عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی)

عمل بینی

رینوپلاستی یا عمل بینی در لغت از دو کلمه رینو و پلاستی تشکیل شده است. رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای اصلاح یا زیبا کردن است.

اگر تیغه ی بینی انحراف داشته باشد یا صرفاً از شکل بینی تان راضی نیستید، می توانید با رینوپلاستی نسبت به تغییر شکل آن اقدام کنید. حتماً می پرسید رینوپلاستی یعنی چه؟ رینوپلاستی همان عمل جراحی زیبایی پلاستیک بینی است که به اصلاح شکل بینی های گوشتی و استخوانی و… می پردازد. این اعمال جراحی که تحت بی حسی موضعی یا با بیهوشی عمومی انجام می شوند، باعث رفع ناهنجاری ها و شکل بینی می شوند.

فرق بینی زیبا و نا زیبا چیست؟
بینی هر فرد باید با اصول و خصوصیات صورت هر فرد متناسب باشد . بنابراین شاید بینی روی صورت یک فرد زیبا باشد ولی همان بینی روی صورت فرد دیگر زشت و نازیبا باشد . جراح با مطالعه و محاسبات روی صورت بیمار و عکسها ، داده هایی بدست می آورد و نمای خاص بدست آمده از آن داده ها را اجرا میکند .

سن عمل جراحی بینی ، رینوپلاستی :
در بچه ها محدودیت های مشخصی وجود دارد که مانع از جراحی بینی قبل از بلوغ کامل می شود اغلب دختران در پایان ۱۶سالگی و پسرها در پایان ۱۸ سالگی به بلوغ کامل رسیده اند و میتوانند تحت عمل رینوپلاستی قرار گیرند . اصلاح عیوب بینی در این سن باعث میشود اعتماد به نفس نوجوان در یک زمان طلایی از زندگی وی بیشتر شود و نبایدفراموش کنیم که در این زمان است که نوجوان نه تنها خودش را می شناسد بلکه احتمالاً آینده اش را پایه ریزی خواهد کرد. از طرف دیگر امروزه تعداد قابل توجهی از متقاضیان رینوپلاستی (جراحی بینی) افراد بالای ۴۰ سال هستند.

در رینو پلاستی ایراد های مختلف بینی را می توان برطرف کرد ، برای مثال :

 • بزرگ بودن اندازه بینی
 • قوزدار بودن بینی
 • افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه  بینی ولب
 • پهن بودن بینی
 • بزرگ بودن سوراخ های بینی
 • جعبه ای شکل بودن نوک بینی
 • زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت
 • دررفتگی تیغه بینی وغیرقرینه بودن بینی
 • دو شاخه بودن نوک بینی
 • دماغ زین اسبی متعاقب ضربه های قبلی ویا عمل جراحی انحراف تیغه بینی
 • دفورمیتی (بد شکلی )های بعدازعمل جراحی

ویژگی مهم در رینوپلاستی (جراحی پلاستیک بینی) مدرن

 • جراحی زیبایی بینی با حفظ عملکرد تنفسی همراه می‌باشد، بدین معنی که نه تنها تنفس بیمار پس از جراحی دچار مشکل نمی‌شود، بلکه در صورت وجود مشکل تنفسی، بهبودی تنفس نیز حاصل می‌گردد.
 • عدم نیاز به قرار دادن تامپون بینی که در اکثر موارد با گرفتگی کامل بینی و خشکی دهان و نیز درد شدید هنگام خارج کردن آن همراه است.
 • بینی متناسب با سایر اجزای صورت و کاملاً طبیعی جراحی می‌شود و ظاهر بینی عمل شده را ندارد.
 • مقدار کبودی و تورم به حداقل رسیده لذا، بیمار سریع تر فعالیت‌های اجتماعی خود را از سر می‌گیرد.
 • در جراحی زیبائی بینی که برای بهبود شکل ظاهری بینی انجام می‌شود، بخش‌های خاصی از بینی (استخوان و غضروف) تغییر داده می‌شوند تا هماهنگی بیشتری با سایر اجزای صورت برقرار گردد. برای این کار می‌توان از برش‌های جراحی بسیار کوچکی در داخل بینی استفاده کرد (رینوپلاستی بسته) و یا اینکه علاوه بر برش‌های فوق از برش کوچکی در دیواره بین سوراخ‌های بینی استفاده کرد (رینوپلاستی باز).

عمل بینی

توربینوپلاستی :

توربینوپلاستی به نوعی از عمل بینی گفته می‌شود که طی آن سعی می‌شود استخوان توربینه تحتانی با حفظ حداکثری مخاط کوچک یا برداشته شود و البته بعضی اوقات مقداری از مخاط نیز برداشته می‌شود. روش‌های مختلفی برای انجام توربینوپلاستی در صد سال اخیر پیشنهاد شده‌است مانند برداشتن زیر مخاطی کورنه تحتانی، به کنار زدن کورنه تحتانی، و سایر روش‌ها که هر کدام مزایا و یا معایبی دارند؛ ولی هنوز یک روش قطعی برای توربینه بینی در جراحی بینی وجود ندارد. توربینیت بزرگ تحتانی منجر به تنگ شدن دریچه داخلی می‌شود و لذا گرفتگی بینی را ایجاد می‌کند.

خطرات :

تقریباً همیشه بعد از عمل کبودی و تورم موقت در صورت بوجود می‌آید، سایر خطرات رینوپلاستی عبارت اند از:

 • خونریزی
 • سوراخ یا زخم در تیغه بینی (دیواره‌ای که دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌کند)
 • مشکلات پوستی (نکروز پوستی) و حساسیت پوست در اثر چسب‌های روی بینی
 • عفونت
 • انسدادبینی
 • عوارض بیهوشی

انسداد تنفسی بعد از عمل بینی به دلایل زیر می‌تواند اتفاق بیفتد:

 • اصلاح نکردن انسدادهایی نسبی و حتی کوچکی که از قبل از عمل وجود داشته اند
 •  تورم مخاط داخل بینی بدلایلی که حتی ربطی هم به عمل جراحی ندارد مثل حساسیت بینی
 •  چسبندگی بینی که می‌تواند ناشی از دستکاری بیش از حد داخل بینی به هنگام عمل جراحی باشد
 •  تنگ کردن بیش از اندازه سوراخهای و فضای داخل بینی ۵- برداشتن بیش از اندازه غضروفهای تیپ بینی که ساپورت‌کننده راه هوایی هستند

انواع روش‌های جراحی بینی :

جراحی بینی معمولاً به دورش جراحی بینی باز و جراحی بیینی بسته انجام می‌شود. تفاوت این دو روش در نحوه ایجاد برش بر روی بینی می‌باشد. در جراحی به روش باز ازآنجایی که برش در زیر تیغه بینی ایجاد می‌شود پوست بینی به‌طور کلی از بینی جدا شده و جراح می‌تواند با دید وسیعتری تغییرات را بر روی ساختمان بیمی ایجاد کند. اگر می خواهید جراحی بینی موفقی داشته باشید بهتر است جراح مورد اعتمادی انتخاب کنید.

 • رینوپلاستی بستهرینوپلاستی بسته به طور کلی روش ترجیحی است زیرا تمام برش های جراحی درون بینی انجام می شود و از ایجاد شدن زخم خارجی جلوگیری می شود. اگر چه برش ها پنهان هستند، جراح هنوز می تواند به قسمت های زیادی از بینی دسترسی پیدا کند تا به طیف وسیعی از جنبه های زیبایی و ساختاری رسیدگی کند.
 • رینوپلاستی بازرینوپلاستی باز به جراح دسترسی بیشتری به غضروف و استخوان بینی می دهد، اما باعث ایجاد مقداری بافت زخم می شود. با ایجاد یک برش در کلوملا (منطقه غضروف بین دو سوراخ بینی) پزشک می تواند پوست را از نوک بینی بلند کند و غضروف را بسیار دقیق شکل دهد. هنگام بهبود یافتن، برش یک زخم بسیار کوچک و تقریبا غیر قابل مشاهده را در زیر گوشه های بینی ایجاد می کند.

انتخاب تکنیک درست :

هر دو رینوپلاستی باز و بسته می تواند بسیار موثر باشد. پزشک تکنیک مناسب برای هر بیمار را بر اساسفرم طبیعی بینی و اهداف جراحی تعیین خواهد کرد. اگر بیمار تمایل به تغییرات چشمگیر داشته باشد، یا اگر پزشک عمل جراحی بینی پس از آسیب را انجام دهد، یک رینوپلاستی باز ممکن است بهتر عمل کند. این روش به پزشک اجازه می دهد تا به قسمت بیشتری از بینی دسترسی داشته باشد. در بسیاری از موارد، همچنین به او کمک می کند اصلاحات کوچکی را به نوک بینی وارد کند. اگر بیمار بخواهد در پل بینی تغییراتی رخ بدهد، رینوپلاستی بسته ممکن است گزینه خوبی باشد. با این حال، به دلیل اینکه هر بیمار متفاوت است، قوانین سخت و دشواری در مورد تکنیک “مناسب” برای استفاده وجود ندارد.

فن آوری پیشرفته :

پزشکی به سرعت در حال تغییر است، و برخی از پزشکان از روش های پیشرفته برای به حداقل رساندن ناراحتی بیمار و دوره نقاهت استفاده می کنند. در حالی که این روش ها به طور گسترده ای مورد استفاده قرار نمی گیرند، آنها یک نگاه اجمالی به آینده جراحی پلاستیک ارائه می کنند. این تکنیک های نو آورانه عبارتند از:

۱-  استفاده از ابزارهای قدرتمند برای ایجاد تغییرات کوچک به استخوان بینی: این دستگاه ها بافت های اطراف را کمتر مختل می کنند و اغلب پزشک ممکن است آسیب بینی و یا شکستگی بین تیغه را بدون شکستن شکستگی بینی بهبود بخشد.

۲- استفاده از خون خود بیمار به عنوان یک چسبنده طبیعی: این امر به پزشک اجازه می دهد برش های داخلی را از داخل مهر و موم کند، و زخم و کبودی پس از جراحی را به حداقل برساند.

جراحی بینی

 

رینوپلاستی یا عمل جراحی بینی بین ۱ تا ۳ ساعت طول می‌کشد و طول عمل جراحی بستگی به تکنیک انتخابی جراح و حجم فعالیت‌های در نظر گرفته شده برای انجام روی بینی بیمار دارد. همچنین انجام رینوپلاستی اصلاحی ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. برای انجام این کار بیمار در حالت بی‌هوشی عمومی قرار می‌گیرد.

پس از عمل :

پس از طی مراحل رینوپلاستی بینی  معمولاً بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود تا به‌این‌ترتیب به‌طور مستمر بر وضعیت وی نظارت شود. در این حالت ممکن است در بینی یک اسپلینت کار گذاشته شود تا به‌این‌ترتیب بافت بینی در موقعیت صحیح آن تثبیت شود. انجام این کار می‌تواند به حفظ ظاهر بینی در هنگام خواب کمک کند و نقش تعیین‌کننده در بهبود مناسب و سریع بیمار داشته باشد. بخیه‌هایی که اسپلینت بینی را نگه می‌دارند می‌توانند بین یک تا چند روز پس از عمل جراحی کشیده شوند. بخیه‌های دیگر بینی پس از مدت‌زمان مشخص به‌طور خودبه‌خود حل (جذب) می‌شوند. پس از عمل جراحی برای چند ماه از عینک استفاده نکنید تا به‌این‌ترتیب به قوی شدن پل بینی و درمان بهتر آن کمک کنید.

بهبودی :

در حقیقت مراقبت های بعد از جراحی بینی بسیار مهم است. پس از عمل جراحی مقداری تورم وجود خواهد داشت. در برخی از افراد، میزان تورم بیشتر است. بخش زیادی از تورم تا پایان هفته دوم تا سوم برطرف خواهد شد. پوست بینی ممکن است برای چند ماه تا یک سال یا بیشتر تا حدی متورم باقی بماند. فرآیند درمان و بهبودی کامل به زمان و مراقبت بعد از عمل بینی نیاز دارد و ممکن است نتایج نهایی حاصل از عمل جراحی بینی پس از یک سال نمایان شود. در اکثر موارد، شما می‌توانید موارد بهبود در ظاهر خود را در طول چند هفته پس از انجام عمل جراحی مشاهده کرده و از آن لذت ببرید.

عوارض جراحی زیبایی بینی :

 • بینی زینی شکل: بینی زینی شکل از نخستین عوارض جراحی نادرست بینی است. این عارضه در اثر برداشتن بیش از اندازه قوز استخوانی- یا غضروفی ( در نیمه پایینی بینی)- ایجاد می‌شود.
 • بدشکلی هشت­‌مانند:  بدشکلی هشت ­مانند در فاصله هرم استخوانی و غضروفی را از عوارض دیگر عمل جراحی بینی است . شکاف عمیق اسکلت استخوانی و غضروفی بینی در اثر برداشتن بیش از اندازه بافت‌های حمایت کننده بینی حالتی ایجاد می‌کند که در آن، بینی از روبه­ رو مانند عدد هشت به ­نظر می­رسد.
 • فرورفتگی‌های پره‌های بینی:  معمولاً این عارضه به دنبال برداشتن غضروف‌های پره‌های بینی برای جمع کردن نوک بینی روی می دهد.
 • پره وسطی تو کشیده شده بینی: در حالت طبیعی از نظر معیارهای زیبایی بینی، در نمای نیمرخ، پره وسطی بینی باید خود را در ورای پره‌های جانبی بینی نشان دهد. در صورت برداشتن غضروف‌های تیغه میانی، این پره به داخل بینی کشیده می شود. این حالت، نمودی غیرطبیعی از نیمرخ بینی به دست می دهد.
 • برداشته شدن پوست پره‌های بینی: در مواردی که قسمت زیادی از پره‌های بینی برداشته شود، به دلیل صاف شدن چین بین بینی و صورت، امکان دارد اثر بخیه‌ها بر روی پوست صورت نمایان شود،تنگی بیش از اندازه سوراخ‌های بینی موجب مشکلات تنفسی از راه بینی نیز خواهد شد.
 • بالا رفتن بیش از اندازه نوک بینی و بینی خوکی: برداشتن بیش از اندازه بافت‌های غضروفی و پوست قسمت پایینی بینی، امکان دارد موجب بالا رفتن بیش از حد نوک بینی و در نتیجه، نمای بینی خوکی شکل ‌شود.
 • باریک شدن بیش از حد نوک بینی: نوک بینی از نظر اصول زیبایی، پهنایی متناسب با قسمت‌های بالایی دارد. در صورت باریک شدن بیش از حد نوک بینی، تناسب بین دو بخش بالایی و پایینی بینی و نیز پره ها به هم می­خورد و بخش بالایی و پره ها پهن­تر به نظر می‌رسند. معمولاً چنین حالتی مشکلات تنفسی را نیز به دنبال خواهد داشت.
 • گشاد شدن مویرگ‌های روی پوست بینی: ممکن است مویرگ­های روی پوست بینی، هم در بخش بالایی بینی و هم در قسمت نوک بینی گشاد شوند، در این حالت مویرگ‌های زیادی بر روی پوست نوک بینی نمایان می‌شوند.
 • از دست دادن پوست نوک بینی: از دست دادن پوست نوک بینی را از تأسف بارترین عارضه‌های جراحی پلاستیک بینی است.

مراقبتهای بعد از عمل:

• پس از عمل، فرد باید در حالتی که سر بالاتر از بدن قرار گرفته، استراحت کند؛ این امر جهت کاهش خونریزی و تورم ضروری است. داشتن خونریزی خفیف و ترشحات مخاطی از بینی تا چند روز پس از عمل طبیعی است.

• بینی شما ممکن است به علت تورم یا قرار گرفتن پنبه‌هایی که حین عمل درون آن گذاشته شده است، بزرگ به نظر برسد. در اغلب موارد، پانسمان روی بینی باید به مدت یک تا هفت روز پس از عمل باقی بماند. همچنین ممکن است پزشک به منظور حفاظت از بینی از نوار آتل یا گچ (Splint or Plaster Cast) استفاده کرده باشد که معمولاً حدود یک هفته روی بینی می‌ماند.

به منظور کاهش احتمال خونریزی و تورم ممکن است پزشک از شما بخواهد که تا چند هفته پس از عمل موارد زیر را رعایت کنید:

• از انجام فعالیت‌های شدید همچون ایروبیک و آهسته دویدن خودداری کنید.

• شنا نکنید.

• فین نکنید.

• از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند، اجتناب کنید.

• از تغییر حالت شدید چهره همچون لبخند زدن یا خندیدن خودداری نمایید.

• به آرامی مسواک بزنید طوری که لب بالایی زیاد حرکت نکند.

• لباس‌هایی بپوشید که از جلو باز می‌شوند. لباس‌های بسته را نباید از روی سر خود بکشید.

• علاوه بر این به مدت حداقل هشت هفته پس از جراحی، از قرار دادن عینک بر روی بینی اجتناب کنید. همچنین برای مدتی از قرار گرفتن بینی خود در معرض آفتاب جلوگیری کنید. اشعه خورشید ممکن است منجر به تغییر رنگ دائمی پوست روی بینی شود.

• شما ممکن است نیاز به شستشوی بینی با آب نمک در هر چند ساعت داشته باشید تا به این ترتیب مطمئن شوید عوارضی در بینی شما پس از عمل جراحی بینی باقی نمی ماند.

• تا دو یا سه هفته پس از عمل ممکن است تورم موقت، تغییر رنگ پلک‌ها و بی‌حسی رخ دهد. بسته‌های یخ یا کمپرس سرد می‌تواند به کاهش تورم و کبودی اطراف چشم‌ها کمک کند.

• به دلیل کُند بودن فرآیند بهبود‌ ممکن است نتیجۀ نهایی تا یک سال پس از عمل مشاهده نشود.

• بخیه هایی که اسپلینت بینی را نگه می دارند می توانند بین یک تا چند روز پس از عمل جراحی کشیده شوند. بخیه های دیگر بینی پس از مدت زمان مشخص بطور خود به خود حل (جذب) می شوند.

• شما می توانید به صورت ایمن و بی خطر به سر کار خود در طول ۱ تا ۲ هفته پس از عمل جراحی باز گردید. در طول دوره درمان از انجام فعالیت های شدید همچون ورزش و بلند کردن اجسام سنگین برای مدت حداقل ۲ هفته پس از عمل جراحی اجتناب کنید.

آمار جراحی بینی در ایران :

شایع‌ ترین عمل زیبایی در ایران جراحی بینی است و بر همین اساس ایران رتبه اول جهان را در این زمینه دارد. یکی از دلایل اصلی شیوع جراحی زیبایی بینی، آناتومی بینی نژاد ایرانی‌ها است که با کشورهای اروپایی تفاوت دارد؛ به همین دلیل ایرانی‌ها بیشتر از سایر کشورها متقاضی انجام جراحی زیبایی بینی هستند. دکتر ابراهیم رزم پا رئیس پنجمین کنگره بین‌المللی انجمن راینولوژی ایران در این زمینه اعتقاد دارد شکل آناتومی خاص بینی ایرانی‌ها، بالا بودن کیفیت اعمال جراحی زیبایی، سطح بالای دانش پزشکان و جراحان این رشته و هزینه پایین جراحی نسبت به سایر کشورها از مهمترین دلایل این امر است.

عمل زیبایی بینی
 • بررسی انواع عمل های زیبایی بینی
 • بررسی انواع عوارض عمل های زیبایی بینی
 • بررسی انواع قیمت عمل های زیبایی بینی
 • بررسی روشهای مراقبتی بعد از عمل بینی
 • بررسی بهترین پزشکان و کلینیک های زیبایی بینی
5

مشاوره رایگان

چنانچه به دنبال مشاوره رايگان جهت یافتن بهترين و ارزان ترين پزشکان جراح زيبايی در اطراف خود هستید با شماره همراه  ۰۹۹۰۱۴۰۰۰۴۸ تماس حاصل فرمایید و یا از طريق چت آنلاين با ما ارتباط برقرار کنيد، همچنين می توان کلمه مشاوره را به سامانه ۵۰۰۰۲۳۶۱۶ پيامک نماييد و يا به Info@dr-beauty.ir ايمل بزنيد و منتظر جواب ما باشيد، ما در ارائه رايگان خدمات مشاوره ای به ياری شما خواهيم آمد و شما را در انجام بهترين انتخاب کمک خواهیم کرد. تمام کلينيک های طرف قرار داد با دکتر زيبايی ملزم به در نظر گرفتن تخفيف های قابل ملاحضه برای شما کاربران عزيز ميباشند.

منبع
دکتر زیبایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن