عمل چانه منتوپلاستی

عمل چانه منتوپلاستی

منتوپلاستی یا جراحی زیبایی چانه به منظور تغییر نسبت‌های صورت جهت بهبود ظاهری صورت و هماهنگی بین فک و دیگر اجزای صورت و در نهایت بهبود فرم ظاهری صورت و افزایش اعتماد به نفس فرد انجام می‌ گیرد.

عمل منتوپلاستی توسط طیف وسیعی از جراحان پلاستیک برای ایجاد تعادل فواصل بین چانه ، پیشانی ، بینی، گونه انجام می شود.

منتوپلاستی (که ژنیوپلاستی هم نام دارد) نام نوعی عمل زیبایی است که جهت تغییر فرم چانه صورت میگیرد و روش های بسیار متنوعی جهت انجام آن وجود دارد. از جمله می توانیم به تزریق چربی و تزریق ژل به چانه، برجسته سازی یا کاشت پروتزهای چانه اشاره کنیم،

می توانید در کلینیک زیبایی  که یک جراح پلاستیک حضور داشته باشد و تخصص این کار را داشته باشد این عمل زیبایی را انجام دهید؛  تغییر فرم چانه، علاوه بر خوش فرم شدن و متوازن شدن خود چانه، در نیمرخ شخص  نیز تعادل ایجاد می کند.

جراحی های منتوپلاستی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند

 • بزرگ کردن چانه:

اعمالی که در آن ها چانه های کوچک یا عقب رفته، بزرگ شده یا جلو کشیده می شوند.

 • کوچک کردن چانه:

اعمالی که در آن ها چانه های بزرگ یا جلو آمده، کوچک شده یا عقب برده می شوند.

اعمال بزرگ کردن چانه بیشتر از اعمال کوچک کردن چانه انجام می شوند، که این نشان می دهد کوچک بودن چانه شایع ترین ناهنجاری چانه است.

جراحی بزرگ کردن چانه

عمل بزرگ کردن چانه یک عمل جراحی پلاستیک صورت است که هدف از انجام آن اصلاح شکل یا ترمیم چانه جهت مشخص تر ساختن این بخش از صورت و هماهنگ کردن آن با فرم صورت و سایر اجزاء آن است.

این عمل به صورت سرپایی انجام شده، قیمت آن گران نیست و دوره بهبود نسبتاً کوتاهی دارد. بزرگ کردن چانه به دلایل مختلفی انجام می شود. عمل بزرگ کردن چانه را می توان یا با استفاده از پروتز و یا ژنیوپلاستی اسلایدینگ انجام داد.

جراحی کوچک کردن چانه 

عمل کوچک کردن یا عقب کشیدن یک چانه بزرگ یا پیش آمده را می توان از طریق کوچک کردن (کاهش حجم) مستقیم یا ژنیوپلاستی اسلایدینگ انجام داد. در روش کوچک کردن مستقیم، جراح برشی را یا در زیر چانه و یا در داخل دهان ایجاد کرده و استخوان اضافه را با استفاده از «بِر» که نوعی دریل مخصوص جراحی است خارج می کند.

ژنیوپلاستی اسلایدینگ برای کوچک کردن چانه مشابه ژنیوپلاستی برای بزرگ کردن چانه است، البته با این تفاوت که استخوان بریده شده به جای جلو کشیدن به عقب برده می شود.

اگر چانه بزرگی دارید می‌توانید برای کاهش اندازه آن، یکی از دو روش زیر انتخاب کنید :

 • تراشیدن چانه به روش ساده می‌تواند گوشه‌های اضافی چانه را برطرف کند و اندازه کلی چانه را کاهش دهد. این روش می‌تواند از طریق ایجاد یک برش کوچک در دهان یا در زیر چانه انجام شود.
 • اگر چانه شما خیلی بزرگ باشد ، ممکن است عمل تراشیدن باعث ایجاد شُل شدن و افتادگی پوستی که استخوان را می‌پوشاند (پتوز) شود. در این مورد ممکن است لازم باشد کمی از استخوان سرتاسری چانه بریده شود و به سمت عقب حرکت داده شود. معمولاً استخوان چانه با پیچ و صفحات مخصوصی ثابت نگه داشته می‌شود و این پیچ و صفحات تا زمان بهبودی در چانه باقی می‌مانند. این کار باعث می‌شود پوست به استخوان سطحی چانه متصل باقی بماند و احتمال اینکه بعد از عمل شُل و افتاده شود، کاهش یابد.

کوچک کردن چانه

هدف از انجام عمل منتوپلاستی چیست ؟

 • اصلاح انحراف چانه
 • جراحی کوتاه کردن چانه بلند
 • عمل چانه بلند
 • عقب بردن چانه دراز
 • پهن بودن چانه
 • دفورمیتی چانه

عمل منتوپلاستی در چانه های کوچک و عقب رفته با گذاشتن پروتز چانه و در چانه های جلو آمده با تراشیدن چانه و عقب بردن آن انجام می شود.

عمل منتوپلاستی با چه روش هایی انجام می شود ؟

از داخل دهان

این روش برای جراحی چانه به این صورت است که از داخل دهان برش کوچکی بین لثه و لب پایین ایجاد می شود، بافت روی استخوان را جدا می کنند و تغییرات را اعمال می کنند سپس قسمت برش خورده داخل دهان بخیه زده می شود که قابل مشاهده نمی باشد.

از بیرون دهان

در این روش برای اعمال تغییرات برشی بر روی چین خوردگی طبیعی پوست در زیر چانه ایجاد خواهد شد، بافت از روی استخوان چانه جدا می گردد و تغییرات لازم اعمال شده و در پایان محل برش خورده با بخیه زدن به هم متصل می شود.

جراحی های زیبایی مانند جراحی بینی ، لیفت صورت و گردن مربوط به پوست و صورت را می توان همزمان با منتوپلاستی انجام داد.

نحوه جراحی منتوپلاستی

در صورتی که نیاز به تغییرات مختصر در چانه باشد بوسیله تزریق چربی یا ژل می توان انرا ترمیم کرد اما در صورتی که نیاز به تغییرات زیادی در چانه باشد نیاز به جراحی منتوپلاستی می باشد .

در ابتدا فرد مورد بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی قرار می گیرد و با توجه به شرایط فرد از پروتز در قسمت چانه استفاده می شود. یا در صورت عقب بودن یا جلو بودن چانه با ایجاد برش هایی در چانه موقعیت استخوان چانه را تغییر می دهند.

انواع جراحی منتوپلاستی

۱.  جراحی داخل دهان

برای تغییر مکان استخوان فک در قسمت بین لثه و لب پایین برشی ایجاد می شود و استخوان فک از محل خارج شده و در محل مناسب قرار می گیرد. در این قسمت نیز می توان از پروتز برای شکل دهی به چانه استفاده کرد.

۲.  جراحی بیروی دهان

از روی پوست صورت در محل زیر چانه در قسمتی که فرورفتگی چانه وجود دارد برشی ایجاد می شود. بافتی از روی استخوان برداشته شده و به جای ان پروتز قرار می گیرد . محل برش بخیه زده می شود و چون در محل چین چانه می باشد به صورت طبیعی بوده و قابل رویت نمی باشد.

برای بهتر و زیبا شدن چانه بهتر است از جراحی ساکشن غبغب یا جراحی چانه استفاده شود. این جراحی بین نیم ساعت تا دو ساعت متغیر می باشد . بعد از عمل به مدت ۶ ساعت در بخش تحت مراقبت قرار گرفته و سپس مرخص می شود.

عوارض جراحی چانه

منتوپلاستی با این که جراحی ساده و بی‌ عارضه ‌ای به نظر می ‌رسد، اما در هر حال خطرات خاص جراحی‌ های زیبایی را دارد. بی‌ هوشی، عفونت‌ های بعد از عمل، قرار گرفتن نامناسب پروتز، التهاب شدید در محل عمل و از همه مهم ‌تر، نارضایتی احتمالی بیمار از فرم جدید چانه ‌اش جزو این عوارض هستند.

به غیر از این ها ممکن است تا چند روز، بیمار در محل جراحی احساس درد و ناراحتی کند و همچنین تا مدتی برای لبخند زدن و حتی حرف زدن مشکل داشته باشد. این مشکل در صورت استفاده از پروتزهای بزرگ و نامتناسب با اجزای صورت بیشتر به وجود می ‌آید. بعد از انجام منتوپلاستی فرد باید تا مدت‌ ها فعالیتش را محدود کرده و از تکان‌ های شدید سر و صورت پرهیز کند.

رعایت موارد خاص در موقع غذا خوردن و همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان از شرایط لازم برای جراحی چانه است

نقش جراح پلاستیک در عمل منتوپلاستی جیست ؟

جراح پلاستیک باید علاوه بر تجربه و تخصص از علم زیبایی شناسی نیز بهره مند باشد تا توانایی ارزیابی دقیق وضعیت چانه و را باسایر اجزای صورت مخصوصا بینی داشته باشد و با در نظر گرفتن ارتباط فک بالا و پایین  مناسب ترین شیوه درمانی را انتخاب نماید .

هزینه منتوپلاستی چقدر است ؟

هزینه منتوپلاستی بر اساس میزان ایراد چانه و دستمزد و تخصص جراح پلاستیک همچنین هزینه کلینیک تعیین می شود.

مطالب مرتبط با عمل های چانه

علاقه مند به مطالعه هر بخشی از انواع عمل های زیبایی چانه هستید بر روی ان کلیک کنید

عمل چانه منتوپلاستی
 • بررسی انواع عمل های زیبایی چانه
 • بررسی انواع عوارض عمل های زیبایی چانه
 • بررسی انواع قیمت عمل های زیبایی چانه
 • بررسی روشهای مراقبتی بعد از عمل چانه
 • بررسی بهترین پزشکان و کلینیک های زیبایی چانه
5

مشاوره رایگان

چنانچه به دنبال مشاوره رايگان جهت یافتن بهترين و ارزان ترين پزشکان جراح زيبايی در اطراف خود هستید با شماره همراه  ۰۹۹۰۱۴۰۰۰۴۸ تماس حاصل فرمایید و یا از طريق چت آنلاين با ما ارتباط برقرار کنيد، همچنين می توان کلمه مشاوره را به سامانه ۵۰۰۰۲۳۶۱۶ پيامک نماييد و يا به Info@dr-beauty.ir ايمل بزنيد و منتظر جواب ما باشيد، ما در ارائه رايگان خدمات مشاوره ای به ياری شما خواهيم آمد و شما را در انجام بهترين انتخاب کمک خواهیم کرد. تمام کلينيک های طرف قرار داد با دکتر زيبايی ملزم به در نظر گرفتن تخفيف های قابل ملاحضه برای شما کاربران عزيز ميباشند.

منبع
دکتر زیبایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن