
5

مشاوره رایگان

چنانچه به دنبال مشاوره رايگان جهت یافتن بهترين و ارزان ترين پزشکان جراح زيبايی در اطراف خود هستید با شماره همراه  ۰۹۹۰۱۴۰۰۰۴۸ تماس حاصل فرمایید و یا از طريق چت آنلاين با ما ارتباط برقرار کنيد، همچنين می توان کلمه مشاوره را به سامانه ۵۰۰۰۲۳۶۱۶ پيامک نماييد و يا به Info@dr-beauty.ir ايمل بزنيد و منتظر جواب ما باشيد، ما در ارائه رايگان خدمات مشاوره ای به ياری شما خواهيم آمد و شما را در انجام بهترين انتخاب کمک خواهیم کرد. تمام کلينيک های طرف قرار داد با دکتر زيبايی ملزم به در نظر گرفتن تخفيف های قابل ملاحضه برای شما کاربران عزيز ميباشند.

منبع
دکتر زیبایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن