روش BHT

روش BHT

BHT  یا Body Hair Transplant در روش کاشت مو به روشی گفته می‌شود که بجای برداشت مو از ناحیه پشت سر از موهای بدن مانند سینه، کمر، ران، ناحیه شرمگاهی و یا هرجای بدن که بتوان از آنجا مو برداشت کرد به روش پانچ مو را برداشت می‌کنند و در قسمت مورد نیاز موی برداشت شده را کاشت می‌کنند.

 روند کاشت مو به روش BHT 

کاشت موی بدن به روش BHT یک روش جراحی نسبتا جدید است که برای ترمیم مو استفاده می شود. مبانی علمی این روش توسط مفهوم نفوذ گیرنده ارائه شده است، که نشان می دهد که لاپوست (درم) در منطقه گیرنده ممکن است بر روی الگوی رشد موهای پیوند زده شده تاثیر بگذارد. از این رو هنگامی که موی بدن بر روی پوست سر پیوند می شود، بلندتر و ضخیم تر می شود. این مسئله در چند گزارش منتشر شده کاشت مو با این روش تأیید شده است.

علاوه بر این، از آنجا که این روش با روش استخراج ( روش کاشت FUE ) انجام می شود باعث ایجاد زخم های بسیار کوچکی در بدن می گردد . اما در نظر داشته باشید بدن یک منطقه با درجه زیبایی کمتر نسبت به سر محسوب می شود . پس موهای بدن می توانند به ارائه یک منبع جایگزین قوی از موی داوطلب در بیماران انتخاب شوند.

این روش در هندوستان رایج است که بدن را به صورت عمومی در معرض آفتاب قرار نمی دهند . روش کاشت BHT می تواند برای بیمارانی که بانک موی قوی ندارند روش جایگزین بسیار مطلوبی باشد.

مهم ترین تفاوت بین کاشت موی بدن با روش BHT و خود روش کاشت موی FIT این است که در BHT مو از دیگر بخش های مختلف بدن استخراج می شود نه از کاسه سر.

تفاوت اصلی بین موی سر و موی بدن به شرح زیر است

 • جهت واحدهای فولیکولی مو
 • نوع پوست
 • عمق فولیکول مو در زیر پوست
 • ضخامت و حلقۀ مو

پزشکی که BHT را انجام می دهد باید قبل از آن به روش های پیوند مو استریپ و عمل FIT مو آشنایی داشته باشد و ابتدا آن ها را انجام هد. BHT زمانی توصیه می شود که به اندازه کافی نتوان از کاسه سر سر مو استخراج کرد.

کاشت-مو-روش-BHT

عناصر کلیدی لازم برای رسیدن به یک نتیجه رضایت بخش در پیوند مو عبارتند از

 • استخراج اهدا کننده مناسب .
 • شکافت واحد فولیکولی مناسب .
 • پیوند هیدراتاسیون مناسب و ذخیره سازی .
 • ایجاد محل دریافت مناسب با استفاده از زاویه مناسب، جهت و تنظیم .
 • طراحی خط مو طبیعی .
 • قرار دادن دقیق گرافت با روش مناسب به طوری که از صدمه زدن جلوگیری کند .
 • مراقبت مناسب بعد از عمل .

مسائل مربوط به پیوند موفق موی بدن 

با در نظر داشتن همۀ موارد بالا، سه موضوع عمده وجود دارد که باید حتما” برای دستیابی به عمل جراحی پیوند موی بدن موفقیت آمیز مد نظر گرفته شود. این مسائل عبارتند از:

 • فرایند استخراج .
 • چرخه موی بدن .
 • سازگاری موی سر و بدن .

چرخه موهای بدن در کاشت مو BHT 

چرخه رشد مو از موهای سر در فاز آناژن حدود پنج سال و در فاز تلوژن حدود سه ماه است. به عبارت دیگر، مو برای مدت پنج سال رشد می کند و سپس به مدت دو ماه، قبل از جایگزین شدن با موی جدید و سالم خفته باقی می ماند. در پیوند پوست سر مو که مو را از قسمت دهنده به قسمت گیرنده انتقال داده می شود، در حدود سه ماه طول می کشد که مو شروع به رشد کند، مدت دوره ای که به لحاظ زمانی معادل فاز تلوژن چرخۀ رشد موی آنهاست.

به منظور درک کارکرد چرخۀ موی بدن، ابتدا می بایست چرخۀ موی پوست سر را درک کرد.

چرخه رشد مو از موهای بدن هنوز از نظر علمی ثابت نشده است. برخی از مطالعات نشان می دهد که موهای بدن در فاز آناژن بسیارکوتاه و در فاز تلوژن بسیار طولانی است. این بدان معنی است که موی بدن را حدود مدت شش ماه در حدود ۲ اینچ رشد می کند، و سپس می توانند به مدت چند سال در این اندازه باقی بمانند. در پیوند موی بدن، مویی که از بدن به پوست سر منتقل می شود، ممکن است تاخیر قابل ملاحظه ای در رشد با توجه به فاز تلوژن آنها داشته باشد.

سازگاری موی سر و بدن 

سازگاری موی سر و بدن به خصوص تا آنجا که به رنگ و حلقه مربوط می شود، بسیار مهم است. اگر برای مثال، اگر موی بدن یک بیمار خاص مجعد است و موی سرش راست است، پیوند موی بدن، در بدن این بیمار دشوار خواهد بود. موی بدن معمولا به حدود ۵ سانتی متر رشد می کند و بیمار BHT بالقوه درک می کند که موهای بدن خود را کوتاه کند یا از بین ببرد.

بیماران BHT باید محدودیت های خود را بدانند و باید با دقت آنها را انتخاب کرد. به هر حال این تکنیک ممکن است راه حلی برای بیماران به شدت طاس باشد که نتوانسته اند با پیوند مو در گذشته مشکل را حل کنند و یا پوست سر آن ها بعنوان اهدا کننده محدود است.

زمان بهبود زخم از ناحیۀ دهنده 

نگرانی بسیاری از بیماران BHFUE این است که آیا هر گونه نشانه های قابل مشاهده در ناحیه دهنده بعد از بهبود محل استخراج وجود خواهد داشت. مشاهده ما این است که روند ترمیم سریع می باشد و در اکثر موارد، یک ماه پس از استخراج، هیچ نشانه قابل رویتی وجود نخواهد داشت.

به تکنیکی گفته می‌شود که از موهای بدن ( سینه، کمر، ران، ناحیه شرمگاهی و یا هرجای بدن که مویی قابل برداشت یافت می‌شود) به روش پانچ برداشت و در ناحیه مورد نیاز کاشت می‌شود.

باید توجه داشت که این موها دقیقاً همانند سابق خود رشد نموده و همان حالت وز، کوتاه بودن و … را حفظ می‌کنند. بنابراین این موها و این روش فقط مناسب پرپشت کردن و استتار است و فقط و فقط مناسب افرادی است که بانک موی مناسب در پشت و کناره‌های سر ندارند.

تفاوت اصلی بین موی سر و موی بدن به شرح زیر است

 •  جهت واحدهای فولیکولی مو
 •  نوع پوست
 • عمق فولیکول مو در زیر پوست
 • ضخامت و حلقۀ مو

پزشکی که BHT انجام می دهد، باید قبل از آن به روش های پیوند مو استریپ و عمل FUE مو  تسلط کامل داشته باشد. BHT زمانی توصیه می شود که به اندازه کافی نتوان از کاسه سر، مو استخراج نمود.

عناصر کلیدی لازم برای رسیدن به یک نتیجه رضایت بخش در پیوند مو عبارتند از

 •  استخراج اهدا کننده مناسب
 •  شکافت واحد فولیکولی مناسب
 •  پیوند هیدراتاسیون مناسب و ذخیره سازی
 •   ایجاد محل دریافت مناسب با استفاده از زاویه، جهت و تنظیم مناسب
 •  طراحی خط  مو طبیعی
 •  قرار دادن دقیق  گرافت با روش مناسب به طوری  که از صدمه زدن جلوگیری کند.
همیشگی

 

ناسازگاری موی سر و بدن به خصوص تا آنجا که به رنگ و حلقه مربوط می شود، می تواند ظاهر غیر طبیعی را ایجاد نماید. معمولاً نتایج این پیوند از نظر زیبائی چندان رضایت بخش  نمی باشد.
همچنین به دلیل ضخامت کم و کوتاه بودن این موها، این روش بیشتر برای پرپشت نشان دادن مو و بعنوان یک روش ترکیبی با سایر روشها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

این تکنیک می تواند راه حلی برای بیماران به شدت طاس باشد که نتوانسته اند با پیوند مو در گذشته مشکل را حل نمایند و یا پوست سر آنها بعنوان اهدا کننده محدود است.
روند ترمیم در ناحیه اهدا کننده سریع می باشد و معمولاً یک ماه پس از استخراج، هیچ نشانه قابل رویتی وجود نخواهد داشت.

 

کاشت موی بدن یا BHT روشی است که در اوایل سال ۲۰۰۰ کشف گردید در حال حاضر تنها تعداد انگشت شماری متخصص وجود دارند که از این روش در ترمیم مو استفاده میکنند

روش BHT مورد توجه قرار نگرفت زیرا بسیار وقت گیر بوده و بعضاً نتایج آن غیر قابل پیش بینی است. ولیکن باید توجه داشت که این روش، تنها انتخاب بیمارانی است که نواحی اهدا کننده موی سر آنها تقریباً از بین رفته است. تشخیص این که روش BHT واقعاً برای چه کسانی مفید می باشد، دشوار است. نخست بیماران به استفاده از روش FIT تشویق شده و روش کاشت موی بدن به عنوان گزینه آخر مطرح می شود.

با این وجود قابل درک است که برای بسیاری از بیماران روشBHT تنها راه حل برای ترمیم مو می باشد .

در این روش از موهای بدن تنها به عنوان پروسه تکمیلی برای ایجاد تراکم بیشتر در موی سر استفاده می شود

برای پیشگیری از ریزش مو ۵ نکته مهم پیشنهاد می‌شود که رعایت آنها می‌تواند سودمند باشد:

 •   سعی کنید در برنامه غذایی خود از سبزی‌ها و میوه‌های تازه به مقدار زیاد استفاده کنید. به این منظور خوردن سبزی‌هایی چون کرفس، جعفری، کاهو و اسفناج بیشتر توصیه می‌شود. گفتنی است اسفناج علاوه بر خاصیت تقویت‌کنندگی رنگدانه‌های مو، یک منبع غنی از آهن است که باعث تقویت استخوان‌ها، ناخن‌ها و موها می‌شود. اسفناج به تنهایی در بدن جذب پایینی دارد و باید برای اثرگذاری بیشتر همراه با آبلیمو و یا ماست مصرف شود.
 • پس از حمام کردن اگر موهای شما خشک و پرحجم می‌شود به جای ژل که باعث خفه شدن مو می‌شود از روغن‌های مفید و سالم گیاهی استفاده کنید. به علاوه به خاطر داشته باشید که هیچ روغنی نباید بیش از ۳ ساعت روی سر بماند و پس از آن باید به خوبی شسته شود.
 • حنا برای مو، گیاه مفیدی است اما تاثیر خود حنا با شامپوهای آن به هیچ وجه قابل مقایسه نیست. اگر رنگ حنا به‌ نظرتان ناخوشایند است می‌توانید از گیاهان بی‌رنگ‌کننده استفاده کنید.
 •  سبوس برنج نیز گیاه بسیار مفیدی است که می‌توان از دم‌کرده آن به جای چای برای تقویت موها استفاده کرد.
 •  از تماس گرد و خاک و دود زیاد به موها خودداری کنید که دشمن مو هستند.
 •  در حد امکان به جای شانه پلاستیکی از شانه چوبی استفاده کنید.
 •  تا حد امکان از سشوار استفاده نکنید و درصورت ضرورت، حرارت آن بسیار کم باشد.
 •  از شانه‌کردن موها در حمام بپرهیزید.
 • همچنین می توانید برای جلوگیری از ریزش مو با مشورت پزشک متخصص از داروهای تقویتی ، ویتامینهای مکمل انواع ماسکهای آماده و تونیک ها استفاده نمایید.
 • استفاده از ماسکهای تقویتی نیز می تواند در تقویت و جلوگیری از ریزش مو موثر باشد که چند نمونه از این ماسک ها در ذیل معرفی شده است:

ماسک مو تقویت کننده:
تخم مرغ حاوی پروتئین قوی است و برای موهای ضعیف معجزه می کند، چرا که به گزارش پرشین وی موهای آسیب دیده را تقویت کرده و به آن درخشش می دهد.
یک تخم مرغ، یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل، روغن زیتون و عسل و همچنین دو اونس آب به مواد اضافه کنید. سپس نصف یک موز کاملاً له شده را به آن اضافه کنید و مواد را کاملاً به هم بزنید تا به صورت یک دست درآید.
این ماسک را بر روی ساقه های مو به مدت ۱۵ دقیقه بزنید، سپس همانند معمول شامپو زده و آبکشی کنید.

 ماسک مو نرم کننده:
آواکادو سرشار از ویتامین E و بسیار مغذی است. در مخلوط کن نیمی از یک آواکادو رسیده ، یک تخم مرغ ، یک قاشق غذاخوری روغن زیتون، روغن نارگیل و عسل و یک اونس آب بریزید و تا جایی که شبیه ماده کِرمی شود آن را مخلوط کنید.
آن را به ساقه موها زده و پس از ۲۰ دقیقه آبکشی کنید.

 ماسک مو برای آبرسانی:
عسل و مایونز وقتی همراه هم شوند بسیار برای خشکی مو موثر هستند و فوراً آنها را براق می کنند. نیمی از یک آواکادو رسیده ، یک چهارم فنجان مایونز، به گزارش پرشین وی یک قاشق غذاخوری روغن زیتون، روغن نارگیل و عسل و دو اونس آب را با هم مخلوط کنید.
این ماسک را به پوست سر زده و سپس آن را از ریشه تا انتهای مو ماساژ دهید تا به حداکثر درخشندگی مو دست یابید.

 ماسک مو مراقبت کننده:
ماسک مایونز، تخم مرغ و عسل را یک تا دو بار در هفته استفاده کنید تا موها در بهترین حالت خود باشند.
یک تخم مرغ، نصف فنجان مایونز، دو قاشق غذاخوری عسل و یک اونس آب را مخلوط کنید. این مواد را به موها زده و اجازه دهید ۱۵ دقیقه روی موها بماند، سپس همانند معمول شامپو بزنید.

مطالب مرتبط با عمل کاشت مو

علاقه مند به مطالعه هر بخشی از انواع عمل های زیبایی سینه در بالا هستید بر روی آن کلیک کنید 

روش BHT
 • بررسی انواع عمل های زیبایی مو
 • بررسی انواع عوارض عمل های زیبایی مو
 • بررسی انواع قیمت عمل های زیبایی مو
 • بررسی روشهای مراقبتی بعد از عمل مو
 • بررسی بهترین پزشکان و کلینیک های زیبایی مو
5

مشاوره رایگان

چنانچه به دنبال مشاوره رايگان جهت یافتن بهترين و ارزان ترين پزشکان جراح زيبايی در اطراف خود هستید با شماره همراه  ۰۹۹۰۱۴۰۰۰۴۸ تماس حاصل فرمایید و یا از طريق چت آنلاين با ما ارتباط برقرار کنيد، همچنين می توان کلمه مشاوره را به سامانه ۵۰۰۰۲۳۶۱۶ پيامک نماييد و يا به Info@dr-beauty.ir ايمل بزنيد و منتظر جواب ما باشيد، ما در ارائه رايگان خدمات مشاوره ای به ياری شما خواهيم آمد و شما را در انجام بهترين انتخاب کمک خواهیم کرد. تمام کلينيک های طرف قرار داد با دکتر زيبايی ملزم به در نظر گرفتن تخفيف های قابل ملاحضه برای شما کاربران عزيز ميباشند.

منبع
دکتر زیبایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن